MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2

Bend, OR
September 10, 2014

Part of the MBSEF Thrilla Cyclocross Series

If you have questions or corrections, please email Molly Cogswell-Kelley.

Updated September 10, 2015 at 4:16 PM

Beginner Men

Num Name Team Age
1 270 Jay Battleson 40
2 202 Jonathan Elek Team 10 Barrel 41
3 205 Anthony Morales 38
4 250 Josh Wilhite 35
5 249 Howard Bell
6 267 Ryan McLaughlin 25
7 331 Tyler Steinke 31
8 203 Thomas Clawson 38
9 206 George Crown 46
10 266 Eric McKinley 23
11 310 Gary O'Connell Trinity Bikes 40
12 283 Nick Misischia 43
13 320 John Ostendorff
14 342 Jake Paltzer 42
15 204 cooper nagel Deschutes Brewery 29
16 201 Ted Taylor The Hub Cyclery 42
17 328 Beau Eastes 35
18 332 Chris Cheng 30
19 344 Dustin Gouker 36
20 341 Josh Kobobel Team 10 Barrel 36
298 Robert Jackson Team 10 Barrel 29
DNF 200 Tony Percich 47
DNF 337 Larry Weber 56
DNF 261 Chris Rich 34

Beginner Women

Num Name Team Age
1 279 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 41
2 323 Alycia Sykora
3 309 Elisif Harro 31
4 234 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30
5 272 tracy miller Deschutes Brewery 52

Junior Men (12-18)

Num Name Team Age
1 240 Henry Jones Bend Endurance Academy 14
2 242 Evan Martin 14
3 238 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15
4 241 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 12
5 257 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16
6 314 Scott Santaguida Bend Endurance Academy 15
7 339 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 13
8 345 Karl Ulrich Bend Endurance Academy 14
9 252 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 12
DNF 318 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13

Junior Women (12-18)

Num Name Team Age City
1 255 Hannah Mavis Bend Endurance/Bend High 15 Bend
2 289 Sophie Russenberger BEA 17 Bend
3 285 Katie Ryan BEA 17 Bend
4 243 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13 bend
5 343 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 16 Bend
6 259 Rylee C McConnell Ace Window 14 Bend

Masters Men 35+ A

Num Name Team Age City
1 689 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com Bend
2 653 Bart Bowen Deschutes Brewery 47 Bend
3 679 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend
4 728 Mike Schindler Sunnyside Sports 43 Bend
5 612 Michael Dennis Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 39 Bend
6 756 Michael Fusaro Hutch's Bicycles Racing Team 35 Bend
7 681 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend
8 759 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 Bend
9 617 David Martin Deschutes Brewery 44 Bend
10 731 Luke Mason Sagebrush Cycles 40 Bend
11 651 Peter Varniak Boneyard Cycling Bend
12 683 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36 Bend
13 739 David Sjogren Sunnyside Sports 47 Bend
14 661 Paul Lennon 51 Bend
15 742 Jon Hansen Pine Mountain Sports 40 Bend
16 613 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40 Bend
17 699 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend
18 746 Erik Bergstrom Deschutes Brewery 41 Bend
19 615 Wade Miller Sunnyside Sports 43 Bend
20 663 David Krause Trusty Switchblade 36 Bend
21 611 Adam Carroll Boneyard Cycling 42 Bend
22 743 Quinn Jackson DNR Cycling 45 Portland
23 702 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 37 Bend
24 735 david baker Sunnyside Sports 47 Bend
25 767 Michael Martin Sunnyside Sports 44 Bend
26 744 Barry Holman 47 Bend
27 745 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 39 Bend
DNF 616 Robert Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend

Men 35+c

Num Name Team Age
1 276 Michel Waller Deschutes Brewery 41
2 258 George P.S. McConnell Ace Window 43
3 330 Tim Holmberg 35
4 281 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 45
5 256 Curtis Brawner 40
6 274 Drew Moore Team 10 Barrel 36
7 217 Justin Johnson 38
8 207 Andrew Fleming
9 303 Matthew Dial Deschutes Brewery 38
10 215 Jay Campbell 44
11 218 Colby Nightingale Deschutes Brewery 44
12 316 Tim Peterson Boneyard Cycling 43
13 292 Devin Mast 36
14 284 Tyler Rupe Hutch's-Slocum-Co-Motion 40
15 224 Chris Zanger Boneyard Cycling 40
16 308 Travis Overley 36
17 216 Jay Marsh Boneyard Cycling 54
18 287 Chris Thier Boneyard Cycling 40
19 293 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes 42
20 220 Drexell Barnes 46
21 221 John Livingston 40

Men 50+

Num Name Team Age
1 319 Jeff Poulsen 50
2 726 Todd Schock Boneyard Cycling 51
3 260 Mike Taylor Deschutes Brewery 50
4 226 Alan Thomason Deschutes Brewery 54
5 306 Kent Reynolds Murder of Crows 52
6 225 Michael Coe Boneyard Cycling 50
7 297 Mike Ryan 55
8 295 Dale Navish 55
9 311 Patrick Hansen Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 54
10 301 Paul Seglund Boneyard Cycling 55
11 269 David Lenhart Boneyard Cycling 53

Men 60+

Num Name Team Age
1 322 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63
2 245 Craig Mavis Deschutes Brewery 60
3 229 Amory Cheney Boneyard Cycling 63
4 230 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68

Men A

Num Name Team Age City
1 647 Adam Bucklin Thump Coffee 39 Bend
2 741 Christopher Jones United Health Care 35 Bend
3 662 Ben Thompson Thump Coffee Bend
4 678 Brig Brandt 34 Bend
5 695 Gabriel Linn Trusty Switchblade 37 Bend
6 600 Matt Fox Deschutes Brewery 36 Bend
7 714 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48 Bend
8 666 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17 Bend
9 605 Erik Hammer Deschutes Brewery 38 Bend
10 657 Chad Cheeney Murder of Crows 35 Bend
11 734 Damian Schmitt Portland Bicycle Studio 36 Bend
12 717 Chris Parrish Audi Cycling Team 28 Bend
13 766 Greg Miller Thump Coffee 44 Bend
14 602 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend
15 604 Jon Conway Trinity Bikes 34 Bend
DNF 704 Scotty Carlile Thump Coffee 30 Bend
DNF 724 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 35 Bend
DNF 675 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend
DNF 764 Tyler Fox Trinity Bikes 20 Redmond

Men B

Num Name Team Age City
1 606 Brandon Groza Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 34 Bend
2 755 Paul Friehauf 34 Bend
3 607 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34 Bend
4 757 Matt Snow 28 Bend
5 732 Trevor Lane Boneyard Cycling 25 Bend
6 758 Andrew Loscutoff Team Blazin Saddles / Solar Light 25 Sisters
7 650 William Reinking Bend Endurance Academy 18 Bend
8 608 Paul Hynes 31 Bend
9 684 Cory Tanler Trinity Bikes 27 Bend
10 747 John Matthew Goodwin 23 Bend
11 738 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 15 Bend
12 750 Justin Lair The Hub Cyclery 31 Bend
DNF 610 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14 bend
DNF 609 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend

Men B 35+

Num Name Team Age City
1 626 Jonathon Fogarty GoPro/Hutchs 39 bend
2 671 Marcel Russenbarger Bend
3 623 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend
4 628 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend
5 692 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38 Bend
6 631 Jeff Kleihauer 46 Bend
7 749 Matt Reeves North of the Border 35 Bend
8 753 mark campbell Pine Mountain Sports 47 Bend
9 673 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 46 Bend
10 712 Josh Gobershock Boneyard Cycling 39 Bend
11 688 Stephen Porino Murder of Crows 48 Bend
12 618 Hector Perez Hutch's Bicycles Racing Team 38 Bend
13 630 Todd Grover Boneyard Cycling 42 Bend
14 624 Thad Jordan The Hub Cyclery 40 Bend
15 629 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend
16 762 Adam Holt Boneyard Cycling 35 Bend
17 632 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend
18 703 David Anderson Boneyard Cycling 48 Bend
19 760 Brian Merritt 35 Bend
20 634 Bradley Taylor Murder of Crows 42 Bend
21 644 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend
22 691 Chris Skovborg Sunnyside Sports 44 Bend
23 672 Rob Winngnberg 42 Bend
24 748 Douglas Wilcox Moto Fish 46 Bend
25 740 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend
26 736 Rob Kerr Boneyard Cycling 47 Bend
27 636 David Dorocke Deschutes Brewery 52 Bend
28 619 Steve Brower Team Snail Racing 47 Bend
29 305 Michael McLandress Boneyard Cycling 53 Bend
30 635 Kyle Gorman WebCyclery.com 48 Bend
31 751 Kyle Mills Murder of Crows 35 Bend
32 761 Kyle Gomez Boneyard Cycling 41 Bend
33 686 Greg Freyberg Bend
34 709 Brian Smith WebCyclery.com 56 Bend
35 729 Mark Backus Boneyard Cycling 48 Bend
36 625 Drew Holmes WebCyclery.com 44 Bend
37 697 Chuck Meyer Murder of Crows Bend
38 765 Gary Williams 63 Bend
DNF 620 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 39 Bend
DNF 726 Todd Schock Boneyard Cycling 51 Bend
DNF 718 Andrew Steiner Boneyard Cycling 45 Bend
DNF 680 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49 Bend
DNF 754 Kevin Morgan Murder of Crows 44 Bend
DNF 645 Kurt Segrist 44 Bend

Men C

Num Name Team Age
1 209 Bradford White Wanderlust Tours 30
2 327 Vince Mazzura 34
3 211 Elliott Carroll The Hub Cylery 30
4 210 Ben Swanson Murder of Crows 30
5 334 David Kelley Bend Tint 33
6 329 Kevin Connors 50
7 208 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31
8 213 Michael Grass 34
9 247 Ryan Kruit 29
10 346 Ben Lewis Pinch Flat Designs 34
11 326 Chehab Chehab 44
DNF 214 Kevin Wilson 41

Women 45+

Num Name Team Age
1 668 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52
2 664 Andrea Thomas Boneyard Cycling 45
3 737 Soni Andreini Paulsen Velo Bella 50
4 641 Kathy Hovermale Sunnyside Sports 55

Women A

Num Name Team Age City
1 637 Serena Bishop All Access Racing 35 bend
2 638 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44 Bend
3 690 erica wescott Sunnyside Sports 44 Bend
4 685 Renee Scott Sunnyside Sports 41 Bend
5 687 Michelle Mills Sunnyside Sports 36 Bend
6 705 Amber Clark Murder of Crows 37 Bend
7 698 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend

Women B

Num Name Team Age
1 639 Elizabeth Bassett Hutch's Bicycles Racing Team 24
2 700 Cate Hass Boneyard Cycling 37
3 658 Anne Cheeney Murder of Crows 37
4 752 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 42
5 674 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45
6 660 Amy Hale 25
7 763 Shellie Heggenberger Deschutes Multisport Club

Women C

Num Name Team Age
1 232 Susan Foster Deschutes Brewery 56
2 307 Sarah Jane Hash 32
3 236 Kristen Quadrone 24
4 340 Samantha Pharris Trinity Bikes 23
5 231 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 42
6 336 Marsha Ford Boneyard Cycling
7 296 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 47
8 315 Lisa Gentz Beerded Clams 33
DNF 313 Leslie Griffith Boneyard Cycling 46