Wooden Shoe Kermesse

Woodburn, OR
May 7, 2017

For results questions cmurray@obra.org

 

Updated May 7, 2017 at 8:15 PM

Category 3

Num Name City Laps Time
1 287 Eric Brodell Portland 6 49:27

Category 4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 215 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 5 41:08
2 201 Elijah Smith 37 vancouver 5 41:49
3 217 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5 42:10
4 213 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5 42:35
5 209 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 5 43:37
6 206 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5 43:41
7 198 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5 43:50
8 212 Eric Steimer Team 10 Barrel 32 Beaverton 5 43:53
9 196 Chuck Meyer 39 Bend 5 44:27
10 211 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 32 Tigard 5 44:28
11 208 Adam Nicholas 28 Portland 5 45:07
12 207 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:07
13 202 Dustin Harder Harder Cycling 38 Portland 5 45:09
14 204 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5 45:09
15 216 Joshua Pfaendler 34 Beaverton 5 45:10
16 200 Eric Hagen 37 Portland 5 45:33
17 193 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 5 46:54
18 205 Patrick Fowler Deschutes Brewery 29 Bend 5 47:02
19 199 Joel Brown Team 10 Barrel 41 Portland 5 47:02
20 197 Adam Peterson 35 Portland 4 43:08
21 195 Isaac Zak 39 Portland 4 43:50
22 214 Danny Pettit 55 4 44:23
23 194 Benjamin Morgan Team 10 Barrel 33 Milwaukie 4 46:37
24 210 Joshua Bussey 14 Canby 3 42:36

Category 4/5 Masters Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 833 Victoria Hammond 44 Tualatin 5 51:05
2 831 Brittany Stover 43 Portland 5 51:09
3 835 Kate Walker 5 53:14
4 829 Molly Quan 41 Portland 4 41:59
5 836 Flo Leibowitz 66 Corvallis 4 44:14
6 832 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Happy Valley 4 50:55

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 842 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5 40:45
2 848 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 5 40:45
3 843 Jake VanderZanden Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 53 Tualatin 5 42:19
4 845 Patrick Palmer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 45 Tualatin 5 42:55
5 847 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 45:02
6 840 Doug Brecht 53 Portland 5 45:10
7 844 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 White Salmon 5 46:41
8 846 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 5 47:00
9 841 andrew dorphley 46 porrtland 4 45:19

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 745 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3
2 749 Chance Brown 12 forest grove 3
3 747 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 50 Madison Pettit 15 3
2 51 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 63 kayden mckee 10 Vancouver 3
4 52 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3
5 49 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 642 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 40:02
2 649 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5 40:48
3 641 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 5 40:56
4 658 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5 41:37
5 640 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5 41:57
6 664 Dan Werle 45 Portland 5 42:59
7 673 Steve Popp 44 5 42:59
8 663 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5 43:13
9 665 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5 45:05
10 660 Casey Antonson 43 Portland 5 45:12
11 654 Erik Carlson 43 Longview 5 45:33
12 638 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5 45:34
13 656 Beau Burggraff Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5 46:11
14 659 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5 46:24
15 670 Brian Dessinger 5 46:25
16 639 Joe Carpenter Team 10 Barrel 48 Portland 5 46:36
17 651 Jeff Dill 45 Portland 5 46:49
18 655 Jake Davis 41 Scappoose 5 47:13
19 657 Todd Ahrens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Lake Oswego 5 47:18
20 645 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 5 47:20
21 671 Geoff Wittreich 46 5 47:54
22 662 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 5 48:05
23 667 John Hughes 5 48:10
24 650 Heath Korvola Team 10 Barrel 44 Portland 4 39:43
25 666 Charles Barrett 50 Portland 4 39:54
26 647 Brian Quigley Capitol Velo 51 Stayton 4 40:06
27 420 Jacob Tong Trusty Switchblade 35 Portland 4 40:26
28 672 Chester Artman 46 4 42:02
29 661 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 4 45:46
DNF 637 Mark H. Rasmussen 49 Salem 3 45:46
DNF 648 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 2 45:46
DNF 669 Dan McKenna 45 Portland 1 45:46

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 571 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath 5 39:57
2 574 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 5 39:57
3 572 David Rosen Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 44 Beaverton 5 41:31
4 568 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5 41:35
5 576 Richard Rosko Hammer Velo 49 Portland 5 42:08
6 573 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 5 42:28
7 668 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Beaverton 5 43:48
8 575 Mark Adamski 48 Portland 5 44:45
9 570 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 White Salmon 5 46:35
10 577 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 40:57

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 239 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 5 39:51
2 221 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5 40:11
3 229 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Gresham 5 40:29
4 232 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland 5 40:47
5 215 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 42:28
6 219 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 50 Hillsboro 5 42:32
7 223 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5 42:32
8 218 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 5 42:48
9 226 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 5 43:03
10 238 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 5 43:49
11 231 David Bussey 53 Canby 5 45:30
12 224 Tim Rathbun 55 Mulino 5 45:32
13 235 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 5 45:33
14 227 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5 45:37
15 222 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 5 45:37
16 216 Doug Brecht 53 Portland 5 47:40
17 233 Craig Mavis Deschutes Brewery 63 Bend 5 48:20
18 217 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 49:21
19 228 Loren Russell 75 Corvallis 4 40:13
20 236 Edward Lanton 67 Portland 4 42:16
21 234 Fred Christensen 62 Bend 4 42:43
DNF 237 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 2 42:43
DNF 230 Hugh Givens bicycleattorney.com 60 Portland 1 42:43

Masters Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 455 Shannon Skerritt 46 Portland 10 1:16:10
2 456 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 10 1:16:21
3 458 Brian Anthony 10 1:20:43
4 459 Dave Kosanke 41 Portland 9 1:18:27
5 461 Ryan Francesconi 43 Portland 9 1:20:09
6 457 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 9 1:22:20
7 460 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 8 1:15:20

Masters Women 1/2

Num Name Team Laps Time
1 59 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 8 1:19:06

Masters Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 553 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 48 Portland 5 45:56
2 552 Jordan Faulds 37 Portland 5 48:04
3 551 Christy Hawkins Team AF 40 portland 5 48:47

Senior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 119 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 10 1:15:27
2 123 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 10 1:16:16
3 118 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 10 1:16:19
4 124 Mitchell Trux 10 1:16:33
5 117 Christopher Wood 29 Portland 10 1:19:31
6 121 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 10 1:20:40
7 666 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton 9 1:13:24
8 122 Clara Honsinger Team S+M 9 1:18:03

Senior Women 1/2

Num Name Team City Laps Time
1 909 Jennifer Haliewicz Portland Bicycle Studio Portland 8 1:20:55

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 843 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 6 46:04
2 857 Lucas Strain 6 46:04
3 848 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 49:26
4 850 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 6 50:28
5 847 Eric Stolberg 50 Portland 6 50:33
6 846 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 6 50:34
7 853 Steven Basden 52 Portland 6 50:56
8 840 Ryan LaBarre Team Velo Cult 35 Portland 5 42:37
9 858 Todd Gardner 5 43:23
10 855 Scott Barker 48 Portland 5 43:45
11 851 Richard Rosko Hammer Velo 49 Portland 5 45:09
12 856 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 5 45:23
13 849 Charles Barrett 50 Portland 5 47:00
14 845 Danny Lopez Trusty Switchblade 49 Portland 5 48:24
15 844 paul kanz 48 portland 5 49:26
16 841 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 51:29
17 842 andrew dorphley 46 porrtland 3 45:21
DNF 854 Dustin Henderson Sagebrush Cycles 39 Gresham 5 45:21
DNF 852 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4 45:21

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 860 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland, OR 5 44:42
2 861 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 5 49:58

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 151 Marayah Deese Ruckus Test Team 32 Portland 5 45:10

Women 4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 420 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 5 43:33
2 418 Amelia Petermann 5 46:07
3 419 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 46:51
4 415 Anne Liggett 31 Portland 5 47:31
5 391 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 32 Portland 5 47:41 Warning Profanity
6 393 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 5 48:52
7 417 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5 49:39
8 414 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 5 52:40
9 392 Erin Mensing 31 Portland 4 42:13