Portland Short Track Series

Portland Int'l Raceway (PIR), OR
July 24, 2017

Part of the Portland Short Track Series

For questions about results, contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated July 24, 2017 at 10:24 PM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 202 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 21 Camas 5
2 223 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
3 228 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
4 211 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 5
5 215 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 5
6 225 Derek Ehlers 30 Portland 5
7 229 Ira Ryan Breadwinner Cycles 41 Portland 5
8 220 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 5
9 224 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
10 208 Curtis Loeb Hammer Velo 43 Portland 5
11 212 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 5
12 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5
13 233 Garrett Madras Cyclepath Racing 17 Portland 5
14 203 Robert Jackson 42 lake oswego 5
15 217 Kevin Condron 44 Portland 5
16 227 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 5
17 207 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 37 Portland 5
18 204 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 5
2 300 James Tervo Team S+M 47 Portland 5
3 314 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5
4 307 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
5 313 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
6 305 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 Camas 5
7 308 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 5
8 310 Mark Emry 53 Gresham 5
9 312 Peter Rueegger ANTHM Collective 49 Portland 5
10 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Gresham 5
11 302 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 726 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5
2 741 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 5
3 707 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
4 722 Jason Musengo ANTHM Collective 45 Portland 5
5 713 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5
6 719 Christopher Moore 43 Salem 5
7 760 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 5
8 731 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 5
9 752 Brian Wise 46 Vancouver 5
10 764 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 41 Portland 5
11 770 Matt Hooge 45 Portland 5
12 700 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 41 Washougal 5
13 712 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 4
14 704 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4
15 762 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 4
16 733 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4
17 705 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 43 Portland 4
18 728 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
19 739 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland 4
20 756 James Owen Capitol Velo 48 Salem 4
21 727 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4
22 721 Jon Coney 47 Portland 4
23 751 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 41 Camas 4
24 734 Wick Ashley 46 Portland 4
25 767 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 4
26 754 Keoni McHone 43 Happy Valley 4
27 711 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 4
28 747 James Bender bicycleattorney.com 46 West Linn 4
29 761 Jay Wisowaty 44 St Helens 4
30 743 Michael Fetters 48 Portland 4
31 717 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 4
32 714 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
33 701 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 4
34 720 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
35 763 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 4

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 201 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 4
2 229 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4
3 204 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
4 218 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 4
5 221 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 4
6 200 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 4
7 211 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 4
8 231 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4
9 210 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 4
10 233 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 4
11 227 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 4
12 205 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 4
13 207 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4
DNF 212 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 3
DNF 202 David German Hammer Velo 52 Portland 1

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 311 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 4
2 305 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 4
3 306 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
4 300 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 4
5 304 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
6 303 John Moyer 68 Portland 3
7 302 Edward Lanton 67 Portland 3
8 310 Bill Alsup bicycleattorney.com 63 Beaverton 3
DNF 312 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60 Portland 1

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 619 William Ruehle 27 Portland 5
2 642 Felipe Nystrom 34 Vancouver 5
3 623 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 5
4 608 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
5 624 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 5
6 620 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
7 640 Michael Bernal 32 portland 5
8 600 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
9 638 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 5
10 627 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 5
11 603 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 4
12 610 Cooper Irwin 19 Woodland 4
13 601 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 4
DNF 628 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 213 Beth Burns 45 Portland 3
2 210 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 3
3 212 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 3
4 202 Tanya Littrell Cyclepath Racing 49 Portland 3
5 205 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 3
6 204 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 3
7 218 Jan Moss Hammer Velo 56 Portland 3
8 211 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 2

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 124 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 3
2 130 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 3
3 103 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 3
4 102 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 3
5 101 Kate Drennan 34 Portland 3
6 123 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 3
7 125 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 3
8 128 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 3
9 122 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 3
10 131 Rebecca Hamilton 34 Portland 3
11 104 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 3
12 129 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 3

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 652 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 682 Musa Bugeraha 12 Portland 3
3 650 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 3
4 655 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 689 Cody Elliott Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
6 681 Jacob Larsen Clackamas 2
7 680 Justin Larsen Clackamas 2
8 673 Warren Forbes Metropolis Cycle Repair 11 Portland 2
9 668 Jensen Pfeifer 10 Portland 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 613 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3
2 603 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 3
3 606 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 17 Camas 3
4 610 Jacob Robinson 16 Buxton 3
5 601 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
6 611 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
7 609 Aidan Billingsley 15 Vancouver 3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 618 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 4
2 629 James Bradley 36 Portland 4
3 610 Nolan Restivo 39 Portland 4
4 647 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4
5 657 Max Miller 35 Portland 4
6 638 Geoff Sosebee 33 Portalnd 4
7 631 Rolland Hayden 38 Gresham 4
8 601 Colin Marthaller 35 Wood Village 4
9 656 Adam Parsley 31 Portland 4
10 641 Fred Smelser 39 Portland 4
11 623 Sam Clary 31 Portland 4
12 603 Spencer Giles 30 Portland 4
13 666 Alexander Goldman 33 Portland 4
14 621 Drew Trapnell 29 Beaverton 3
15 605 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 3
16 667 Andrew Marchington 33 Portland 3
17 654 Aaron Spatz Camas Bike and Sport 19 Vancouver 3
18 606 Daniel Pungor 38 Portland 3
19 600 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 3
20 616 John King 22 portland 3
21 611 Fabio Bellini Capitol Velo 36 Keizer 3
22 613 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 3
23 607 Scott Ogle 27 Portland 3
DNF 668 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 748 Lance Heppler Dialed Cycling Team 47 Vancouver 4
2 711 James Green 46 Portland 4
3 723 Mike Genovese 42 Portland 4
4 713 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4
5 767 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 4
6 743 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 4
7 732 Jeff Veldhuizen 41 Portland 4
8 769 Kevin Larsen 40 Clackamas 4
9 716 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
10 735 Steffen Furholm 40 Trout Lake 4
11 746 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 43 Portland 4
12 731 Jake Davis 41 Scappoose 4
13 751 Robby Halterman Dialed Cycling Team 48 Battleground 3
14 729 Tony Pitone 49 Portland 3
15 717 Jason Ekman Dialed Cycling Team 46 Beaverton 3
16 770 Marlow Macht Stumptown Cycling Club 44 Vancouver 3
17 702 John Golden 42 North Plains 3
18 710 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 3
19 757 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 3
20 771 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 40 portland 3
21 738 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 Portland 3
22 734 Eric Voigt 44 Sandy 3
23 765 Larry Coates 44 West Linn 3
24 773 Matt Haughey 45 McMinville 3
25 706 Rich Cornelison 47 Vancouver 3
26 772 Michael Ybaben 54 Beaverton 3
DNF 759 Mike Hanzlik 40 Portland 1
DNF 753 Carl Anton 47 Seattle 1

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 23 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 3
2 6 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 3
3 2 Duff Linde Camas Bike and Sport 52 Washougal 3
4 18 Tom Dempsey Harder Cycling 51 Portland 3
5 11 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 3
6 1 Matt Taini 50 Lake Oswego 3
7 10 Roy Velardi Camas Bike and Sport 59 Washougal 3
8 3 Dennis Sweeten 52 Oregon City 3
9 9 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 3
10 13 Rob Perry 54 Boring 3
11 22 Kim A Neve 60 Portland 3
12 14 George Wright 61 Portland 3
13 7 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 59 Portland 3
14 17 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 3
15 21 Jerry Haxby Disabled Veterans 54 Vancouver 2

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 754 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 2
2 752 Hannah Whiteley 13 Camas 2
3 750 Aleena Knight Camas Bike and Sport 11 Battle Ground 2

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Camas Bike and Sport 14 Battle Ground 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 311 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 3
2 348 Christina Mitchell 37 Portland 3
3 302 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 3
4 324 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 3
5 323 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 3
6 308 Stephanie Farias 46 Portland 3
7 336 Jocelyn Gary 40 Portland 3
8 300 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Vancouver 3
9 319 Jenny Lyman 39 Portland 3
10 312 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 39 Milwaukie 3
11 309 Marisa Reid 21 Portland 3
12 310 Sierra Reid 24 Portland 3
13 345 Chelsea Pittman 27 Portland 3
14 301 Elise Moran 25 Portland 3
15 354 Erin Mensing 31 Portland 3
16 351 Laura Davies 46 Portland 3
17 353 Kristina Owen Capitol Velo 19 Salem 3
18 305 Stacy Maiano 40 Portland 2
19 303 sarah umberhandt 41 Portland 2
20 346 Sarah Hayden 36 Gresham 2
21 313 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 815 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 4
2 818 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 4
3 811 David Gulick Green Submarine Records 39 Portland 4
4 807 Bryan Smith Hammer Velo 45 Portland 4
5 809 Raymond Egan The Spokesmen 41 Portland 4
6 814 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
7 808 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 4
8 805 Joe Kim Camas Bike and Sport 40 Washougal 3
9 800 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 3
10 802 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 3
11 825 David Webb Camas Bike and Sport 54 Battle Ground 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 Josh Kelley 34 Portland 5
2 10 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 5
3 25 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 5
4 5 Shannon Skerritt 46 Portland 5
5 28 Patrick McNeely 33 Las Vegas 5
6 26 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 44 Portland 5
7 7 Doug Wilmes Point S Racing 37 Portland 5
8 15 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
9 30 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 5
10 29 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 5
11 19 Chris Johnston bicycleattorney.com 32 Portland 5
12 18 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
13 6 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 5
14 1 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 43 Vancouver 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 53 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
2 60 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 5
3 59 Aliza Richman 36 Portland 4
4 56 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4
5 52 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 4
6 57 Carrie Johnston Point S Racing 35 Portland 4
7 73 Stephanie Chase Point S Racing 36 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 77 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 31 Portland 4
2 33 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
3 4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
4 69 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 4
5 45 Kyle Ireton 29 Portland 4
6 49 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 30 Portland 4
7 157 Dustin Henderson Sagebrush Cycles 39 Gresham 4
8 16 Robert Jackson 42 lake oswego 4
9 27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 4
10 46 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 4
11 3 Christian Reed Green Submarine Records 38 Portland 4
12 44 Russell Walker 30 Portland 4
13 28 Adam Burgess 24 West Linn 4
14 23 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4
15 26 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4
16 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 4
17 36 Tony Pereira Breadwinner Cycles 48 Portland 4
18 52 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4
19 65 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 4
20 42 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 48 Lake Oswego 4
21 11 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 4
22 32 Scott Barker 48 Portland 4
23 30 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 55 Vancouver 4
24 51 Alexander Zybin 34 Milwaukie 4
25 67 Ed Fischer Camas Bike and Sport 49 Camas 4
26 21 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 4
27 22 Christian Martin River City Bicycles 41 Portland 4
28 78 Tyler Bump Ruckus Test Team 35 Portland 4
29 24 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4
30 54 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 4
31 76 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
32 5 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
33 75 Christine A Holland 50 Portland 3
34 13 andrew dorphley 46 Portland 3
DNF 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 3
DNF 17 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 1
DNF 15 Sam Caviglione 32 Portland 1
DNF 2 Andrew Huie Team Velo Cult 31 Portland 1