Dirty Circles

Woodland, WA
March 18, 2018

For results questions, please contact Andrea Fisk

Updated March 23, 2018 at 2:59 PM

Junior Men

Num Name Team Age City
1 8023 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15 Tualatin
2 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16 Tigard
3 93 Will Cucco 15 University Place
4 8064 Ian Shreve Hutch's Eugene 15 Eugene
5 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard
6 8068 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
7 8059 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 13 West Linn
8 8058 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 13 Beaverton
9 8063 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 13 Portland
10 8061 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 13 Portland
11 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard
12 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Portland

Junior Women

Num Name Team Age City
1 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 Portland
2 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard
3 8007 Anna Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 15 Vancouver
4 8031 Kaylie Ragsdale 18 Clackamas
5 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard

Masters 3/4 35+

Num Name Team Age City
1 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
2 355 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Beavercreek
3 4068 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Lake Oswego
4 327 Jake von Duering Dialed Cycling Team 44 Camas
5 13 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland
6 4140 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland
7 322 Joseph Tysoe 47 Portland
8 4053 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 46 Portland
9 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove
10 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Philomath
11 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 lake oswego
12 4056 Colin Howard Hammer Velo 39 Portland
13 660 Gene Faes Dialed Cycling Team 39 Portland
14 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro
15 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 50 Battle Ground
16 4040 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland
17 556 Gordy Bolstad 65 Snohamish
18 7 Andrew Hayes 43 Hood River
DNF 4043 Wiggins Dylan 37 Portland

Masters Men 1/2/3 35+

Num Name Team Age City
1 860 Christian Tresser 51 Portland
2 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Tigard
3 4 Jose Alfredo Ramirez Tacoma
4 892 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 51 Portland
5 138 Tim Reinhart River City Bicycles / Bike Law 36 Portland
6 8 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Tigard
7 162 Mark Shimahara 44 Portland
8 10 Brad Gebhard 54 Portland
9 649 Sean Thielen Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 45 Portland
10 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Wilsonville
11 554 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland
12 530 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Portland
13 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove
DNF 365 Bright Christopher 51 Portland
DNF 386 Michael Krasovech 51 Portland

Masters Men 3/4 35+

Num Name Team Age City
1 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
2 355 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Beavercreek
3 4068 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Lake Oswego
4 327 Jake von Duering Dialed Cycling Team 44 Camas
5 13 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland
6 4140 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland
7 322 Joseph Tysoe 47 Portland
8 4053 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 46 Portland
9 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove
10 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Philomath
11 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 lake oswego
12 4056 Colin Howard Hammer Velo 39 Portland
13 660 Gene Faes Dialed Cycling Team 39 Portland
14 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro
15 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 50 Battle Ground
16 4040 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland
17 556 Gordy Bolstad 65 Snohamish
18 7 Andrew Hayes 43 Hood River
DNF 4043 Wiggins Dylan 37 Portland

Masters Men 4/5 35+

Num Name Team Age City Notes
1 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team 48 Portland
2 5080 Shaun Martin Dialed Cycling Team 44 Camas
3 4143 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham
4 5028 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin
5 5234 Tony Escobar Word-RCB, by Cyclisme 44 Troutdale
6 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas
7 4006 Savyasaachi Keshava Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland
8 5302 Doug Brecht Team 10 Barrel 54 Portland
9 4047 Gavin McGregor 43 Portland
10 5086 Mark Lokteff 43 TIGARD
11 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Tigard
12 4164 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 53 Portland
13 5030 Wyatt Williams 41 Salem Centerline warning
14 5225 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 45 Beaverton
15 5301 Brian Bogle Dialed Cycling Team 50 Vancouver Centerline warning
16 91 John McConnell 43 Tacoma
17 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard
18 5070 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Gladstone
19 4028 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint 46 Portland
20 4125 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Milwaukie
21 5089 Karl Bailey Dialed Cycling Team 47 Vancouver
22 5105 Stefan Furst Dialed Cycling Team 61 Vancouver
23 4105 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 55 Tigard Centerline warning
24 89 David K. Smith 49 Hillsboro
25 5035 Tom Kelly 66 Portland
26 5417 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 West Linn Centerline warning
27 5003 Mike Back Dialed Cycling Team 56 Vancouver
28 5227 David Rayls 47 Camas
29 5020 Gary Rust Dialed Cycling Team 53 Vancouver
30 5305 Andrei Amparo 45 Tigard
31 4069 Brian Dessinger 50
DNF 5139 Tim Dorman Camas Bike and Sport 58 Vancouver

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Notes
1 542 Michael Myers Dialed Cycling Team 51 Camas
2 308 Andrew LaVeine Audi 51 Newberg
3 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 59 Ridgefield Number placement, not current OBRA numbers
4 361 Eric Anderson Gresham Centerline warning
5 650 Dean Vacheresse 57 Portland
6 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Vancouver
7 378 Tony Dirks Team Oregon p/b Rodda Paint 54 White Salmon Centerline warning
8 636 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Vancouver
9 4007 Chad Butler 51 Scio
10 581 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 55 Portland
11 140 Dickie Mallison 59 Portland
12 336 David Thielen II Team Dr Will Bar 58 Vancouver
13 11 Thomas C Hackleman 65 Tacoma
14 670 Larry Hiday Swift Racing 61 Battle Ground
15 377 John Kenney Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Hood River
16 4022 Jim Middaugh 56 Portland
17 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland
18 4138 Tony Pawley Team Tomato 50 White Rock
19 539 Mitch Gold Team Dr Will Bar 57 Portland
20 5 Lane Wilkinson 52 Seattle
21 638 Jeffrey Patterson 70 university place
22 556 Gordy Bolstad 65 Snohamish
23 5035 Tom Kelly 66 Portland
24 6 Dennis Thornton-Wiatt 56 Maple Valley
25 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham
26 9 Marc Zenoniani 50 West Linn
DNF 4080 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland
DNF 647 Timothy Shreve Hutch's Eugene 53 Eugene

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 103 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Beaverton
2 101 Jeremy Russell 36 Portland
3 106 Felipe Nystrom 35 Vancouver
4 134 Mike Easter 43 Happy Valley
5 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Portland
6 19 Zak Winter 39 Portland
7 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland
8 23 Evan Murphy
9 811 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland
10 358 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 33 Portland
11 16 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland Centerline warning
12 509 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 30 Portland
13 8 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Tigard
14 18 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland
15 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
16 20 Jake Rosenbloum 31 Portland
17 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg
18 22 Mike Kath 40 Portland
19 636 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Vancouver
20 305 Robert Cummings Dialed Cycling Team 24 Potsdam
21 226 Ivy Audrain Poler 30 Portland
22 17 Brenna Wrye-Simpson 31 Portland
23 892 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 51 Portland
24 138 Tim Reinhart River City Bicycles / Bike Law 36 Portland
25 382 Ryan Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
26 821 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33 Portland
27 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30 Portland
28 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland
29 218 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 29 Portland
30 21 Kyle Ward Team Dr Will Bar 35 Portland
31 381 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
32 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland
DNF 854 Nathan Gibson Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland
DNF 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro
DNF 377 John Kenney Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Hood River
DNF 378 Tony Dirks Team Oregon p/b Rodda Paint 54 White Salmon

Men 4/5

Num Name Team Age City
1 1 Rodrigo Colin 38 Camas
2 4085 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40 Boring
3 5044 Nathan Koch TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 43 bingen
4 4019 Chris Lind Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland
5 4070 James Graves Battlekats 47 Tigard
6 5008 David Goodman Dialed Cycling Team 28 Vancouver
7 5104 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver
8 4130 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Boring
9 5110 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland
10 4073 Paul Wroblewski The Club Roule 37 Portland
11 4086 Dylan Carrico Rogers Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 portland
12 4034 Dirk Vander Laan 56 Wilmington
13 5024 Christopher Taylor 32 Newberg
14 92 Jeremy Cucco University Place
15 5209 Kieron Crossley Dialed Cycling Team 18 Battle Ground
16 5018 Keith Powrie 30 Portland
17 4038 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland
18 4146 Adam Vanarsdall 46 Portland
19 5073 John Wilson Dialed Cycling Team 27 Vancouver
20 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinville
21 5004 Donald Backus 28 Vancouver
22 74 chris baily Dialed Cycling Team 28 Vancouver
23 5194 Tim Sippel 44

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 217 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 23 Ketchum
2 201 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Sherwood
3 262 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland
4 15 Allison Indyk 25 Seattle
5 435 Erica Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland
6 256 Hilary Luther 42 Portland
7 230 Norrene Godfrey 53 Vancouver
8 409 Emily Alexander 31 Seattle
9 14 Anne Bertucio 30 Seattle

Women 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver Centerline warning
2 2 Lucie Browning Grown Rogue Cycling Team 28 Portland
3 7038 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Tigard
4 90 Diane Smith 48 Hillsboro
5 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 27 Portland
6 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland
7 420 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 33 Portland
8 482 Parry Sample Battlekats 29 Portland
9 3 Christy Hawkins Team AF 41 Portland