OBRA Time Trial Championship: Overall

Brownsville, OR
June 03, 2018

Part of the OBRA Time Trial Championship

Updated June 4, 2018 at 8:08 AM

Overall Distance 13.8

Num Name Team Home Town Division Time
1 8022 Max Ritzow Eugene Junior Men 17-18 0:29:36.19
2 8029 Brendan Sheerin Eugene Junior Men 17-18 0:31:38.45
3 8020 Keelan Ontiveros Portland Junior Men 17-18 0:31:51.01
4 15 Luke Bolt LAKEWOOD Junior Men 17-18 0:33:14.50
5 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team Tigard Junior Men 15-16 0:33:26.12
6 16 Carson Cummins Portland Junior Men 17-18 0:34:52.03
7 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Tigard Junior Men 15-16 0:34:55.58
8 406 Beth Graff Gig Harbor Masters Women 60-64 0:35:54.20
9 5152 Jeremy Wilson Portland Masters Men 70-75 0:36:41.92
10 8102 Aidan Richards Corvallis Junior Men 17-18 0:36:58.78
11 7138 Laura Jackson Roseburg Masters Women 60-64 0:37:14.97
12 280 Mary Ross Portland Masters Women 60-64 0:38:36.97
13 4001 Roger Johnson Team Rose City West Linn Masters Men 70-75 0:38:48.54
14 5653 Loren Russell Corvallis Masters Men 70-75 0:39:10.70
15 5034 Einar Traa Portland Masters Men 70-75 0:40:44.84
16 7266 Joanne Heilinger Keizer Masters Women 70-75 0:41:59.55
17 5497 Thom Meyers Bend Masters Men 70-75 0:42:45.27
18 7144 Sandra G Hendy Roseburg Masters Women 65-69 0:47:36.48
19 8081 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme Portland Junior Men 15-16 0:47:56.57
20 7168 Ida Thorbek Portland Masters Women 70-75 0:53:26.12
21 8031 Kaylie Ragsdale Clackamas Junior Women 17-18 1:05:21.41

Overall Distance 24.8

Num Name Team Home Town Division Time
1 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Portland Men Category 1/2 0:51:28.00
2 342 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions Ashland Men Category 1/2 0:52:18.42
3 158 Stephen Rockwood English Cycles Eugene Men Category 1/2 0:52:32.39
4 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Wilsonville Masters Men 45-49 0:53:55.82
5 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office North Plains Men Category 1/2 0:54:10.64
6 347 Mckenzie Sampson Mettle Cycling Portland Men Category 3 0:54:20.96
7 141 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Eugene Masters Men 35-39 0:54:32.37
8 834 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint Walla Walla Men Category 1/2 0:54:36.42
9 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Tigard Masters Men 45-49 0:54:52.47
10 587 Charles Hall Hutch's Eugene Eugene Masters Men 55-59 0:54:53.55
11 567 Justin Guidroz Bend Men Category 3 0:54:55.78
12 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Newberg Men Category 3 0:55:06.03
13 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene Albany Men Category 3 0:55:24.45
14 4026 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team Beaverton Men Category 3 0:55:38.07
15 333 Michael Moody Team Cycle Sport Jacksonville Masters Men 45-49 0:55:38.63
16 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Forest Grove Masters Men 40-44 0:56:12.00
17 327 Jake von Duering Dialed Cycling Team Camas Masters Men 40-44 0:56:26.80
18 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland Men Category 3 0:56:33.86
19 5175 Jens Heycke Ashland Masters Men 55-59 0:56:34.65
20 4283 Mickey Mcdonald Bend Masters Men 55-59 0:57:00.64
21 5094 Allan Wright Tigard Masters Men 60-64 0:57:11.06
22 20 Steven Walker Bellevue Masters Men 50-54 0:57:15.82
23 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland Men Category 3 0:57:20.90
24 827 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint Portland Men Category 1/2 0:57:20.95
25 334 Matthew White Marys Bicycle Club Corvallis Men Category 3 0:57:25.79
26 3000 Paul Armstrong Bend Men Category 3 0:57:28.81
27 4322 Mark Lipchick Eugene Masters Men 60-64 0:57:48.66
28 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike Ridgefield Masters Men 55-59 0:58:07.52
29 4213 Demian Bailey Marys Bicycle Club Corvallis Masters Men 45-49 0:58:31.89
30 663 Steven R Holland Kihei Masters Men 55-59 0:58:36.76
31 575 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing Corvallis Masters Men 60-64 0:58:41.67
32 617 Peter Gierga Chula Vista Masters Men 60-64 0:58:51.00
33 830 Brandon Smith Portland Men Category 1/2 0:59:03.61
34 196 Karsten Hagen Evolution Racing Team/Project Bike Bend Masters Men 45-49 0:59:03.77
35 5566 Todd Smith Seattle Men Category 4/5 0:59:30.53
36 559 Tom Webb Team Rose City Portland Masters Men 65-69 0:59:33.79
37 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team Portland Eddy Men 0:59:37.80
38 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing West Linn Masters Men 50-54 1:00:01.09
39 4030 Andy Stahl Hutch's Eugene Eugene Men Category 4/5 1:00:02.08
40 4067 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint Portland Men Category 3 1:00:39.92
41 5132 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS Eugene Men Category 4/5 1:00:40.69
42 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team Tigard Masters Men 45-49 1:00:57.84
43 744 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo Sherwood Masters Men 60-64 1:01:30.90
44 4005 Jonathan Lyons Hammer Velo Portland Masters Men 60-64 1:01:40.79
45 205 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland Women Category 1/2 1:01:53.80
46 5143 Greg Kempthorn Lake Oswego Masters Men 50-54 1:01:57.10
47 7039 Fay Mobbs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Wilsonville Masters Women 40-44 1:02:13.40
48 7028 Janet Howard Portland Masters Women 55-59 1:02:26.21
49 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team Gresham Masters Men 55-59 1:02:30.91
50 201 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Sherwood Masters Women 45-49 1:02:33.14
51 236 Andi Smith Bend Masters Women 50-54 1:02:42.78
52 99 Gina Kavesh Bellevue Masters Women 50-54 1:02:45.50
53 561 Paul Mautner Veloforma Portland Masters Men 60-64 1:03:11.75
54 4007 Chad Butler Scio Masters Men 50-54 1:03:27.86
55 5446 Jesse Whitaker Beaverton Women Category 4/5 1:03:47.27
56 403 Jodie Bolt Lakewood Masters Women 55-59 1:04:13.17
57 4025 ERIK MILLS Bicycleway.com/OPS Eugene Men Category 4/5 1:04:21.84
58 536 Rich Wolf Bend Masters Men 55-59 1:04:24.45
59 5080 Shaun Martin Dialed Cycling Team Camas Masters Men 40-44 1:04:28.89
60 4094 Bob Kuehn Bend Masters Men 65-69 1:04:53.14
61 301 Darell Provencher BriHOP Racing West Linn Masters Men 60-64 1:04:53.27
62 4023 James Bell Hutch's Eugene Springfield Masters Men 60-64 1:05:01.98
63 4180 Scott Wilcox Bend Masters Men 65-69 1:05:14.55
64 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint Portland Masters Men 40-44 1:05:23.73
65 4031 Tyler Thessin Portland Men Category 4/5 1:05:25.05
66 5293 Jeff Maurer West Linn Masters Men 60-64 1:05:27.61
67 5317 Anthony Lally Salem Men Category 4/5 1:05:43.24
68 4057 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix Portland Eddy Men 1:05:54.79
69 5526 Karl Mobbs Audi Wilsonville Eddy Men 1:06:11.45
70 273 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Klamath Falls Women Category 1/2 1:06:18.71
71 400 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Bend Women Category 3 1:07:00.14
72 4099 Keith Peters Portland Masters Men 65-69 1:07:24.86
73 4137 John Prosser Revenge Cycling & Racing Hillsboro Masters Men 50-54 1:07:37.55
74 227 Martha Walsh Seattle Masters Women 55-59 1:07:40.76
75 7122 Wendy Werthaiser Flywheel Bicycle Solutions Ashland Tandem/Recumbent 1:10:12.58
76 4029 David K. Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland Masters Men 55-59 1:10:44.97
77 7087 Myra Klettke bicycleattorney.com Lake Oswego Masters Women 55-59 1:11:00.95
78 4203 Emir Aliff Nasran Corvallis Men Category 4/5 1:11:05.64
79 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental Hillsboro Men Category 3 1:11:36.39
80 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team Vancouver Eddy Women 1:11:41.56
81 19 Heather Knapp Gladstone Masters Women 45-49 1:12:45.61
82 280A Mary Ross Portland Women Category 3 1:13:26.39
83 4015 Guy Polson Springfield Eddy Men 1:13:57.32
84 5032 Edward Lanton Portland Masters Men 65-69 1:18:24.46
85 4071 Jon Ragsdale Clackamas Masters Men 45-49 1:20:39.80
86 5219 Michael Richardson West Linn Masters Men 60-64 1:20:57.88
87 8016A Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard Eddy Women 1:25:50.49
88 7221 Andriana 'Muffy' Kruger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland Masters Women 55-59 1:28:24.05
89 21 Jorge Nava Marin Portland Men Category 4/5 1:31:44.87
90 18 Sarah Miller Word-RCB, by Cyclisme Portland Women Category 4/5 1:48:08.40
91 17 Dianne Mays Portland Masters Women 55-59 1:48:08.40
92 542 Michael Myers Dialed Cycling Team Camas Masters Men 50-54 1:48:08.40
93 3064 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland Masters Men 45-49 1:48:08.40
94 5128 Chris Mays Portland Men Category 4/5 1:48:08.40
95 4212 Mark Spencer Bend Masters Men 60-64
96 535 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint Portland Masters Men 50-54
97 530 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland Masters Men 40-44

Overall Distance 6.8

Num Name Team Home Town Division Time
1 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard Junior Women 13-14 22:31.47
2 8058 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental Beaverton Junior Men 13-14 23:04.16
3 8080 Joshua Morris Word-RCB, by Cyclisme Happy Valley Junior Men 13-14 23:49.47
4 8046 Gavin Newman Portland Junior Men 10-12 23:51.69
5 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Portland Junior Men 10-12 25:02.66
6 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team Tigard Junior Women 10-12 26:22.12
7 8231 Deja Dydasco Beaverton Junior Women 10-12 30:30.69