Tuesday Night PIR

Portland, OR
July 30, 2019

Part of the Tuesday Night PIR

For questions about these results, contact Candi Murray at cmurray@obra.org

Updated July 31, 2019 at 10:56 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 24
2 829 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition 17
3 930 Erik Hammerquist Velobody P/b Slocum 10
4 905 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 9
5 120 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law 9
6 146 Jacob Rathe OTTOLOCK Adventure Squad 8
7 892 John Browning Evolution Racing 8
8 109 Carl Hoefer Audi 8
9 777 Stephen Bedford Holtey Law p/b Peak Condition 6
10 873 Andrew Suchocki HCH-Cross Country Mortgage 5
11 993 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 4
12 337 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition 4
13 989 John Grochau VC Roger 4
14 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 2
15 824 Brad Gebhard
16 987 Craig Schommer Multnomah Athletic Club
17 831 Zak Winter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
18 995 John Mitchem
19 594 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team
20 884 Robin Wessel Hosmer
21 117 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law
22 747 David Boxberger
23 817 Martin Acosta Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team
24 919 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition
25 305 Richard Ensworth Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
26 540 Dickie Mallison SEE SEE MOTOR COFFEE
27 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint
28 812 Mike Kath Dangerboy racing
29 653 Mate Adamkovics
30 983 Tom Ghilarducci
31 258 Laura Mullen Multnomah Athletic Club
32 686 Mico Macri ME
33 353 Brian Lynch Team Dr Will Bar
34 hidden
35 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
36 114 Evan Murphy
37 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
38 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
39 988 John Leonard VC Roger
40 986 Todd Littlehales VC Roger
41 818 Jonathan Barbus bicycleattorney.com
42 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
43 675 Dylan Howell Point S Racing
44 916 Sam Harbison Holtey Law p/b Peak Condition
45 138 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law
46 DR Wilk Bar
47 791 Daniel Pasley
48 347 Michael Medina Monster Media Racing p/b Cyclesoles
49 381 Istvan Takacs Holtey Law p/b Peak Condition
50 649 Sean Thielen HCH-CrossCountry Mortgage
51 648 Bob Duffy Western Bikeworks
52 832 Tyler Aquino Holtey Law p/b Peak Condition
53 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks
54 886 Antonio Castaneda Jr Audi
55 302 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
56 978 Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
57 861 David Klipper Guinness Cycling Team
58 831 Zak Winter Therapeutic Associates Pacific Office Cycling

Category 3/4

Num Name Team Points
1 5531 Tom Smith 19
2 5177 Lance Heppler Dialed Cycling Team 19
3 8077 Noah Sanders 14
4 4146 Benjamin Snodgrass DCL Multisport Fitness 12
5 4176 Ben Pederson Grouptrail Cycling 8
6 321 David Hart Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 7
7 710 Joel Crouch Rainier Beer Cycling Team 6
8 4177 David Estrin 4
9 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 4
10 625 Crossett Freilinger Rainier Beer Cycling Team 4
11 4148 Connor Shimamoto 3
12 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 2
13 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar
14 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
15 526 Joshua Petri The 5th Floor NYC
16 317 Steve Swanson
17 123 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet
18 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team
19 4068 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
20 4294 James Putnam Portland State University
21 4014 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint
22 4015 Brad Davidson
23 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
24 113 Richard Desmond SEE SEE MOTOR COFFEE
25 4128 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
26 4195 Christopher Soelling Taco Time NW Cycling Team - Seattle Super Squadra
27 4394 Fergus Kinnell
28 666 Dave Aldersebaes Rainier Beer Cycling Team
29 670 Larry Hiday Swift Racing PDX
30 715 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing
31 336 David Thielen II Team Dr Will Bar
32 Joe Field

Category 4/5

Num Name Team Points
1 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 19
2 73 Elijah Engstrom Dialed Cycling Team 12
3 5496 Daniel Tkebuchava 10
4 4000 Spencer Bonney AMCC-Colavitta 20
5 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 11
6 5254 Mike Hanson Dialed Cycling Team 6
7 4256 Nick Engerran 5
8 4028 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 4
9 5301 Jason Evans Walmart/ACEC Cyling Team 5
10 8089 Alex Amparo Dialed Cycling Team 2
11 5404 Peter Collier
12 4026 Logan Gregory
13 4053 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
14 4393 Adriel Klein Team Oregon p/b Rodda Paint
15 5586 Judd Rench
16 76 Paul Gasper
17 8033 Gavin Newman
18 5443 Andrew Zurn
19 45 James Newman
20 5680 Conner Lader
21 77 william Mcquaid

Category 5

Num Name Team Points
1 5308 Gil Ormerod Team S&M 15
2 72 Bruno McLaughlin 12
3 5444 Yalcin Erhan 10
4 74 Thomas Williams 8

Junior

Num Name Team Points
1 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 15
2 66 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 12
3 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 10
4 8063 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 8
5 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 7
6 8292 Barrett Von Duering Dialed Cycling Team 6