Harvest Cross Series: Can Chaser CX: Harvest Cycloross Series Points

Redmond, OR. September 11, 2021

Part of the Can Chaser CX

Updated September 15, 2021 at 9:04 AM

Athena

Num Name Left Coast Points
1 650 Sarah Umberhandt 26 26

Beginner Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 704 Todd Young 14 26 40
2 707 Randy Frost Dialed Cycling Team 26 26
3 713 Jeff Gepper 20 20
4 701 Jamie King Grouptrail Cycling 20 20
5 715 Christopher M Glenn 16 16
6 712 Joel Brinson 16 16
7 714 Adam Mendel 15 15
8 710 Denzel Lall 15 15
9 703 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 13 13
10 705 Christopher Riehl 12 12
11 709 Marcelo Heredia 11 11
12 706 Alessandro Carrara 10 10
13 702 Chad D Mccuen 9 9

Beginner Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 3 Sara Halterman Deschutes Brewery 26 6 32
2 1 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 15 31
3 4 Libby McKnight 26 26
4 6 Lindsay Peters Team 10 Barrel 20 20
5 2 Mackenzie Moss 20 20
6 5 Jessica M Prior 14 14

Category 1/2 Masters 35+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 202 Webster Wilson 14 26 40
2 203 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 26 26
3 204 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 20 20
4 212 Eric Martin WebCyclery Racing 20 20
5 209 Paul Armstrong 16 16
6 208 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling 16 16
7 210 Matt Jamison 15 15
8 206 James Schneider Team S&M 15 15
9 211 Jeff Johnston Boneyard Cycling 14 14
10 532 James Green Trusty Switchblade 13 13
11 201 Christopher Ramsey 13 13
12 205 James Green Trusty Switchblade 12 12
13 217 Rick Metz BicycleAttorney.com 12 12
14 213 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 11 11
15 207 Andrew Suchocki 11 11

Category 1/2 Masters Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 100 Alicia Prusinski Murder of Crows 26 26 52
2 106 Mielle Blomberg Team S&M 20 12 32
3 215 Carrie Day Deschutes Brewery 20 20
4 108 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 16 16
5 102 Ann Kennedy 16 16
6 109 Erin Reis Hutch's Bend Dental 15 15
7 660 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 14 14
8 103 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 13 13
9 107 Michelle Mills Deschutes Brewery 11 11
10 110 Lorena Brown 10 10

Category 1/2 Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 3 Landon Farnworth 26 12 38
2 18 Felipe Nystrom 16 16 32
3 4 Paul Furst Dialed Cycling Team 14 13 27
4 16 Henry Nadell 26 26
5 23 Carl Decker 20 20
6 1 Max Ritzow Team Oregon p/b Rodda Paint 20 20
7 7 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 15 4 19
8 20 James Williams 15 15
9 14 Ian Brown 14 14
10 607 Seth Patla 13 13
11 6 Josiah Zukowski 12 12
12 12 Stephen Hartzel Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 11 11
13 5 Cory Nann Planet PDX Cycling 11 11
14 13 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 10 10
15 10 Jacob Olander Deschutes Brewery 9 9
16 24 Marshall Greene 8 8
17 19 Benn Stover 7 7
18 17 Sean Corey 6 6
19 25 Damian Schmitt Deschutes Brewery 5 5
20 11 Tanner Wescott ANTHM Collective 3 3
21 9 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 2 2
22 15 Shane Johnson 1 1

Category 1/2 Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 5 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16 16 32
2 1 Libby White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 20 12 32
3 4 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 26 26
4 9 Sophie RussenbergerSophie Team S&M 26 26
5 7 Natasha Visnack 20 20
6 8 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 15 15
7 2 Molly Russell-Holmes 15 15
8 10 Madeline Stover 14 14
9 3 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 14 14
10 6 Rhys May 13 13

Category 2/3 Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 512 Bradford Smith 16 26 42
2 527 Scott Scholz 26 16 42
3 504 Aaron McClintock 20 20
4 503 Ben Taber Team 10 Barrel 13 13 26
5 525 Brent Poole Pacific Office Automation Cycling 20 20
6 529 Tygre Westerfield 10 8 18
7 521 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 15 15
8 507 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 15 15
9 523 Ryan McLaughlin Boneyard Cycling 14 14
10 515 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 14 14
11 524 Reid Curry Murder of Crows 12 12
12 505 Jacob Olsen 12 12
13 511 Dustin Henderson Deschutes Brewery 5 7 12
14 530 John Hatfield Dialed Cycling Team 11 11
15 516 Conner Mowery 11 11
16 520 Paul Hynes Pacific Office Automation Cycling 10 10
17 518 Casey DePeel Bonk Collective 9 9
18 509 Jason Whittington 9 9
19 513 Connor Shimamoto 8 8
20 508 Halen Harrison 7 7
21 531 Mark Goodman Murder of Crows 6 6
22 514 Kieran Harden 6 6
23 501 Greg McElravy Grouptrail Cycling 4 4
24 517 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 3 3

Category 2/3 Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 201 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team 20 20 40
2 204 Kristi Cutter 26 26
3 200 Rachel Hawes 26 26
4 206 Bryna Curry Murder of Crows 16 16
5 203 Christy Hawkins 16 16

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 133 Ryan Chase Deschutes Brewery 20 10 30
2 126 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 26 26
3 114 Jason Whittington 26 26
4 115 Geoff Wittreich 15 6 21
5 135 Paul Francis Team 10 Barrel 20 20
6 130 Christopher VanWaning 16 16
7 113 Ezekiel McFadin 16 16
8 110 Ryan Morgan Trusty Switchblade 9 7 16
9 105 David Visnack 15 15
10 134 Pat Addabbo 14 14
11 117 Andy Letourneau 14 14
12 128 Anthony Morales Boneyard Cycling 13 13
13 118 Ben Gagosian 13 13
14 111 Joshua Boelter Bonk Collective 12 12
15 121 John Adkins 12 12
16 131 Michael Nyberg Sunnyside Sports 11 11
17 104 Dan Froelich Team Fancy 11 11
18 108 Adam Vanarsdall 10 10
19 136 Derek Koops 9 9
20 123 Rob Shatting Boneyard Cycling 8 8
21 119 Bradley Pfeiffer 8 8
22 120 Rolland Hayden 7 7
23 109 Dave Dezellem 6 6
24 124 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 5 5
25 116 Garrett Tyburski 5 5
26 103 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 4 1 5
27 125 Casey Varnum 4 4
28 132 Kyle Mills Murder of Crows 3 3
29 122 Matthew Dial Deschutes Brewery 2 2

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 505 Lisa Gentz Boneyard Cycling 26 26
2 501 Amy Solana BicycleAttorney.com 26 26
3 507 Jenny Adkins 20 20
4 502 Shelly Boelter Bonk Collective 20 20
5 506 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16 16
6 504 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 16 16
7 510 Melissa Byrd 15 15
8 106 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 15 15
9 508 Julia Austin Deschutes Brewery 14 14
10 503 Victoria VanderZanden 14 14
11 500 Renee Beard 13 13

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 13 Hunter Westerfield 26 20 46
2 17 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 26 26
3 16 Jase Henderson Deschutes Brewery 13 12 25
4 22 Konnor Elek 12 10 22
5 5 Axel Weaver 20 20
6 21 Connor Olsen 16 16
7 15 Owen Valente 16 16
8 18 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 15 15
9 7 Nate Dezellem 15 15
10 26 Henry Linn 14 14
11 10 Maurice Richey 14 14
12 14 Austin Jackson 11 11
13 19 Calder Tarnow Boneyard Cycling 11 11
14 6 Leo Herriges Swift Racing PDX 10 10
15 25 Brooks Hahn 9 9
16 9 Logan Trost BicycleAttorney.com 9 9
17 23 Bridger Mills 8 8
18 4 Karter Snider 8 8
19 12 Keoni Padaca 7 7
20 8 Ezra White 6 6
21 1 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 5 5
22 457 Espen Eld-Mathis 4 4
23 2 Walter Bartnikowski Bonk Collective 3 3
24 3 Keilan Snider 2 2

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 454 Summer Westerfield 16 26 42
2 451 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 26 26
3 456 Kayden Mckee 20 20
4 459 Noella Holt 20 20
5 458 Lily Stover 15 15
6 455 Spring Westerfield 14 14
7 450 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 13
8 452 Kamea Padaca 12 12
9 453 Sunny Wittreich 11 11

Category 4 Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 512 Anthony Odell 20 14 34
2 511 Jacob Barnett 26 26
3 501 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 26 26
4 514 Zachary A Bloomfield 20 20
5 513 Cesar Villegas Team 10 Barrel 16 16
6 502 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling 16 16
7 509 Mark Amondson 15 15
8 504 Dominic Sherman 15 15
9 508 Nick Keane 14 14
10 515 Andrew Houghton Team 10 Barrel 13 13
11 503 Sam Pitcavage 13 13
12 506 Michael O'Neil 12 12
13 505 Luke Soto Planet PDX Cycling 11 11
14 711 Joe Ergle 10 10

Category 4 Open Masters 35+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 8 Gerardo Perez 14 26 40
2 2 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 15 14 29
3 21 David Kaysen Dialed Cycling Team 13 16 29
4 5 Shea Hawes 26 26
5 15 Tobias Eld 20 20
6 22 Devin Mast 20 20
7 13 Chester Artman 5 13 18
8 10 David Barna 16 16
9 20 Brian Harris Team 10 Barrel 15 15
10 1 Gary Schulte 12 12
11 4 Shaun Stiles 12 12
12 9 Cody Herriges Swift Racing PDX 11 11
13 7 Brett Boyles Planet PDX Cycling 10 10
14 6 Brad Alderman 9 9
15 14 Jason Jones 8 8
16 11 Steven Soto Planet PDX Cycling 7 7
17 12 Colin Wilson 6 6

Category 4 Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 354 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 26 20 46
2 350 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 13 14 27
3 358 Charley Erickson 26 26
4 353 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 14 11 25
5 351 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 12 12 24
6 355 Shannon Herriges Swift Racing PDX 20 20
7 360 Kim Ely 16 16
8 352 Dani Stiles Dialed Cycling Team 16 16
9 359 Anna Jo Clary 15 15
10 356 Lisa Timmerman 15 15
11 357 Germaine Dougherty 13 13

Clydesdale

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 806 Mark Sather 26 12 38
2 804 Jason Evans 14 16 30
3 807 Timothy Breault Planet PDX Cycling 15 14 29
4 801 Ian Stromquist Team Finger 20 9 29
5 803 Doug Bowman Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 10 26
6 812 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 26 26
7 808 Josue Jimenez 11 13 24
8 813 Brandon Gallagher Murder of Crows 20 20
9 809 Mark Westerfiled 10 8 18
10 810 Walter Mcknight Deschutes Brewery 15 15
11 800 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 13 13
12 805 Mike Reddig Dialed Cycling Team 12 12
13 811 Jonathan Elek Team 10 Barrel 11 11

Junior 1/2/3 Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 507 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 26 26
2 503 Max Smith 26 26
3 506 TYLER WINANS Cascadia Junior Cycling 20 20
4 502 Jaxon Williams 20 20
5 505 Bryce White Cascadia Junior Cycling 16 16
6 501 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 16 16
7 504 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 15 15
8 500 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 15 15
9 508 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 14 14
10 500 Day Cooper Cascadia Junior Cycling 13 13

Masters Open 50+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 801 Rick Metz BicycleAttorney.com 15 26 41
2 802 John McCaffrey 20 20 40
3 808 James Coats 14 16 30
4 804 Lance Heppler Dialed Cycling Team 12 15 27
5 840 Michael Brown WebCyclery Racing 26 26
6 806 James Tervo Team S&M 13 10 23
7 807 John Hatfield Dialed Cycling Team 9 12 21
8 813 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 7 11 18
9 842 Dave Sjogren 16 16
10 811 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 14 14
11 810 David Visnack 13 13
12 805 Steve Glazer Planet PDX Cycling 11 11
13 816 Mke Hamness 10 10
14 809 Dave Torrance 4 6 10
15 822 Jeff Nary Murder of Crows 9 9
16 814 Robert Tadjiki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8 8
17 841 Nicholas Leritz 8 8
18 821 David Martin Deschutes Brewery 7 7
19 812 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 6 6
20 820 Rob Kerr Boneyard Cycling 5 5
21 815 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5 5
22 819 Michael Coe WebCyclery Racing 4 4
23 823 Chester Artman 3 3
24 803 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 3 3
25 824 Erik Clem 2 2

Masters Open 60+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 107 Mark Schwyhart Team S&M 14 20 34
2 118 Michael Nyberg Sunnyside Sports 26 26
3 108 Jeff Otto 26 26
4 103 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 20 20
5 115 Erik Goodfriend 16 16
6 112 Peter Spir 16 16
7 123 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 15 15
8 109 Walter Bianchini 15 15
9 119 Alan Thomason Deschutes Brewery 14 14
10 105 Billy Thomas Deschutes Brewery 13 13
11 104 Mark Hildebrandt 13 13
12 121 Andrew Peterson 12 12
13 113 Brendan Quinlan 12 12
14 114 Fred Christensen 11 11
15 102 Rick Gregory 11 11
16 116 Ken Lanteigne 10 10
17 110 Stefan Furst Dialed Cycling Team 10 10
18 106 Darell Provencher Team Rose City 9 9
19 122 Dan Davis 9 9
20 117 Craig Mavis Deschutes Brewery 8 8
21 101 Brian Catterson 8 8
22 120 David Lenhart Boneyard Cycling 7 7

Masters Open 70+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 253 Steve Rearden 26 20 46
2 254 Tom Heywood 16 26 42
3 255 Tad Hodgert Deschutes Brewery 15 16 31
4 252 Edward Lanton 14 14 28
5 250 Loren Russell 13 15 28
6 251 Ron Strasser Team S&M 20 20
7 256 Frank Fleetham Murder of Crows 13 13

Masters Women 50+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 903 Laura Mullen Dialed Cycling Team 20 26 46
2 901 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 16 20 36
3 902 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 26 26
4 904 Tracy Ellwein Team 10 Barrel 16 16
5 818 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 15 15
6 905 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 14 14

Masters Women 60+

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 951 Lora Melkonian Team Finger 26 26 52

Singlespeed Open

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 602 Gabriel Linn 26 15 41
2 611 Adrian Bosch 16 20 36
3 609 Bradford Smith 15 16 31
4 627 Joshua Johnston Murder of Crows 26 26
5 615 Dustin Henderson Deschutes Brewery 12 13 25
6 607 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 20 20
7 605 Cesar Villegas Team 10 Barrel 9 10 19
8 625 Josh Hulst Deschutes Brewery 14 14
9 606 Ryan Weaver 14 14
10 601 Todd Young 5 9 14
11 618 Fred Mills 13 13
12 619 Zachary A Bloomfield Team 10 Barrel 12 12
13 604 Adam Vanarsdall 11 11
14 600 John Lin Swift Racing PDX 11 11
15 608 Ryan Morgan Trusty Switchblade 7 4 11
16 614 Sal Collura 10 10
17 623 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 8 8
18 603 James Green Trusty Switchblade 8 8
19 629 Mark Sather 7 7
20 624 Pat Addabbo 6 6
21 610 Billy Holcomb 6 6
22 626 John Gulick 5 5
23 612 Josue Jimenez 3 2 5
24 613 Billy Thomas 4 4
25 616 Zachary Holmes 2 2
26 621 Jeff Nary Murder of Crows 1 1
27 617 Anthony O'Dell 1 1

Singlespeed Women

Num Name Team Left Coast Can Chaser Points
1 450 Mielle Blomberg Team S&M 26 16 42
2 452 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 16 11 27
3 455 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 26 26
4 459 Rhys May 20 20
5 451 Brittany Stover 20 20
6 456 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 15 15
7 460 Jenny Adkins 14 14
8 453 Heather Pola Team Finger 13 13
9 457 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 12 12