Estacada TT: 10 Miles

Estacada, OR
April 5, 2009

Part of the Estacada TT

Updated April 29, 2009 at 10:50 AM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 1102 John Banks Portland Velo 22:04
2 374 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 23:17
3 329 Martin Holland-Bak Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 24:44
4 2546 Jim Moore Specialized River City Bicycles 27:31
DNS 1928 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear
DNS 345 Joe Cipale North River Racing
DNS 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles

Category 4 Men

Num Name Team Time
1 34 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One 23:53
2 2153 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24:09
3 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 24:14
4 1129 Ben Johnson Portland Velo 24:38
5 1439 Steven Burger Sunset Cycles 24:46
6 1203 Andrew Neill Life Cycle Bike Shop 24:27
7 36 Jeff Robertson 25:13
8 1439 Steven Russell 26:27
9 1266 Jess Mace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27:18
10 1126 Clay Sharp Veloce Santiago 27:46
11 2813 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34:47
DNS 1286 Barry Kundert
DNS 1148 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct

Category 5 Men

Num Name Time
1 2867 William Hatch 30:41

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 24:09
2 366 Scott Goodrich Specialized River City Bicycles 24:36
3 2566 Bryant Howard GOATS/CYCOLOGY 25:04

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 23:41
2 2598 Evan Cumpston Team Rose City 24:01
3 326 Ronald Brigham 24:22
4 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 25:04
5 1067 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 25:11
6 603 Joseph Kline North River Racing 25:31
7 2067 Mark Zielinski Pacific Power Blue Sky 25:41
8 1148 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 25:42
9 1200 Robert White 26:53
10 1208 Patrick Layton Full Cycles 27:19
11 373 jason pfeifer bicycleattorney.com 27:53
12 1064 Frank Stevens 28:49
13 2082 Richard Mularski 28:52
14 727 bruce carter North River Racing 30:11

Masters Men 50+

Num Name Team Time
1 358 Jeff Buck Team Rose City 24:30
2 2010 Gregory Hartman Portland Velo 24:51
3 707 Steve Long North River Racing 24:55
4 2662 Ray Anderson 25:12
5 631 Rich Wolf Sunnyside Sports 25:49
6 2073 Gary Watts North River Racing 25:51
7 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 26:18
8 1288 Tim Rich Team Rose City 26:35
9 1045 Mark Q. Armstrong Pacific Power Blue Sky 26:44
10 38 Mark Loder 27:32
11 2337 Jeff Vinson 28:15
12 345 Joe Cipale North River Racing 29:45
13 2103 Bill Croswell 1 Error 30:58
14 2020 Edward Lanton 33:39
DNF 550 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource
DNS 1195 Larry Baker Old Town Bicycles
DNS 5 David Stabler Tsunami

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 24:23
2 1757 David Russell United Finance 25:03
3 1721 Roger Johnson Team Rose City 25:03
4 1033 Roger Nelson Team Bike Tires Direct 27:35
5 2009 Peter Russell Reed College Cycling 28:16
6 313 John Wiest NoMad Sports Club 28:24
7 2057 Malcolm Johnson Portland Velo 28:49
8 2183 David Philbrick 30:24
9 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 30:44
10 2021 Einar Traa Portland Velo 43:13

Senior Men

Num Name Team Time
1 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23:25
2 2572 Matthew Wolpert 23:57
3 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 24:24
DNS 889 Eric Sheagley Veloce Racing

Women Category 4

Num Name Team Time
1 472 Christine Sjolin 27:32
2 270 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 27:41
3 37 Jill Martinze Bicycle Centers/Collision One 28:06
4 2984 Debbie Caldwell 39:20
DNS 276 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky
DNS 999 fiona graham Specialized River City Bicycles
DNS 2437 Ashley Thrower University of Oregon Cycling Club

Women Senior

Num Name Team Time
1 31 Amy Campbell River City Bicycles 28:00