Capitol Velo

Event Category Name
8 Psycho Cross Pseries: Series Standings Singlespeed Brett Luelling
1 Psycho Cross Pseries: Series Standings Clydesdale George Beilstein
3 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Evan Plews
1 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Brett Luelling
16 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B James Shingleton
1 Psycho Cross Pseries: Series Standings Clydesdale George Beilstein
7 Psycho Cross Pseries: Series Standings Singlespeed Brett Luelling
6 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Evan Plews
2 Psycho Cross Pseries Men Category A Brett Luelling
1 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Brett Luelling
13 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B James Shingleton
24 Cross Crusade Beginner Men CCX Earl Hazekamp
40 Cross Crusade Category C David Rasca
1 Fresh Air Crossaflixion Cup Men B Brent Poole
33 Cross Crusade Category C David Rasca
31 Cross Crusade Beginner Men CCX Earl Hazekamp
21 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Men Category B James Shingleton
7 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Beginner Women Stephanie Allan
11 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Men Category C David Rasca
16 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Beginner Men Earl Hazekamp
8 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Clydesdale George Beilstein
5 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Clydesdale Jim Allen
38 Cross Crusade Category C David Rasca
19 Cross Crusade Beginner Men CCX Earl Hazekamp
41 Cross Crusade Category B James Shingleton
25 Cross Crusade Category C David Rasca
22 Cross Crusade Beginner Men CCX Earl Hazekamp
13 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Masters Men C Mike Emerson
15 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Beginner Men Jim Allen
1 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Clydesdale George Beilstein
12 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Men Category B James Shingleton
9 Willamette Valley Cross Series Beginner Men CCX Jim Allen
1 Willamette Valley Cross Series Clydesdale George Beilstein
7 Willamette Valley Cross Series Men Category B James Shingleton
30 Cross Crusade Beginner Men CCX Jim Allen
12 Cross Crusade Category B Brent Poole
30 Cross Crusade Category C David Rasca
48 Cross Crusade Beginner Women Stephanie Allen
1 Psycho Cross Pseries Clydesdale George Beilstein
3 Psycho Cross Pseries Men Category A Brett Luelling
6 Psycho Cross Pseries Men Category B James Shingleton
10 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category B James Shingleton
2 Psycho Cross Pseries: Series Standings Men Category A Brett Luelling
1 Psycho Cross Pseries: Series Standings Clydesdale George Beilstein
33 Cross Crusade Beginner Men CCX Jim Allen
98 Cross Crusade Beginner Men CCX Earl Hazekamp
38 Cross Crusade Category C David Rasca
17 Cross Crusade Clydesdale George Beilstein
11 Willamette Valley Cross Series Category B Men James Shingleton
17 Willamette Valley Cross Series Men Category B James Shingleton
1 Willamette Valley Cross Series Clydesdale George Beilstein
13 Willamette Valley Cross Series Clydesdale Jim Allen
21 Willamette Valley Cross Series Beginner Men Jim Allen
23 Willamette Valley Cross Series Men Category C David Rasca
16 Willamette Valley Cross Series Masters Men C Mike Emerson
2 Willamette Valley Cross Series Clydsdale Men George Beilstein
16 Willamette Valley Cross Series Beginner Women Stephanie Allan
8 Willamette Valley Cross Series Masters C Men Mike Emerson
8 Thrilla Cross Series Men B Brent Poole
3 Battle at Barlow Beginner Men Mike Emerson
26 Hood River Double Cross Men B James Shingleton
4 Hood River Double Cross Clydesdale George Beilstein
16 Psycho Cross Pseries Men Category B James Shingleton
1 Psycho Cross Pseries Clydesdale George Beilstein
4 Psycho Cross Pseries Singlespeed Brett Luelling
1 Psycho Cross Pseries Men Category A Brett Luelling
1 Psycho Cross Pseries Clydesdale George Beilstein
3 Psycho Cross Pseries Men Category A Evan Plews
9 Pain on the Peak Beginner Men CCX Mike Emerson
10 Monday PIR Masters 4/5 John Divelbiss
30 Monday PIR Masters 4/5 Jim Henry
36 Monday PIR Masters 1/2/3 James Shingleton
32 Monday PIR: August Series Masters 4/5 John Divelbiss
31 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT Category 4/5 Mike Emerson
34 Eugene Celebration Stage Race: Final General Classification Category 4/5 Mike Emerson
35 Eugene Celebration Stage Race: General Classification after Stage 3 Category 4/5 Mike Emerson
18 Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium Category 4/5 Mike Emerson
104 Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT: Combined Combined Mike Emerson
50 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race: General Classification Category 4/5 Mike Emerson
11 Salem STXC Race Series Pro/Category 1 Men James Shingleton
1 Salem STXC Race Series Category 2 Men Brent Poole
7 Salem STXC Race Series Category 2 Men John Divelbiss
8 Salem STXC Race Series Category 2 Men Mike Petersen
9 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Jim Allen
9 Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race Category 4/5 Mike Emerson
3 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
3 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men David Rasca
52 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue Category 4/5 Mike Emerson
158 Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue: Combined Combined Mike Emerson
38 Tuesday PIR Category 3/4 Scott Larson
39 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
14 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 3 (Beginner) Men Jim Allen
2 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
20 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 2 Men Jesse Finch Gnehm
7 Salem STXC Race Series Singlespeed Eric Vickers
9 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Jim Allen
9 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 3 (Beginner) Men John Divelbiss
12 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 3 (Beginner) Men Mike Petersen
3 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 3 (Beginner) Men David Rasca
7 Salem STXC Race Series: Series Standings Singlespeed Eric Vickers
10 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 2 Men John Divelbiss
9 Salem STXC Race Series: Series Standings Category 2 Men Mike Petersen
14 Salem STXC Race Series Pro/Category 1 Men James Shingleton
4 Salem STXC Race Series Category 2 Men John Divelbiss
13 Salem STXC Race Series: Series Standings Pro/Category 1 Men James Shingleton
8 Salem STXC Race Series Category 2 Men Mike Petersen
12 Salem STXC Race Series Category 2 Men Jesse Finch Gnehm
6 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
5 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Co-Motion Criterium Tandem B Mike/Carol Petersen/Petersen
11 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Kent Peterson Time Trial: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen
4 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Kent Peterson Time Trial Tandem B Mike/Carol Petersen/Petersen
5 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: General Classification Tandem B Mike/Carol Petersen/Petersen
5 Co-Motion Classic Tandem Stage Race: Coburg Road Race Tandem B Mike/Carol Petersen/Petersen
14 Tuesday PIR Category 3/4 John Divelbiss
11 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
1 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men John Divelbiss
4 Salem STXC Race Series Singlespeed Eric Vickers
10 Salem STXC Race Series Category 2 Men Mike Petersen
2 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men David Rasca
9 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Jim Allen
2 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
5 Salem STXC Race Series Pro/Category 1 Men James Shingleton
1 OBRA Criterium Championships Men 4 Geoffrey Green
4 OBRA Criterium Championships Men 5 Earl Hazekamp
24 OBRA Criterium Championships Men 4 Mike Emerson
4 OBRA Criterium Championships Men 3 Brent Poole
DNF Mid-Summer Criterium Series Category 4/5 Men Geoffrey Green
3 Mid-Summer Criterium Series Category 4/5 Men Mike Emerson
2 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
12 Salem STXC Race Series Category 2 Men John Divelbiss
13 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Mike Petersen
9 Salem STXC Race Series Singlespeed Eric Vickers
10 Salem STXC Race Series Pro/Category 1 Men James Shingleton
11 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Jim Allen
1 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Women Carol Petersen
5 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men David Rasca
2 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men David Rasca
10 Salem STXC Race Series Category 2 Men Brent Poole
28 Salem STXC Race Series Category 2 Men Jesse Finch Gnehm
11 Salem STXC Race Series Category 2 Men Mike Petersen
10 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men John Divelbiss
2 Salem STXC Race Series Category 3 (Beginner) Men Mike Petersen
1 Gresham Criterium Masters 35+ 4/5 Geoffrey Green
6 Gresham Criterium Category 4 Geoffrey Green
2 Mid-Summer Criterium Series Category 4/5 Men Geoffrey Green
2 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson
26 Tuesday PIR Category 3/4 John Divelbiss
3 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
1 Tuesday PIR Category 4/5 Matt Gilman
110 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen
108 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Eric Vickers
18 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 40-44 Eric Vickers
96 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Rick Kercheski
11 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 50-54 Rick Kercheski
1 OBRA TT Championships: 40K Tandem Mixed Mike/Carol Petersen/Petersen
6 Tuesday PIR: July Series Category 4/5 Geoffrey Green
8 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
12 Twilight Crit Series Men 1/2/3 Brent Poole
6 Tuesday PIR: July Series Category 3/4 James Shingleton
9 Monday PIR: July Series Masters 4/5 Mike Emerson
70 OUCH: Combined Combined David Davidson
4 Cascade Cycling Classic: Awbrey Butte Road Race Category 3 Men Brent Poole
1 OUCH Tandem Mike Petersen
25 OUCH Men Category 4/5 David Davidson
125 OUCH: Combined Combined Mike Petersen
367 Cascade Cycling Classic: Skyliners Time Trial: Combined Combined Brent Poole
94 Cascade Cycling Classic: Skyliners Time Trial Category 3 Men Brent Poole
5 Cascade Cycling Classic: Downtown Criterium Category 3 Men Brent Poole
DNF Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race Category 3 Men Brent Poole
1 Mid-Summer Criterium Series Category 4/5 Men Geoffrey Green
52 Cascade Cycling Classic Category 3 Men Brent Poole
30 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
26 Monday PIR Masters 4/5 Tyler Rupe
2 Monday PIR Masters 4/5 Mike Emerson
3 Tuesday PIR Category 3/4 Men James Shingleton
2 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men U35 Brent Poole
32 High Desert Omnium: Criterium Category 4/5 Jim Allen
35 High Desert Omnium: Criterium Category 4/5 Tyler Rupe
2 Tuesday PIR Category 4/5 Geoffrey Green
33 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
8 Tuesday PIR Category 4/5 John Divelbiss
17 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson
5 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men U35 Brent Poole
8 Firecracker Crit Men 4/5 Earl Hazekamp
19 Firecracker Crit Men 4/5 Jim Allen
11 Firecracker Crit Men 4/5 Mike Lindley
13 Firecracker Tandem TT Champs: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen
5 Firecracker Tandem TT Champs Tandem Mixed 80+ Rick/Kathleen Kercheski/Kolman
3 Firecracker Tandem TT Champs Tandem Mixed Mike/Carol Petersen/Petersen
14 Firecracker Tandem TT Champs: Combined Combined Rick/Kathleen Kercheski/Kolman
28 Tuesday PIR Category 3/4 Jesse Finch Gnehm
32 Tuesday PIR Category 3/4 Robert Chavier
6 Tuesday PIR: June Series Category 3/4 Brent Poole
25 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Earl Hazekamp
17 Salem Fairview Circuit Race Tandem Rick Kercheski
11 Salem Fairview Circuit Race Tandem Mark/Maren Nurre/Nelson
24 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Christian Francis
14 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Eric Vickers
26 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Mike Petersen
61 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men David Rasca
7 Salem Fairview Circuit Race Category 3 Men Brent Poole
DNF Salem Fairview Circuit Race Category 3 Men Jesse Finch Gnehm
14 Salem Fairview Circuit Race Tandem Mike/Carol Petersen/Petersen
16 Salem Fairview Circuit Race Category 4/5 Men Mike Lindley
6 Swan Island Criterium Men 4/5 Jim Allen
5 Swan Island Criterium Masters Men 50+ Craig Beavers
19 Swan Island Criterium Men 3 Jesse Finch Gnehm
8 Swan Island Criterium Men 4/5 Geoffrey Green
31 Swan Island Criterium Men 3 Robert Chavier
17 Mt. Tabor Series Category 3 Brent Poole
23 Mt. Tabor Series Category 3 James Shingleton
10 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men U35 Brent Poole
23 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
1 Tuesday PIR Category 3/4 Brent Poole
1 Central Oregon Crit Series Category 3/4/5 Brent Poole
19 Tuesday PIR Category 3/4 Jim Allen
DNF Tuesday PIR Category 3/4 Eric Vickers
DNF Tuesday PIR Category 3/4 Jesse Finch Gnehm
34 Tuesday PIR Category 3/4 Robert Chavier
11 Tuesday PIR Category 3/4 Kurt Haas
39 Mount Hood Cycling Classic: Hood River Criterium Category 3 Men Scott Larson
52 Mount Hood Cycling Classic: Wy’East Road Race Men 3 Scott Larson
57 Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial Category 3 Men Scott Larson
254 Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial: Combined Combined Scott Larson
55 Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race Category 3 Men Scott Larson
48 Mount Hood Cycling Classic: Final General Classification Category 3 Men Scott Larson
36 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
136 OBRA TTT Championships: Combined Combined Rick Kercheski
102 OBRA TTT Championships: Combined Combined Jesse Finch Gnehm
4 OBRA TTT Championships Masters 200-239 Rick Kercheski
6 OBRA TTT Championships Men Category 3 Mike Emerson
6 OBRA TTT Championships Men Category 3 Kurt Haas
6 OBRA TTT Championships Men Category 3 Jesse Finch Gnehm
104 OBRA TTT Championships: Combined Combined Kurt Haas
101 OBRA TTT Championships: Combined Combined Mike Emerson
135 OBRA TTT Championships: Combined Combined Eric Petersen
133 OBRA TTT Championships: Combined Combined Craig Beavers
6 OBRA TTT Championships Men Category 3 Robert Chavier
103 OBRA TTT Championships: Combined Combined Robert Chavier
4 OBRA TTT Championships Masters 200-239 Dave Palmer
4 OBRA TTT Championships Masters 200-239 Eric Petersen
4 OBRA TTT Championships Masters 200-239 Craig Beavers
134 OBRA TTT Championships: Combined Combined Dave Palmer
3 Hutch's TT Series Men 50+ Rick Kercheski
10 Hutch's TT Series Men 50+ Craig Beavers
9 Tuesday PIR Category 3/4 Jesse Finch Gnehm
38 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
50 Tuesday PIR Category 3/4 Dustin Sullenger
24 Hutch's TT Series: Combined Combined Rick Kercheski
42 Hutch's TT Series: Combined Combined Craig Beavers
3 Hutch's TT Series Masters Men 50+ Rick Kercheski
12 Tuesday PIR Category 3/4 Jesse Finch Gnehm
44 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
47 Tuesday PIR Category 3/4 Robert Chavier
22 Tuesday PIR Category 3/4 Eric Vickers
2 Hutch's TT Series: Series Standings Masters 50+ Men Rick Kercheski
24 Hutch's TT Series: Combined Combined Rick Kercheski
46 Silverton RR Masters Men Craig Beavers
64 Silverton RR Category 4/5 Men Tyler Rupe
18 Silverton RR Masters 50+ Craig Beavers
21 Silverton RR Masters 40+ John Divelbiss
7 Silverton RR Category 3 Men Brent Poole
29 Silverton RR Masters Men John Divelbiss
65 Silverton RR Category 4/5 Men Mike Emerson
20 Hutch's TT Series: Combined Combined Rick Kercheski
20 Tuesday PIR Category 3/4 Eric Vickers
4 Hutch's TT Series Standings Masters 50+ Men Rick Kercheski
3 Hutch's TT Series Men 50+ Rick Kercheski
18 Icebreaker Criterium Men 4/5 bryan orrio
16 Icebreaker Criterium Men 3 Robert Chavier
1 Icebreaker Criterium Men 3 Brent Poole
25 Icebreaker Criterium Men 4/5 Earl Hazekamp
9 Icebreaker Criterium Men 4/5 Jim Allen
12 Central Oregon TT Series Open Brent Poole
17 Hutch's TT Series Masters 50+ Men Craig Beavers
24 Tuesday PIR Category 3/4 Jim Allen
2 Hutch's TT Series Masters 50+ Men Rick Kercheski
26 Tuesday PIR Category 3/4 Robert Chavier
8 Estacada TT: 20 Miles Masters Men 50+ Rick Kercheski
38 Estacada TT: 20 Miles: Combined Combined Rick Kercheski
23 Central Oregon TT Series Men Brent Poole
11 Tuesday PIR: April Series Category 4/5 Mike Emerson
4 Tuesday PIR Category 4/5 Mike Emerson
DNF Bear Springs Trap XC Category 2 Men 19-34 Dustin Miller
3 Bear Springs Trap STXC Category 2 Men 45-54 Dustin Miller
13 Hood River Crit Series Category 1/2/3 Brent Poole
41 Tuesday PIR Category 4/5 Tyler Rupe
56 Estacada TT: 20 Miles: Combined Combined Rick Kercheski
9 Estacada TT: 20 Miles Masters Men 50+ Rick Kercheski
34 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
DNF King's Valley RR Masters 50+ Craig Beavers
DNF King's Valley RR Masters 50+ Rick Kercheski
25 King's Valley RR Men Category 3 Brent Poole
36 Tuesday PIR Category 3/4 James Shingleton
5 Horning's Hustle Category 3 Men 35+ George Beilstein
DNF Estacada TT: 10 Miles Masters Men 50+ Rick Kercheski
17 Piece of Cake RR Men 5 Earl Hazekamp
6 Piece of Cake RR Men 4 bryan orrio
33 Piece of Cake RR Men 4 Jim Allen
30 Piece of Cake RR Men 4 Eric Vickers
12 Piece of Cake RR Men 4 Mike Petersen
20 Banana Belt Series Men Category 5 Earl Hazekamp
9 Banana Belt Series Masters Men 40+ 4/5 John Divelbiss
7 Banana Belt Series Masters Men 50+ Craig Beavers
21 Banana Belt Series Men Category 4 Jim Allen
32 Banana Belt Series Men Category 4 David Davidson
15 Banana Belt Series Masters 4/5 John Divelbiss
19 Banana Belt Series Men Category 4 Mike Lindley
2 Banana Belt Series Men Category 4 Scott Larson
9 Banana Belt Series Masters 50+ Craig Beavers
42 Banana Belt Series Men Category 4 Christian Francis
59 Jack Frost TT: Combined Combined Mike/Carol Petersen/Petersen
215 Jack Frost TT: Combined Combined Sam Zarn
216 Jack Frost TT: Combined Combined Jesse Finch Gnehm
196 Jack Frost TT: Combined Combined Christian Francis
78 Jack Frost TT: Combined Combined Scott Larson
223 Jack Frost TT: Combined Combined Earl Hazekamp
94 Jack Frost TT: Combined Combined Rick Kercheski
21 Jack Frost TT Men Category 3 Jesse Finch Gnehm
65 Jack Frost TT Men Category 4/5 Sam Zarn
59 Jack Frost TT Men Category 4/5 Christian Francis
21 Jack Frost TT Men Category 4/5 Scott Larson
10 Jack Frost TT Masters Men 30-39 Earl Hazekamp
9 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Rick Kercheski
3 Jack Frost TT Tandem Mike/Carol Petersen/Petersen
DNF Sublime Sublimity Circuit Race Men 3 James Shingleton
9 Cherry Pie Masters Men 50+ Craig Beavers
DNF Cherry Pie Men 4 Mike Petersen
42 Cherry Pie Men 4 Scott Larson
33 Cherry Pie Men 4 David Davidson
28 Cherry Pie Men 4 Jim Allen
9 Cherry Pie Men 4 Mike Lindley
48 Cherry Pie Men 3 Jesse Finch Gnehm
43 Cherry Pie Men 3 Kurt Haas
39 Cherry Pie Men 3 Jason Ames
35 Cherry Pie Men 3 Dustin Sullenger
25 Cherry Pie Men Category 5 (B) John Divelbiss
23 Cherry Pie Men Category 5 (B) Christopher Glynn
5 Cherry Pie Tandem A Mike/Carol Petersen/Petersen