NoMads Bicycle Racing Team

Event Category Name
18 USGP of Cyclocross Masters Women mary ross
10 USGP of Cyclocross Masters Men 55+ Richard Marantz
39 USGP of Cyclocross Masters Men 45+ Tom Hill
2 Psycho Cross Pseries Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
8 Kruger's Crossing CCX Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
4 Kruger's Crossing CCX Masters 35+ B Tom Hill
9 Kruger's Crossing CCX Masters Women 45+ mary ross
2 Psycho Cross Pseries Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
32 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
DNF Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
9 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
12 Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
50 Cross Crusade Clydesdale Robert Mandelson
147 Cross Crusade Masters 35+ C J. Jason Jones
17 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
DNF Cross Crusade Masters 35+ B Brian Engelen
11 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
3 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Masters Men 60+ Richard Marantz
5 OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series Masters Women 45+ Connie Vine
39 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
10 Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
12 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
10 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
9 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
5 Cross Crusade Masters Women 45+ Connie Vine
14 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
30 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
16 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
75 Cross Crusade Masters 35+ B Brian Engelen
19 Cross Crusade Masters Women 45+ mary ross
11 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
138 Cross Crusade Masters 35+ C J. Jason Jones
44 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
11 Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
6 Willamette Valley Cross Series Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
4 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
27 Willamette Valley Cross Series Masters Men B Connie Vine
2 Willamette Valley Cross Series: Series Standings Masters Men 60+ Richard Marantz
2 Willamette Valley Cross Series Masters Men 60+ Richard Marantz
27 Cross Crusade Clydesdale Robert Mandelson
43 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
12 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
90 Cross Crusade Masters 35+ B Brian Engelen
18 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
36 Blind Date at the Dairy Men B Brian Engelen
155 Cross Crusade Masters 35+ C J. Jason Jones
14 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
26 Cross Crusade Beginner Women Jennifer Brazier
38 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
91 Cross Crusade Masters 35+ B Brian Engelen
9 Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
26 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
43 Cross Crusade Clydesdale Robert Mandelson
34 Blind Date at the Dairy Men B Brian Engelen
54 Blind Date at the Dairy Men C Richard Marantz
23 Blind Date at the Dairy Beginner Women Sheilagh Griffin
64 Blind Date at the Dairy Men B Connie Vine
105 Cross Crusade Masters 35+ B Brian Engelen
185 Cross Crusade Masters 35+ C J. Jason Jones
17 Cross Crusade Masters 35+ B Tom Hill
23 Cross Crusade Junior Men Cameron Millar-Griffin
48 Cross Crusade Masters 50+ Richard Marantz
16 Cross Crusade Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
23 Cross Crusade Masters Women 45+ mary ross
10 Willamette Valley Cross Series Masters Women 45+ Connie Vine
3 Willamette Valley Cross Series Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
2 Willamette Valley Cross Series Masters Men 60+ Richard Marantz
5 Willamette Valley Cross Series Junior Men 13-14 Cameron Millar-Griffin
2 Willamette Valley Cross Series Masters Men 60+ Richard Marantz
72 Blind Date at the Dairy Men C Brian Engelen
58 Blind Date at the Dairy Men B Brian Engelen
59 Blind Date at the Dairy Men C Richard Marantz
62 Blind Date at the Dairy Men B Connie Vine
7 Battle at Barlow Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
13 Battle at Barlow Junior Men Cameron Millar-Griffin
23 Battle at Barlow Masters 50+ Richard Marantz
51 Battle at Barlow Masters B Brian Engelen
9 Battle at Barlow Masters B Tom Hill
5 Battle at Barlow Junior Cameron Millar-Griffin
22 Battle at Barlow Clydesdale Robert Mandelson
DNF Blind Date at the Dairy Men B Tom Hill
DNF Blind Date at the Dairy Junfior Women Sara Hill
5 Blind Date at the Dairy Beginner Women Sheilagh Griffin
54 Blind Date at the Dairy Men C Richard Marantz
19 Blind Date at the Dairy Beginner Women Sheilagh Griffin
8 Hood River Double Cross Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
11 Hood River Double Cross Junior Men Cameron Millar-Griffin
24 Hood River Double Cross Masters Men 50+ Richard Marantz
19 Hood River Double Cross Masters Men 50+ Richard Marantz
5 Hood River Double Cross Masters Women 45+ Sheilagh Griffin
12 Hood River Double Cross Masters Men B Tom Hill
8 Pain on the Peak Masters B Tom Hill
28 Pain on the Peak Masters B Brian Engelen
64 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
12 Monday PIR: August Series Masters 1/2/3 Mitch Denham
43 Monday PIR: August Series Masters 4/5 Henry Grass
24 Monday PIR: August Series Masters 1/2/3 David Hopper
20 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
37 Monday PIR Masters 4/5 Bruce James
57 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Wiest
41 Monday PIR Masters 4/5 Michael Resnick
30 Monday PIR Masters 4/5 Bruce James
42 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
11 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
19 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
21 Monday PIR Masters 4/5 Bruce James
29 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
152 OBRA Hillclimb Championship: Combined Combined Henry Grass
11 OBRA Hillclimb Championship Masters Men 60+ Henry Grass
139 OBRA Hillclimb Championship: Combined Combined Michael Resnick
6 OBRA Hillclimb Championship Masters Men 60+ Michael Resnick
103 OBRA Hillclimb Championship: Combined Combined mary ross
1 OBRA Hillclimb Championship Masters Women 50-54 mary ross
4 OBRA Criterium Championships Masters Men 60-69 Richard Marantz
5 OBRA Criterium Championships Masters Men 60-69 John Wiest
12 Mid-Summer Criterium Series Masters Men 1/2/3 James Kramer
4 Mid-Summer Criterium Series Masters Men 1/2/3 Mitch Denham
29 Monday PIR Masters 1/2/3 John Wiest
31 Monday PIR: Series Standings Men 4/5 Henry Grass
3 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
15 Monday PIR: Series Standings Men 1/2/3 David Hopper
8 Monday PIR: Series Standings Men 1/2/3 Mitch Denham
19 Gresham Criterium Masters 35+ 4/5 Richard Marantz
9 Gresham Criterium Masters 35+ 1/2/3 Mitch Denham
19 Gresham Criterium Masters 35+ 1/2/3 James Kramer
17 Portland Twilight Criterium Men Category 3 David Hopper
5 Mid-Summer Criterium Series Masters Men Mitch Denham
16 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
23 Monday PIR Men 1/2/3 Mitch Denham
24 Monday PIR Men 4/5 Henry Grass
9 Monday PIR Men 1/2/3 David Hopper
20 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 40-44 James Kramer
7 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 40-44 David Hopper
137 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined James Kramer
10 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 60-64 Henry Grass
7 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 60-64 John Wiest
1 OBRA TT Championships: 40K Masters Women 50-54 mary ross
25 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined David Hopper
142 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Henry Grass
134 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined John Wiest
128 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined Michael Resnick
111 OBRA TT Championships: 40K: Combined Combined mary ross
6 OBRA TT Championships: 40K Masters Men 60-64 Michael Resnick
19 Monday PIR: July Series Masters 1/2/3 Mitch Denham
2 Monday PIR: July Series Masters 1/2/3 David Hopper
14 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
20 Monday PIR: July Series Masters 1/2/3 James Kramer
22 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
10 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
3 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
97 OUCH: Combined Combined Richard Marantz
120 OUCH: Combined Combined mary ross
33 OUCH: Combined Combined Tom Hill
1 OUCH Masters Women 50-54 mary ross
6 OUCH Masters Men 60+ Michael Resnick
4 OUCH Masters Men 60+ Richard Marantz
2 OUCH Masters Men 45-49 Tom Hill
138 OUCH: Combined Combined Michael Resnick
3 Mid-Summer Criterium Series Masters Men Mitch Denham
33 Tuesday PIR Category 3/4 Michael Resnick
32 Tuesday PIR Category 3/4 mary ross
9 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
17 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
5 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
4 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
7 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Joanne Leyva
2 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
16 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Tom Hill
14 Mt. Tabor Series Masters Men Tom Hill
17 Tuesday PIR Men 1/2/3 Mitch Denham
26 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
21 Monday PIR Masters 4/5 Michael Resnick
15 Monday PIR: Series Standings Masters 1/2/3 James Kramer
11 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
1 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
5 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Roxy Cate
5 Monday PIR: Series Standings Masters 1/2/3 David Hopper
27 High Desert Omnium: Road Race Category 3 Men Mitch Denham
25 High Desert Omnium: Road Race Masters Men James Kramer
21 High Desert Omnium: Time Trial Category 3 Men Mitch Denham
27 High Desert Omnium: Criterium Masters James Kramer
12 High Desert Omnium: Criterium Category 3 Mitch Denham
133 High Desert Omnium: Time Trial: Combined Combined Mitch Denham
14 Mt. Tabor Series Masters Men Tom Hill
13 Mt. Tabor Series Masters Men David Hopper
51 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Wiest
39 Tuesday PIR Category 3/4 Michael Resnick
42 Tuesday PIR Category 3/4 mary ross
3 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
9 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
11 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
2 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
5 Firecracker TT Masters Men 35+ James Kramer
41 Firecracker TT: Combined Combined James Kramer
19 Mt. Tabor Series Masters Men James Kramer
42 Mt. Tabor Series Category 3 Mitch Denham
3 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
11 Monday PIR: June Series Masters 1/2/3 Mitch Denham
5 Monday PIR: June Series Masters 1/2/3 David Hopper
30 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
4 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
7 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
2 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
20 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
20 Swan Island Criterium Masters Men 40+ Eric Hopper
17 Swan Island Criterium Masters Men 50+ John Wiest
4 Swan Island Criterium Masters Men 40+ David Hopper
52 Swan Island Criterium Men 4/5 Richard Marantz
26 Mt. Tabor Series Masters Men Tom Hill
31 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
30 Monday PIR Masters 4/5 Michael Resnick
37 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
12 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
7 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
7 Portland Mountain Bike STXC Category 3 Women 10-14 Ellie Engelen
13 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Joanne Leyva
11 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Roxy Cate
32 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
10 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
18 Monday PIR: Series Standings Masters 1/2/3 Mitch Denham
5 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Men 45+ Brian Engelen
5 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
3 Portland Mountain Bike STXC Category 2 Women 45+ Connie Vine
20 Monday PIR: Series Standings Masters 1/2/3 David Hopper
33 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification: OBRA Stage Race Championship Men Category 3 Mitch Denham
65 Elkhorn Classic Stage Race: Final General Classification Category 3 Men Mitch Denham
67 Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race Category 3 Men Mitch Denham
295 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial: Combined Combined Mitch Denham
77 Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial Men 3 Mitch Denham
70 Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium Men 3 Mitch Denham
78 Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race Men 3 Mitch Denham
26 Central Oregon Crit Series Category 1/2/3 Men Mitch Denham
28 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
30 Monday PIR Masters 4/5 Michael Barmache
31 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
34 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
29 Monday PIR Masters 4/5 Michael Resnick
47 Mt. Tabor Series Category 3 James Kramer
6 Mt. Tabor Series Category 3 David Hopper
44 Monday PIR Masters 1/2/3 James Kramer
35 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
17 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
33 Monday PIR Masters 4/5 Michael Resnick
15 Monday PIR: Series Standings Masters 1/2/3 David Hopper
12 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
36 Monday PIR Masters 4/5 mary ross
DNF Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race Category 3 Men David Hopper
174 OBRA TTT Championships: Combined Combined John Wiest
175 OBRA TTT Championships: Combined Combined Michael Resnick
176 OBRA TTT Championships: Combined Combined Henry Grass
173 OBRA TTT Championships: Combined Combined Del Scharffenberg
4 OBRA TTT Championships Masters 240+ Michael Resnick
4 OBRA TTT Championships Masters 240+ Del Scharffenberg
4 OBRA TTT Championships Masters 240+ Henry Grass
4 OBRA TTT Championships Masters 240+ John Wiest
20 OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Men 40-49 David Hopper
1 OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Women 50+ mary ross
DNF OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Men 40-49 James Kramer
8 OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Men 60+ Richard Marantz
DNF OBRA Road Race/OBRA Championship Masters Men 30-39 Mitch Denham
29 Monday PIR: May Series Masters 4/5 Henry Grass
30 Monday PIR Masters 1/2/3 John Wiest
4 Monday PIR: May Series Masters 4/5 Ryan Van Dusen
30 Monday PIR: May Series Masters 4/5 Henry Grass
5 Monday PIR: May Series Masters 1/2/3 David Hopper
37 Monday PIR: May Series Masters 1/2/3 Eric Hopper
52 Monday PIR: May Series Masters 1/2/3 John Wiest
54 Monday PIR: May Series Masters 1/2/3 Mitch Denham
22 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
34 Rehearsal Road Race Men Category 4 Tom Hill
DNF Rehearsal Road Race Men Category 3 Mitch Denham
13 Rehearsal Road Race Tandem Rick/Michael Metz/Metz
10 Rehearsal Road Race Tandem Eric/Sam Hopper/Hopper
28 Rehearsal Road Race Men Category 3 David Hopper
50 Rehearsal Road Race Men Category 4 Richard Marantz
15 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
37 Monday PIR Masters 1/2/3 Eric Hopper
27 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
46 Monday PIR Masters 1/2/3 John Wiest
12 Monday PIR Masters 1/2/3 Eric Hopper
10 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
4 Monday PIR Masters 4/5 Ryan Van Dusen
35 Monday PIR Masters 1/2/3 John Wiest
38 Monday PIR Masters 1/2/3 Mitch Denham
23 Monday PIR Masters 4/5 Henry Grass
5 Monday PIR Masters 1/2/3 David Hopper
11 WebCyclery Cascade Chainbreaker Category 2/35+ Women Connie Vine
34 Tuesday PIR Category 3/4 Bruce James
1 Monday PIR Masters Men 1/2/3 David Hopper
DNF Bear Springs Trap XC Category 2 45-54 Bruce James
90 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Wiest
9 Tuesday PIR Category 4/5 Ryan Van Dusen
31 Tuesday PIR Category 1/2/3 Mitch Denham
58 Tuesday PIR Category 3/4 mary ross
53 Tuesday PIR Category 3/4 Michael Resnick
5 King's Valley RR Masters 40+ David Hopper
58 Tuesday PIR Category 3/4 mary ross
64 Tuesday PIR Category 1/2/3 John Wiest
12 Horning's Hustle Category 2 Men 45-54 Bruce James
52 Estacada TT: 10 Miles: Combined Combined John Wiest
36 Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Gorge Road Race Masters Men 40+/50+ David Hopper
6 Estacada TT: 10 Miles Masters Men 60+ John Wiest
35 Cherry Blossom Classic Stage Race: GC after Stage Three Masters Men 40+/50+ David Hopper
40 Cherry Blossom Classic Stage Race: GC after Stage Two Masters Men 40+/50+ David Hopper
69 Cherry Blossom Classic Stage Race: Eight Mile Time Trial: Combined Combined David Hopper
18 Cherry Blossom Classic Stage Race: Eight Mile Time Trial Masters Men 40+/50+ David Hopper
14 Cherry Blossom Classic Stage Race: Cherry City Criterium Masters Men 40+/50+ David Hopper
26 Cherry Blossom Classic Stage Race Masters Men 40+ David Hopper
34 Cherry Blossom Classic Stage Race Masters Men 40+/50+ David Hopper
42 Cherry Blossom Classic Stage Race: GC after Stage One Masters Men 40+/50+ David Hopper
42 Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Hills Road Race Masters Men 40+/50+ David Hopper
10 Banana Belt Series Category 3 David Hopper
10 Banana Belt Series Category 3 David Hopper
21 Jack Frost TT: Combined Combined David Hopper
132 Jack Frost TT: Combined Combined John Wiest
174 Jack Frost TT: Combined Combined Michael Resnick
188 Jack Frost TT: Combined Combined Del Scharffenberg
118 Jack Frost TT: Combined Combined mary ross
5 Echo Red to Red XC Category 2/35+ Women Connie Vine
2 Jack Frost TT Men Category 3 David Hopper
1 Jack Frost TT Masters Women 50-59 mary ross
9 Jack Frost TT Masters Men 60+ Del Scharffenberg
7 Jack Frost TT Masters Men 60+ Michael Resnick
3 Jack Frost TT Masters Men 60+ John Wiest
28 Cherry Pie Men 3 David Hopper