Psycho Cross

Eugene, OR
September 10, 2011

Part of the Psycho Cross

If you have questions or corrections, please email Seth May.

Updated September 13, 2011 at 2:09 PM

Clydesdale

Num Name Team Points
1 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Junior Men 14-15

Num Name Team Points
1 8024 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Points
1 7390 Erik Hahn Team Rose City 6
2 7392 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 5
3 8019 Adam Oliver Hutch's-Eugene 4
4 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 3
5 7386 Matthew Breen Willamette High School 2
6 7385 Jacob Gariepy Willamette High School 1

Junior Men 17-18

Num Name Points
1 35 Lorne Bulling 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Points
1 7388 Haley Mullane Eugene United 2
2 7389 Emma Rosenberg Hutch's-Eugene 1

Men A

Num Name Team Points
1 564 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop 3
2 8 Brett Welling Portland Bicycle Studio 2
3 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Men B

Num Name Team Points
1 508 Billy Truelove SLOCUM Race Team 8
2 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 7
3 7395 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 6
4 7393 Jay Palubeski WebCyclery.com 5
5 689 Brady Cottle 4
6 7387 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 3
7 8032 Keith Fawcett Pistic 2
8 5978 Frank Thaxter 1
DNF 4538 Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling
DNF 638 Brian Spears Half Fast Velo

Men Beginner

Num Name Team Points
1 7398 Isho Tama-Sweet 5
2 4555 James Murez 4
3 7396 David Fox Capitol Velo 3
4 40 Travis Talton 2
5 74 David Harvey 1

Men C

Num Name Team Points
1 73 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5
2 5543 Michael Van Domelen 4
3 8003 August Frank Life Cycle Bike Shop 3
4 5627 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 2
5 7400 Tyler Barrett Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1

Men Master C

Num Name Team Points
1 4374 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 8
2 5031 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 7
3 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 6
4 36 Bernard Acevedo Revel Consulting - Rad Racing NW 5
5 5037 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 4
6 6005 Blaine Zumnalt 3
7 400 Kern Reynolds Boneyard Cycling 2
8 429 Andrew Kaylor Team Water.org 1
DNF 4317 David Donielson SLOCUM Race Team

Men Masters 50+

Num Name Team Points
1 5066 Mark Bradley 8
2 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 7
3 254 Joseph Hoerner 6
4 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 5
5 75 Tim Ellerbruch Co-Motion Cycles Factory Team 4
6 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 3
7 561 Paul Mautner Team Rose City 2
8 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 1
DNF 5085 Tim Christie Life Cycle Bike Shop

Men Masters 60+

Num Name Team Points
1 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 2
2 505 Ron Strasser Team S+M 1

Men Masters A

Num Name Team Points
1 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 6
2 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 5
3 323 Greg Talbert 4
4 7380 Tom Keller De Salvo Custom Cycles 3
5 632 Mike Stockton Half Fast Velo 2
6 80 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events 1

Men Masters B

Num Name Team Points
1 4260 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 6
2 4153 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 5
3 5204 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 4
4 7393 Jay Palubeski WebCyclery.com 3
5 78 Patrick Waters Co-Motion Cycles Factory Team 2
6 665 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1
DNF 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop

SS

Num Name Team Points
1 511 luke demoe SLOCUM Race Team 10
2 7380 Tom Keller Pistis 9
3 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 8
4 161 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 7
5 778 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 6
6 4042 Donovan Grabowski Half Fast Velo 5
7 545 Paul Anderson Half Fast Velo 4
8 5204 Dan Sheerin SLOCUM Race Team 3
9 4141 Steven Basden Half Fast Velo 2
10 7298 Edward Worchester 1

Women A

Num Name Points
1 902 Susan Peithman 2
2 903 Jennifer Cree 1

Women B

Num Name Team Points
1 7102 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 3
2 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 2
3 294 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Women Beginner

Num Name Points
1 7299 Meg Hamilton 6
2 7297 Meagan Masten 5
3 7082 Kim Frank 4
4 425 Brandee Dudzic 3
5 7294 Vienna Brunt 2
6 7295 Patti Wolfe 1

Women Masters 35+

Num Name Team Points
1 409 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 4
2 7391 Joanne Stevens Sunnyside Sports 3
3 7394 Cynthia Engel WebCyclery.com 2
4 7379 Lynda Palubeski WebCyclery.com 1

Women Masters 45+

Num Name Team Points
1 7296 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 3
2 207 Renata Hahn Team Rose City 2
3 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1
DNF 7002 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team