OBRA Hillclimb

Government Camp, OR
August 19, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 19, 2012 at 8:00 PM

Cat 3 Men

Num Name Team Age City Time
1 90 Andy Edick 24 28:11
2 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Corvallis 29:57
3 680 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Corvallis 33:23
4 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 36:06

Cat 3 Wm

Num Name Team City Time
1 887 Megan Gray Spokane 30:36
2 7168 Jessica Sterner Team Rep Coeur d'Alene 37:33

Cat 4/5 Men

Num Name Team Age City Time
1 4463 Cameron Clark 20 Bend 27:27
2 5916 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 29 Hood River 29:03
3 5746 David Tarries Portland Velo 35 Portland 29:11
4 5040 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 40 portland 29:38
5 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 29:46
6 5497 Daniel Evans 27 Portland 31:06
7 4170 Ian Rogers 1 Error 29 Vancouver 31:10
8 5556 Todd Arnold 30 Portland 31:11
9 4053 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 33:24
10 93 Cory Duncan 40 33:39
11 59 hugh moore 50 35:10
12 79 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 37:03
13 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50 Hillsboro 40:54
14 5087 Christopher Luby Badass Cycling 51 Wilsonville 41:20
15 563 Ethan Fuld 47 Portland 42:02
16 5161 Yutaka Yokote Capitol Velo 36 Salem 42:24

Cat 4/5 Wm

Num Name Team Age City Time
1 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland 36:01
2 7161 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 35 Corvallis 36:48
3 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 37:28
4 817 Kristy Huffman Portland Velo 35 Portland 39:10
5 7144 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 43:03

Jr Men 10-12

Num Name Team Age City Time
1 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12 Portland 41:28
2 5818 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 56:12

Jr Men 13-14

Num Name Team Age City Time
1 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 14 Portland 28:50
2 61 Alex Martin WebCyclery.com 14 Bend 31:48
3 8004 Elkin Parker Super Relax Concept 14 Hood River 34:16
4 8003 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 13 Portland 34:22
5 5431 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 35:34
6 8023 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 35:49
7 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie 37:42

Jr Men 15-16

Num Name Team Age City Time
1 5330 Riley McCammon Beaverton Bicycle Club 16 Happy Valley 29:43
2 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 29:50
3 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 31:40
4 8011 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 31:53
5 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 16 Lake Oswego 32:31
6 99 Alex Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 15 Portland 39:20

Jr Men 17-18

Num Name Team Age City Time
1 4345 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 33:21

Jr Wm 13-14

Num Name Team Age City Time
1 8019 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 1:07:30

Jr Wm 15-16

Num Name Team City Time
1 7143 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 39:31
2 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard 42:43

Mst Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 737 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 46 BEND 26:46
2 4433 Wil Catlin Nike Cycling 47 Portland 28:31
3 3428 Dan Packman WebCyclery.com 48 Bend 29:21
4 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 29:48
5 3430 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland 29:49
6 597 Hugh Potter 1 Error 48 Portland 33:11
7 4035 Patrick Hultgren 45 Tualatin 33:17
8 953 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 35:40
9 5021 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 38:26

Mstr Men 35-39

Num Name Team Age City Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 37 Portland 28:03
2 97 Samuel Cordell 37 28:39
3 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Hood River 29:46
4 4217 Shawn Rader Team Western Bike Works 35 Hillsboro 30:45
5 4141 Stewart Campbell Portland Velo 38 Portland 39:25

Mstr Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hillsboro 30:04
2 4372 Brad Ryhlick Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 45 Hood River 30:41
3 95 jeff turner Dallas Bike Works 42 Richardson 32:06
4 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 44 The Dalles 32:25
5 63 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 33:45
6 126 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Canby 33:50
7 951 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 42 Portland 34:38

Mstr Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 311 Peter Serrurier 54 portland 28:33
2 5059 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 29:56
3 94 Mark Schafer 53 Bend 30:12
4 4424 Robert Dobrey Mountain View Cycles/Subway 51 White Salmon 31:52
5 4244 John Kenney Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 31:52
6 60 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51 corvallis 32:39
7 5065 Todd Hutchings MiDuole 50 Tigard 33:21
8 561 Paul Mautner Team Rose City 54 Portland 35:24
9 5774 Greg Talbert 50 Portland 37:26

Mstr Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 58 The Dalles 26:52
2 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 30:42
3 96 Kevin Reilly 58 Eugene 31:59
4 4107 Gregory Hartman Team Rose City 59 Hillsboro 32:00
5 4357 Dave Bale Capitol Velo 57 Salem 34:27
6 5093 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 57 Keizer 48:08

Mstr Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 4332 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental/Lowes 61 portland 30:02
2 3068 Terry Brown 63 Portland 30:15
3 5189 Steve Vander Waal 64 Manzanita 33:18
4 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 35:20
5 5140 Vincent Sikorski WebCyclery.com 61 Bend 36:31
6 4522 Lance Caldwell 63 Portland 36:54
7 4153 Roger Nelson Team Western Bike Works 64 Portland 37:11
8 5208 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 37:30
9 5155 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 44:53

Mstr Wm 40-44

Num Name City Time
1 7029 Karin Wohlert Portland 39:37
2 7118 Sarah Havlik Scappoose 50:28

Mstr Wm 50-54

Num Name Team Age City Time
1 617 mary ross Multnomah Athletic Club 54 Portland 35:39

Mstr Wm 55-59

Num Name Team Age City Time Notes
1 7286 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 59 Portland 40:58
2 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 44:16
3 91 Lesley Jensen Team One Racing 56 35:29 Not OBRA member

Mstr Wm 60+

Num Name Team Age City Time
1 7111 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 64 Keizer 46:24

Senior Men

Num Name Team Age City Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Vancouver 24:27
2 712 Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 21 Corvallis 24:53
3 7332 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 25:31
4 3021 Adam Artner Land Shark 18 Central Point 26:55
5 382 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing 25 Astoria 27:40
6 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 28:20
7 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 29:30
8 987 Alex Telitsine FareStart 40 Renton 29:44
9 106 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 29:57

Senior Wm

Num Name Team Age City Time
1 797 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 23 Corvallis 33:28
2 7169 Heather Daniel 30 Portland 34:53