Revenge of the Disc: July 13

Albany and Brownsville, OR
July 13, 2013

Part of the Revenge of the Disc

If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated July 17, 2013 at 2:15 PM

Eddy Men

Num Name Team Time
1 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 45:58
2 4111 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 46:56
3 5178 David Prats Unattached 48:00
4 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky 48:58
5 5562 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 51:14
DNS 5512 Michael Jones

Eddy Women

Num Name Time
1 72 corina jacquot 1:04:50

Junior Men

Num Name Team Time
1 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 53:52
2 9027 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56:23

Masters 30+ Men

Num Name Team Time
1 801 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44:00
2 4099 Stewart Campbell Planet X p/b On One

Masters 40+ Men

Num Name Team Time
1 876 Paul Bourcier Dark Horse 39:38
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41:56
3 701 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43:14
4 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 43:47
5 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44:57
6 444 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 45:46
7 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling 51:30
DNS 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra
DNS 524 Rob Annen

Masters 40+ Women

Num Name Team Time
1 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 47:23
2 7145 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 56:40

Masters 50+ Men

Num Name Team Time
1 44 Wes Stephens Block rides 43:34
2 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 44:11
3 5251 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47:41
4 4022 mark lipchick Life Cycle Racing Team 49:25
5 606 Dan Davis WebCyclery.com 49:30
6 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49:34
7 4015 john nicholas DNR Cycling 51:51
8 5147 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 53:35

Masters 50+ Women

Num Name Team Time
1 7013 Laura Wanker 53:05
2 8039 Vikki Bourcier Poplollies 58:27

Masters 60+ Men

Num Name Team Time
1 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 45:21
2 319 Gregory Hartman Team Rose City 46:24
3 5036 Ray Anderson Unattached 46:38
4 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 47:07
5 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47:40
6 5693 Mark Edlen 49:16
7 5116 Gary Jacquot 50:05
8 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 53:00
9 405 Lon Getlin Unattached 55:01

Masters 60+ Women

Num Name Team Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50:25
2 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 56:43
DNF 8086 Debra Windus Illy Coffee-River City Bicycles

Men 1/2

Num Name Team Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 38:36
2 875 Rob English English Cycles 39:38
3 184 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40:40
4 719 Lee Ordonez English Cycles 40:54
5 174 Alex Telitsine Apex Racing Team 43:18

Men 3

Num Name Team Time
1 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 41:25
2 3067 Bryant Howard O2 Endurance 42:22
3 641 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 44:03
4 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 44:08
5 3054 Zhaolong Wu 46:10
6 664 Dan Silvernail Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50:00
7 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50:59
DNS 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation

Men 4/5

Num Name Team Time
1 5100 Nick Gilbert Unattached 44:28
2 4048 Michael Cole Unattached 48:24
3 5418 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48:36
4 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49:19
5 5327 Jeff Maurer Showers Pass 49:24
6 4131 Dustin Harder Harder Cycling 49:29
7 4051 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49:46
8 5291 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 53:02
9 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 53:43

Tandem

Num Name Team Time
1 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 47:10

Women 1/2

Num Name Team Time
1 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 43:31
2 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45:49

Women 3

Num Name Team Time
1 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 44:29
2 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53:28

Women 4/5

Num Name Team Time
1 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 0:51:32
2 7050 Allison Medellin Hammer Velo 0:54:31
3 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 0:58:58
4 7215 Chloe Majlinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 1:00:54