Revenge of the Disc

Albany and Brownsville, OR
Sat, July 13 to Sat, July 27, 2013

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated July 22, 2013 at 3:38 PM

Eddy Men

Num Name Team Points Time
1 4111 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 54 0:46:03
2 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky 24 0:48:58
3 72 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 24 1:00:14
4 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 20 0:45:58
5 5532 Timothy Smith Team Nike Catabana 14 0:47:42
6 5178 David Prats Unattached 12 0:48:00
7 5562 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 8 0:51:14

Eddy Women

Num Name Points Time
1 72 corina jacquot 20 1:04:50

Junior Men

Num Name Team Points Time
1 9027 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34 53:49
2 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 20 53:52
3 9022 Kirk Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 55:25

Junior Women

Num Name Points Time
1 9037 Kathryn Ragsdale 20 1:23:52
2 9038 Kaylie Ragsdale 14 1:30:14

MASTERS 50+ WOMEN

Num Name Team Points Time
1 7013 Laura Wanker (blank) 34 0:51:25
2 8039 Vikki Bourcier Poplollies 34 0:58:19
3 73 Andriana Krueger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 24 1:02:13
4 221 mary ross Multnomah Athletic Club 20 0:49:45
5 7011 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 12 0:58:52

Masters 30+ Men

Num Name Points Time
1 801 Ryan Jarrell 34 44:00
2 387 John Banks 20 41:13

Masters 40+ Men

Num Name Team Points Time
1 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 41:56
2 876 Paul Bourcier Dark Horse 40 39:38
3 701 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 36 42:35
4 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 30 42:51
5 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24 43:34
6 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 14 40:52
7 444 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 6 45:46
8 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling 5 51:30

Masters 40+ Women

Num Name Team Points Time
1 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 40 47:23
2 242 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20 46:25
3 7145 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 14 56:40

Masters 50+ Men

Num Name Team Points Time
1 742 Dan Vrijmoet Hutch's Race Team 34 42:08
2 5251 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 32 45:33
3 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 24 44:12
4 4022 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 21 46:30
5 996 Kerry Farrell Wheelsport 20 41:49
6 44 Wes Stephens Block rides 20 43:34
7 606 Dan Davis WebCyclery.com 16 47:13
8 4199 Todd Schock Boneyard Cycling 14 42:56
9 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 14 44:11
10 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11 47:28
11 4015 john nicholas DNR Cycling 11 48:08
12 561 Paul Mautner Veloforma 8 45:54
13 71 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 6 53:37
14 5338 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 4 48:31
15 408 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion 4 52:15
16 5147 John Henry Maurice RAO/Imperial River Racing 4 53:35

Masters 60+ Men

Num Name Team Points Time
1 319 Gregory Hartman Team Rose City 48 44:51
2 4007 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 40 45:02
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 20 46:54
4 707 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 20 47:07
5 5562 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 20 49:37
6 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 19 51:39
7 405 Lon Getlin Unattached 15 52:31
8 5036 Ray Anderson Unattached 12 46:38
9 5296 Rod Wanker (blank) 12 51:21
10 429 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 8 49:36
11 5693 Mark Edlen 6 49:16
12 5116 Gary Jacquot 5 50:05

Masters 60+ Women

Num Name Team Points Time
1 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 60 49:13
2 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 42 54:54
3 8086 Debra Windus Illy Coffee-River City Bicycles 12 57:16

Men 1/2

Num Name Team Points Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 60 38:01
2 875 Rob English English Cycles 42 38:42
3 719 Lee Ordonez English Cycles 34 39:45
4 184 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20 40:31
5 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 39:47
6 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 10 40:19
7 174 Alex Telitsine Apex Racing Team 8 43:18
8 76 Travis Monroe Vertical Earth 6 41:54

Men 3

Num Name Team Points Time
1 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 54 40:45
2 3067 Bryant Howard O2 Endurance 28 42:22
3 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 20 41:09
4 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 20 47:34
5 664 Dan Silvernail Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 48:41
6 641 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 12 43:05
7 641 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 12 44:03
8 3018 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 12 46:16
9 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 11 49:49
10 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 10 44:08
11 3054 Zhaolong Wu 8 46:10

Men 4/5

Num Name Team Points Time
1 5418 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 36 0:46:30
2 4031 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 20 0:42:54
3 5100 Nick Gilbert Unattached 20 0:44:28
4 406 Joe Tysoe (blank) 20 0:45:04
5 5547 Norm Swygert Kissena Cycling Club 14 0:44:12
6 4048 Michael Cole Unattached 14 0:48:24
7 4131 Dustin Harder Harder Cycling 14 0:48:55
8 5327 Jeff Maurer Showers Pass 13 0:48:57
9 4154 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 12 0:46:46
10 5342 David Smith (blank) 12 0:47:20
11 4051 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11 0:48:02
12 5132 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team 10 0:48:01
13 5271 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 0:49:19
14 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 9 0:50:13
15 5615 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 8 0:48:01
16 70 brent wright O2 Endurance 5 0:51:49
17 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4 0:49:49
18 5405 Mitch Ridge (blank) 4 0:52:40
19 5291 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 4 0:53:02
20 5092 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 3 0:50:33
21 5337 Michael Richardson (blank) 2 0:52:19
22 428-2 John Osborne Pacific Power Blue Sky 0:52:31
23 4090 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:01:47

Tandem

Num Name Team Points Time
1 148 Steven R/Christine Holland/Holland Illy Coffee-River City Bicycles/Sorella Forte 48 43:00
2 785 John/Margareta Cacabelos/Germeaux (blank) 40 40:56

Women 1/2

Num Name Team Points Time
1 269 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34 44:21
2 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 47:22
3 208 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 20 43:31

Women 3

Num Name Team Points Time
1 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 46:37
2 7132 Heather Johnson (blank) 28 48:54
3 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20 44:29
4 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 20 46:01
5 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 12 49:50

Women 4/5

Num Name Team Points Time
1 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 60 0:49:14
2 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 0:56:56
3 7067 Jennifer Haliewicz (blank) 14 0:50:40
4 7050 Allison Medellin Hammer Velo 14 0:54:31
5 7215 Chloe Majinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 14 0:56:02
6 7215 Chloe Majlinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 13 0:58:15
7 7108 Tiffonie Carroll (blank) 12 0:51:42
8 7119 Diane Smith (blank) 10 0:51:55
9 8130 Leslie Thomas Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 10 1:00:45
10 7078 Hazel Gross Trusty Switchblade 8 0:53:58
11 7120 Sara Stiles (blank) 6 0:55:06
12 7070 Annie Bertucio (blank) 4 0:58:00