Monday PIR

Portland, OR
April 29, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 30, 2013 at 8:26 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team Age Points Notes
1 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 20
2 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 37 13
3 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 12
4 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 12
5 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 31 11
6 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 7
7 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 5
8 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 49 4
9 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 41 3
10 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 52 2
11 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 42
12 672 Mitch Denham FASTER Performance Center 42
13 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42
14 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43
15 823 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 37
17 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 45
18 3114 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 43
19 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45
20 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 46
21 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54
22 576 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47
23 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33
24 395 Glenn Johnson Dr Will Bar 46
25 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 48
26 3120 Matthew Smith 36
27 734 Tom James bicycleattorney.com 56
28 610 Will Harden Dr Will Bar 52
29 544 Matt Radich Dr Will Bar 44
30 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
31 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40
32 379 Peter Seelig Dr Will Bar 39
33 751 Brandt Hueser 39
34 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48
35 107 Mark Duff Veloforma 46 no visible number
36 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43
37 639 Michael Medina Hapi-Go! 45
38 3025 Cristian Fuentes crank 33
39 765 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 30
40 643 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52
41 720 Joe Zauner 49
42 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 35
43 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 42
44 320 Keith Seed Rolf Prima 49

Masters 4/5

Num Name Team Age Points
1 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 15
2 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 15
3 4241 Robert K Brown 32 11
4 5397 Andrew Marges Hammer Velo 44 10
5 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 7
6 4038 Drew Coleman Hammer Velo 42 6
7 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 6
8 5379 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 5
9 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 4
10 4136 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita 40 3
11 5375 jared etzel Soraz Racing p/b CAPA 30 2
12 5570 David McDonald Camas Bike and Sport 31
13 5494 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51
14 5180 Kenny Prowse Capitol Velo 47
15 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32
16 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36
17 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry 48
18 5158 Rod Mitchell 45
19 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59
20 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53
21 4048 Michael Cole Unattached 48
22 4108 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38
23 4193 Jim Hinkley EBS Inc 53
24 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50
25 5291 Greg Stokes 43
26 4034 Mitch Gold Dr Will Bar 52
27 9 Christopher Fontecchio Podium Café
28 4152 Jamie Fitzgerald Veloforma 47
29 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
30 29 Jeremy Hudson
31 5391 Joe Kim Camas Bike and Sport 36

Novice Men

Num Name Team Age Points
1 5574 Justin Philips 32 15
2 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 17 12
3 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 10
4 5514 Marcus Kohler 34 8
5 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 7
6 5559 Bruno Banceu 37 6
7 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 35 5
8 5063 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 39 4

Women 1/2/3

Num Name Team Age Points Notes
1 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 23
2 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 13
3 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 12
4 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 10
5 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 8
6 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 8
7 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 6 failure to hold line in hs sprint
8 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 5
9 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 3 hair obscures number
10 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 2
11 204 Mielle Blomberg Team S+M 42

Women 4/5

Num Name Team Age Points
1 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 18
2 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 14
3 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 10
4 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 27 8
5 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 7
6 7112 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling 37 6
7 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 6
8 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48 4
9 8029 Katie Nelson 23 3
10 7209 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 27 2
11 7036 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40
12 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46
13 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 28
14 7061 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29
15 7141 Nancy Wargo 43
16 7269 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45
17 7105 Meghan Fischer 36
18 7099 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42
19 7027 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters 45
20 33 Brianne Northcutt
21 7220 Barbara Fisher Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42
22 32 Sandy McCormack