Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Series Standings

Dayton, OR
January 1, 2013

Part of the Heiser Farms Grand Island Road Race Series

Updated March 13, 2013 at 11:14 AM

Category 1/2/3

Name Team City Points
1 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 41
2 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 28
3 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 21
4 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 21
5 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA Vancouver 18
6 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland 17
7 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 13
8 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling Vancouver 13
9 Zach Winter Planet X p/b On One 11
10 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 10
11 Grant McElroy Team Specialized Racing Portland 10
12 Patrick Jacks Bike Central Aloha 9
13 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA Astoria 9
14 Zach Winter Planet X p/b On One Salem 9
15 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 9
16 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 8
17 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 6
18 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA Battleground 6
19 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters Portland 4
20 Andrew Utz Gentle Lovers Portland 3
21 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 3
22 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling Salem 2
23 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team Bend 2
24 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 1
25 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters Milwaukie 1

Category 4/5

Name Team City Points
1 Kris Fischer Heartstrings Cycling Portland 41
2 Logan Trammell Hapi-Go! 30
3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling Portland 21
4 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA Portland 18
5 John Osborne Pacific Power Blue Sky Corvallis 16
6 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA Portland 14
7 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 12
8 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing PORTLAND 12
9 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton 11
10 Jeff Crawford Portland 11
11 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters Portland 10
12 Christopher Joy-Webb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 9
13 Chad Butler Hapi-Go! Scio 8
14 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 7
15 Andrew Springer Team Colleen Happy Valley 6
16 Josiah Zukowski Portland 6
17 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 5
18 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One COOS BAY 5
19 Joel McCarthy Portland 4
20 Eddie Wang Word-RCB by Cyclisme Portland 4
21 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Tigard 4
22 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 3
23 Alistair Corkett Guinness Cycling Team portland 2
24 John Crandall Pacific Power Blue Sky Corvallis 2

Masters Men Category 3/4

Name Team City Points
1 Jonathan Puskas Jonathan Puskas Lake Oswego 35
2 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 20
3 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard 20
4 Jeff Tedder Hammer Velo Tigard 17
5 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 14
6 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 14
7 Rick Metz bicycleattorney.com Portland 14
8 Drew Coleman Hammer Velo Portland 12
9 Matt Edler crank Portland 12
10 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation portland 11
11 Ken James 10
12 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM 9
13 Jason Fleming Portland Velo Racing Team Portland 9
14 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing tigard 8
15 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club Portland 8
16 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Lake Oswego 7
17 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 6
18 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 6
19 Joe Hamilton 5
20 Jesse Luckett Cyclepath Racing Portland 5
21 Steven Potter Hammer Velo Portland 4
22 Will Harden Dr Will Bar Tigard 3
23 John Prosser Pacific Power Blue Sky Hillsboro 3

Masters Men Category 4/5

Name Team City Points
1 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky Portland 34
2 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters Portland 29
3 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver 25
4 Jonathan Sharp Corvallis 18
5 Mitch Gold Dr Will Bar Portland 15
6 Mark Langston Beaverton Bicycle Club Portland 15
7 Jeff Tummelson Trailhead Coffee Roasters Portland 14
8 Mike Emerson Capitol Velo Portland 14
9 Andrew Marces 12
10 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 12
11 Cliff Allen Bellovaci United 11
12 Darren Ferris Hammer Velo Portland 11
13 Robert MacCracken Land Shark Talent 8
14 Rick Boston Bellovaci United Portland 6
15 Kenny Prowse Capitol Velo Salem 6
16 Adam Tate Guinness Cycling Team Portland 5
17 Kevin O'Connell Hammer Velo Portland 5
18 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky corvallis 5
19 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky Portland 4
20 Mark Jensen Gladstone 3
21 Michael Hopkins Portland 2
22 Jamie Fitzgerald VELO FORMA 1
23 Steve Zimba Lake Oswego 1

Masters Women Category 3/4/5

Name Team City Points
1 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 30
2 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing Keizer 27
3 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 18
4 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 14
5 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 10

Women Category 1/2/3

Name Team City Points
1 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 35
2 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 25
3 Anne Davis Usher NE Women's Racing Portland 19
4 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima Corvallis 18
5 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 16
6 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Vancouver 15
7 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 11
8 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 9
9 Norrene Godfrey Rubicon Vancouver 8

Women Category 3/4/5

Name Team City Points
1 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 37
2 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development Tigard 33
3 Heather Daniel 28
4 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Portland 23
5 Shelley Dunlop Portland State University 18
6 Beth Everhart UBC/Bikesale Seattle 16
7 Vicky Hanson portland 14
8 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Beaverton 14
9 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 12
10 Katy Giombolini Eugene 11
11 Sarah LoGiudice 9
12 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters Happy Valley 9
13 Kim Peer 8
14 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky Corvallis 8
15 Paisley Meckin Trailhead Coffee Roasters 7
16 Amanda Lee Harrison Portland State University 6
17 Madeline Kovacs Portland 5
18 Marissa Montano Beaverton 3
19 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 2
20 Kara Helgren Portland State University 1