Monday PIR: Series Standings

Portland, OR
January 1, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Will Laubernds.

Updated August 23, 2013 at 2:25 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 35
2 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 25
3 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 25
4 733 Joseph Dengel Gentle Lovers 25
5 639 Michael Medina Hapi-Go! 23
6 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 22
7 481 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 18
8 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 17
9 909 Aaron Tuckerman Rapha/River City Bicycles 15
10 3064 Steve Wright Dark Horse 12
11 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 12
12 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 12
13 42 shawn howard 12
14 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
15 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 8
16 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
17 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 7
18 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 6
19 3064 Steve Wright Dark Horse 6
20 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 4
21 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 1

Masters 4/5

Num Name Team Points
1 432 Colin Rowan Corner Cycle 52
2 4144 Rick Boston Bellovaci United 48
3 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 28
4 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
5 5328 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 20
6 5658 Isaac Forquer 18
7 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
8 4403 Chris Scanlon 18
9 5158 Rod Mitchell 16
10 5377 Darren Ferris Hammer Velo 12
11 4190 John W Siwinski 10
12 4248 Thomas Royce The Spokesmen 10
13 4215 Robert Umberhandt 8
14 5444 Charles Henderson Lost Highway 6
15 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
16 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 4
17 5598 Steven Masters 4
18 5303 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team 2
19 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry 1
20 5004 David Baldwin 1
21 5158 Rod Mitchell 1

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 7055 Beth Ann Orton Team S+M 50
2 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 40
3 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 36
4 242 Bre Rue Unattached 35
5 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 25
6 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 17
7 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 15
8 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
9 38 Starla Teddgreen 12
10 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 10
11 202 Heather VanValkenburg Vancouver 8
12 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 8
13 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 8
14 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 6
15 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 6
16 7135 Shelley Dunlop Portland State University 5

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7233 Kaitlin Borstelmann 62
2 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 51
3 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37
4 7078 Hazel Gross Team Cthulhu 33
5 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 25
6 7200 Erica Rinella 20
7 26 Elizabeth Bassett 10
8 7105 Meghan Fischer 8
9 7269 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 6
10 7234 Meesh Petty 4
11 8056 Katie Saucier Portland Velo Racing Team 2
12 80 Madeline Kovacs 1