Tuesday PIR

Portland, OR
July 22, 2014

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 23, 2014 at 10:07 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 5992 Adam Koble 27
2 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 16
3 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 14
4 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 12
5 164 Steve Remy Team Rokform 10
6 846 John Leonard 8
7 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 7
8 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 6
9 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 6
10 502 Michael Medina 5
11 629 David Godfrey 4
12 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 3
13 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2
14 136 David Root Therapeutic Associates Racing
15 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
16 371 Ryan Hieb Portland Velo Racing Team
17 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
18 805 Kyle Ward Dr Will Bar
19 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
20 120 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team
21 855 Harrison Harb
22 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 870 Chris Wright
24 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team
25 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
26 746 Daryl Hemenway Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 9 Grant McElroy
28 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
29 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
30 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
31 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing
32 21 Amelia Christensen
33 194 Joseph King Guinness Cycling Team
34 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team
35 842 Terry McLeod
36 336 Tony Coca HCH-RPM Mortgage Cycling Team
37 4480 Connor Reardon Therapeutic Associates Racing
38 338 Michael Girard Portland Velo Racing Team
39 293 Norrene Godfrey
40 3122 Bret Berner River City Bicycles
41 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
42 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing
43 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing
44 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
45 30 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
46 William Hahn Portland State University blocked
47 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
48 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing
49 788 John Walrod Rapha/River City Bicycles
50 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
51 3108 Mico Macri
52 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
53 803 Tim Coffey
54 3055 Brent Casady
55 182 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
56 847 Todd Littlehales
57 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team
58 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
59 151 Jeff Mitchem

Category 3/4

Num Name Team Points
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37
2 861 Eric Anderson Dr Will Bar 26
3 379 Peter Seelig Dr Will Bar 14
4 4340 Daniel Kurylo 12
5 4112 Rick Boston Velominati Racing 8
6 575 Jesse Coombs GET FIT Cycling 7
7 317 Steve Swanson 6
8 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5
9 4276 Nick Manz 3
10 489 Andrej Miske Dr Will Bar 2
11 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
12 406 David Baldwin
13 123 Mike Murray Bike Central
14 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 546 Eddie Wang River City Bicycles
17 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
18 8089 Harry Zimba West End Jr
19 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing
21 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
22 448 Dave Groner
23 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 916 Mike Able Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 475 Brian Lynch Dr Will Bar
26 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 3101 Matt Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 516 Matt Radich Dr Will Bar
29 4107 Andrew Hadd River City Bicycles
30 5949 Matthew Westerbeck
31 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA

Category 4/5

Num Name Team Points
1 5845 Justin Rackley HCH-RPM Mortgage Cycling Team 21
2 5300 Luke Coleman 12
3 471 Nic Kytlica Team Planet X USA 12
4 5846 Scott Rath HCH-RPM Mortgage Cycling Team 10
5 4486 Jason Clark Portland Velo Racing Team 8
6 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7
7 4357 Guy Lorshbaugh 5
8 4043 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 4
9 5972 Jules Johnson 3
10 3082 Isaac Tarter 2
11 5983 Adam Goulet
12 53 Brian Hays
13 5780 Nicholas Gustafson
14 5463 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team
15 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
16 5367 Gregory Kell
17 5524 james putnam Portland State University
18 5105 Tom Kelly Team Planet X USA
19 5412 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
20 4036 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing