OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy

Sandy, OR
November 21, 2015
Questions about results should go to Terri Camp.

Updated November 21, 2015 at 5:19 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 168 Artur Grochowski Threshold Velo 30 Portland 6
2 131 Tom Brougham 25 portland 6
3 93 Matt Taini 48 Lake Oswego 6
4 286 Jeff Elton 45 brush prairie 6
5 32 Mike Hamness 43 Vancouver 6
6 255 John Condon 6
7 289 Mike Lurie bicycleattorney.com 46 Portland 5
8 15 Bryan Gauntt 35 Beaverton 5
9 234 Colin Marthaller 33 Wood Village 5
10 171 Caleb Unger 24 Hillsboro 5
11 169 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 5
12 53 Charlton Shen 49 Portland 5
13 240 Andy Miller 39 Portland 5
14 281 Brian Vegter Dogs by Bri-BELLA 44 Baker City 5
15 17 Brian Wise 44 Vancouver 5
16 282 Collin Folunt 5
17 133 Jim White TeBoJi 58 Salem 5
18 20 Steven Olsen 54 Oregon City 5
19 284 Joel Stamming 5
20 287 Cory Elton 5
21 145 Dave Dallas Laughing Dog Team 53 Bend 5
22 94 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Washougal 5
23 134 Teresa White Keep Calm Ride On 30 Portland 5
24 283 John Davis 5
25 48 sonja ebert 38 Vancouver 4
26 290 Evan Zaker 4
DNF 285 Joshua Rubenstein 4
DNF 288 kalani Scott kalani Scott 29 Hillsboro 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 844 Corrine Vegter Dogs by Bri-BELLA 50 Baker City 5
2 843 Andrea Fisk-Beardsley 28 Portland 4
3 845 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Eugene 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 11
2 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 11
3 75 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing 27 Bend 11
4 59 Paul LaCava Giant 37 Portland 10
5 83 Leland Gilmore The Athletic 32 Portland 10
6 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 10
7 86 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 10
8 10 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 39 Albany 10
9 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 10
10 50 William Warburton Murder of Crows 35 Bend 10
11 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 10
12 122 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 32 Portland 10
13 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 10
14 163 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team 28 Portland 9
15 74 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 9
16 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 8
DNF 101 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 140 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Eugene 6
2 111 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland 6
3 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 6
4 225 Brian Gruenemay DPR 35 Corvallis 6
5 154 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6
6 223 john Chapman OSU Cascades Cycling 24 Bend 6
7 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 6
8 198 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 6
9 134 Emerson Webb 19 Portland 6
10 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6
11 64 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing 32 Corvallis 6
12 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6
13 108 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6
14 69 Andy Letourneau River City Bicycles 38 Damascus 6
15 224 Jonathan Bulcovic Tonic tabricctions 30 Portland 6
16 202 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 34 Bend 6
17 36 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 5
18 89 Christian Martin River City Bicycles 39 Portland 5
19 226 James Webb Beaverton Bicycle Club 49 Portland 5

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 313 Matt Faunt Allegro Dirt Team 25 Walla Walla 6
2 188 Ty Goldsby 33 Portland 6
3 78 Randall Fransen Team Lost Highway 35 Portland 6
4 140 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn 6
5 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 6
6 130 Russell Walker 28 Portland 6
7 96 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 6
8 315 Andrew Slater 28 Portland 6
9 170 Sam Swan KimMongers Cycle Club 34 Portland 6
10 289 Andy Borell Threshold Velo 28 Portland 6
11 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 6
12 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 6
13 25 Chris Bathke 43 Portland 6
14 319 Nolan King Bend 6
15 316 Spencer Roedel 26 PORTLAND 6
16 240 Jerry Pruiett 46 Camas 6
17 28 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland 5
18 318 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 5
19 80 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland 5
20 89 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
21 104 Jason Ladwig 36 Portland 5
22 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5
DNF 74 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 44 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 743 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 6
2 786 Greg Talbert 53 Portland 6
3 720 Joel Sherman 37 Portland 5
4 813 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team West Linn 5
5 809 jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team Hood River 5
6 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 5
DNF 709 Eugene Ezman Hapi-Go! 58 The Dalles 3
DNF 717 Eron Riddle 37 Portland 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 220 Henry Jones Bend Endurance Academy 15 Bend 5
2 219 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 5
3 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 5
4 74 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Eugene 5
5 215 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 5
6 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 4
7 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 4
8 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4
9 218 Jack Sullivan Pacific Powell 17 Corvallis 4
10 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4
11 217 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 14 Bend 4
12 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4
13 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4
14 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4
15 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
16 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4
17 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4
18 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
19 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy 17 Bend 4
20 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4
21 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 4
22 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4
23 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
24 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4
25 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 4
26 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 4
27 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
28 216 Luke Gencarelli PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
29 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4
30 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 4
31 202 Duncan Howell PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 3
32 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3
33 214 Liam Olson Team MBS 10 Los Angeles 3
34 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3
35 223 Isaac McCarthy Newmaforma 13 Portland 3
36 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 3
37 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3
38 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 3
39 221 Jack McCarthy Newmaforma 11 Portland 3
40 222 Luke McCarthy Newmaforma 10 Portland 2
41 79 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 10 Gresham 2
DNF 184 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 10 Bend 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4
2 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
3 105 Ian Brown Bend Endurance Academy 10 4
4 62 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 11 Bend 4
5 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
6 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 4
7 49 Carson Griffith Bend Endurance Academy 12 Bend 4
8 52 Jacob Olander Bend Endurance Academy 12 Bend 4
9 136 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
10 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4
11 50 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club 12 Portland 4
12 155 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3
13 214 Liam Olson Team MBS 10 Los Angeles 3
14 107 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 10 Portland 3
15 77 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 3
16 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 3
17 221 Jack McCarthy Newmaforma 11 Portland 3
18 222 Luke McCarthy Newmaforma 10 Portland 2
19 79 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling 10 Gresham 2
DNF 184 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 10 Bend 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 219 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 13 Bend 5
2 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 5
3 217 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy 14 Bend 4
4 63 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 13 Bend 4
5 166 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 4
6 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4
7 137 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 14 Bend 4
8 108 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4
9 216 Luke Gencarelli PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4
10 223 Isaac McCarthy Newmaforma 13 Portland 3
11 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3

Junior Men 15-16

Num Name Team City Laps
1 220 Henry Jones Bend Endurance Academy Bend 5
2 74 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 5
3 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Lake Oswego 4
4 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene,Oregon 4
5 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 4
6 202 Duncan Howell PDX Devo Junior Cycling Portland 3

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps
1 215 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling Portland 5
2 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes Tigard 4
3 218 Jack Sullivan Pacific Powell Corvallis 4
4 1 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4
5 51 Spencer Scott Bend Endurance Academy Bend 4

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 832 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene 4
2 885 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 4
3 828 Ava Lilley 14 Bend 4
4 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
5 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
6 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
7 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3
8 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3
9 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Happy Valley 3
10 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 3
11 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 3
12 826 Aubrey Whitty Corvallis United 17 Corvallis 3
13 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 3
14 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
15 852 Madeline Stover 10 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
2 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 836 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
5 852 Madeline Stover 10 3

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps
1 832 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 4
2 828 Ava Lilley Bend 4
3 880 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team Hood River 3
4 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley 3

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 885 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 16 Bend 4
2 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 3
3 863 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 3

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps
1 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
2 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 3
3 826 Aubrey Whitty Corvallis United Corvallis 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 412 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 10
2 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 10
3 473 Bart Bowen Deschutes Brewery 48 Bend 10
4 525 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene 10
5 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 10
6 407 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 44 Hood River 10
7 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 10
8 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 10
9 527 Need Name 10
10 363 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend 10
11 528 Joel Madrone Breadwinner Cycles 40 portland 9
12 520 Jeff Beltramini Mafia Racing NW 47 Anacortes 9
13 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 9
14 389 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44 Bend 9
15 333 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro 9
16 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 9
17 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 9
18 522 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 35 CORVALLIS 9
19 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 9
20 481 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 9
21 393 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 9
22 447 Scott Willson Gentle Lovers 45 Portland 9
23 399 Dan Werle Unattached 43 Portland 9
24 410 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 46 Portland 8
25 384 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 42 Salem 8
26 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland 8
27 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 8
DNF 371 Scott Bradway 44 Portland 8
DNF 327 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 2
DNF 524 Nate Young Therapeutic Associates Racing 35 Portland 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 776 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 45 Bend 6
2 754 Carl Werner 37 Portland 6
3 783 Doug Merritt KimMongers Cycle Club 35 Portland 6
4 669 Erik Carlson 41 Longview 6
5 680 Skye Fitzgerald Spin Film 45 Happy Valley 6
6 764 Chris Thoman VMR Racing 47 Portland 6
7 773 Darin Swan Trusty Switchblade 45 Vanvouver 6
8 715 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6
9 614 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6
10 576 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 6
11 781 Dustin Henderson Murder of Crows 37 REDMOND 6
12 627 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 6
13 574 Yuji Sumimoto 45 Troutdale 6
14 696 Jeff Chochon 50 Portland 6
15 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 6
16 639 Peter Koonce Grouptrail Cycling 41 Portland 6
17 700 Chris Page Bob's Burgers 47 Brightwood 6
18 695 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 6
19 856 Chris Olson MBS 39 Los Angeles 6
20 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 6
21 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6
22 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 6
23 679 Kenneth Pace Team S+M 47 Portland 6
24 702 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 6
25 859 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6
26 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6
27 857 Kyle Mills Murder of Crows 36 Bend 6
28 660 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Springfield 6
29 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6
30 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5
DNF 858 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team 41 Hillsboro 4
DNF 656 Terry Campbell KimMongers Cycle Club 41 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 341 Eric Cress 44 Portland 6
2 563 David Spurr 45 Lake Oswego 6
3 710 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 lake oswego 6
4 623 Chris Moore 41 Salem 6
5 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso 46 Vancouver 6
6 402 Gary Kim Grouptrail Cycling 44 Portland 6
7 434 Steve Van Bergen 53 Portland 6
8 359 Geoff Wittreich 44 Portland 6
9 370 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Wilsonville 6
10 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6
11 484 Jonathan Modie Team S+M 46 Portland 6
12 404 Rick Larson 46 Portland 6
13 378 D'Arcy Owen 43 Portland 6
14 589 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 portland 6
15 608 Neil Gibson 43 Portland 5
16 598 Bob Schneid 5
17 306 Charles Barrett 48 Portland 5
18 428 Greg Espinosa 46 Lake Oswego 5
19 421 Mark Hand Team Planet X USA 56 Tigard 5
20 315 Toby Contreras 44 Portland 5
21 746 Chris Haskell RHINO RUSH 44 Boise 5
22 735 Alex Hult 42 Portland 5
23 340 Matt Haughey Matthew A Haughey 43 McMinnvile 5
24 745 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5
25 361 Wesley Woosley Portland 5
26 499 Anthony Smith 49 Portland 5
27 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 5
28 707 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 47 Lake Oswego 5
29 415 Manny Marquez 37 Hood River 5
30 642 Chester Artman 44 Portland 5
31 712 Jeb Hendrix Team Velo Cult 43 Portland 5
32 704 Jeff Spencer Team S+M 51 Clackamas 5
DNF 637 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 317e Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 6
2 306 Rodney Trepess Deschutes Brewery 50 bend 6
3 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 6
4 343 Mark Bradley Unattached 55 Roseburg 6
5 404 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 6
6 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6
7 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 6
8 340 Tom Hill bicycleattorney.com 52 PORTLAND 6
9 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 6
10 317 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
11 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 6
12 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland 6
13 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6
14 425 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6
15 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 6
16 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 6
17 357 Ed Locke Cyclepath Racing 59 Wilsonville, 6
18 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6
19 323 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 6
20 350 Ian Kennedy bicycleattorney.com 51 Portland 5
21 414 David Miller Team Rose City 54 portland 5
22 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend 5
23 352 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 58 Portland 5
24 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
25 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5
26 426 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 53 Beaverton 5
27 420 Dave Metz 50 Cottage Grove 5
28 262 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 52 Portland 5
29 334 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 5
30 418 Joseph Lagerstron 5
DNF 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 536 Terry Knight 60 Vancouver 6
2 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 6
3 516 Michael Longmire MBW 61 Corvallis 6
4 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5
5 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5
6 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 5
7 515 Steven Miller Team S+M 62 Portland 5
8 513 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5
9 493 Terry Mallon Go Ducks/Gorge Velo 60 Mt hood pksl 5
10 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 5
11 541 Craig Bontly 65 eugene 5
12 517 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
13 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 5
14 494 Steve Rapp Allegro Cyclery 63 Walla Walla 5
15 511 Edward Lanton 65 Portland 4
16 520 Loren Russell 73 Corvallis 4
17 524 Tad Hodgert Deschutes Brewery 69 Bend 4
DNF 512 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 1
DNF 543 Gil Ormerod Team S+M 62 Portland 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 14 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 45 Bend 6
2 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6
3 35 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Eugene 6
4 56 Michelle Mills Sunnyside Sports 37 Bend 6
5 41 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 5
6 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5
7 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
8 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5
DNF 50 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 557 Debby Bowen Bowen Sports Performance Cycling Team 41 Bend 5
2 535 Cecily Norris Highfive Cycling 35 Portland 5
3 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 51 Bend 5
2 618 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5
3 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 5
4 633 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 53 Bend 5
5 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5
6 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5
7 642 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45 Bend 5
8 630 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4
9 625 Renee Pype Team S+M 57 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 590 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6
2 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 6
3 818 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 6
4 633 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's International Race Team 37 bend 6
5 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland 6
6 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
7 708 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 6
8 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 6
9 752 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 6
10 689 Brandon Jennings Grouptrail Cycling 31 Portland 6
11 873 Matthew White Corvallis Cyclery Racing CORVALLIS 6
12 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
13 703 Jeffrey Johnson Team Beer 47 Portland 5
14 872 Alex Churchhill Happy Valley 5
15 620 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 58 Portland 5
16 874 Boyd Bonney Welches 5

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 5
2 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5
3 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5
4 662 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 5
5 665 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 910 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 36 bend 9
2 899 Clara Honsinger Team S+M 18 Ashland 9
3 928 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 28 Portland 9
4 865 Allison Halpin 28 Bend 9
5 878 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 9
6 945 Tiziana DeHorney Laughing Dog 18 Bend 9
7 944 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 36 Portland 8
8 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 8
9 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8
10 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 8
11 946 Starla Teddergreen Ruckus Test Team 36 Portland 7
DNF 914 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 4
DNF 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 157 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
2 138 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5
3 128 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5
4 116 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 5
5 147 Lauren Trolley Team Cycle Sport 33 Ashland 5
6 115 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 5
7 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5
8 121 Hilary Luther 43 Degrees 39 Portland 5
9 162 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Portland 5
10 161 Laura Schniedwind Nive La Tarte 33 San Franciso 5
11 131 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
12 103 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 273 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club 38 portland 5
2 279 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5
3 379 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5
4 353 Gwen Hryciw 24 Portland 5
5 378 Elise Lagerstrom 23 Gresham 5
6 370 Cindy Werhane 46 Portland 5
7 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5
8 325 Kate Stribling 31 Portland 5
9 294 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 39 Portland 4
10 368 Summer Baird Boneyard Cycling 34 Bend 4
11 344 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 4
DNF 305 Rachel Zaidman Koochella 29 Portland 1