GPRM 2015: DDCX

OR
September 5, 2015

Part of the GPRM 2015

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 9:53 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 5 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4
2 16 Jeff Baratta Team Planet X USA 54 Portland 4
3 12 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
4 1 David M Currie 27 Portland 4
5 9 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 4
6 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
7 6 Artur Grochowski 30 Portland 4
8 15 Bryan Gauntt 35 Beaverton 4
9 20 Steven Olsen 54 Oregon City 4
10 18 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
11 14 Kevin Claggett 4
12 17 Brian Wise 4
13 7 Scott Coleman 45 Beaverton 4
14 23 Austen Sofhauser 29 4
15 11 Ramsey Kail 30 Beaverton 4
16 22 David Lam 39 Vancouver 4
17 25 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 44 Vancouver 4
18 2 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 4
19 8 Eric Miller Grouptrail Cycling 49 Tigard 3
20 21 Zachary Goude Team Planet X USA 33 Portland 3
21 4 Craig Mitchelldyer 35 milwaukie 3
22 3 David Deuchler 43 Vancouver 3
23 24 David Groskopf 61 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 708 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4
2 711 Britt Olsen 31 Portland 4
3 701 Gina Grinstead 4
4 700 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 4
5 710 Rachel Zaidman Koochella 29 Portland 4
6 704 Holly Wells Hapi-Go! 53 Mosier 4
7 709 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair 29 Portland 4
8 705 sonja ebert 4
9 703 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 4
10 707 Samantha Trost 15 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 25 Ryan Trebon Clement 35 Bend 9
2 27 Carl Decker Giant 40 Bend 9
3 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 9
4 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 9
5 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 9
6 10 Grant Berry RealWheelsBike.com 39 Albany 9
7 33 Brennan Wodtli Hutch's-Slocum-Co-Motion 27 Bend 9
8 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 9
9 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 9
10 19 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 36 Portland 9
11 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 9
12 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 9
13 12 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland 9
14 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9
15 20 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 9
16 29 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 8
17 34 Stephen Glass Jens Voigt's Army 42 Portland 8
18 22 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 Bend 8
19 11 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 8
20 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 8
21 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 8
22 16 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 8
23 7 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 8
24 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 8
25 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 8
26 31 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 8
27 23 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland 8
28 32 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland 8
29 14 R Lafleur 8
30 26 Logan Trammell Hapi-Go! 26 Scio 7
DNF 6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 6
DNF 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 4
DNF 17 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 27 Portland 3

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 20 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE 5
2 28 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 5
3 4 Erik Anderson 5
4 22 Ryan Funke Deschutes Brewery 30 Bend 5
5 8 Stephen Laurent 31 Portland 5
6 13 Justin Onusko 19 Portland 5
7 24 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 32 Vancouver 5
8 5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5
9 14 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 5
10 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
11 23 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5
12 12 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5
13 27 Matthew Crampton 35 5
14 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 5
15 25 Grant Headley Dundee Cycles Portland 5
16 15 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
17 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
18 10 Matt Harbaugh 5
19 1 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
20 17 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 5
21 19 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 5
22 18 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton 5
23 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 5
DNF 16 Sean Cook Cyclepath Racing 43 Beaverton 3
DNF 26 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 48 West Linn 2
DNF 21 Nathan Agalzoff 33 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 8 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 32 Vancouver 5
2 33 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 5
3 27 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 5
4 30 Josh Hulst 34 Portland 5
5 48 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 5
6 40 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 5
7 5 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 5
8 2 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
9 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 5
10 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5
11 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 5
12 21 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Gaston 5
13 22 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky 36 Albany 5
14 45 Corey McManus 34 5
15 20 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 5
16 10 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver 5
17 3 Ian Boggs HOTDADZ 35 Portland 5
18 51 Charlie Douthwaite 29 Portland 5
19 12 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Spokane 5
20 41 Andrew Haberkorn 31 Portland 5
21 50 Randy Scott Deschutes Brewery 52 Bend 5
22 24 Elijah Smith 35 vancouver 5
23 44 Robert Anderson 35 5
24 34 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5
25 36 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 24 Portland 5
26 28 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland 5
27 7 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
28 43 Russell Walker 28 Portland 5
29 26 Mike Davis 5
30 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 5
31 35 Martin Matsumura 50 Portland 5
32 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 5
33 31 Robert Mansolillo 39 Portland 5
34 9 Eric Hagen 35 Portland 5
35 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 5
36 25 Chris Bathke 43 Portland 5
37 29 Kyle Pratuch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 4
38 49 Sam Pitcavage 23 Beaverton 4
39 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 4
40 18 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 4
41 46 Nicholas Beyer 26 4
42 42 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 4
43 37 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 4
DNF 23 Cody Ames 37 Klamath Falls 2
DNF 39 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 2
DNF 52 Matthew Wilkins 30 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 5
2 715 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 5
3 705 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 Portland 5
4 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 5
5 716 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5
6 702 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5
7 701 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 37 West Linn 5
8 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5
9 718 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5
10 710 Nick Hodson 5
11 708 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 40 portland 5
12 707 Beau Burggraff Longshanks 43 Portland 4
13 709 Eugene Ezman Hapi-Go! 58 The Dalles 4
14 713 Ben Helgren 38 portland 4
15 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 4
16 719 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 4
DNF 712 Doug Brecht Multnomah Athletic Club 51 Portland 3
DNF 717 Eron Riddle 37 Portland 1
DNF 706 Rutherford Brakke-Pound 38 Portland 0

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 3
2 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
3 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 3
4 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3
5 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 3
6 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 3
7 20 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3
8 31 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 3
9 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3
10 11 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 3
11 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
12 29 Alexander Bennett 13 3
13 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 3
14 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3
15 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3
16 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3
17 27 Miles Revenaugh 12 3
18 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 3
19 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
20 22 Hayden Wierman 12 3
21 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 3
22 4 Ethan Crawford 3
23 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
24 23 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 2
25 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2
26 18 McKenzie Kelly 2
27 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2
28 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 2
29 17 Sean Harple 16 2
30 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2
31 9 Zach Fisher 2
32 33 Gunnar Sorenson 11 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 3
3 13 Luke Soto Hapi-Go! 12 Sherwood 3
4 2 Owen L Rogers Beaverton Bicycle Club 12 Portland 3
5 27 Miles Revenaugh 12 3
6 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
7 22 Hayden Wierman 12 3
8 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
9 23 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 2
10 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 2
11 18 McKenzie Kelly 10 2
12 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 2
13 9 Zach Fisher 10 2
14 33 Gunnar Sorenson 11 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 3
2 20 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3
3 29 Alexander Bennett 13 3
4 8 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview 3
5 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 3
6 4 Ethan Crawford 13 3
7 6 Jakob Stoller Jake and Dad 13 Portland 2
8 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 2

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 3
2 15 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 3
3 26 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 3
4 31 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 3
5 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 3
6 17 Sean Harple 16 2

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps
1 12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling Portland 3
2 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 3
3 11 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling Portland 3
4 1 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 810 Juliann Vander Haegen 3
3 809 Kendall Accetta 3
4 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
5 815 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 3
6 811 Lucy Hodson 3
7 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3
8 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
9 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2
10 812 Roxanna Hart 2
11 805 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 2
12 804 Johanna Dezellem 2
13 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 2
14 814 Katerina Smith 10 Portland 2
15 806 Emma Ward 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 810 Juliann Vander Haegen 10 3
3 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 811 Lucy Hodson 12 3
5 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
6 812 Roxanna Hart 11 2
7 804 Johanna Dezellem 12 2
8 814 Katerina Smith 10 Portland 2
9 806 Emma Ward 10 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 809 Kendall Accetta 14 3
2 815 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 3
3 803 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 2

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps
1 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
2 805 Charis Darnall Hapi-Go! Gresham 2
3 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 330 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 9
2 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 8
3 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 8
4 342 Todd Stewart 46 8
5 329 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland 8
6 304 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland 8
7 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 8
8 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 8
9 323 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 8
10 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 8
11 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 8
12 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 8
13 341 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 8
14 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 8
15 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland 8
16 320 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 8
17 311 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver 8
18 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 8
19 326 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8
20 313 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48 Portland 8
21 333 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro 8
22 305 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland 8
23 319 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 8
24 318 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8
25 309 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8
26 327 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 8
27 339 Nicholas Leritz Team S+M 44 Portland 8
28 325 Scott Mares Threshold Velo 48 Portland 7
29 338 Kevin Sundberg Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 42 Lake Oswego 7
30 331 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 49 7
31 332 Scott Ballard Cyclepath Racing 49 Portland 7
32 314 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 7
33 316 Neil Green Therapeutic Associates Racing 41 Fairview 5
DNF 322 Mike Heenan 41 Portland 5
DNF 340 Nate Magaret VC Roger 44 Portland 2
DNF 302 Roger Meier Cyclepath Racing 47 Beaverton 1
DNF 336 Rick Boston VMR Racing 49 Portland 0

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 267 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 5
2 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5
3 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 5
4 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
5 257 Michael Metz 5
6 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 5
7 251 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 5
8 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 5
9 284 Jay Swavely Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Vancouver 5
10 274 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 50 Eugene 5
11 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 5
12 256 Matthew S Martel Interurban 50 Portland 5
13 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 5
14 279 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 51 Vancouver 5
15 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 5
16 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 5
17 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 5
18 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 5
19 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling Portland 5
20 285 Randy Scott Deschutes Brewery 52 Bend 5
21 268 Clint Ebert bicycleattorney.com 56 Forest Grove 5
22 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend 5
23 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
24 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5
25 286 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 50 Eugene 5
26 259 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 54 Portland 5
27 263 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 eugene 5
28 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 5
29 261 Michael Dehner 50 Portland 5
30 269 Chris Wold 52 Portland 5
31 278 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 5
32 262 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 52 Portland 5
33 283 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 53 Portland 5
34 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 4
35 252 Greg Eyerly 51 Salem 4
36 289 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 4
37 288 Keith Wolff 50 3
DNF 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 1
DNF 280 Steven Powell 58 Beaverton 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 5
2 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 5
3 501 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 5
4 509 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 5
5 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 5
6 503 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 5
7 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5
8 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 4
9 505 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 65 Salem 4
10 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 4
11 502 Thomas J Meier 60 Corvallis 4

Masters Men 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 564 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 5
2 555 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
3 562 Erik Anderson 5
4 568 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 5
5 578 Hagai Tavori Hammer Velo 38 Portland 5
6 563 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland 5
7 602 Craig Armstrong Olympia Cycling Team 37 Portland 5
8 560 Gabe Doebler 38 Tigard 5
9 567 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 40 Portland 5
10 553 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 5
11 597 Alexander Roddvik Hood River Velo 42 Hood River 5
12 577 Simon Robins Team Wooly Mammoth 42 Portland 5
13 551 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
14 558 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5
15 588 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5
16 550 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 5
17 556 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 42 Beaverton 5
18 554 Jeff Boehlke The Spokesmen 49 Battleground 5
19 596 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5
20 571 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 5
21 569 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 5
22 557 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 5
23 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
24 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 5
25 574 Yuji Sumimoto 45 Troutdale 5
26 604 Jason Schroeder 37 5
27 576 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 5
28 581 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 5
29 613 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
30 605 Don McKie 47 Portland 5
31 584 Judson McCauley The Spokesmen 41 Vancouver 5
32 561 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton 5
33 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5
34 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
35 598 Thomas Pastor Deschutes Brewery 35 Bend 5
36 608 Steve Williams Half Penny Cycling Team 38 Salem 5
37 583 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 5
38 611 Tom Scully 49 Parkdale 5
39 599 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
40 582 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 5
41 612 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 39 5
42 601 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 46 Camas 5
43 614 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 5
44 594 Mark Thomas Hood River Velo 40 Hood River 5
45 586 Steve Black 43 Portland 5
46 600 Matthew Dial Deschutes Brewery 39 Bend 5
47 587 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
48 607 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 5
49 570 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
50 593 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
51 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
52 580 Dave Dezellem Olympia Cycling Team 45 Hillsboro 5
53 609 Jerald Winfrey 40 5
54 552 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 5
55 559 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 5
56 573 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 5
57 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5
58 606 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4
59 572 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 4
60 595 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 4
61 585 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 47 Bend 4
DNF 590 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego 3
DNF 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 2
DNF 575 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 40 Corvallis 1

Masters Men 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 303 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team 40 Oregon city 5
2 308 Erik Carlson 41 Longview 5
3 323 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 5
4 360 Jeff Chochon 50 Portland 5
5 347 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 5
6 307 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 5
7 321 Anthony San Filippo Rolf Prima 35 Hubbard 5
8 335 Chris Page 47 Brightwood 5
9 328 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 5
10 325 Dean Bailey 50 Vancouver 5
11 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 5
12 320 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5
13 366 Jared Lathrop 40 5
14 333 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland 5
15 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 5
16 363 John Kafrouni Rebound/Tireless Velo 49 5
17 317 Dan Salvey 46 Sherwood 5
18 355 Matthew Jetton 46 portland 5
19 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5
20 334 Kevin Dickson 46 Portland 5
21 306 Charles Barrett 48 Portland 5
22 362 Max Frixione 42 Portland 5
23 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5
24 359 Geoff Wittreich 44 Portland 5
25 353 James Lais 46 PORTLAND 5
26 341 Eric Cress 44 Portland 5
27 329 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5
28 348 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 5
29 365 Peter Van Tilburg 46 5
30 351 Chris Wierman 43 tualatin 5
31 342 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie 5
32 305 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 5
33 337 Jason Jones Team Planet X USA 41 Portland 5
34 358 Steve Kresl 53 5
35 349 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 42 5
36 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 5
37 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 5
38 346 Ian Gleason 37 beaverton 5
39 326 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 50 Lake Oswego 5
40 357 Matthew Cordeiro 42 5
41 310 Kyle Mountain 48 Portland 5
42 331 Steven Soto Hapi-Go! 42 Sherwood 5
43 314 Eric Sorenson 40 Portland 5
44 327 Grant Rochelle 48 Lake Oswego 5
45 315 Toby Contreras 5
46 300 Dave Torrance 45 Portland 4
47 302 Tony Pitone 47 Portland 4
48 356 Mark Hansen 36 Portland 4
49 316 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4
50 318 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 4
51 332 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
52 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 4
53 339 Blaine Conrad Team Mudman 46 Portland 4
54 340 Matt Haughey Matthew A Haughey 43 McMinnvile 4
55 361 Wesley Woosley Portland 4
56 344 Todd Harple 4
57 354 Stephen Rich 48 Portland 4
58 338 Todd Marley 47 Tigard 4
59 345 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 42 Tigard 4
DNF 350 Matt Thiefelder The Spokesmen 44 Vancouver 3
DNF 364 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 2
DNF 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 1
DNF 312 Steve DeHaart 45 Vancouver 0

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 5 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 5
2 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5
3 4 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
4 2 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
5 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 5
6 6 Jennifer Pereau 36 5
7 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5
8 3 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 504 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5
2 509 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 48 Portland 5
3 505 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 43 Bend 5
4 508 Hazel Gross 39 Portland 4
5 502 Patti Wolfe Trinity Bikes 46 Redmond 4
6 501 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4
7 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4
8 510 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Sherwood 4
9 511 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene 4
10 507 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 4
11 503 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Hillsboro 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 603 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 53 Camas 5
2 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 5
3 604 Jan Moss Highfive Cycling 54 Portland 5
4 608 Angela Horton Gapay Hammer Velo 49 Cornelius 5
5 607 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4
6 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 4
7 609 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 West Linn 4
8 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 4
9 706 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team 49 Eugene 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
2 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
3 510 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5
4 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 5
5 530 Craig Armstrong Olympia Cycling Team 37 Portland 5
6 537 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Vancouver 5
7 515 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland 5
8 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 5
9 512 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
10 533 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 5
11 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 5
12 553 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 5
13 516 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 5
14 527 David Burke 34 5
15 550 Patrick Wilder 43 5
16 525 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 5
17 518 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
18 543 Aden Kailin 22 Portland 5
19 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 5
20 544 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5
21 531 Jerald Winfrey 40 5
22 513 Sven MacAller 29 Portland 5
23 520 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 5
24 551 Damon Dimick 39 Tigard 5
25 519 Cole Sprague 22 Bend 5
26 503 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 5
27 529 Greg Eyerly 51 Salem 4
28 541 Robert Anderson 35 4
29 528 Steve Black 43 Portland 4
30 504 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
DNF 517 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 4
DNF 526 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 0
DNF 555 Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 0

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 5
2 549 Brooke McDermid 35 Portland 5
3 547 Jade Koide Grouptrail Cycling 32 Portland 5
4 546 Rachel Bagley 37 5
5 542 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 5
6 535 Erin Goodall Olympia Cycling Team 26 Portland 5
7 552 Tina Brubaker 5
8 539 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 4
9 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 4
10 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 4
11 522 Hazel Gross 39 Portland 4
12 534 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 4
13 545 Norrene Godfrey Team Chuck 50 Vancouver 4
14 532 Heather Winfrey 31 4

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 866 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 31 Bend 8
2 864 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland 8
3 869 Janna Gillick Ciwucgab Cycles Cartel 39 8
4 867 Clara Honsinger River City Bicycles 18 Ashland 8
5 862 Abby Watson Breadwinner Cycles 31 Portland 7
6 855 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 7
7 865 Allison Halpin Sunnyside Sports 28 Bend 7
8 852 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 7
9 863 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 Portland 7
10 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 7
11 853 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 7
12 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 7
13 854 Krissy Brunsman Green Submarine Records 38 Portland 7
14 870 Rachel Bagley 37 7
15 860 Sharon Trammell 20 7
16 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 7
17 861 Melissa Sher 30 Portland 7
DNF 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 1
DNF 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 0

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 100 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5
2 102 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5
3 101 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River 5
4 103 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 4

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 250 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 4
2 254 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 4
3 252 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 4
4 251 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton OR 4
5 253 Erin Tambs 32 Portland 4
6 259 Allison Quick KimMongers Cycle Club 29 Portland 4
7 261 Kelsey Cardwell 26 Portland 4
8 262 Marny Musielak 45 Redmond 4
9 257 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Portland 4
10 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
11 256 Cecily Norris 4
12 255 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 4
13 263 Alana McDonough 30 portland 4
14 258 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 47 Lake Oswego 4