GPRM 2015: Het Meer CX

OR
September 12, 2015

Part of the GPRM 2015

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 12, 2015 at 10:48 PM

Beginner Men

Num Name Team City Laps Time Notes
1 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 5 40:20
2 42 Jerry Pruiett Camas 5 41:31
3 9 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club Portland 5 42:41
4 34 Andy Borell Portland 5 43:15
5 37 Brad Alderman Team Planet X USA Portland 5 43:27
6 38 Dan VanBrabant Portland 5 43:36
7 33 Brian Fuller milwaukie 5 43:46
8 40 Eric Alderman Brush Prairie 5 43:50
9 17 Brian Wise 5 43:51
10 15 Bryan Gauntt Beaverton 5 43:52
11 23 Austen Sofhauser Portland 5 43:53
12 20 Steven Olsen oregonn city 5 44:26
13 43 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team Portland 5 44:44
14 6 Artur Grochowski Portland 5 45:21
15 28 Matt Jaszkowiak Portland 5 45:21
16 22 David Lam Vancouver 5 45:21
17 30 Stephen Rich Portland 5 45:21
18 32 Mike Hamness Vancouver 4 36:24
19 41 Joshua Smith Portland 4 36:28
20 11 Ramsey Kail Beaverton 4 36:29
21 2 Brian Quigley Capitol Velo Stayton 4 36:50
22 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team Portland 4 37:11
23 29 Cammia Kalimanis Kalama 4 37:28
24 44 Daryl Faulkner Portland 4 38:02
25 39 Vincent Rogers Amboy 4 38:12
26 47 Chris Brown Keizer 4 39:03
27 31 John Degenhardt Portland 4 40:08
28 705 sonia ebert 4 41:41 need correct number
29 26 David Forman Grouptrail Cycling Portland 4 41:45
30 45 John Jackson Saint Augustine 4 42:13
31 46 Jacy Crosby Saint Augustine 4 42:31
32 36 Matt Whitaker Portland 4 43:37
33 35 Eric Patton Vancouver 4 45:04
34 24 David Groskopf Vancouver 4 45:04

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 700 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 5 51:55
2 704 Holly Wells Hapi-Go! 53 Mosier 5 53:06
3 703 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 5 54:49
4 714 Sarah Lambert 45 Portland 4 44:22
5 712 Cheryl Raeburn 59 Vancouver 4 44:26
6 713 dina weathers tigard 4 45:04
DNF 702 Katherine Maund 2 45:04

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 41 Lars VanDerHaar Giant Alpecin 24 Woodenberg 10 01:02
2 25 Ryan Trebon Clement 35 Bend 10 01:03
3 6 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland 10 01:07
4 35 Cameron Beard Bend Endurance Academy 17 Bend 10 01:07
5 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 10 01:07
6 46 Michael Gallagher US Military Cycling Team 42 Portland 10 01:08
7 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 10 01:09
8 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 10 01:09
9 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 10 01:09
10 13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 38 Bend 9 01:03
11 38 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Bend 9 01:03
12 44 David Wilcox The Athletic 36 Portland 9 01:03
13 29 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 9 01:04
14 5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 9 01:04
15 9 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland 9 01:05
16 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 9 01:05
17 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 9 01:05
18 43 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth 35 Portland 9 01:06
19 31 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 9 01:06
20 8 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 9 01:06
21 47 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland 9 01:06
22 15 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 9 01:07
23 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 9 01:07
24 39 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 9 01:07
25 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 9 01:08
26 36 Daisuke Yano Speedvagen Family Racing 43 minamimaki 9 01:08
27 22 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 Bend 9 01:08
28 40 Ira Ryan Breadwinner Cycles 27 Bend 9 01:09
29 23 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland 8 01:02
30 16 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 8 01:03
31 45 Jesse Luckett Cyclepath Racing 43 Portland 8 01:05
DNF 33 Brennan Wodtli Hutch's-Slocum-Co-Motion 27 Bend 7 26:04
DNF 37 Yoshitaka Hama Speedvagen Family Racing 30 kanazawa 6 25:04
DNF 17 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 27 Portland 6 25:04
DNF 19 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 36 Portland 5 24:04
DNF 11 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 4 26:07
DNF 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 3 26:07
DNF 28 Sean Corey Breadwinner Cycles 32 Vancouver 2 26:07

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 50 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing 34 Forest Grove 6 43:41
2 8 Stephen Laurent 31 Portland 6 43:45
3 20 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE 6 44:44
4 41 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 28 Portland 6 45:04
5 42 hideo yoshida 34 shibuya 6 45:07
6 29 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 6 45:26
7 24 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing 32 Vancouver 6 45:37
8 2 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 45:39
9 34 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 6 45:49
10 31 Adam Moore Grouptrail Cycling 30 Portland 6 46:05
11 43 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 6 46:23
12 48 Grant Headley Dundee Cycles Portland 6 46:44
13 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 6 47:02
14 38 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 6 47:12
15 40 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 6 47:28
16 49 Zach Rotstein With Heart Cycling 25 Portland 6 47:32
17 9 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 47:44
18 44 Cory Tanler Trinity Bikes 28 Bend 6 47:44
19 17 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 6 48:52
20 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 49:42 Hair obscures number
21 30 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5 40:33
22 33 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 5 40:51
23 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5 40:54
24 47 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Camas 5 41:37
25 32 Eric Albright 33 Portland 5 43:23
26 39 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora 5 46:03
DNF 37 Hama Yoshitaka Ishikawa,Japan 3 46:03 please identify
DNF 35 Bryan Torian 38 olymmpia 2 46:03 0.0
DNF 45 Matt Good 25 Portland 1 46:03

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 34 Vancouver 6 44:24
2 11 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 6 44:43
3 30 Josh Hulst 34 Portland 6 44:57
4 57 Matthew Paez Good 24 Portland 6 45:08
5 5 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 45:21
6 36 Joseph Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25 Portland 6 45:22
7 70 Jesse Boudart Grouptrail Cycling 29 Portland 6 45:23
8 40 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 6 45:54
9 52 Matthew Wilkins 30 Portland 6 45:56
10 33 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 6 45:57
11 27 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6 46:01
12 24 Elijah Smith 35 vancouver 6 46:07
13 13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 34 Beaverton 6 46:28
14 2 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 46:49
15 68 Kris Fischer Portland Bicycle Studio 26 Portland 6 46:52
16 63 Andrew Slater 28 Portland 6 47:15
17 59 Max Frixione 42 Portland 6 47:36
18 3 Ian Boggs HOTDADZ 35 Portland 6 47:49
19 65 Charlie Douthwaite 29 Portland 6 48:12
20 58 Joe Tysoe 44 Portland 6 48:36
21 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 6 48:56
22 7 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 49:20
23 64 Michael Horwitz Capital Pacific 48 Lake Oswego 6 49:26
24 61 Ben Baltazar 37 Portland 6 49:58
25 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 6 50:13
26 55 Matt Herr Olympia Cycling Team 29 Portland 6 50:16
27 56 Charlie Goldston 36 Gladstone 6 50:46
28 39 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 6 51:07
29 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 6 51:08
30 60 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 6 51:44
31 71 Martin Joyce 33 Portland 5 42:28
32 66 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 53 Vancouver 5 42:40
33 37 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 5 43:08
34 53 Tim Kalimanis 35 Kalama 5 43:20
35 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 5 43:21
36 67 Steven Rose Steven Rose 42 Portland 5 45:37
37 54 Christopher Hodney 36 Portland 5 48:03
38 62 Barry Pieratt 37 oregon city 5 48:12
DNF 20 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 1 04:40

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 726 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6 46:26
2 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6 47:10
3 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 6 47:20
4 711 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 40 Vancouver 6 47:27
5 705 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 Portland 6 48:30 Need new shoulder number
6 701 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 37 West Linn 6 48:47
7 729 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6 50:10
8 720 Joel Sherman 37 Portland 6 50:15
9 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5 42:16
10 727 Ryan Schimpf The Spokesmen 38 oregon city 5 42:32
11 718 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 42:32
12 714 Dave Wrast The Spokesmen 46 Vancouver 5 44:22
13 723 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 5 44:30
14 728 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Lake Oswego 5 45:35
15 722 James D Thompson 5 46:00
16 719 Jeremiah Hartley J & K Holdings 32 Portland 5 46:40
17 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 5 49:32
18 725 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 43 Tigard 5 51:16

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4
2 25 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4
3 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4
4 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
5 31 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 4
6 11 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 4
7 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4
8 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
9 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
10 29 Alexander Bennett Cycle University 13 Bellevue 4
11 40 Cassell Lefevre 14 Hood River 4
12 39 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4
13 38 Collin Turner Big Little Men 12 Portland 4
14 24 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 3
15 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
16 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
17 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
18 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3
19 37 Benicio Thorne 10 PORTLAND 3
20 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3
21 36 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
22 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
23 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3
24 33 Gunnar Sorenson 11 Portland 3

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
2 38 Collin Turner Big Little Men 12 Portland 4
3 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
4 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
5 21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
6 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3
7 37 Benicio Thorne 10 PORTLAND 3
8 36 Gavin Kalimanis 10 Kalama 3
9 33 Gunnar Sorenson 11 Portland 3
10 30 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Portland 3
11 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 3

Junior Men 13-14

Name Team Age City Laps
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4
2 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4
3 Alexander Bennett Cycle University 13 Bellevue 4
4 Cassell Lefevre 14 Hood River 4
5 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 4
6 Owen L Wilks Rebound/Tireless Velo 13 Camas 3
7 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3

Junior Men 15-16

Name Team Age City Laps
1 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene 4
2 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4
3 Michael Szwaya bicycleattorney.com 15 Portland 4

Junior Men 17-18

Name Team City Laps
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 4
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling Portland 4
3 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 811 Lucy Hodson 3
3 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3
5 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
6 818 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12 Vancouver 3
7 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
8 819 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Happy Valley 3
9 816 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Clackamas 2

Junior Women 10-12

Name Team Age City Laps
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 3
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
5 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 12 Vancouver 3
6 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3

Junior Women 13-14

Name Team City Laps
1 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 3
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley 3

Junior Women 17-18

Name Team Age City Laps
1 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Clackamas 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 9 01:04
2 348 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 9 01:06
3 310 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 9 01:07
4 359 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 9 01:07
5 342 Todd Stewart 46 Portland 9 01:07
6 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 9 01:07
7 344 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard 9 01:08
8 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 9 01:09
9 347 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW Portland 9 01:09
10 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland 9 01:10
11 345 Jeff Turner Dallas Bike Works 45 Portland 9 01:10
12 355 Joshua DeGraff Grouptrail Cycling 39 Beaverton 9 01:10
13 337 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio 45 Portland 9 01:10
14 360 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 9 01:11
15 311 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver 8 01:02
16 335 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland 8 01:02
17 358 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland 8 01:03
18 350 Eric Vickers 48 Salem 8 01:04
19 343 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 8 01:04
20 328 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 8 01:04
21 318 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 8 01:04
22 349 Mark DeResta Hood River Velo 45 Hood River 8 01:05
23 354 Spencer White Stumptown Cycling Club 43 Portland 8 01:05
24 361 Dusty Miller Half Penny Cycling Team 36 Salem 8 01:06
25 346 Matt D'Elia Audi 40 Hillsboro 8 01:10
DNF 327 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 6 01:10
DNF 356 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4 01:10
DNF 309 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4 01:10
DNF 332 Scott Ballard Cyclepath Racing 49 Portland 4 01:10
DNF 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 4 01:10
DNF 357 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 4 01:10
DNF 302 Roger Meier Cyclepath Racing 47 Beaverton 3 01:10
DNF 306 Chris Moor Deschutes Brewery 38 Bend 2 01:10
DNF 351 bryan corian 38 Olympia 2 01:10

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 602 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 42:51
2 568 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 6 43:25
3 599 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 44:06
4 553 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 6 44:10
5 628 Matthew Crampton KimMongers Cycle Club 35 Portland 6 44:27
6 554 Jeff Boehlke The Spokesmen 49 Battleground 6 44:28
7 551 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 44:29
8 618 Paul Zagacki bicycleattorney.com 44 Lake Oswego 6 44:32
9 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6 44:34
10 567 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 40 Portland 6 44:49
11 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 45:20
12 556 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 42 Beaverton 6 45:28
13 550 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 6 45:32
14 557 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 6 45:37
15 616 Wade Hewitt Pentangeli 44 Portland 6 45:39
16 558 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 45:53
17 560 Gabe Doebler 38 Tigard 6 45:58
18 615 matt rolandson 47 san francisco 6 46:24
19 617 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6 46:32
20 589 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 6 46:32
21 623 Gabriel Cabatic 39 Portland 6 46:33
22 607 Billy Holcomb Trusty Switchblade 40 Portland 6 46:34
23 610 David Rasca Half Penny Cycling Team 38 Salem 6 46:38
24 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 6 46:39
25 583 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 6 46:40
26 624 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 6 46:51
27 622 Jarod Seaman 44 salem 6 47:01
28 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6 47:05
29 561 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton 6 47:11
30 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 6 47:11
31 627 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 35 Eugene 6 47:12
32 601 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 46 Camas 6 47:33
33 584 Judson McCauley The Spokesmen 41 Vancouver 6 48:09
34 570 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 48:38
35 626 Josh Platis Rubicon 44 Portland 6 48:39
36 620 Marc Riera Gentle Lovers 41 Portland 6 49:01
37 629 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora 5 49:01
38 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5 43:39
39 572 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5 45:16

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 380 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 6 45:40
2 308 Erik Carlson 41 Longview 6 46:51
3 333 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Portland 6 47:51
4 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 6 48:02
5 321 Anthony San Filippo Rolf Prima 35 Hubbard 6 48:04
6 375 Dean Maclean Team Planet X USA 45 Portland 6 48:16
7 348 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6 48:27
8 347 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 6 48:30
9 379 Christopher Moore 41 salem 6 48:38
10 307 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 6 48:47
11 383 Erik Offner 42 Portland 6 48:50
12 390 Sean McCarthy Team 10 Barrel 49 Tigard 6 48:57
13 374 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 49:17
14 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 6 49:22
15 384 Mark Rasmussen RIDGE Cyclesport 47 Salem 6 49:27
16 369 Joe Tysoe 44 Portland 6 49:29
17 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 6 49:52
18 378 D'Arcy Owen 43 Portland 6 50:01
19 376 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 41 Portland 6 50:08
20 388 Kyle Gunsul 46 Portland 6 50:19
21 358 Steve Kresl 53 Portland 6 50:20
22 392 James Webb Beaverton Bicycle Club 49 Portland 6 50:44
23 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6 50:48
24 325 Dean Bailey 50 Vancouver 6 50:50
25 306 Charles Barrett 48 Portland 6 50:54
26 346 Ian Gleason 37 beaverton 6 50:57
27 377 Tim Beard 48 Bend 6 51:32
28 349 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 42 Portland 6 51:34
29 389 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing 48 portland 6 51:37
30 387 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club 40 Portland 6 51:40
31 373 Britton Gentry Cyclepath Racing 48 Portland 5 42:27
32 342 Burk Webb Portland Velo Racing Team 48 Milwaukie 5 42:30
33 322 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 5 42:39
34 300 Dave Torrance 45 Portland 5 42:39
35 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 5 42:49
36 381 Todd Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 sandy 5 43:02
37 327 Grant Rochelle 48 Lake Oswego 5 43:18
38 334 Kevin Dickson 46 Portland 5 43:24
39 310 Kyle Mountain 48 Portland 5 43:28
40 368 Mark Castle Portland Velo Racing Team 51 Portland 5 43:33
41 356 Mark Hansen 36 Portland 5 43:40
42 302 Tony Pitone 47 Portland 5 44:04
43 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 5 44:39
44 316 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 44:59
45 318 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 5 45:22
46 339 Blaine Conrad Team Mudman 46 Portland 5 45:32
47 361 Wesley Woosley Portland 5 45:52
48 385 Andy Morris 45 Portland 5 46:09
49 382 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 45 portland 5 46:37
50 372 Chris Valencia Team S+M 52 Bend 5 47:21 number difficult to read
51 393 John Jackson 43 florida 5 51:40
DNF 314 Eric Sorenson 40 Portland 4 51:40
DNF 391 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45 Clackamas 2 51:40

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 267 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton 6 44:20
2 306 Rodney Trepess 50 bend 6 45:47
3 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6 45:50
4 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 6 46:06
5 302 Steven Thorne Portland 6 46:28
6 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 6 46:33
7 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 46:33
8 266 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 51 Portland 6 46:39
9 305 Greg Talbert 53 Portland 6 47:02
10 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 6 47:09
11 257 Michael Metz 6 47:18
12 275 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 6 47:35
13 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6 47:53
14 297 John Foulston Portland Velo Racing Team Portland 6 48:19
15 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6 48:35
16 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 6 48:38
17 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 48:43
18 268 Clint Ebert bicycleattorney.com 56 Forest Grove 6 48:44
19 285 Randy Scott Deschutes Brewery 52 Bend 6 49:00
20 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 6 49:19
21 298 Danny Knudsen bicycleattorney.com Portland 6 49:26
22 255 Alan Thomason Deschutes Brewery 55 Bend 6 49:44
23 294 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Milwaukie 6 49:45
24 251 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 6 49:58
25 256 Matthew S Martel Interurban 50 Portland 6 50:02
26 292 James D Thompson Spoke & Sprocket New Westminster 6 50:04
27 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 6 50:21
28 296 David Luoma Cyclepath Racing Portland 6 50:51
29 299 Richard Potestio VC Roger Portland 6 51:22
30 300 David Lofstead Rebound/Tireless Velo Camas 6 51:24
31 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5 42:58
32 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 5 43:04
33 304 Bill Carslay 53 Vancouver 5 43:10
34 252 Greg Eyerly 51 Salem 5 43:39
35 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 5 43:40
36 289 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 5 45:31
37 293 Dave Metz 50 eugene 5 45:53
38 303 George Laird 58 Portland 5 48:41
39 301 Sam Ford Wilsonville 5 49:08
40 288 Keith Wolff 50 4 51:37
DNF 265 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 portland 1 51:37

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 6 48:24
2 509 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 6 49:32
3 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 6 50:10
4 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 6 50:30
5 503 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 5 43:05
6 515 Steven Miller 62 Portland 5 43:06
7 510 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 5 43:07
8 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5 43:53
9 513 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5 44:17
10 511 Edward Lanton 65 Portland 5 48:02
11 514 Thomas J Meier 60 Corvallis 5 50:56
12 512 Einar Traa Portland Velo Racing Team 72 Portland 4 42:47

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 6 47:00
2 4 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6 47:46
3 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6 47:57
4 2 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6 48:44
5 7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 6 50:00
6 13 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 46 Portland 6 50:44
7 3 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 6 51:14
8 10 Tracey March Bowen Sports Performance Cycling Team 46 Bend 6 52:00
9 11 Stephanie Hahn Stump Town Cycling Club 35 Portland 5 44:25
10 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 5 45:32
11 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 45:34

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 5 44:22
2 508 Hazel Gross 39 Portland 5 44:54
3 509 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 48 Portland 5 45:25
4 515 Maya Foty bicycleattorney.com 46 Portland 5 45:28
5 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5 46:44
6 514 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 5 46:57
7 501 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 5 47:53
8 512 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 Portland 5 50:55
9 513 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Hillsboro 5 52:39
10 516 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 4 44:14

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 6 50:07
2 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 6 50:12
3 610 Carolyn Daubeny Dechutes Brewery CX 51 bend 6 50:23
4 613 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland 5 42:55
5 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5 46:47
6 611 Loraine Blake Cyclepath Racing 50 Portland 5 47:07
7 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 5 50:42

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 6 40:37
2 511 Lee Ordonez Ruckus Test Team 33 Milwaulkie 6 40:46
3 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 40:54
4 564 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 6 42:04
5 530 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 42:24
6 515 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland 6 42:40
7 512 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 42:51
8 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 6 42:56
9 537 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Vancouver 6 42:59 Missing shoulder numbr
10 527 David Burke CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 6 44:14
11 533 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 6 44:37
12 573 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego 6 46:15
13 574 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 49 Lake Oswego 6 46:31
14 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 6 46:58
15 526 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 6 47:20
16 557 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland 6 47:43
17 565 Scott Gerwig 47 Portland 6 48:12
18 561 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 6 48:30
19 520 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 6 49:33
20 575 David Luoma Cyclepath Racing 58 Portland 6 51:08
21 562 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5 40:38
22 572 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 41:01
23 576 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5 41:13
24 556 Todd Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 42 sandy 5 42:51
25 571 Paul Kanz 46 Portland 5 45:05
DNF 560 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 4 45:05
DNF 567 Ryan Coons 29 Portland 2 45:05

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 568 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 6 48:56
2 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 5 40:51 Hair obsures number
3 542 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 5 42:27
4 539 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 5 43:05
5 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 43:32
6 570 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 43:58
7 559 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 5 44:23
8 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 5 45:27
9 522 Hazel Gross 39 Portland 5 46:14
10 563 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 46:17
11 534 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 5 48:07
12 545 Norrene Godfrey Team Chuck 50 Vancouver 5 51:08
13 554 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 55 Vancouver 4 51:08

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 867 Clara Honsinger River City Bicycles 18 Ashland 9 01:10
2 866 Laura Winberry Speedvagen Family Racing 31 Bend 8 01:04
3 851 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 8 01:07
4 862 Abby Watson Breadwinner Cycles 31 Portland 8 01:07
5 856 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 8 01:08
6 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 8 01:10
7 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 8 01:10
8 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8 01:11
9 853 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 8 01:11
10 874 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 8 01:11
11 872 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 8 01:11
12 873 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 8 01:11
13 861 Melissa Sher 30 Portland 7 01:04
14 868 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 7 01:04
DNF 875 Beth Ann Orton Rapha/River City Bicycles Women's Team 34 Portland 2 01:04

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 100 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 6 50:39
2 101 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 6 50:53
3 105 Emily Paxson 24 Trout Lake 6 51:23
4 104 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5 43:16
5 102 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5 43:36

Women C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 252 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 43:38
2 253 Erin Tambs 32 Portland 5 44:20
3 254 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5 45:19
4 269 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 46:26
5 267 Maria Hetland 50 olympia 5 47:09
6 256 Cecily Norris 5 48:26
7 264 Rachel Mavis Deschutes Brewery 46 Bend 5 49:16
8 260 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 5 49:18
9 270 Lindsey Kuipers KimMongers Cycle Club 28 Portland 5 49:58
10 263 Alana McDonough Athletes Lounge Cycling Team 30 portland 5 51:11
11 271 Paisley Meekin 5 51:29
12 268 Jean Fisher 55 olympia 5 54:13
13 265 Becca Smith 37 Portland 4 44:45
14 272 Lisa Glasser Eugene 4 44:51 Bike and Body must go over barriers