Portland MTB Short Track Series

Portland, OR
June 25, 2007

Part of the Portland MTB Short Track Series

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men

Num Name Team Age Points Laps
1 103 Pete Van Tilburt 38 30 4
2 65 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 25 4
3 62 Eric Bryant 45 22 4
4 121 Kurt Barker 36 19 4
5 105 Matt Distefano 26 17 4
6 59 Will Cortez 29 15 4
7 133 Michael Kender 43 13 4
8 107 Ken Lindhorst 43 11 4
9 120 Robb Rathe 33 9 4
10 129 Alex Sessions 22 7 4
11 83 Chris Ellsworth 23 5 4
12 131 Bret Berner Team BMX 31 4 4
13 93 Chris Paskewich 37 3 4
14 46 Brian Brannschweig 29 2 4
15 118 Ken Bensen 46 1 4
16 128 Chris Frey 33 4
17 122 Michael Hallinar 33 4
18 95 Steve McAdoo 43 4
19 106 Bill Alsup 53 3
20 67 James Reinhart 40 3
21 123 Dan VanMeter 3
22 51 Russell Holzinger 28 3
23 110 James Marron 34 2

Beginner Women

Num Name Team Age Points Laps
1 84 Megan Chinburg 28 30 4
2 21 Elicia Cardenas Veloshop 31 25 4
3 48 Brigid Gormley 41 22 4
4 82 Elaine Prause 36 19 4
5 73 Lori Jensen 47 17 3
6 34 Liz Parker 44 15 3
7 126 Darquise Cloutier 43 13 3

Expert Men

Num Name Team Age Points Laps
1 171 Tony Kic Gentle Lovers 29 30 8
2 50 Tim Butler River City Bicycles 41 25 8
3 180 Jesse Bolling bicycleattorney.com 31 22 8
4 33 Brett Jarolimek The Bike Gallery 31 19 8
5 42 Adrian Olmstead HUP United 32 17 8
6 179 Neal Bibler Team S+M 29 15 8
7 206 Kelly Ryan River City Bicycles 28 13 8
8 193 Scott Bradway Team S+M 36 11 8
9 189 Nicholas Kindt Land Rover of the Carolinas 29 9 8
10 12 Jonathan Vinson Veloshop 35 7 8
11 4 Sue Butler Bear Naked/Cannondale & River City Bicycles 36 5 8
12 27 Todd Sexton Guinness Cycling Team 37 4 8
13 87 James Tervo Artisan Family Racing 37 3 8
14 169 Greg Adams 28 2 8
15 182 Ian Leitheiser 35 1 7
16 198 Trygve Noreng 32 7
17 202 Dean Lucas River City Bicycles 50 7
18 146 Eddie French Super Relax Concept 40 7
19 201 Tyler Green 23 7
20 113 Joel Armstrong Shiloh Cyclery 38 7
21 204 Brent Ryckman 33 7
22 194 Brian Nilsson Yakima Bike Vigilantes 39 7
23 192 Kris Jamieson 38 7
24 200 john gorman Cardinal 37 7
25 203 David Diviney Half Fast Velo 39 7
26 197 Robert Christensen 34 7
27 45 Brian Austin bicycleattorney.com 29 7
28 99 Kris Schamp The Bike Gallery 40 7
29 89 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 31 7
DNF 14 Peter Lunoak 1

Junior Men 14-18

Num Name Team Age Points Laps
1 101 Derek Batchelder Trail Head Cycles 15 30 4

Junior Men U14

Num Name Team Age Points Laps
1 57 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 30 3
2 98 Julian Roden The Bike Gallery 10 25 3
3 37 Brock Emry Brock Racing Team 9 22 3
4 117 Camden Morey Forza Jet Velo 10 19 2
5 342 Skyler Gober 9 17 2
6 355 Phillip Parker 9 15 2
DNF 394 Nicholas Barrett Casa Bruno 9 1

Junior Women

Num Name Team Points Laps
1 41 Ellie Engelen NoMad Sports Club 30 3
2 74 Marisa Reid Forza Jet Velo 25 2
3 112 Hanna Lautenbach 22 2

Pro, Expert Women

Name Team
1 Cassandra Perkins Bearnaked/Cannondale
2 Dani Dance River City Bicycles
3 Wendy Williams River City Bicycles
4 Marila Alvares The Bike Gallery
5 Susan Sherman
6 Elizabeth Cardinal Veloshop

Pro, Semi-Pro Men

Name Team
1 Shannon Skerritt The Bike Gallery
2 Matthew Slaven Kona Factory Team
3 Evan Plews Capitol Subaru Cycling
4 Sean Babcock Team S+M
5 Olivier Bock Jamis
6 Patrick Wilder Cyclepath Racing
7 Ryan Weaver River City Bicycles
8 John McCaffrey bicycleattorney.com
9 Nelson Snyder Cyclepath Racing
10 chad swanson Team S+M
11 Cary Miller Team S+M
12 Martin Baker bicycleattorney.com
13 Eric Tsai The Bike Gallery

Pro/Expert Women

Num Name Team Age Points Laps
1 178 Cassandra Perkins Bearnaked/Cannondale 29 30 7
2 5 Dani Dance River City Bicycles 35 25 7
3 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 22 7
4 22 Marila Alvares The Bike Gallery 36 19 7
5 80 Susan Sherman 38 17 7
6 88 Elizabeth Cardinal Veloshop 32 15 6

Pro/Semi-pro Men

Num Name Team Age Points Laps
1 1 Shannon Skerritt The Bike Gallery 36 30 8
2 3 Matthew Slaven Kona Factory Team 30 25 8
3 199 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 31 22 8
4 172 Sean Babcock Team S+M 24 19 8
5 183 Olivier Bock Jamis 34 17 8
6 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 15 8
7 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 13 8
8 205 John McCaffrey bicycleattorney.com 42 11 8
9 31 Nelson Snyder Cyclepath Racing 36 9 8
10 147 chad swanson Team S+M 30 7 8
11 186 Cary Miller Team S+M 35 5 8
12 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 4 8
13 66 Eric Tsai The Bike Gallery 26 4
DNF 76 Jonathan Myers Team S+M 40 5

Singlespeed

Num Name Team Age Points Laps
1 141 Ryan Weaver River City Bicycles 30 30 5
2 11 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 25 5
3 30 Patrick Wilder Cyclepath Racing 34 22 5
4 114 Martin Baker bicycleattorney.com 40 19 5
5 50 Tim Butler River City Bicycles 41 17 5
6 64 Jacob Furniss Eddy Merkin 27 15 5
7 137 Tommy Tuite Veloshop 28 13 5
8 90 Andy McKerrow The Bike Gallery 33 11 5
9 135 Tony Pereira Veloshop 38 9 5
10 44 Matt Cardinal The Bike Gallery 35 7 5
11 10 John Dorfer Veloshop 29 5 5
12 7 Ron Strasser Team S+M 58 4 5
13 66 Eric Tsai The Bike Gallery 26 3 5
14 139 Wendy Williams River City Bicycles 38 2 5
15 8 Brian List EWEB Windpower 40 1 5
16 167 David Bisers Veloshop 26 5
17 136 Ethan Furniss Eddy Merkin 23 5
18 96 Wyatt Conners 34 5
19 60 Steven Basden Half Fast Velo 42 5
20 130 Mark Pickett Eddy Merkin 36 5
21 9 Jackson Wild Veloshop 31 5
22 166 josh bartlemay Beer Powered Bike 24 5
23 116 David Burnard 51 5
24 168 Justin Gorder Gateway Speed Zone 25 5
25 131 Bret Berner Team BMX 31 4
26 40 Chris DiStefano You Can't Spell Awesome Without Me 39 4
27 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 4

Sport Men 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 150 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 29 30 6
2 175 Ken Benderly bicycleattorney.com 39 25 6
3 153 Colby Brooks 29 22 6
4 188 Carl Bjorn Kjellstrand 17 19 6
5 181 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 34 17 6
6 28 Paolo Dabbeni 39 15 6
7 162 Andrew Holder 33 13 6
8 81 David Prause Nogin Velo Club 36 11 6
9 165 Chris Cottingham bicycleattorney.com 37 9 6
10 185 Chris Boyce 34 7 6
11 177 James Westfall 27 5 6
12 56 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 4 6
13 94 Ted Byram 34 3 6
14 115 Scott Barker 38 2 6
15 104 Jimmy Cavalieri 36 1 6
16 132 David Gustafson 32 6
17 52 Shawn Rader 29 6
18 173 Jason Carothers 30 6
19 160 Paul Toufar bicycleattorney.com 32 6
20 55 Darrin Joos The Bike Gallery 31 6
21 39 Csaba Kormendy 35 5
22 58 Tyrone Long 38 5
23 157 Bob Cook 38 5
24 163 Nathan Savage 32 5
25 134 Justin Stenkamp 30 5
26 138 Jeff Morrell 33 5
27 72 Ken Pace Team S+M 38 5
28 155 Adrian Black 29 5
29 97 Eric Roden The Bike Gallery 34 5
30 144 Edward (Ted) Chaplain 32 5
31 158 Nathan Cooper 30 5
DNF 156 Jared Johanson 16 3
DNF 152 Seth Lee 29 1

Sport Men 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 61 Chris Sautter Word-RCB 41 30 6
2 43 Anthony Ohotto Word-RCB 41 25 6
3 85 Greg O'Brien Word-RCB 42 22 6
4 25 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 19 6
5 154 William Goritski Tireless Velo 45 17 6
6 149 Paul Anderson Half Fast Velo 42 15 6
7 38 mark Emry Brock Racing Team 43 13 6
8 20 Brian Engelen NoMad Sports Club 46 11 6
9 161 David German Team Bridge City 42 9 6
10 190 Dean Duitsman Cedar Mill Velo 42 7 6
11 109 Guus Sophie Team Rose City 46 5 6
12 170 James Jonke Bicycleface.com 41 4 6
13 191 Doug Brecht Cedar Mill Velo 43 3 6
14 49 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2 6
15 124 Tom Boyd 42 1 6
16 195 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 46 6
17 119 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 42 6
18 187 Torsten Kjellstrand Team S+M 46 6
19 54 Tim Goss Tireless Velo 41 5
20 151 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 41 5
21 108 Gary Smith 48 5
22 164 Carl Essl Crazy Badgers 48 5
23 125 Russell Gober Hammer Nutrition 41 5
24 184 Jim Miller WebCyclery.com 47 5
25 86 Mark O'Brien 5
DNF 176 Johnny Vergis Cyclepath Racing 46 3

Sport Men 50+

Num Name Team Age Points Laps
1 7 Ron Strasser Team S+M 58 30 6
2 116 David Burnard 51 25 6
3 89 James Thiele Team Rose City 50 22 6
DNF 174 Steve Lacey Team Titus/Cycle Path 53 5

Sport Women 19-39

Num Name Team Age Points Laps
1 79 Kelly Bradway Parett 39 30 4
2 148 Anna Saltonstall Team S+M 31 25 4
3 145 Shannon Holt Super Relax Concept 39 22 4
4 18 Beth Chase Veloshop 31 19 4
5 100 Dawn Guildner The Bike Gallery 36 17 4
6 102 Kristen Marlo Warren HAK Racing 37 15 4
7 71 Jennifer Schweitzer 31 13 4
8 140 Rachael Kubik 24 11 4
9 142 Jennafer Herold 22 9 3
10 127 Rachael Parker 38 7 3

Sport Women 40+

Num Name Team Age Points Laps
1 26 Connie Vine NoMad Sports Club 43 30 4
2 143 William Goritski Tireless Velo 45 25 4
3 75 Pam Reid Team Rose City 50 22 4
4 111 Barbara Thiele Team Rose City 54 19 4
5 32 Laura La Rosa 42 17 4
6 78 Renee Pype Team S+M 40 15 4