Willamette Valley Classics Tour: Onehorse Road Race

Lebanon, OR
May 26, 2018

Part of the Willamette Valley Classics Tour

For results questions, please contact Kelli Schauer 

Updated May 26, 2018 at 10:15 PM

Category 3 Men

Num Name Team City Notes
1 347 Mckenzie Sampson Mettle Cycling Portland Warning: must wear 2 #s
2 641 Sean Davis Bend
3 571 Eric Zugor Mettle Cycling Portland
4 99 Nick Gibb Colorado Springs
5 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition Portland
6 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland
7 623 Josh Mitchell Portland
8 579 Randall Fransen Mettle Cycling Portland
9 591 Ian Jungjohann Landspeed Eugene
10 337 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition Portland
11 3000 Paul Armstrong Bend
12 713 Ben Guernsey Mettle Cycling Portland
13 4067 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
14 685 Scott Peterson BEND
15 547 Matthew Toupal bicycleattorney.com Portland
16 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Newberg
17 4173 J Brett Sicilian Landspeed Eugene
18 683 Grant Headley Swift Racing Portland
19 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland
20 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene Albany
21 396 Alex McCulley Eugene
22 692 Xander Viray Mettle Cycling Portland Warning: must wear 2 #s
23 334 Matthew White Marys Bicycle Club CORVALLIS
24 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Forest Grove
DNF 592 Perry Lund Springfield

Junior Men

Num Name Team City
1 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team Tigard
2 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Portland

Junior Women

Num Name Team City
1 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard
2 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team tigard
3 8031 Kaylie Ragsdale Clackamas
4 8231 Deja Dydasco beaverton

Masters Men 40-49 3/4/5

Num Name Team City Notes
1 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Wilsonville Warning: dangerous riding
2 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike Bend
3 4132 Dolan Halbrook bicycleattorney.com Portland
4 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Tigard Warning: dangerous riding
5 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team Portland Warning: dangerous riding
6 355 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Beavercreek
7 322 Joseph Tysoe Portland Warning: dangerous riding
8 648 Bob Duffy Marys Bicycle Club Corvallis Warning: dangerous riding
9 371 Matt Mallet Revenge Cycling & Racing Corvallis Warning: dangerous riding
10 4213 Demian Bailey Marys Bicycle Club Corvallis
11 508 Greg Stokes Hammer Velo Portland
12 5000 Alex Agherbi Dialed Cycling Team Camas
13 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team Tigard
DNF 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland

Masters Men 50-59 3/4/5

Num Name Team City Notes
1 580 Scott Goldstein Eugene
2 306 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland
3 341 Tim Marcotte Eugene
4 398 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville
5 5324 Kurt Krichko Dialed Cycling Team Ridgefield Warning: centerline
6 4190 Jonathan Sharp Corvallis
7 5120 Christophe Berteau-pavy portland
8 5157 Kyle Kotwica Corvallis
9 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Camas
10 4137 John Prosser Revenge Cycling & Racing Hillsboro
11 542 Michael Myers Dialed Cycling Team Camas Warning: centerline
12 663 Steven R Holland Kihei poor # placement
13 5126 JAY SMALL Dialed Cycling Team Vancouver
14 581 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team Portland poor # placement
15 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team Gresham
16 377 John Kenney Team Oregon p/b Rodda Paint Hood River
17 643 Dan Packman Audi Bend poor # placement
18 370 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing SALEM
19 5352 Francisco Pons Maple Valley
20 336 David Thielen II Team Dr Will Bar Vancouver
21 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint Battle Ground
DNF 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental Hillsboro
DNF 5007 Chris Dudley Ridgefield
DNF 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike Ridgefield

Masters Men 60+ 3/4/5

Num Name Team City
1 575 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing Corvallis
2 11 Thomas C Hackleman Tacoma
3 559 Tom Webb Team Rose City Portland
4 638 Jeffrey Patterson university place
5 5035 Tom Kelly Portland
6 4169 Christopher Soelling Redmond
7 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team Gresham
DNF 91 Mark Clausen Mercer Island
DNF 318 Harry Phinney Revenge Cycling & Racing Albany

Masters Women 40+ 3/4/5

Num Name Team City
1 243 Lori Brault Portland
2 456 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Vancouver
3 96 Tina Haugbro Audi Beaverton

Men 4/5

Num Name Team City
1 5191 Jordan Kohn San Diego
2 4026 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team Beaverton
3 5235 Adam Goulet Portland
4 5470 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com Portland
5 4205 Peter Jennings TCNF.LEGAL Racing Team Sherwood
6 5134 Zac Conklin bicycleattorney.com Portland
7 5117 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
8 4140 Matt Jamison Grouptrail Cycling Portland
9 4142 Collin Bundy Vancouver
10 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix McMinnville
11 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Tigard
12 4056 Colin Howard Hammer Velo Portland
13 5550 Andrew Schnell Portland
14 5239 Andrew Weiler Dialed Cycling Team Washougal
15 5568 Kenath Sponsel Portland
16 5369 Ben Pederson Grouptrail Cycling Portland
17 5209 Kieron Crossley Dialed Cycling Team Battle Ground
18 4188 Austin Ellerbruch Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
19 5086 Mark Lokteff Dialed Cycling Team TIGARD
20 4221 Roman Rositani Corvallis
21 94 shiloh Clark Sisters
22 5361 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club Corvallis
23 5321 Alan Plank Dialed Cycling Team Camas
24 4019 Chris Lind Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
25 5009 Logan Gregory clackamas
26 5073 John Wilson Dialed Cycling Team Vancouver
27 4209 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint portland
28 4203 Emir Aliff Nasran Corvallis
29 5036 Matthew Brody Corvallis
DNF 97 August Lehnert Beaufort
DNF 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Forest Grove
DNF 4258 Micah Sardell Eugene
DNF 5030 Wyatt Williams Salem
DNF 5360 Brock Sipe Vancouver
DNF 5024 Christopher Taylor Newberg

Pro/1/2

Num Name Team City
1 834 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint Walla Walla
2 863 David Kuhns Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton
3 145 Kent Ross Eugene
4 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland
5 142 Austin Arguello Bend
6 106 Felipe Nystrom Vancouver
7 827 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
8 175 Henrique Serra Portland
9 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Portland
10 101 Jeremy Russell Portland
11 97 Mark Severy Arcata
12 8020 Keelan Ontiveros Portland
13 141 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Eugene
14 822 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition Portland
15 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Tigard
16 948 Travis Brown Portland
17 676 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team Salem
18 886 Antonio Castaneda JR Keizer
DNF 111 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition Portland
DNF 777 Stephen Bedford Portland
DNF 563 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint Portland
DNF 532 Adam Choate Eugene
DNS 563 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint Portland

Pro/1/2 40+

Num Name Team City
1 162 Mark Shimahara Portland
2 171 Maikey Lopera Eugene
3 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/Project Bike Keizer
4 814 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team portland

Pro/1/2 50+

Num Name Team City
1 99 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team Beaverton
2 759 Matt Kline Land Shark grants pass
3 174 Joe Cooper Ashland

Women 1/2

Num Name Team City
1 207 Angharad Porteous bicycleattorney.com Portland
2 98 Sophie Russenberger Bend
3 205 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland
4 218 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition Portland
5 273 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Klamath Falls
6 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Bend
7 252 Julie Cutts Bend

Women 3

Num Name Team City Notes
1 228 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team Portland Warning: folded #
2 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Hood River
3 400 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Bend
4 223 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair Portland

Women 4/5

Num Name Team City Notes
1 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team Vancouver
2 95 Jennifer Kuhns Beaverton
3 5446 Jesse Whitaker Beaverton
4 7011 Leah Brown Team 10 Barrel portland Warning: hair blocks #
5 420 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team Portland