Corvallis Cross Classic

Corvallis, OR
November 7, 2015
If you have questions or corrections, please email Misty Mitchell.

Updated November 14, 2015 at 9:56 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 128 Rey Cordova 39 Philomath 4
2 101 Brett Larabee 28 Tacoma 4
3 104 John Condon 54 Camas 4
4 117 Giem Matthew CVC Racing 30 4
5 129 Joseph Unfred OSU Tri 19 COrvallis 4
6 122 Hunter Tillery 20 Corvallis 4
7 109 John Ruyak 27 Corvallis 4
8 115 Austin Strickler 31 Albany 4
9 103 Mike Brett The Spokesmen 31 Portland 4
10 119 Richard Kane 53 Corvallis 4
11 140 Glenn Armstrong 44 Tigard 4
12 138 Emma Armstrong 19 Corvallis 4
13 135 Staci Partridge OSU Tri Club 31 Corvallis 4
DNF 107 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 53 corvallis 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 237 Carolyn Gombert Campus Wheelworks 26 Corvallis 6
2 162 Nicole Beckwith 29 Portland 6
3 138 Emma Armstrong 19 Corvallis 6
4 212 Valerie Byxbe 30 Corvallis 5
5 146 Melissa Britsch 5
6 135 Staci Partridge OSU Tri Club 31 Corvallis 5
7 227 Giovanna Rosenlicht Pacific Power Blue Sky 55 Corvallis 5
8 244 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 44 Albany 5
9 246 Shannon Sardell 39 Eugene 5
10 241 Kim DiStefano 48 Portland 4

Category A Men

Num Name Team Age City Laps
1 221 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS 9
2 214 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 33 Portland 9
3 229 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 9
4 174 David Krause Trusty Switchblade 38 Bend 9
5 205 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 9
6 208 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 9
7 210 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 9
8 150 Logan Trammell Hapi-Go! 26 Scio 9
9 226 Cullen Quinn Trusty Switchblade 38 Portland 8
10 130 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Corvallis 8

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 156 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 35 CORVALLIS 8
2 145 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 8
3 172 Brian Gruenemay DPR 35 Corvallis 8
4 158 Neil Byzick GET FIT Cycling 25 Hillsboro 8
5 183 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 8
6 189 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 8
7 186 Cassidy Digsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 Eugene 8
8 133 Blair Bronson OSU Tri Club 27 Corvallis 8
9 154 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 8
10 167 Josh Cooper 41 Corvallis 8
11 165 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing 22 Corvallis 8
12 163 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 8
13 181 Matt Jamison Grouptrail Cycling 34 Portland 8
14 139 John Trimble Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 8
15 121 Quincy Gill 20 Corvallis 8
16 173 Elijah Krause Bend Endurance Academy 13 Bend 8
17 170 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Keizer 8
18 101 Brett Larabee 28 Tacoma 7

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 132 Julian Poree OSU Cycling Club corralitos 7
2 133 Blair Bronson OSU Tri Club 27 Corvallis 7
3 152 Michael Antonishen 28 Corvallis 7
4 121 Quincy Gill 20 Corvallis 7
5 120 Max Ramos Corvalis 7
6 161 Greg Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 PORTLAND 7
7 136 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 7
8 100 Sean Kellogg Ruckus Test Team 38 PORTLAND 7
9 105 Jerry Pruiett 46 Camas 7
10 166 Gabe Graves CCC Cx Eugene 6
11 141 John Sanders 35 Corvallis 6
12 153 John Osborne Pacific Power Blue Sky 32 Corvallis 6
13 107 Jim Patton Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 6
14 144 Thurman Falk OSU Tri Club 22 Halsey 6
15 146 Melissa Britsch 19 Corvallis 5
16 157 Russ Williams 53 albany 5
DNF 116 Caleb Dickson 28 Corvallis 3
DNF 127 Aaron Seipi 23 Corvallis 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 110 Colby Nightingale Deschutes Brewery 45 Bend 7
2 112 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 7
3 155 aaron suchy 37 clackamas 7
4 106 Earl Hazekamp Capitol Velo 40 Salem 7
5 134 Doug Bowman Corvallis 6
6 124 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 6

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 123 Payton Wright 15 Crovallis 4
2 142 Zane Globus-OHarra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 Eugene 4
3 102 Koa Smith 16 Yachats 4
4 126 Samuel Cordova 11 Philomath 4
5 111 Myers Ronan 12 West Lynn 3
6 131 Maxwell Patel 12 3
7 113 Myers Charley 10 West Lynn 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 118 Emma Kane Corvallis United 17 Corvallis 4

Masters Category Men A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 228 Matt Betts Corvallis Cycling 45 Corvallis 9
2 176 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 8
3 200 Kelly Myers Portland Velpo 45 Tigard 8
4 178 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 40 Corvallis 8

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 187 Rich Cramer bicycleattorney.com 55 beaverton 6
2 175 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 57 Bend 6
3 176 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
4 192 Kent Cramer Boneyard Cycling 53 Bend 6
5 171 Dale Webster Bike Newport-Bier One 57 South Beach 6
6 160 Dave Metz 50 Cottage Grove 6
7 184 Paul Mautner Veloforma 57 Portland 6
8 165 Peter Rabenold 54 CORVALLIS 5
9 194 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 57 Eugene 5
10 206 Peter Eschbach Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 52 Corvallis 5

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 204 Michael Longmire 61 Corvallis 6
2 148 Craig Mavis Deschutes Brewery 61 Bend 6
3 198 Mark Miller Team Dirt 60 Corvallis 6
4 143 Tom Webb Team Rose City 63 Portland 6
5 168 Craig Bonty Yakima Bike Vigilantes 65 Eugene 6
6 199 Loren Russell 73 Corvallis 5
7 169 Bob Kuehn Boneyard Cycling 64 Bend 4
8 191 Jeffrey Weeks 66 Portland 3

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 147 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 8
2 164 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 46 Albany 8
3 179 Thom Paster Deschutes Brewery 35 Bend 8
4 151 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 45 Springfield 8
5 177 Bernard Acevedo Real Wheels 42 Eugene 8
6 180 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55 Eugene 7

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps
1 193 Ted Cramer Cramer 48 Hood River 6
2 195 Chris Foertsch 40 Corvallis 6
3 159 Chris Moore 41 Salem 6
4 190 Ryan Sudbury 36 Salem 5
5 188 Matt Cook 38 Philomath 5
6 197 Keith Leavitt 38 Corvallis 5
7 182 Daniel Upper 47 Corvallis 5
8 140 Glenn Armstrong 44 tigard 5
9 201 Kyle Kotwica 57 Corvallis 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 196 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 48 Bend 6
2 211 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6
3 240 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Beaverton 6

Masters Women 35+ B

Num Name Team City Laps
1 216 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 6

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 223 Heather Lynch Boneyard Cycling 45 Bend 6
2 224 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 6
3 225 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis 5
4 185 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 5
5 202 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 5

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 242 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 7
2 250 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 7
3 232 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 7
4 249 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 7
5 235 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 7
6 247 Ken Reed Green Submarine Records 39 Beaverton 7
7 147 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6
8 233 Cary Adams Rolf Primm 21 Eugene 6
9 245 Christopher Burge Shred Factory Racing 34 Portland 6
10 238 Aden Kailin T$A 22 Portland 6
11 137 Zachary Skalet OSU Cycling Club 20 Corvallis 6
12 571 Paul Kanz 46 Portland 5
DNF 234 Matthew Sandvick Rolf Prima 28 Eugene 5
DNF 130 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Corvallis 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 222 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6
2 252 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 6
3 236 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 portland 5
4 217 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 5
5 225 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 60 Corvallis 5
6 202 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 4
7 248 Alexis Mitjan Albany 3

Unicycle

Num Name Age City Laps
1 125 Robin Cordova 14 Philomath 3

Woman A

Num Name Team Age City Laps
1 203 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene 8
2 230 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8
3 209 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 8
4 220 Anna Vaughn 39 Portland 8
5 149 Sharon Trammell Hapi-Go! 20 Scio 7
DNF 219 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 Portland 2

Women Category B

Num Name Team Age City Laps
1 243 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 6
2 207 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 6
3 231 Kelly Sandow Smith&Nephew p/b West End Bikes 37 Eugene 5

Women Category C

Num Name Team Age City Laps
1 213 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 6
2 251 Anne McGowan 22 Olympia 6
3 239 Kali Woodard 21 Corvallis 6
4 108 Sara Caldwell-Kan Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Corvallis 6
5 218 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 6