Alpenrose Thursday Series

Portland, OR
May 28, 2009

Part of the Alpenrose Thursday Series

If you have results questions, please email Candi Murray.

Updated June 1, 2009 at 2:21 PM

Category 1/2

Num Name Team City Points
1 106 Mark Blackwelder Gentle Lovers Portland 12
2 103 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 11
3 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 10
4 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland 3
5 699 zachary kovalcik Team Beer portland 3
6 2529 Tony Kic Gentle Lovers portland 3
7 609 Mark Godfrey Bike Central Beaverton 3
8 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Portland 2
9 840 David Klipper Guinness Cycling Team Portland 1
10 157 Nathan R Frechen Team Beer Portland
11 899 Daryl Hemenway Portland Velo Portland
12 838 Mark Duff Veloforma banks
13 160 Brian Abers Bike Central aloha

Category 3 (A Field)

Num Name Team City Points
1 526 John Kim Beaverton Bicycle Club Beaverton 19
2 833 Kevin Hulick Gentle Lovers Portland 10
3 907 Dan Birman Beaverton Bicycle Club beaverton 7
4 1051 Clint Culpepper Team Beer Portland 6
5 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5
6 522 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 4
7 1607 Byron Breeden Team Cthulhu Portland 4
8 540 Brent Emoff BRIHOP Portland 1
9 2290 George Carder Team Beer Portland
10 262 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
11 627 Stephen Hemminger Southtown Velo Beaverton
12 2726 Peter Drach Portland
13 2742 Jay DeBender Pollo Muerto Portland

Category 3 (B Field)

Num Name Team City Points
1 2085 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Portland 12
2 811 David Pilz Gentle Lovers Portland 12
3 616 Greg Valentin Gentle Lovers Portland 8
4 2591 Curtis Bergquist Meg's Maniacs Aloha 7
5 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club portland 7
6 123 Mike Murray Bike Central Gresham 3
7 284 Jen Featheringill Bike Central Portland 1
8 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 1
9 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers Portland
10 2525 Ryan Weaver River City Bicycles Portland
11 884 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland
12 1760 Jamie Mikami Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
13 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
14 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn

Category 4

Num Name Team City Points
1 2794 Walton Brush River City Bicycles Portland 21
2 2789 Adam Tardif Portland 15
3 257 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard 8
4 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 5
5 1313 William Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro 3
6 1969 John Howe Team Beer portland 2
7 1029 Sam Taylor United Finance Portland
8 1054 Jon DeShirley Portland
9 1086 Scott Sloat
10 2003 alexander birman Beaverton Bicycle Club Beaverton
11 2552 James Buckroyd Bike Vigilantes Portland

Madison

Name Team
1 Mark Blackwelder Gentle Lovers
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 zachary kovalcik Team Beer
2 Daryl Hemenway BRIHOP
3 Molly Cameron Gentle Lovers
3 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
4 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
4 Curtis Bergquist Meg's Maniacs
5 Brian Abers BRIHOP
5 Nathan R Frechen Team Beer
6 George Carder Team Beer
6 Clint Culpepper Team Beer
7 Mike Murray Bike Central
7 Peter Drach Bike Central

Women

Num Name Team City Points
1 289 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland 19
2 286 Amelia Bjesse-Puffin House of Pain Portland 12
3 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Springfield 10
4 297 Camille Hook BRIHOP Portland 8
5 2786 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver 5
6 32 Laura McGraw Veloforma 3
7 272 Meg Mautner Bike Central Portland 1
8 429 Elena Larson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
9 278 Barbara Thiele Team Rose City Hillsboro
10 262 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
11 1507 Amy Shepard Portland