Estacada Time Trial: Combined Results by Time

Estacada, OR
April 22, 2007

Part of the Estacada Time Trial

Updated August 7, 2014 at 4:56 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Cliff TWO MAN
2 fiona graham Beaverton Bicycle Club Junior Women 13-14 0:30:54.00
3 Colby Wait-Molyneux North River Racing Junior Men 13-14 0:31:26.00
4 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Junior Men 10-12 0:31:32.00
5 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Junior Men 10-12 0:34:16.00
6 Camden Morey Forza Jet Velo Junior Men 10-12 0:36:04.00
7 Austin Alling Columbia River Velo Junior Men 13-14 0:43:36.00
8 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles Junior Women 10-12 0:45:38.00
9 Tim Cardinal Masters Men 40-49 0:45:52.00
10 scott springer Portland Velo Masters Men 40-49 0:46:25.00
11 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles Category 3 Men 0:47:12.00
12 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 0:47:59.00
13 Matthew Wolpert Senior Men 0:48:03.00
14 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 0:48:19.00
15 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 0:48:34.00
16 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 0:49:21.00
17 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Category 3 Men 0:49:21.00
18 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 0:49:30.00
19 scott springer Portland Velo Category 3 Men 0:49:32.00
20 Joseph Kline North River Racing Category 3 Men 0:49:43.00
21 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 0:49:48.00
22 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Category 5 Men 0:49:56.00
23 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles Junior Women 10-12 0:50:03.00
24 J.Michael Manning United Finance Masters Men 50+ 0:50:55.00
25 Craig Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 0:51:06.00
26 Jonathan Vinson Veloshop Category 3 Men 0:51:08.00
27 Jim/Ernie Kenney/Koeroghlian Team Rose City Tandem 0:51:13.00
28 Barry Kundert Category 5 Men 0:51:18.00
29 Allen Kraft North River Racing Masters Men 40-49 0:51:35.00
30 Chuck Woosley United Finance Masters Men 40-49 0:51:46.00
31 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4 Men 0:51:50.00
32 Steven Burger Team Bridge City Category 4 Men 0:51:57.00
33 Craig Austin Half Fast Velo Category 3 Men 0:52:04.00
34 John O'Brien North River Racing Category 3 Men 0:52:14.00
35 John O'Brien North River Racing Masters Men 50+ 0:52:14.00
36 Michael/Grace McCabe/McCabe EWEB Windpower Tandem 0:52:20.00
37 Todd Marley Recumbent 0:52:21.00
38 Shane Rankin Portland Velo Category 5 Men 0:52:26.00
39 Pirooz Emad North River Racing Masters Men 50+ 0:52:29.00
40 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles Category 4 Men 0:52:49.00
41 Dave Palmer Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 0:52:53.00
42 William Groves Masters Men 40-49 0:52:58.00
43 Dan Larson Half Fast Velo Masters Men 30-39 0:53:07.00
44 Mike Adams United Finance Masters Men 50+ 0:53:16.00
45 Scott Goodrich North River Racing Category 4 Men 0:53:29.00
46 Rick Kercheski Bike Peddler Masters Men 50+ 0:53:36.00
47 Scott McCanna EWEB Windpower Category 5 Men 0:53:47.00
48 Tim Ehlers Bike Peddler Masters Men 40-49 0:54:09.00
49 Paul Mautner Team Rose City Masters Men 40-49 0:54:25.00
50 Robert Burney Masters Men 40-49 0:54:28.00
51 Brenda Spinney EWEB Windpower Women Category 4 0:54:42.00
52 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Tandem 0:54:46.00
53 Craig Sinanian Bike Central Category 3 Men 0:55:05.00
54 Duncan Calver Category 3 Men 0:55:13.00
55 David Saltzberg Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 0:55:38.00
56 Dean Hinchcliff Tri Pacific Masters Men 40-49 0:55:50.00
57 Mark Haun Multnomah Athletic Club Masters Men 40-49 0:55:59.00
58 Scott McElroy Beaverton Bicycle Club Category 4 Men 0:56:15.00
59 Julie Peterson Chinook Cycling Club Women Masters 40-49 0:56:41.00
60 Jeff Robertson Category 5 Men 0:57:00.00
61 Kim Rueter Sorella Forte Women Masters 30-39 0:57:25.00
62 Erin Hale Chinook Cycling Club Women Masters 50+ 0:57:30.00
63 Clark Henry Masters Men 60+ 0:57:56.00
64 Uma Kleppinger Veloshop Women Masters 40-49 0:58:01.00
65 Samuel Bradshaw Masters Men 30-39 0:58:14.00
66 Paul Kanz United Finance Category 4 Men 0:58:19.00
67 Shannon Moyer Chinook Cycling Club Women Masters 30-39 0:58:44.00
68 Sarah Havlik Sorella Forte Women Masters 30-39 0:58:46.00
69 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 60+ 0:58:54.10
70 Al Depenbrock EWEB Windpower Masters Men 60+ 0:58:54.14
71 corey bartha Category 5 Men 0:59:16.00
72 Debra Windus United Finance Women Masters 50+ 0:59:22.00
73 Clinton Morey Cyclepath Racing Category 5 Men 0:59:22.00
74 tony raynor Tri Pacific Masters Men 40-49 0:59:35.00
75 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Junior Men 15-18 0:59:41.00
76 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles Junior Men 15-18 0:59:48.00
77 Scott TWO MAN 1:00:02.00
78 Nancy Hewett Bike Peddler Women Masters 40-49 1:01:24.00
79 Curtis Thompson Masters Men 40-49 1:01:28.00
80 Meg Mautner NoMad Sports Club Women Masters 40-49 1:02:08.00
81 Joe Cipale North River Racing Masters Men 40-49 1:02:19.00
82 Angela McCanna EWEB Windpower Women Masters 30-39 1:02:21.00
83 Malcolm Johnson Category 5 Men 1:02:58.00
84 Leigh-Anne Snow Women Masters 30-39 1:03:19.00
85 Sheryl Hinchliff Tri Pacific Women Masters 40-49 1:03:54.00
86 James Brainerd Masters Men 50+ 1:04:24.00
87 fiona graham Women Category 4 1:04:34.00
88 Jack Barnes Masters Men 60+ 1:05:17.00
89 Nuala Lavelle Women Category 4 1:05:30.00
90 Rachael Roberts Women Category 4 1:05:58.00
91 Arzetta Johnson Women Category 4 1:06:02.00
92 Stanley Bercovitz Masters Men 40-49 1:06:46.00
93 Ruth Johnson Tri Pacific Women Masters 40-49 1:07:40.00
94 Genevieve Rankin Portland Velo Women Category 4 1:11:18.00
95 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club Women Masters 40-49 1:14:48.00
96 Edna VanGundy OHPV Recumbent 1:15:07.00
97 Greig N. Fredericks Masters Men 50+ 1:17:17.00
98 Janel Voth Women Category 4 1:24:50.00
99 Nancy Hess Team Rose City Women Masters 50+ 1:44:53.00