Estacada Time Trial

Estacada, OR
April 22, 2007

Part of the Estacada Time Trial

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 591 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 47:12
2 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 49:21
3 729 scott springer Portland Velo 49:32
4 734 Joseph Kline North River Racing 49:43
5 389 Jonathan Vinson Veloshop 51:08
6 607 Craig Austin Half Fast Velo 52:04
7 382 John O'Brien North River Racing 52:14
8 364 Craig Sinanian Bike Central 55:05
9 36 Duncan Calver 55:13
DNS 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNS 466 Allen Kraft North River Racing
DNS 345 Joe Cipale North River Racing

Category 4 Men

Num Name Team Time
1 908 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51:50
2 1439 Steven Burger Team Bridge City 51:57
3 1112 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles 52:49
4 1187 Scott Goodrich North River Racing 53:29
5 1083 Scott McElroy Beaverton Bicycle Club 56:15
6 1070 Paul Kanz United Finance 58:19

Category 5 Men

Num Name Team Time
1 11 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One 0:49:56
2 2315 Barry Kundert 0:51:18
3 2672 Shane Rankin Portland Velo 0:52:26
4 1749 Scott McCanna EWEB Windpower 0:53:47
5 98 Jeff Robertson 0:57:00
6 2675 corey bartha 0:59:16
7 2068 Clinton Morey Cyclepath Racing 0:59:22
8 2654 Malcolm Johnson 1:02:58
DNF 31 Raleigh Cronrath
DNS 2269 Evan Sether

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 31:32
2 922 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 34:16
3 925 Camden Morey Forza Jet Velo 36:04
DNS 971 Cole Austin Forza Jet Velo

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 31:26
2 99 Austin Alling Columbia River Velo 43:36

Junior Men 15-18

Num Name Time
1 985 Madison Chilenski 59:41
2 935 Jacob Chilenski 59:48

Junior Women 10-12

Num Name Team Time
1 928 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles 45:38
2 981 Mikaela Saltzberg Specialized River City Bicycles 50:03

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 999 fiona graham Beaverton Bicycle Club 30:54
DNS 984 Ali Austin Forza Jet Velo

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 47:59
2 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 49:21
3 620 Dan Larson Half Fast Velo 53:07
4 34 Samuel Bradshaw 58:14
DNS 642 Robert Chavier Bike Peddler

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 671 Tim Cardinal 0:45:52
2 729 scott springer Portland Velo 0:46:25
3 328 Robert Huff Half Fast Velo 0:48:19
4 581 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 0:49:48
5 761 Craig Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:51:06
6 466 Allen Kraft North River Racing 0:51:35
7 1739 Chuck Woosley United Finance 0:51:46
8 735 Dave Palmer Guinness Cycling Team 0:52:53
9 25 William Groves 0:52:58
10 1604 Tim Ehlers Bike Peddler 0:54:09
11 561 Paul Mautner Team Rose City 0:54:25
12 722 Robert Burney 0:54:28
13 692 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 0:55:38
14 30 Dean Hinchcliff Tri Pacific 0:55:50
15 2132 Mark Haun Multnomah Athletic Club 0:55:59
16 2190 tony raynor Tri Pacific 0:59:35
17 22 Curtis Thompson 1:01:28
18 345 Joe Cipale North River Racing 1:02:19
19 35 Stanley Bercovitz 1:06:46
DNS 359 Doug Palmer Half Fast Velo

Masters Men 50+

Num Name Team Time Notes
1 358 Jeff Buck Team Rose City 0:48:34
2 371 J.Michael Manning United Finance 0:50:55
3 382 John O'Brien North River Racing 0:52:14
4 1107 Pirooz Emad North River Racing 0:52:29
5 384 Mike Adams United Finance 0:53:16
6 1332 Rick Kercheski Bike Peddler 0:53:36
7 2022 James Brainerd 1:04:24
8 21 Greig N. Fredericks 1:17:17
DNF 2030 Jay Rideout NOTES: FLAT
DNS 2124 David Peacock PDX Triclub
DNS 2376 Rick Schimmel Forza Jet Velo

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 2011 Clark Henry 0:57:56.00
2 2052 Peter Russell Reed College Cycling 0:58:54.10
3 1792 Al Depenbrock EWEB Windpower 0:58:54.14
4 27 Jack Barnes 1:05:17.00
DNS 2445 alan jensen Multnomah Athletic Club

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 470 Kim Rueter Sorella Forte 0:57:25
2 499 Shannon Moyer Chinook Cycling Club 0:58:44
2 436 Sarah Havlik Sorella Forte 0:58:46
3 232 Angela McCanna EWEB Windpower 1:02:21
4 26 Leigh-Anne Snow 1:03:19

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 488 Julie Peterson Chinook Cycling Club 0:56:41
2 240 Uma Kleppinger Veloshop 0:58:01
3 298 Nancy Hewett Bike Peddler 1:01:24
4 272 Meg Mautner NoMad Sports Club 1:02:08
5 29 Sheryl Hinchliff Tri Pacific 1:03:54
6 28 Ruth Johnson Tri Pacific 1:07:40
7 427 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 1:14:48
DNF 433 Joanne Leyva NoMad Sports Club
DNF 213 Kemberlea Brainerd Sorella Forte

Masters Women 50+

Num Name Team Time
1 289 Erin Hale Chinook Cycling Club 0:57:30
2 216 Debra Windus United Finance 0:59:22
3 4 Nancy Hess Team Rose City 1:44:53
DNS 223 Jude Russell Sorella Forte

Recumbent

Num Name Team Time
1 2205 Todd Marley 0:52:21
2 481 Edna VanGundy OHPV 1:15:07

Senior Men

Num Name Time
1 143 Matthew Wolpert 48:03

Tandem

Num Name Team Time
1 588-t David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 49:30
2 1121-t Jim/Ernie Kenney/Koeroghlian Team Rose City 51:13
3 276-t Michael/Grace McCabe/McCabe EWEB Windpower 52:20
4 476-t Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey 54:46

Two-Man

Num Name Time
1 Thompson Cliff
1 McElroy Scott 1:00:02

Women Category 4

Num Name Team Time
1 259 Brenda Spinney EWEB Windpower 0:54:42
2 999 fiona graham 1:04:34
3 32 Nuala Lavelle 1:05:30
4 674 Rachael Roberts 1:05:58
5 23 Arzetta Johnson 1:06:02
6 97 Genevieve Rankin Portland Velo 1:11:18
7 24 Janel Voth 1:24:50