Webcyclery Thrilla Cross Series

Bend, OR
September 8, 2011

Part of the Webcyclery Thrilla Cross Series

If you have questions or corrections, please email Kevin Gorman.

Updated October 24, 2011 at 4:05 PM

Juniors

Name Team Bib Age Laps Time
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 439.0 14 3 33:13
2 Cameron Beard Bend Endurance Academy 404.0 13 3 33:37
3 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 430.0 15 3 34:22
4 Massimo Larsen Sunnyside Sports 418.0 13 3 35:19
5 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 409.0 14 3 39:55
6 Zach Colton summit 443.0 18 2 30:12
7 Donovan Birky WebCyclery.com 410.0 12 2 31:38
8 Hannah Mavis 437.0 12 2 35:25
9 Carson Westberg WebCyclery.com 413.0 12 2 36:28
10 Ian Lafky MBSEF Cycling Team 434.0 13 2 37:02
11 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 432.0 13 2 40:47
12 Walter Lafky MBSEF Cycling Team 433.0 12 2 45:23

Men A

Name Team Bib Age City Laps Time
1 Brennan Wodtli Hutch's/Bend Dental/Lowes 190.0 23 Bend 5 44:07
2 Carl Decker Giant 210.0 36 Bend 5 44:28
3 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 196.0 35 Bend 5 44:30
4 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 204.0 44 Bend 5 44:40
5 Cody Peterson 116.0 32 Bend 5 44:58
6 Scotty Carlile WebCyclery.com 193.0 27 Bend 5 45:35
7 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 213.0 33 Bend 5 45:48
8 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 136.0 45 Bend 5 46:04
9 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 185.0 20 Bend 5 46:13
10 Michael Dennis Sunnyside Sports 130.0 36 Bend 5 46:20
11 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 138.0 41 Bend 5 47:04
12 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 127.0 34 Bend 5 47:09
13 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 133.0 35 Bend 5 47:11
14 John Rollert WebCyclery.com 129.0 38 Bend 5 47:29
15 Ian Eglitis Trinity Bikes 174.0 28 POWELL BUTTE 5 48:20
16 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky 195.0 20 corvallis 5 48:35
17 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 181.0 39 Bend 5 48:44
18 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 150.0 39 Bend 5 49:08
19 Mike Schindler Sunnyside Sports 165.0 40 Bend 5 50:08
20 Ryan McKean 208.0 39 Bend 5 50:23
21 James Williams Sunnyside Sports 207.0 31 Bend 5 51:26
DNF Tim Jones WebCyclery.com 153.0 39 Bend 3 29:14

Men A 40+

Name Team Bib Age City Laps Time
1 Andrew Sargent 146.0 41 Bend 5 46:14
2 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 147.0 40 Bend 5 46:27
3 Wade Miller Sunnyside Sports 173.0 40 Bend 5 48:40
4 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 189.0 42 Bend 5 48:53
5 Sal Collura SLOCUM Race Team 199.0 42 corvallis 5 49:48
6 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 149.0 52 Bend 5 49:54
7 George Wescott 132.0 43 Bend 5 51:35
8 David Baker Sunnyside Sports 212.0 44 Bend 4 43:42
9 Ralph Tolli Cycle Maui 105.0 60 Bend 4 44:07
10 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 162.0 41 Bend 4 45:57
DNF Mike Martin Sunnyside Sports 206.0 41 Bend 2 23:56

Men B

Name Team Bib Age City Laps Time
1 Gabriel Linn Trusty Switchblade 192.0 34 Bend 5 48:04
2 Brian Jorgensen CoCC 191.0 20 Bend 5 49:16
3 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 131.0 36 Bend 5 49:59
4 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 170.0 17 Bend 5 50:05
5 Peter Vraniak 166.0 33 Bend 5 50:10
6 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 200.0 36 Bend 5 50:18
7 chuck meyer Sunnyside Sports 179.0 34 Bend 5 51:36
8 Jeff Merwin 113.0 39 Bend 4 42:39
9 Eric Blankenship Boneyard Cycling 122.0 36 Bend 4 42:54
10 Geoff Raynak Half Fast Velo 182.0 39 Bend 4 43:01
11 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 124.0 37 Bend 4 43:03
12 Brook Gardner 203.0 34 Bend 4 43:13
13 Chad Willems 188.0 36 Bend 4 43:21
14 zack phillips Team Stanley 186.0 38 Seattle 4 43:26
15 devin mast 163.0 35 Bend 4 43:45
16 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 161.0 32 Bend 4 43:53
17 Aaron Tarnow WebCyclery.com 118.0 33 Bend 4 43:57
18 Steve Langenderfer Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 157.0 32 Bend 4 44:23
19 Joe Bell 183.0 26 Bend 4 44:40
20 Beny Ambauen 140.0 36 Bend 4 45:05
21 Ben Lewis 142.0 31 Bend 4 45:08
22 Mandon Welch Rebound Physical Therapy 205.0 38 Bend 4 45:31
23 Cory Tanler Trinity Bikes 178.0 24 Redmond 4 45:37
24 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 202.0 38 Bend 4 45:49
25 Ryan Sperring 172.0 31 Bend 4 46:02
26 Kevin Donnelly 151.0 37 Bend 4 46:07
27 Dave Cieslowski 139.0 36 Bend 4 46:33
28 Sean Lewis Trinity Bikes 154.0 24 Bend 4 46:37
29 alex rocco 209.0 36 Bend 4 47:37
DNF Lauren McCarthy 121.0 37 Bend 1 13:48
DNF Robert DeClerk 168.0 34 Bend 1 14:39
DNF Seth Graham Pine Mountain Sports 211.0 38 Bend 3 32:50
DNF Ryan McGlone 125.0 33 Bend 3 33:01
DNF Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo 180.0 30 Bend 00:00
DNF Brett Golden 134.0 36 Bend 00:00
DNF Aaron Ogorzalek Pine Mountain Sports 167.0 32 Bend 00:00
DNS Shawn Rockie Lexington Cycles 115.0 31 Bend 00:00

Men B 40+

Name Team Bib Age Laps Time
1 Dan Wolnick WebCyclery.com 112.0 46 5 50:40
2 Eric Birky WebCyclery.com 114.0 43 5 51:25
3 Todd Schock Boneyard Cycling 176.0 48 4 42:15
4 Henry Abel Pine Mountain Sports 156.0 40 4 43:12
5 Jay Palubeski WebCyclery.com 103.0 50 4 43:13
6 Michael Mara Boneyard Cycling 148.0 48 4 43:26
7 Rob Kerr Boneyard Cycling 120.0 45 4 43:29
8 Derek Faller WebCyclery.com 109.0 40 4 43:31
9 Mark Backus Boneyard Cycling 128.0 45 4 43:55
10 walter mcknight 197.0 44 4 44:29
11 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 141.0 45 4 44:33
12 Dan Davis WebCyclery.com 155.0 53 4 44:58
13 Brian Smith WebCyclery.com 106.0 53 4 45:02
14 Rene Bates Rebound Physical Therapy 177.0 44 4 45:06
15 Robert Winnenberg 160.0 40 4 46:12
16 Stephen Crozier 110.0 50 4 46:54
17 daniel stroud 144.0 39 4 48:00
18 Amory Cheney 123.0 60 4 48:21
DNS Mike Reightley 102.0 54 00:00

Men C

Name Team Bib Age City Laps Time
1 Jason Oman The Bucklers 441.0 30 Bend 3 32:56
2 sean eslinger 402.0 33 Bend 3 33:39
3 Sean Wilson Death Vow Velo 453.0 18 Bend 3 34:34
4 Ryan Altman FootZone 421.0 38 Bend 3 34:40
5 Steve Helt 403.0 41 Bend 3 34:59
6 Todd Grover 420.0 39 Bend 3 35:20
7 Samuel Stumbo 426.0 27 Bend 3 35:37
8 Chris J Zanger 419.0 37 Bend 3 35:43
9 Andrew Hayes 449.0 32 Bend 3 36:08
10 Evan Olson 447.0 27 Bend 3 36:09
11 Kyle Mills 455.0 32 Bend 3 36:19
12 Lucas Freeman 458.0 39 Bend 3 37:01
13 Ken Johnson 442.0 37 Bend 3 38:37
14 John LIVINGSTON 445.0 37 Bend 3 38:43
15 Ben Swanson 411.0 27 Redmond 3 39:27
16 Mike Randolph 429.0 30 Bend 3 39:31
17 Jeff Johnston 428.0 30 Bend 3 39:49
18 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 423.0 15 Bend 3 39:54
19 Chris Sterry Boneyard Cycling 414.0 30 Bend 1 33:09

Men C 40+

Name Team Bib Age Laps Time
1 Andrew Steiner 436.0 42 3 34:17
2 Patrick Hansen Desert Orthopedics 425.0 51 3 34:33
3 Steve Decker 444.0 45 3 34:52
4 David Anderson 415.0 45 3 35:10
5 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 454.0 44 3 35:42
6 Jeff Monson Boneyard Cycling 401.0 58 3 36:20
7 David Dorocke 417.0 49 3 36:54
8 Michael McLandress 457.0 50 3 37:09
9 Burke Selbst Boneyard Cycling 422.0 40 3 37:17
10 Juan Ramirez Trinity Bikes 416.0 43 3 37:35
11 Yon Olson Teton Gravity Research 431.0 40 3 37:42
12 Kyle Gorman WebCyclery.com 407.0 45 3 38:00
13 Kern Reynolds Boneyard Cycling 408.0 53 3 39:08
14 Michael Coe 450.0 46 3 39:16
15 Tim Gogolski 440.0 54 3 39:17
16 John Powell Pacific Power Blue Sky 451.0 55 3 39:53
17 Curt Grant Boneyard Cycling 438.0 55 3 40:00
18 Billy Farwig Silverado Gallery/Sunnyside 427.0 53 3 40:02
19 Craig Mavis Deschutes Brewery 435.0 57 3 40:25
20 Shawn Gerdes 405.0 51 3 40:54

Women A

Name Team Bib Age City Laps Time
1 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 169.0 32 Bend 5 50:12
2 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 135.0 33 Bend 5 52:11
3 Renee Scott Sunnyside Sports 198.0 38 Bend 4 45:05
4 Taylor Shekell Team Beer 201.0 27 portland 4 45:23
DNF Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 117.0 42 Bend 3 32:40
DNS Patricia Dowd Team Rep 152.0 38 Bozeman 00:00

Women B

Name Team Bib Age Laps Time
1 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 143.0 43 4 46:18
2 Allison Halpin Sunnyside Sports 194.0 24 4 46:47
3 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 126.0 42 4 46:59
4 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 164.0 45 4 47:37
5 Diana Spring 187.0 38 4 47:39
6 angelina salerno Pine Mountain Sports 184.0 38 4 47:41
7 Andrea Thomas Boneyard Cycling 159.0 43 4 48:09
8 Nicholle Kovach 145.0 34 4 48:54
9 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling 111.0 39 4 49:59
10 Lynda Palubeski WebCyclery.com 104.0 45 4 50:50
11 amy lundstrom WebCyclery.com 119.0 37 4 51:15
12 Gina Miller Sunnyside Sports 175.0 40 4 51:57
13 Liz Book 108.0 31 4 53:19
14 Kate Dunning Pine Mountain Sports 171.0 44 3 44:15
DNF Amber Clark Team Beer 137.0 35 00:00

Women C

Name Team Bib Age Laps Time
1 MEREDITH BRANDT 452.0 31 3 39:29
2 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 456.0 39 3 40:00
3 Mika Mast 448.0 28 2 31:28
4 Amber Linn 446.0 32 2 33:51
5 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 424.0 39 2 34:57