Webcyclery Thrilla Cross Series

Bend, OR
Thu, September 8 to Thu, September 29, 2011

Series Standings

If you have questions, email Kevin Gorman.

Updated October 29, 2011 at 9:55 PM

Junior

Num Name Team Points
1 439 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 80
2 430 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 77
3 409 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 69
4 466 Cameron Carrick Bend Endurance Academy 52
5 437 Hannah Mavis 44
6 410 Donovan Birky WebCyclery.com 39
7 418 Massimo Larsen Sunnyside Sports 36
8 465 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 35
9 486 Ian Wilson Bend Endurance Academy 34
10 469 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 30
11 443 Zach Colton summit 30
12 488 Will Beaudry Bend Endurance Academy 30
13 434 Ian Lafky MBSEF Cycling Team 29
14 432 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 25
15 404 Cameron Beard Bend Endurance Academy 25
16 468 Javier Colton Bend Endurance Academy 19
17 413 Carson Westberg WebCyclery.com 18
18 497 Luke Johnson 13
19 433 Walter Lafky MBSEF Cycling Team 9
20 463 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3

Men A

Num Name Team City Points
1 116 Cody Peterson Bend 81
2 190 Brennan Wodtli Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 80
3 136 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Bend 69
4 272 Chris Sheppard Rocky Mountain Bikes/Rebound PT Bend 60
5 204 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 51
6 213 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 47
7 193 Scotty Carlile WebCyclery.com Bend 45
8 196 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles Bend 41
9 127 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend 35
10 153 Tim Jones WebCyclery.com Bend 34
11 138 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 32
12 278 Ryan Trebon LTS/Felt Bend 30
13 210 Carl Decker Giant Bend 25
14 133 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 21
15 261 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 15
16 241 Matt Williams GrandStay Hotels Bend 13
17 262 James Williams Sunnyside Sports Bend 12
18 130 Michael Dennis Sunnyside Sports Bend 11
19 129 John Rollert WebCyclery.com Bend 10
20 150 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 9
21 246 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 3
22 165 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 3
23 208 Ryan McKean Bend 2
24 174 Ian Eglitis Trinity Bikes POWELL BUTTE 1
25 241 Matt Williams GrandStay Hotels Bend 1

Men A 40+

Num Name Team City Points
1 146 Andrew Sargent Bend 120
2 147 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend 100
3 132 George Wescott Bend 62
4 189 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com Bend 58
5 212 David Baker Sunnyside Sports Bend 44
6 218 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 37
7 199 Sal Collura SLOCUM Race Team corvallis 36
8 105 Ralph Tolli Cycle Maui Bend 34
9 149 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Bend 32
10 162 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 26
11 225 michael brazel Old Town Bicycle p/b State Farm Federal Way, Wa 22
12 173 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 22
13 206 Mike Martin Sunnyside Sports Bend 18
14 270 Jeff Nelson Terrascape Bend 15
15 268 David Sjogren Bend 13
16 250 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 11

Men B

Num Name Team City Points
1 191 Brian Jorgensen CoCC Bend 110
2 170 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 66
3 192 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 55
4 131 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 50
5 215 Adam Carroll Bend 43
6 166 Peter Vraniak Bend 39
7 125 Ryan McGlone Bend 38
8 200 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 36
9 188 Chad Willems Bend 33
10 282 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
11 179 chuck meyer Sunnyside Sports Bend 28
12 161 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo Bend 26
13 121 Lauren McCarthy Bend 25
14 113 Jeff Merwin Bend 20
15 423 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 18
16 124 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 17
17 238 Jason Oman The Bucklers Bend 16
18 277 Jared Reber 15
19 256 Anthony Broadman 13
20 234 Monty J. Nelson Bend 11
21 122 Eric Blankenship Boneyard Cycling Bend 9
22 231 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 7
23 182 Geoff Raynak Half Fast Velo Bend 7
24 281 Robert Gilbert Trinity Bikes 5
25 157 Steve Langenderfer Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
26 203 Brook Gardner Bend 4
27 214 sean eslinger Bend 3
28 186 Zack Phillips Team Stanley Seattle 2
29 163 devin mast Bend 1

Men B 40+

Num Name Team City Points
1 114 Eric Birky WebCyclery.com Bend 100
2 235 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 82
2 112 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 82
4 176 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 63
5 109 Derek Faller WebCyclery.com Bend 50
6 128 Mark Backus Boneyard Cycling Bend 46
7 148 Michael Mara Boneyard Cycling Bend 43
8 156 Henry Abel Pine Mountain Sports Bend 40
9 216 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 30
10 103 Jay Palubeski WebCyclery.com Bend 30
11 265 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28
12 221 Gary Klingler WebCyclery.com Bend 26
13 120 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 24
14 177 Rene Bates Rebound Physical Therapy Bend 20
15 197 walter mcknight Bend 15
16 219 Jim Lindsey Bend 13
17 155 Dan Davis WebCyclery.com Bend 9
18 236 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 7
19 257 William Bazemore 6
20 222 Lawrence Jake Suck It Seattle, Wa 5
21 141 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 5
22 106 Brian Smith WebCyclery.com Bend 4
23 227 Charles Thomas Boneyard Cycling Bend 3
24 160 Robert Winnenberg Bend 1

Men C

Num Name Team City Points
1 421 Ryan Altman FootZone Bend 75.0
2 404 Cameron Beard Bend Endurance Academy 62.5
3 420 Todd Grover Bend 62.0
4 449 Andrew Hayes Bend 56.0
5 419 Chris J Zanger 52.0
6 447 Evan Olson 48.0
7 403 Steve Helt Bend 36.0
8 426 Samuel Stumbo Bend 30.0
9 423 Dawson Stallings Bend Endurance Academy Bend 30.0
10 441 Jason Oman The Bucklers Bend 30.0
11 436 Andrew Steiner 25.0
12 402 sean eslinger Bend 25.0
13 499 Cameron Carrick Bend Endurance Academy 25.0
14 453 Sean Wilson Death Vow Velo Bend 22.0
15 458 Lucas Freeman Bend 22.0
16 445 John LIVINGSTON 20.0
17 455 Kyle Mills Bend 18.0
18 442 Ken Johnson Bend 17.0
19 605 Matt Wilkin Staccato Gelato 13.0
20 428 Jeff Johnston Bend 13.0
21 479 Mike Taylor 12.0
22 490 Kelly Simpson 11.0
23 414 Chris Sterry Boneyard Cycling 5.0
24 467 Steve McCorkle Bend 5.0
25 477 Danny Schultz Bend 3.0
26 443 Zach Colton summit 3.0
27 411 Ben Swanson Redmond 1.0

Men C 40+

Num Name Team City Points
1 415 David Anderson Boneyard Cycling Bend 109
2 454 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 64
3 401 Jeff Monson Boneyard Cycling Bend 57
4 436 Andrew Steiner Bend 55
5 457 Michael McLandress Bend 49
6 416 Juan Ramirez Trinity Bikes Bend 44
7 425 Patrick Hansen Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend 44
8 417 David Dorocke Bend 41
9 406 Andy Barram Boneyard Cycling Bend 36
10 480 Tim Beard Bend 24
11 444 Steve Decker Bend 22
12 407 Kyle Gorman WebCyclery.com Bend 21
13 422 Burke Selbst Boneyard Cycling Bend 20
14 431 yon olsen Teton Gravity Research 20
15 483 Scott Peterson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 19
16 435 Craig Mavis Deschutes Brewery Bend 18
17 427 Billy Farwig Silverado Gallery/Sunnyside Bend 17
18 408 Kern Reynolds Boneyard Cycling Bend 12
19 495 David Gratke Showers Pass 11
20 450 Michael Coe 10
21 482 Aron Yarmo 9
22 494 ??? ??? 9
23 473 Nathan Boddie Fairdinkum Bend 7
24 459 Craig Gerlach 4
25 498 Joel Kent 3
26 461 Albion Vickery Bend 2
27 405 Shawn Gerdes 2
28 440 Tim Gogolski Bend 1

Women A

Num Name Team City Points
1 169 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside Bend 85
2 158 Angela Mart WebCyclery.com Bend 74
3 117 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 30
4 135 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 25
5 198 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 22
6 251 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 22
7 201 Taylor Shekell Team Beer portland 19

Women B

Num Name Team City Points
1 143 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 107
2 159 Andrea Thomas Boneyard Cycling Bend 72
3 187 Diana Spring Bend 67
4 111 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling Bend 65
5 184 angelina salerno Pine Mountain Sports Bend 47
6 126 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 39
7 230 Aimee Furber Cascade Couriers/Bend Velo Bend 35
8 259 Annika Johannesen 30
9 233 Kelsey Kelley Kelley Realty Bend 30
10 223 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 25
11 194 Allison Halpin Sunnyside Sports Bend 25
12 108 Liz Book Bend 23
13 145 Nicholle Kovach Bend 20
14 164 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 19
15 104 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 18
16 119 amy lundstrom WebCyclery.com Bend 16
17 232 Veronica Vega Deschutes Brewery Bend 15
18 274 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports 13
19 137 Amber Clark Team Beer Bend 7
20 280 Jennifer Bruce 5
21 175 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 4
22 247 Sarah Yellich Cascade Couriers/Bend Velo Bend 3
23 171 Kate Dunning Pine Mountain Sports Bend 2
24 240 Mika Mast Bend 2

Women C

Num Name Team City Points
1 456 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 105
2 484 Michelle Mills 60
3 452 MEREDITH BRANDT Bend 49
4 487 Lauren Mork 44
5 474 Patti Wolfe Brownsville 32
6 464 Laurie Ness Boneyard Cycling 28
7 424 Amy Mitchell Pine Mountain Sports Bend 28
8 460 Giselle Gutknecht 28
9 470 Lori Brazel Old Town Cyclery Federal Way, Wa 25
10 448 Mika Mast Bend 22
11 472 Marsha Ford Boneyard Cycling Bend 22
12 446 Amber Linn Bend 19
13 485 Sha Marie Brown 19
14 604 Melodie Buell Boneyard Cycling 17
15 493 Katy Stienmetz Boneyard Cycling 15
16 601 Marny Musielak 15
17 471 Tracy Faux 13
18 602 Lauren Hamlin 9
19 489 Jeanne Hallett 9