Western Bike Works TT @ PIR

Portland, OR
April 8, 2012

Part of the Western Bike Works TT @ PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated June 3, 2012 at 10:09 PM

Eddy Men

Num Name Team Time
1 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 26:43.87
2 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 27:58.78
3 4217 Shawn Rader Team Western Bike Works 28:24.37
4 4229 Geoff Grummon Team Western Bike Works 30:00.13
5 5021 Chad Butler Hapi-Go! 30:22.40
6 7100 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30:37.68
7 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 31:00.15
8 5430 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 31:43.81
9 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 32:08.81
10 5399 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 33:50.03
11 5954 Narith Nhim 34:24.86
12 43 Jeremy Ewing 35:36.77
13 5087 Christopher Luby Badass Cycling 35:43.61

Eddy Women

Num Name Team Time
1 7174 Christy Love Team S+M 30:43.11
2 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31:06.55
3 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33:08.26
4 213 Andrea Fisk Ruckus Test Team 34:38.12
5 205 Mielle Blomberg Silverado Gallery/Sunnyside 39:43.58

Junior Men

Num Name Time
1 4157 Keegan O'Neill 29:17.30
2 5846 Noah Beggs 31:35.13
DNF 5880 Kent Ross
DNF 5864 Dey Shawn

Junior Women

Num Name Time
1 7129 Natalie Shaw 45:24.46
2 7134 Megan Shaw 46:25.49

Men 1/2

Num Name Team Time
1 888 Carl Hofer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25:19.39
2 54 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 25:30.02
3 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26:23.80
4 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 27:01.39
DNF 51 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNS 117 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training

Men 3

Num Name Team Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 24:26.34
2 46 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 25:49.00
3 7302 David Masuda Team Western Bike Works 26:22.67
4 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 27:01.36
5 52 Niels Thogersen III Stanley 27:14.97
6 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28:04.54
7 345 Joe Cipale Team Rose City 32:50.06
8 3098 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33:39.37
DNS 3094 Brian Ratliff The Goon Squad

Men 4/5

Num Name Team Time
1 4170 Ian Rogers 25:22.07
2 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 27:33.45
3 4074 kevin short baracuda 27:43.47
4 4031 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 27:44.69
5 5029 Michael Cole 1 Error 29:32.89
6 5648 scott J. westfall 29:33.40
7 45 brian villarete 29:33.96
8 4299 Justin Tutor crank 29:34.62
9 76 James Dunning 29:41.04
10 4131 Dustin Harder Harder Cycling 29:44.98
11 5102 Andrew Nemecek 29:45.64
12 5296 Jeff Maurer Showers Pass 30:43.14
13 5871 Ashan Korana Bike Newport-Bier One 30:51.88
14 5987 Mark LaGioia 32:40.22
15 5297 Michael Richardson 33:09.91
16 4078 David Smith Showers Pass 33:13.09
17 49 Nicholas Moen 35:20.27
18 55 Noel Bergren-Dizon 35:32.08
19 47 Todd Foreman-Kinder 35:39.88
20 5213 Charles Donaldson II Hapi-Go! 43:00.28
21 5876 Steve Middleton 43:42.51
22 66 Quasar Bennett Hapi-Go! 44:56.70
DNF 5383 Michael Horwitz
DNS 5351 Matt Meskill
DNS 5264 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
DNS 4290 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles

Men Masters 30+

Num Name Team Time
1 3079 Jeffrey Pollock Portland Velo 24:24.17
2 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25:29.29
3 5705 Scott Kocher 26:46.79
4 4141 Stewart Campbell Portland Velo 30:53.47
5 5052 Dan Grabski Portland Velo 32:01.74

Men Masters 40+

Num Name Team Time
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team 24:47.18
2 3020 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25:18.74
3 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25:21.80
4 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 25:58.54
5 5326 Jim Martin Pittman &' Brooks 25:59.00
6 326 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 27:36.86
7 729 Paul Formiller Portland Velo 28:03.82
8 321 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28:08.46
9 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28:37.00
10 44 Shawn Twing 28:46.29
11 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 29:38.53
12 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 30:13.44
13 687 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30:14.79
DNS 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
DNS 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
DNS 338 Michael Girard Portland Velo

Men Masters 50+

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 24:04.66
2 773 William Zale West End Bikes/Specialized 26:50.58
3 596 John OBrien Evolution Racing Team 27:00.61
4 304 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27:11.80
5 744 Tim Ellerbruch 27:27.28
6 4145 Allen Neel TEAM ICO 27:27.61
7 4107 Gregory Hartman Team Rose City 27:28.63
8 4204 David Miller Team Rose City 28:05.87
9 5005 Ray Anderson 1 Error 28:13.62
10 5049 Dan Gilden 28:20.16
11 561 Paul Mautner Team Rose City 28:45.45
12 5881 Mark Campillo 29:26.94
13 4104 Chuck Woosley United Finance 30:19.50
14 4194 Russ Patterson Portland Velo 30:22.96
15 5093 John Henry Maurice Capitol Velo 30:53.18
16 5946 Tim Dorman Camas Bike and Sport 31:14.27
17 5293 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 31:20.68
DNS 699 Gordy bolstad Bikesale.com
DNS 5843 Reginald Lee Bull Run Distilling/Team CycleOne

Men Masters 60+

Num Name Team Time
1 358 Jeff Buck Team Rose City 27:23.44
2 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 27:25.74
3 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 29:11.63
4 133 Ron Magnus bicycleattorney.com 30:23.11
5 5070 Malcolm Johnson Portland Velo 30:23.15
6 4103 Alan McGuire-Dale West End Bikes/Specialized 30:45.26
7 5081 Edward Lanton 37:21.72
DNS 7313 Philip Litchfield Capitol Velo
DNS 5452 Jack Bennett

Women 1/2/3

Num Name Team Time
1 624 Jessica Cutler Peterson Racing 26:12.99
2 797 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26:39.54
3 203 Sue Butler River City Bicycles 26:52.12
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 30:37.64
5 252 Lori Brault 1 Error 31:55.69

Women 4/5

Num Name Team Time
1 7161 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 29:49.76
2 70 Tiffonie Carroll 31:43.05
3 7363 Erika Pollock Portland Velo 33:31.29
4 7126 Valerie Favre-Bonvin 34:11.57
5 7199 Niina Jamsja 1 Error 34:48.62
6 7396 Leanne Marinace Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35:44.27
7 7200 Jennifer White 41:19.51

Women Masters 40+

Num Name Team Time
1 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28:22.38
2 7039 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 28:35.95
3 50 Ann Davidson 29:22.64
4 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31:20.37
5 7118 Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31:22.80
6 7010 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 32:58.79
7 7162 Stephanie Snyder 34:02.20

Women Masters 50+

Num Name Team Time
1 58 mary ross Multnomah Athletic Club 30:27.76
2 7060 Cindy McCasker Portland Velo 31:20.48
3 7013 Julie Hewitt Pacific Power Blue Sky 34:02.36
4 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 36:32.30

Women Masters 60+

Num Name Team Time
1 7111 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 34:13.51
2 7030 Kathleen Richardson 35:57.67