Tuesday PIR

Portland, OR
July 16, 2013

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 17, 2013 at 3:58 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 733 Joseph Dengel Gentle Lovers 20
2 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 15
3 819 Todd Littlehales VC Roger 12
4 746 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 9
5 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
6 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 8
7 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 7
8 134 Eddie French Guinness Cycling Team 6
9 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 4
10 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 3
11 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
12 639 Michael Medina Hapi-Go! 2
13 827 John Leonard VC Roger 1
14 764 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1
15 678 Evan Siroky Evan Siroky 1
16 85 Mike Kath
17 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
18 899 Daryl Hemenway Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
20 88 PHILLIP SOMERS
21 5624 Wyatt Myers
22 Chris Wright VC Roger blocked
23 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 810 Joshua Creem West End Bikes/Specialized
25 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com
26 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 187 Joseph King Guinness Cycling Team
28 811 Bob Grummel Rapha Racing NW
29 304 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
30 3006 Byron Breeden Guinness Cycling Team
31 343 Grant McElroy Team Specialized Racing
32 3100 Bret Berner River City Bicycles
33 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima
34 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
35 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW
36 859 Micheal Gallager Breadwinner Cycles
37 546 Simon Robins Team Wooly Mammoth
38 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
39 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
40 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
41 4436 douglas sproston Trusty Switchblade
42 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
43 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima
44 830 Lana Hemenway Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
45 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
46 3118 Casey Patton
47 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
48 800 John Grochau Rapha Racing NW
49 799 Greg Estes Hammer Velo
50 786 Peter Hagerty Dark Horse
51 3070 David Pilz Gentle Lovers
52 743 jimmy lingwood Gentle Lovers
53 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
54 679 jared Roy Portland Bicycle Studio
55 761 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite
56 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
57 3111 Brent Casady
58 309 Brian Austin bicycleattorney.com

Category 3/4

Num Name Team Points Notes
1 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 17 Warning:Hands off the bars
2 395 Glenn Johnson Dr Will Bar 14
3 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 13
4 4116 Eddie Wang River City Bicycles 10
5 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
6 604 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
7 3022 Craig Armstrong Ironclad/Yakima 5
8 507 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
10 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 3
11 3009 Aaron Aikin Dr Will Bar 3
12 586 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized 2
13 123 Mike Murray Bike Central
14 872 Jason Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team
15 5432 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
16 538 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
17 4091 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
18 549 Richard Fattic Ruckus Test Team
19 8015 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
20 4098 Matt Edler crank
21 4187 Troy Cross Troy Cross
22 93 Spencer White Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
24 682 Larry Hiday Ironclad/Yakima
25 4135 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
26 3013 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
27 4126 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
28 3041 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
29 688 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
30 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
31 3067 Bryant Howard O2 Endurance
32 4143 Erik Borghoff Trusty Switchblade
33 4138 Alistair Corkett Guinness Cycling Team
34 496 ben corbalis Portland Bicycle Studio
35 3061 Ryan Smith Ironclad/Yakima
36 221 mary ross Multnomah Athletic Club
37 4204 Bill Dolan
38 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
39 5324 Brian Lynch Dr Will Bar
40 4034 Mitch Gold Dr Will Bar

Category 4/5

Num Name Team Age City Points Notes
1 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 17
2 5158 Rod Mitchell 12
3 4103 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Portland 11
4 5644 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland 8
5 5509 Marcus Guilfoyle 38 Beaverton 7
6 7250 Greg van Amerongen 6
7 5626 Nic Kytlica Planet X p/b On One 5 not on registration
8 5165 Aaron Kravitz 4
9 5316 Bill Holmes Planet X p/b On One 3
10 4082 Mark Armstrong 3
11 5605 Brian Hays Planet X p/b On One 2
12 5682 Andrew Hadd
13 5310 Tim Dorman Camas Bike and Sport
14 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One
15 5623 Kelly Myers
16 69 Brandon Rothauge Planet X p/b On One
17 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One
18 5406 Thomas Ring
19 38 Meier Nicolas
20 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One
21 5703 Joseph Cooney Planet X p/b On One
22 5313 Zachary Goude Planet X p/b On One

Category 5

Num Name Team
1 9016 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
2 8007 Kelton Smith
3 5209 Darren Smith Rubicon

Juniors

Num Name Team
1 91 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 8031 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling
3 93 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team