Monday PIR

Portland, OR
June 3, 2013

Part of the Monday PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 2, 2013 at 5:02 PM

Master Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Lake Oswego
2 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland
3 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 33 Portland
4 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 52 Portland
5 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Vancouver
6 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46 Lake Oswego
7 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
8 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Beaverton
9 639 Michael Medina Hapi-Go! 45 Portland
10 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 37 Portland
11 615 Jamie Mikami Rubicon 43 Portland
12 197 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro
13 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 36 Portland
14 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 42 Portland
15 564 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 48 Tualatin
16 3146 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland
17 134 Eddie French Guinness Cycling Team 46 Portland
18 743 jimmy lingwood Gentle Lovers 32 portland
19 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 37 Vancouver
20 805 tom ghilarducci bicycleattorney.com 45 Portland
21 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Battle Ground
22 379 Peter Seelig Dr Will Bar 39 Lake Oswego
23 838 Craig Hamilton Rapha Racing NW 45 Portland
24 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland
25 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 42 Lake Oswego
26 734 Tom James bicycleattorney.com 56 Sherwood
27 634 Sean Thielen HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
28 101 Russell Cree Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 37 Portland
29 3100 Bret Berner River City Bicycles 49 Portland
30 3137 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 47 Portland
31 123 Mike Murray Bike Central 59 Gresham
32 722 Zach Winter Therapeutic Associates PDX Cycling 33 Salem
33 637 Hugh Givens bicycleattorney.com 56 Portland
34 3021 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland
35 320 Keith Seed Rolf Prima 49 Portland
36 3145 Keith Knowles Unattached 42 Beaverton
37 86 David Garcia
38 693 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Portland
39 799 Greg Estes Hammer Velo 57 Portland
40 544 Matt Radich Dr Will Bar 44 Lake Oswego
41 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
42 588 David Ripp West End Bikes/Specialized 47 Camas
43 887 John Tess Tempo Cycling and Pilates Studio 60 Portland
44 3070 David Pilz
45 976 Mark Crawford Ironclad/Yakima 47 Lake Oswego
DNF 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 54 Portland
DNF 713 Joseph Boquiren 47 Portland
DNF 4590 Marc Riera

Master Men 4/5

Num Name Team Age City Points
1 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Portland 18
2 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 Portland 15
3 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose 12
4 5397 Andrew Marges Hammer Velo 44 Portland 9
5 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 8
6 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 6
7 5158 Rod Mitchell 45 Portland 5
8 5291 Greg Stokes 43 Portland 4
9 4093 Mike Emerson Capitol Velo 41 Portland 4
10 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 2
11 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 31 Portland 1
12 5522 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland
13 5659 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland
14 5697 Scott Heinz 31 Portland
15 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver
16 4187 Troy Cross Troy Cross 42 Portland
17 5128 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles 46 Portland
18 4191 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Portland
19 4252 Andrew Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland
20 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 33 Portland
21 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry 48 Portland
22 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 48 Portland
23 5574 Justin Philips 32 Portland
24 5593 Jeff McMan
25 5511 Kyle Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland
26 252 Lori Brault 42 Portland
27 4003 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 48 Vancouver
28 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
29 5658 Isaac Forquer 38 Beaverton
30 430 John Porter Bellovaci United 42 Portland
31 5324 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland
32 5181 Julian Pscheid Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland
33 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone
34 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 51 Hillsboro
35 5379 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland
36 5241 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team 47 Portland
37 4408 Matt Gilman Team S+M 37 Beaverton
38 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 35 Portland
DNF 5595 Robert Madrigal
DNF 5594 John LeBrun

Novice Men

Num Name Team Age City Points
1 84 Steven Masters 15
2 5732 John Prada John Prada 56 Portland 12
3 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 Portland 10
4 5596 Todd DAVIS 8
5 5796 Jake Kalana 33 Portland 7
6 5056 Rob Burton Planet X p/b On One 47 Portland 6
7 5380 Ethan Fuld Unattached 48 Portland 5
8 78 Pete Kerby 4
9 5592 Lawerence Becker 3
10 5313 Zachary Goude Planet X p/b On One 31 Portland 2
11 82 Jim West

Novice Women

Num Name Team Age City Points
1 7226 Julie Kowal 15
2 81 Teagen Andrew 12
3 7078 Hazel Gross Team Cthulhu 37 Portland 10
4 8054 Sandy McCormack 38 Portland 8
5 8060 Brianne Northcutt 28 Portland 7
6 7228 Katrina Voutilainen 6
7 7200 Erica Rinella 34 Portland 5

Women 1/2/3

Num Name Team Age City Points
1 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver 17
2 88 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 15
3 87 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling Portland 15
4 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 9
5 8052 Karla Kingsley 31 Portland 9
6 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 7
7 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro 7
8 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 Portland 6
9 80 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Longview 3
10 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 27 Portland 2
11 212 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling 39 Portland
12 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland
13 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 32 Portland
14 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 33 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City Points
1 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland 15
2 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Damascus 12
3 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 Portland 12
4 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 28 Portland 11
5 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland 7
6 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48 Portland 6
7 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 5
8 7227 Kathleen Hellem 4
9 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4
10 8056 Katie Saucier 26 Portland 2
11 79 Robin Jacobson
12 7212 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland
13 7073 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters 33 portland
14 85 Mattie Fowler
15 7169 Kara Helgren Portland State University 34 Portland
DNF 83 Jen Powell