MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 3

Bend, OR
September 17, 2014

Part of the MBSEF Thrilla Cyclocross Series

If you have questions or corrections, please email Molly Cogswell-Kelley.

Updated September 10, 2015 at 4:16 PM

Beginner Men

Num Name Team Age
1 341 Josh Kobobel Team 10 Barrel 36
2 205 Anthony Morales 38
3 202 Jonathan Elek Team 10 Barrel 41
4 267 Ryan McLaughlin 25
5 338 Eric McKinley 23
6 317 Howard Bell
7 333 Josh Wilhite 35
8 206 George Crown 46
9 367 Gary O'Connell Trinity Bikes 40
10 283 Nick Misischia 43
11 332 Chris Cheng 30
12 358 RJ Johnson Boneyard Cycling 47
13 328 Beau Eastes 35
14 201 Ted Taylor The Hub Cyclery 42
15 344 Dustin Gonker 36

Beginner Women

Num Name Team Age
1 279 Layla Billowitz Slippery Sasquatch Racing 41
2 352 Alycia Sykora
3 374 Stephanie Howe 31
4 359 Tracie Elek The Hub Cyclery 36
5 234 Dani Wyeth Boneyard Cycling 30
6 364 Stephanie Trepess 33
7 235 Melinda Halpern 46
8 362 Dawn Stender Beerded Clams 36
9 237 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 42

Junior Men (12-18)

Num Name Team Age
1 240 Henry Jones Bend Endurance Academy 14
2 238 Nate Lelack Bend Endurance Academy 15
3 242 Evan Martin 14
4 318 Calvin Keane Bend Endurance Academy 13
5 257 Spencer Scott Bend Endurance Academy 16
6 314 Scott Santaguida Bend Endurance Academy 15
7 361 Elijah Krause Trusty Switchblade 12
8 369 Scotty Wallace Bend Endurance Academy 14
9 368 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy 13
10 241 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 12
11 353 Lucian Spampinato 13

Junior Women (12-18)

Num Name Team Age
1 360 Jennelle Holmes WebCyclery.com 13
2 259 Rylee C McConnell Ace Window 14
DNF 255 Hannah Mavis Bend Endurance/Bend High 15
DNF 285 Katie Ryan BEA 17
DNF 300 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 13
DNF 324 Sophie Russenberger BEA 17
DNF 343 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 16

Masters Men 35+ A

Num Name Team Age
1 689 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
2 653 Bart Bowen Deschutes Brewery 47
3 756 Michael Fusaro Hutch's Bicycles Racing Team 35
4 679 Tim Jones Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
5 759 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36
6 769 Owen Murphy Murder of Crows 40
7 770 Greg Miller Thump Coffee 44
8 681 Mike Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 44
9 603 Matt Williams Thump Coffee 43
10 616 Robert Uetrecht WebCyclery.com 44
11 768 Ryan McGlone Boneyard Cycling 36
12 683 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 36
13 745 Seth Taylor Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 39
14 661 Paul Lennon 51
15 767 Michael Martin Sunnyside Sports 44
16 613 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40
17 699 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47
18 735 david baker Sunnyside Sports 47
19 612 Michael Dennis Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 39
20 787 Matt Hickey 35
DNF 651 Peter Vraniak Boneyard Cycling
DNF 702 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 37
DNF 711 Bill Jacobus US Military Cycling Team 47
DNF 739 David Sjogren Sunnyside Sports 47
DNF 746 Erik Bergstrom Deschutes Brewery 41
DNF 782 Lauren McCarthy Sunnyside Sports 40

Masters Men B 35+

Num Name Team Age
1 680 Rodney Trepess Deschutes Brewery 49
2 718 Andrew Steiner Boneyard Cycling 45
3 749 Matt Reeves North of the Border 35
4 620 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 39
5 631 Jeff Kleihauer 46
6 772 Tyler Miller TrailRags Cycling Team 37
7 693 Joe Larson Deschutes Brewery 39
8 753 mark campbell Pine Mountain Sports 47
9 786 David Marchi Murder of Crows 38
10 748 Douglas Wilcox Moto Fish 46
11 624 Thad Jordan The Hub Cyclery 40
12 630 Todd Grover Boneyard Cycling 42
13 694 Walter Mcknight Deschutes Brewery 47
14 632 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36
15 715 Tiago Reis 44
16 654 Bob Reininger Murder of Crows 48
17 644 Dennis Bennett Boneyard Cycling
18 726 Todd Schock Boneyard Cycling 51
19 703 David Anderson Boneyard Cycling 48
20 781 Rob Angelo Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 40
21 775 Chad Hartley SWEAT360 39
22 740 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51
23 619 Steve Brower Team Snail Racing 47
24 625 Drew Holmes WebCyclery.com 44
25 709 Brian Smith WebCyclery.com 56
26 707 Adam Short 35
27 686 Greg Freyberg
28 635 Kyle Gorman WebCyclery.com 48
29 751 Kyle Mills Murder of Crows 35
30 783 Brent Chapman 43
DNF 609 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39
DNF 623 Chris Moor Deschutes Brewery 37
DNF 634 Bradley Taylor Murder of Crows 42
DNF 636 David Dorocke Deschutes Brewery 52
DNF 672 Rob Winngnberg 42
DNF 692 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38
DNF 736 Rob Kerr Boneyard Cycling 47
DNF 760 Brian Merritt 35

Men 50+

Num Name Team Age City
1 319 Jeff Poulsen 50 Bend
2 265 Dan Davis 56 Bend
3 305 Micheal McLandress Boneyard Cycling 53 Bend
4 227 Mike Leone 50
5 321 Michael Coe Boneyard Cycling 50 Bend
6 295 Dale Navish 55 Bend
7 370 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend
8 349 Charles Thomas Boneyard Cycling 50 Bend
9 226 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend
10 254 Mike Reightley WebCyclery.com 57 Bend
11 228 Stephen Crozier Boneyard Cycling 53 Bend
12 355 David Lenhart Boneyard Cycling 53 Bend
DNF 301 Paul Seglund Boneyard Cycling 55 Bend

Men 60+

Num Name Team Age City
1 629 Gary Klingler WebCyclery.com 60 Bend
2 322 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene
3 245 Craig Mavis Deschutes Brewery 60 Bend
4 229 Amory Cheney Boneyard Cycling 63 Bend
5 354 Tad Hodgert Deschutes Brewery 68 Bend
6 363 Gary Williams 63 Bend
7 356 Bob Kuehn Boneyard Cycling 63 Bend
8 350 Frank Fleetham Boneyard Cycling 71 Bend

Men A

Num Name Team Age
1 788 Adam Craig Giant Factory Off-Road team 33
2 789 Barry Wicks Kona Factory Team 33
3 741 Christopher Jones United Health Care 35
4 662 Ben Thompson Thump Coffee
5 647 Adam Bucklin Thump Coffee 39
6 704 Scotty Carlile Thump Coffee 30
7 719 James Williams Deschutes Brewery 34
8 790 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
9 666 Ian Wilson Bend Endurance Academy 17
10 714 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 48
11 716 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 27
12 602 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 42
13 657 Chad Cheeney Murder of Crows 35
14 776 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26
15 773 Shane Johnson Trinity Bikes 31
DNF 678 Brig Brandt 34
DNF 717 Chris Parrish Audi Cycling Team 28
DNF 764 Tyler Fox Trinity Bikes 20
DNF 675 John Rollert WebCyclery.com 40

Men B

Num Name Team Age
1 785 Matt Briggs XC Oregon 26
2 732 Trevor Lane Boneyard Cycling 25
3 299 Seth Erwin Hutch's-Slocum-Co-Motion 27
4 757 Matt Snow 28
5 608 Paul Hynes Team 10 Barrel 31
6 779 Grant Carson Rebound Physical Therapy 43
DNF 248 Shay Mavis Deschutes Brewery 28
DNF 607 Jeff Johnston Boneyard Cycling 34

Men C

Num Name Team Age
1 209 Bradford White Wanderlust Tours 30
2 373 Zach Violett 32
3 348 Unkown 348.0
4 334 David Kelley Bend Tint 33
5 329 Kevin Connors 50
6 208 Nate Wyeth Boneyard Cycling 31
7 347 Mac Wheless Deschutes Brewery 28
8 247 Ryan Kruit 29
DNF 211 Elliott Carroll The Hub Cylery 30
DNF 306 Kent Reynolds Murder of Crows 52
DNF 210 Ben Swanson Murder of Crows 30

Men C 35+

Num Name Team Age
1 330 Tim Holmberg 35
2 258 George P.S. McConnell Ace Window 43
3 217 Justin Johnson The Hub Cylery 38
4 207 Andrew Fleming
5 303 Matthew Dial Deschutes Brewery 38
6 281 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 45
7 256 Curtis Brawner 40
8 288 Ryan Chase Deschutes Brewery 36
9 292 Devin Mast 36
10 284 Tyler Rupe Hutch's-Slocum-Co-Motion 40
11 216 Jay Marsh 54
12 224 Chris Zanger Boneyard Cycling 40
13 287 Chris Thier Boneyard Cycling 40
14 221 John Livingston 40
15 371 Burke Selbst Boneyard Cycling 43
16 365 Dale Nixon Trinity Bikes 45
17 366 William Key U.S. Military Endurance Sports 44
18 270 Jay Battleson 40
19 726 Todd Schock Boneyard Cycling
20 351 Andy Barram Boneyard Cycling 45
DNF 218 Colby Nightingale Deschutes Brewery 44
DNF 268 Stevan Vinci Boneyard Cycling 39
DNF 302 Casey Manion 42
DNF 316 Tim Peterson Boneyard Cycling 43

Women 45+

Num Name Team Age
1 784 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 47
2 737 Soni Andreini Velo Bella 50
3 774 Cary Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48
4 641 Kathy Hovermale Sunnyside Sports 55
5 778 Laila Deardorff bicycleattorney.com 53
DNF 668 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52

Women A

Num Name Team Age
1 637 Serena Bishop All Access Racing 35
2 638 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 44
3 685 Renee Scott Sunnyside Sports 41
4 698 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43
5 777 Mary Angelo Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45
0 687 Michelle Mills Sunnyside Sports 36

Women B

Num Name Team Age
1 639 Elizabeth Bassett Hutch's Bicycles Racing Team 24
2 780 Kelsey Carson Deschutes Brewery 32
3 674 Cynthia Engel Deschutes Brewery 45
4 660 Amy Hale 25
5 763 Shellie Heggenberger Deschutes Multisport Club
6 710 Liz Holt Boneyard Cycling 32
7 658 Anne Cheeney Murder of Crows 37

Women C

Num Name Team Age City
1 232 Susan Foster Deschutes Brewery 56 Bend
2 307 Sarah Jane Hash 32 Bend
3 336 Marsha Ford Boneyard Cycling Bend
4 340 Samantha Pharris Trinity Bikes 23 Redmond
5 296 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 47 Bend
6 372 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 42 Bend
7 277 Marny Musielak TrailRags Cycling Team 44 Bend
DNF 233 Christine Leone 43