River City Bicycles Cyclocross Crusade

Portland, Oregon
November 6, 2016

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated November 21, 2016 at 1:25 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 576 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4 43:02
2 581 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 45:40
3 577 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 57 Bend 4 48:38
4 584 Sonja Ebert 39 Vancouver 4 50:29
5 582 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 53:12

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 714 Aaron Coker Sage Factory Racing 41 Portland 5 45:14
2 708 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 41 Vancouver 5 45:38
3 759 Michael Smelser 30 Portland 5 46:38
4 800 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 32 Beaverton 5 47:00
5 701 David Rosen Sage Factory Racing 43 Beaverton 5 47:20
6 732 Jon Pearson Sage Factory Racing 50 Happy valley 5 47:23
7 711 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 lake oswego 5 47:35
8 719 Chris Wierman 44 tualatin 5 49:01
9 809 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 44 Tualatin 5 49:02
10 713 Tim Schauer Sage Factory Racing 48 Camas 5 49:30
11 739 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 5 49:31
12 770 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5 49:31
13 706 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 50:13
14 742 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team 53 Portland 5 50:59
15 791 Ryan Houck Portland Juice Co Racing 37 PORTLAND 5 51:05
16 758 Peter Iverson 41 Lake Oswego 5 51:52
17 771 John Martin Team Lazy Tarantulas 47 Portland 4 41:18
18 763 John Droege Filth and Fury 50 Portland 4 41:59
19 744 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 4 42:08
20 790 Bryan Smith Hammer Velo 44 Portland 4 42:11
21 799 Beau Burggraff Team Longshanks 44 Portland 4 42:11
22 778 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 31 Tigard 4 42:20
23 798 Peter Jewett Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 42:27
24 792 Mark Sather Team 10 Barrel 45 Wilsonville 4 42:37
25 760 Jon Bouffleur 55 Portland 4 44:02
26 747 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 4 44:57
27 769 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 45:17
28 774 Abe Covello Team Planet X USA 38 Portland 4 45:31
29 715 Dave Wrast The Spokesmen 47 Vancouver 4 45:42
30 702 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Camas 4 47:13
31 722 Mark Thomas Hood River Velo 41 Hood River 4 48:34
32 753 Jacob Roth 38 Walla Walla 4 51:05
33 784 Ramsey Kail 31 Beaverton 4 53:20

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 509 Joseph Lukens Bend Endurance Academy 16 Bend 5 46:57
2 500 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 5 49:15
3 517 Caleb Trumbull Hood River Velo 15 Hood River 4 39:39
4 515 Adam Valls BBC Bike Gallery Continental 17 Portland 4 41:33
5 513 Peter Newlands PDX Devo 18 Portland 4 41:55
6 508 Duncan Howell PDX Devo 16 Portland 4 41:55

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 900 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13 Vancouver 5 47:19
2 913 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene 15 Eugene 5 49:04
3 903 Ava Lilley Bend Endurance Academy 15 Bend 5 50:39
4 912 Jennelle Holmes WebCyclery.com 15 bend 4 45:37

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 26:12
2 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 3 29:33
3 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3 30:53
4 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:05
5 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 3 33:08
6 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 3 33:31
7 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 34:34
8 730 Dylan Makowichuk 12 Lake oswego 3 35:05
9 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 22:38
10 695 Ryan DeVries bicilista 12 Portland 2 22:50
11 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2 23:24
12 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2 24:00
13 526 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 2 25:14
14 631 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 11 Beaverton 2 25:19
15 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:27
16 673 Eli Peterson 12 Portland 2 26:43
17 635 Chance Brown 11 2 27:49
18 727 Maksimilian Karman Hammer + Awl 10 seattle 2 29:09
19 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2 29:33
20 726 Rhys Greensted 12 Portland 2 29:34
21 714 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas 11 2 31:47
22 728 Oscar Pearce 10 Portland 2 32:11
23 731 Jasper Kringen 11 Portland 2 33:53
24 531 Evan Vander Stoep 11 Milwaukie 2 35:35
25 597 Jackson Avery Team Root Beer 11 Oregon City 2 35:35
26 611 Fletcher Westrick 10 2 35:35

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 573 Gavin Bowen 14 3 25:04
2 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 25:24
3 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 25:36
4 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 27:17
5 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 28:39
6 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3 28:55
7 680 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3 29:05
8 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:01
9 724 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Fairview 3 30:39
10 549 Benjamin Wicker PDX Devo 13 Portland 3 30:53
11 677 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 33:22
12 655 Simon Porter Cyclepath Racing 13 Portland 3 33:56
13 640 Isaac McCarthy 14 2 22:36
14 535 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 2 23:30
15 634 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 13 Salem 2 23:42
16 612 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 2 24:08
17 656 Sage Doggett PDX Devo 13 Portland 2 24:08

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 722 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 27:36
2 630 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:59
3 723 Sean McMahon 16 Trout Lake 3 28:05
4 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 portland 3 32:48

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 652 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 3 28:31
2 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3 29:27
3 514 Sean Harple SWEAT360 17 Hillsboro 3 33:10
4 648 Brennan Pool 17 West Linn 2 24:25 please identify

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 573 Gavin Bowen 14 3 25:04
2 511 Ian Shreve Hutch's Eugene 13 eugene 3 25:24
3 547 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 14 Hood River 3 25:36
4 556 Ian Brown Bend Endurance Academy 11 Bend 3 26:12
5 520 Jacob Smith PDX Devo 13 Portland 3 27:17
6 722 Gavin Beer Bend Endurance Academy 16 Bend 3 27:36
7 630 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 15 Bend 3 27:59
8 723 Sean McMahon 16 Trout Lake 3 28:05
9 652 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 18 Vancouver 3 28:31
10 582 Oscar Powell Hood River Velo 14 Hood River 3 28:39
11 610 Miles Revenaugh 13 Mulino 3 28:55
12 680 Collin Turner PDX Devo 13 Portland 3 29:05
13 575 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17 blachly 3 29:27
14 512 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 10 3 29:33
15 577 Jacob Olander Bend Endurance Academy 13 Bend 3 30:01
16 724 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Fairview 3 30:39
17 519 Zachary Smith PDX Devo 10 Portland 3 30:53
18 549 Benjamin Wicker PDX Devo 13 Portland 3 30:53
19 505 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:05
20 553 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 15 portland 3 32:48
21 620 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 3 33:08
22 514 Sean Harple SWEAT360 17 Hillsboro 3 33:10
23 677 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 33:22
24 576 Cole Hagedorn PDX Devo 11 Portland 3 33:31
25 655 Simon Porter Cyclepath Racing 13 Portland 3 33:56
26 529 Jonathan Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3 34:34
27 730 Dylan Makowichuk 12 Lake oswego 3 35:05
28 640 Isaac McCarthy 14 2 22:36
29 527 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Washougal 2 22:38
30 695 Ryan DeVries bicilista 12 Portland 2 22:50
31 524 Benicio Thorne Grouptrail Cycling 11 Portland 2 23:24
32 535 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 2 23:30
33 634 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 13 Salem 2 23:42
34 614 Jack McCarthy Newmaforma 12 Portland 2 24:00
35 612 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Vancouver 2 24:08
36 648 Brennan Pool 17 West Linn 2 24:25
37 526 Halen Harrison PDX Devo 11 Portland 2 25:14
38 631 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 11 Beaverton 2 25:19
39 540 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 25:27
40 536 Liam Harrison PDX Devo 9 Portland 2 25:50
41 673 Eli Peterson 12 Portland 2 26:43
42 719 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 9 Portland 2 27:28
43 537 Max Harris 9 OR 2 27:34
44 635 Chance Brown 11 2 27:49
45 660 hans Lanners 9 Portland 2 28:07
46 727 Maksimilian Karman Hammer + Awl 10 seattle 2 29:09
47 615 Luke McCarthy Newmaforma 11 Portland 2 29:33
48 726 Rhys Greensted 12 Portland 2 29:34
49 657 Beckett Mersereau BYRDS 9 Boise 2 31:04
50 541 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 9 Albany 2 31:46
51 714 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas 11 2 31:47
52 562 Gavin Newman 9 2 32:10
53 728 Oscar Pearce 10 Portland 2 32:11
54 616 Joshua McCarthy 9 Portland 2 32:32
55 688 Jack Hampson 9 2 33:09
56 731 Jasper Kringen 11 Portland 2 33:53
57 557 jensen Pfeifer 9 Portland 2 35:09
58 531 Evan Vander Stoep 11 Milwaukie 2 35:35
59 566 Mats Fisher Grouptrail Cycling 9 Portland 2 35:35
60 639 Conner VanderStoep 9 Milwaukie 2 35:35
61 597 Jackson Avery Team Root Beer 11 Oregon City 2 35:35
62 611 Fletcher Westrick 10 2 35:35
63 725 Owen Hewett The Spokesmen 9 Vancouver 2 35:35
64 656 Sage Doggett PDX Devo 13 Portland 2 35:35

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 536 Liam Harrison PDX Devo Portland 2 25:50
2 719 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 2 27:28
3 537 Max Harris OR 2 27:34
4 660 hans Lanners Portland 2 28:07
5 657 Beckett Mersereau BYRDS Boise 2 31:04
6 541 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene Albany 2 31:46
7 562 Gavin Newman 2 32:10
8 616 Joshua McCarthy Portland 2 32:32
9 688 Jack Hampson 2 33:09
10 557 jensen Pfeifer Portland 2 35:09
11 566 Mats Fisher Grouptrail Cycling Portland 2 35:09
12 639 Conner VanderStoep Milwaukie 2 35:09
13 725 Owen Hewett The Spokesmen Vancouver 2 35:09

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 30:55
2 43 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 22:57
3 45 Aspynn Westley Hutch's Eugene 10 Keiser 2 24:40
4 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 2 24:41
5 7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 12 Lake Oswego 2 27:05 hair blocks number
6 30 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 10 Portland 2 27:12
7 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:32
8 46 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2 28:44
9 38 cleo Johnson 12 Portland 2 33:50

Junior Women 13-14

Num Name Team Laps Time
1 62 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3 32:38
2 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 3 33:17

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 31:26
2 28 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Happy Valley 2 26:03
3 22 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 2 26:03
4 33 Ellie Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2 29:16
5 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 30:03

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 2 22:50
2 40 Alexandra Jagielski PDX Devo 17 Portland 2 28:14
3 42 Charis Darnall Hapi-Go! 18 Gresham 2 29:19

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 30:55
2 9 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 3 31:26
3 62 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 13 Portland 3 32:38
4 21 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 33:17
5 14 Kristina Owen Capitol Velo 18 Salem 2 22:50
6 43 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 22:57
7 45 Aspynn Westley Hutch's Eugene 10 Keiser 2 24:40
8 8 Madeline Stover PDX Devo 11 Portland 2 24:41
9 28 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15 Happy Valley 2 26:03
10 22 Olivia Hewett The Spokesmen 16 Vancouver 2 26:03
11 11 kayden mckee PDX Devo 9 Vancouver 2 26:43
12 7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 12 Lake Oswego 2 27:05 hair blocks number
13 30 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 10 Portland 2 27:12
14 40 Alexandra Jagielski PDX Devo 17 Portland 2 28:14
15 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 28:32
16 46 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland 2 28:44
17 33 Ellie Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2 29:16
18 42 Charis Darnall Hapi-Go! 18 Gresham 2 29:19
19 1 Emma Royce The Spokesmen 15 Ridgefield 2 30:03
20 13 sydney little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2 31:36
21 38 cleo Johnson 12 Portland 2 33:50
22 44 Sophia Long Team Lazy Tarantulas 9 Portland 2 33:50

Junior Women 9

Num Name Team City Laps Time
1 11 kayden mckee PDX Devo Vancouver 2 26:43
2 13 sydney little BeerMongers Cycle Club Portland 2 31:36
3 44 Sophia Long Team Lazy Tarantulas Portland 2 31:36

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 317 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 45 Portland 7 1:00:13
2 320 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Bend 7 1:00:52
3 417 Bart Bowen Deschutes Brewery 49 Bend 7 1:02:04
4 314 John Weathers Audi 46 Tigard 7 1:02:54
5 387 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 Eugene 7 1:03:06
6 344 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 7 1:03:25
7 338 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 7 1:03:36
8 313 Andrio Abero Cycle Sport Specialized 36 Portland 7 1:03:42
9 329 Chad Swanson Team S&M 39 The Dalles 7 1:03:55
10 332 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 36 Boring 7 1:04:07
11 433 Craig Aaker 39 Portland 7 1:04:11
12 326 Brian Anthony ANTHM Collective 42 Portland 7 1:04:31
13 428 Jeff Curtes 47 Sydney 7 1:04:48
14 351 Webster Wilson VMR Racing 44 Portland 7 1:05:13
15 373 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland 7 1:05:39
16 352 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 45 Bend 7 1:06:01
17 307 Joe Santos Cyclepath Racing 44 Portland 6 0:56:34
18 301 Rick Metz bicycleattorney.com 48 Portland 6 0:57:06
19 406 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 6 0:57:25
20 321 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 6 0:57:43
21 341 Mark DeResta Hood River Velo 46 hood river 6 0:57:46
22 385 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 49 Salem 6 0:57:52
23 334 Greg Adams Cyclepath Racing 37 Portland 6 0:57:53
24 421 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Happy Valley 6 0:58:01
25 358 Eric Lanners rcb.cyclisme 43 Portland 6 0:58:02
26 420 Steve Chapin 46 Portland 6 0:58:07
27 350 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Keizer 6 0:58:10
28 399 Martin Baker bicycleattorney.com 49 Portland 6 0:58:21
29 375 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage 42 Portland 6 0:59:28
30 424 Ricardo Medina Portland Bicycle Studio 40 Portland 6 0:59:47
31 336 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6 0:59:59
32 304 David Pedersen Portland Bicycle Studio 44 Portland 6 1:01:10
33 432 Scott Willson Gentle Lovers 46 Portland 6 1:01:18
34 413 Michael Risner Guinness Cycling Team 43 Portland 6 1:01:53
35 354 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 40 Portland 6 1:01:59
36 398 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 41 lake oswego 6 1:02:40
37 415 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Hood River 6 1:03:32
38 308 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6 1:05:01
39 429 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 5 0:56:29
40 382 Bret Berner River City Bicycles 52 Portland 5 0:57:26
DNF 430 Ted Byram bicycleattorney.com 41 Portland 5 0:57:26
DNF 431 Steven Ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 44 Portland 4 0:57:26

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 548 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 40 Portland 4 39:21
2 531 David Kuzma The Spokesmen 40 Vancouver 4 39:38
3 375 Eric Marshack Team Velo Cult 39 Portland 4 39:50
4 509 Chad Fischer SWEAT360 40 Hillsboro 4 40:17
5 319 Gary Kim Grouptrail Cycling 45 Portland 4 40:24
6 474 Curtis Haynie Hood River Velo 39 Hood River 4 40:35 folded number
7 363 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 41 Portland 4 40:45
8 614 Andrew Eastman 37 Portland 4 41:24
9 350 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 44 Portland 4 41:24
10 365 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 4 41:29
11 391 James Owen Capitol Velo 47 Salem 4 41:36
12 577 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 43 Beaverton 4 41:37
13 397 Nolan Restivo 38 Portland 4 41:39
14 386 James Green 45 Portland 4 41:46
15 418 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 45 Portland 4 41:58
16 538 Tom Brougham 47 portland 4 42:05
17 427 Dan Dellitt 43 Tualatin 4 42:30
18 311 Jerry Pruiett PNW Maniacs 47 Camas 4 42:39
19 513 Peter Hettinga SWEAT360 46 Hillsboro 4 42:40
20 500 Gavin McGregor Portland Velo Racing Team 41 Portland 4 42:40
21 476 William Petersen 54 West Linn 4 42:44
22 563 Jared Lathrop 42 West Linn 4 42:49
23 505 Eric Evans 47 Portland 4 42:56
24 529 crago carter Harder Cycling 46 Portland 4 42:57
25 404 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team 53 Tigard 4 43:04
26 622 Jay Small 50 Vancouver 4 43:06
27 616 Chad Hartley 41 Hillsboro 4 43:10
28 396 Eddie Wang River City Bicycles 39 Portland 4 43:11
29 478 Rob Kerr Boneyard Cycling 49 Bend 4 43:14
30 446 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 4 43:17
31 315 Brian Wise 45 Vancouver 4 43:19
32 370 Joel Sherman Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 4 43:19
33 329 Brandon Cornejo ANTHM Collective 42 Portland 4 43:21
34 445 Christopher Landon 35 Portland 4 43:21
35 579 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 43 Portland 4 43:23
36 534 Chris Thier Boneyard Cycling 42 Bend 4 43:25
37 546 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Link 36 Portland 4 43:32
38 341 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 50 Portland 4 43:37
39 378 Giles Rickett 50 hillsboro 4 43:41
40 318 Kevin Dickson 47 Portland 4 43:43
41 545 Ryan McIntyre 40 Portland 4 43:48
42 340 Dave Petermeier Team Planet X USA 51 Portland 4 43:50
43 339 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard 4 43:52
44 413 Steve Van Bergen 54 Portland 4 43:57
45 458 Ian Stromquist Team Finger 39 Hood River 4 43:58
46 459 Luke Bergerson Capitol Velo 43 Aumsville 4 44:08
47 497 Ben Baltazar 38 Portland 4 44:10
48 424 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 portland 4 44:21
49 330 James Lais 47 PORTLAND 4 44:31
50 594 Joseph French Mettle Cycling 42 Portland 4 44:43
51 490 Josh Kneedler Cyclepath Racing 44 Portland 4 44:50
52 387 Tony Pitone 48 Portland 4 44:53
53 472 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 45:01
54 620 Fritz Koenig 39 Portland 4 45:06
55 301 Dave Torrance 46 Portland 4 45:18
56 369 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team 37 Gladstone 4 45:24
57 431 tl valencia 48 Beaverton 4 45:24
58 558 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 lake oswego 4 45:24
59 320 Jason Jones Team Planet X USA 42 Portland 4 45:27
60 480 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 52 Canby 4 45:27
61 454 Scott LaPlante Indy 43 Tualatin 4 46:01
62 615 Vaughn Aldredge Team Beer 45 portland 4 46:06
63 507 Blaine Zumwalt 48 Eugene 4 46:08
64 611 Neil Gibson VMR Racing 44 Portland 4 46:09
65 624 Rob Shatting Hutch's/Bend Dental 40 Bend 4 46:20
66 485 James Self Grouptrail Cycling 45 Portland 4 46:26
67 316 Tom Kay The Spokesmen 41 Portland 4 46:28
68 468 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 35 Wilsonville 4 46:29
69 544 Stewart Schesnack 48 portland 4 46:31
70 353 Richard Fattic Ruckus Test Team 45 Portland 4 46:33
71 483 Bodjie Train Grouptrail Cycling 43 hillsboro 4 46:35
72 567 4 46:39
73 573 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 4 46:43
74 380 Mark McMurtry VMR Racing 46 Portland 4 46:49
75 307 Mark Hand Team Planet X USA 57 Tigard 4 46:54
76 392 Mike Lurie bicycleattorney.com 47 Portland 4 47:03
77 384 Kyle Mountain HUP United 49 Portland 4 47:05
78 439 Jonathan Modie Team S+M 47 Portland 4 47:09
79 335 Ethan Fuld Unattached 51 Portland 4 47:12
80 516 David Meyer bicycleattorney.com 57 Portland 4 47:13
81 414 Albert Passadore Hammer Velo 44 Portland 4 47:13
82 440 Ian Harris 38 Portland 4 47:19
83 487 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling 42 Portland 4 47:31
84 360 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4 47:35
85 621 Brian Persons Team Dirt 35 Salem 4 47:40
86 576 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 47:45
87 619 Phil Saso 38 Portland 4 47:48
88 562 John Williams SWEAT360 46 Hillsboro 4 47:59
89 515 Ben Hein Boneyard Cycling 44 Bend 4 48:26
90 520 Jeffrey Johnson Team Beer 48 Portland 4 48:36
91 623 Dennis McMahon 54 Trout Lake 4 48:49
92 312 Wes Woosley 45 Portland 4 49:02
93 517 Brian Dessinger 48 Milwaukie 4 49:05
94 512 Noah Winchester 42 Portland 4 49:15
95 618 Timothy Smith Catabana Racing Team 53 Portland 4 49:17
96 405 Dan McKenna ANTHM Collective 44 Portland 4 49:21
97 358 Jeff Dill ANTHM Collective 44 Portland 4 49:27
98 502 Phil Avery Team Beer 42 oregon city 4 49:34
99 607 Keith Leavitt 39 Corvallis 4 49:36
100 530 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend 4 49:45
101 460 Jason Beer 44 Bend 4 49:52
102 321 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 4 50:06
103 532 Barry Pieratt Oregon City 4 50:14
104 542 David Rick 47 PORTLAND 4 50:14
105 508 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4 50:17
106 489 Joel Gaff Jr Hagerty Cycling 36 Portland 4 52:43
107 592 Paul DeVries Bicclictia 48 PORTLAND 3 37:45
108 347 Brian Carrico The Spokesmen 45 Vancouver 3 38:07
109 613 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 41 Portland 3 38:34
110 575 Randall Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 3 38:47
111 617 scott Kringen Nossa Familia Coffee Cycling 48 Portland 3 38:50
112 566 3 39:20
113 371 Burk Webb Portland Velo Racing Team 49 Milwaukie 3 39:57
114 334 Scott Winkels Portland Velo Racing Team 44 Tigard 3 40:05
115 578 Tom Bird Portland Juice Company Racing Team 48 Tigard 3 40:10
116 574 Sean McBurney 35 Portland 3 41:32
DNF 527 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 1 41:32
DQ 572 Ryan Chase Deschutes Brewery 38 Bend 1 41:32 public urination

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 557 Justin Guidroz Audi 36 Bend 5 46:14
2 449 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 46:38
3 440 Joshua Johansen Team 10 Barrel 43 West Linn 5 46:45
4 309 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5 46:55
5 300 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 39 Portland 5 47:21
6 474 David M Miller Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 47:51
7 355 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 40 Camas 5 47:58
8 395 David Hewett The Spokesmen 41 Vancouver 5 48:16
9 424 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5 48:22
10 444 George P.S. McConnell Ace Window Tinting 45 bend 5 48:42
11 336 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 5 48:52
12 435 Doug Minarik bicycleattorney.com 39 Portland 5 49:03
13 339 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 portland 5 49:10
14 393 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 49 Portland 5 49:12
15 305 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 5 49:14
16 376 Steve Williams Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 49:19
17 525 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 41 Portland 5 49:21
18 556 Timothy Breault Team Planet X USA 35 Portland 5 49:27
19 518 5 49:29 please identify
20 382 Bryce Jenkinson Hood River Velo 41 Hood River 5 49:36
21 473 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA 47 Portland 5 49:37
22 520 Eric Mergen Team Planet X USA 35 Portland 5 49:46
23 519 5 49:50 please identify
24 306 Erik Carlson 42 Longview 5 49:54
25 349 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 46 Washougal 5 49:56
26 432 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 38 Bend 5 50:03
27 467 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 40 Hillsboro 5 50:04
28 504 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5 50:08
29 330 Thomas Pastor Deschutes Brewery 36 Bend 5 50:13
30 304 Matthew Dial Deschutes Brewery 40 Bend 5 50:13
31 377 ILe Powell Team S+M 47 Portland 5 50:14
32 354 Ashley Williams ANTHM Collective 48 5 50:21
33 348 Billy Holcomb Trusty Switchblade 41 Portland 5 50:34
34 316 Thomas Royce The Spokesmen 48 Ridgefield 5 50:40
35 310 Peter Koonce Grouptrail Cycling 42 Portland 5 51:33
36 431 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Salem 4 40:35
37 390 Ian Boggs Portland Bicycle Studio 36 Portland 4 40:36
38 385 Mike Abel 47 Portland 4 40:48
39 347 Casey Davidson bicycleattorney.com 46 West Linn 4 40:52
40 322 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 40 Vancouver 4 41:06
41 521 Ryan Chase Deschutes Brewery 38 Bend 4 41:12
42 364 Paul Zagacki bicycleattorney.com 45 Lake Oswego 4 41:16
43 360 Dean Maclean Team Planet X USA 46 Portland 4 41:16
44 506 Scott Mares Threshold Velo 49 Portland 4 41:19
45 363 Bryan McGeeney Hood River Velo 38 Hood River 4 41:20
46 461 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 4 41:29
47 311 Mike Heenan The Athletic 42 Portland 4 41:34
48 408 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 44 salem 4 41:36
49 475 Kyle Mills Murder of Crows 37 Bend 4 41:48
50 340 Erik Offner Team Planet X USA 43 Portland 4 41:50
51 332 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 36 Salem 4 41:52
52 380 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 4 41:56
53 379 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 4 42:00
54 478 Tom Lenth 46 Portland 4 42:04
55 433 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 4 42:05
56 366 Jeff Brock Nossa Familia Coffee Cycling 41 Portland 4 42:20
57 522 Joshua Templeton c3 20Twenty 38 Portland 4 42:23
58 490 Chuck Meyer Murder of Crows 38 Bend 4 42:23
59 352 James Bender bicycleattorney.com 45 West Linn 4 42:28
60 476 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 50 Portland 4 42:34
61 453 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 43 Portland 4 42:36
62 472 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4 42:37
63 342 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 44 Portland 4 42:37
64 448 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 42 Portland 4 42:46
65 481 Jake Linford Ten Barrell 43 Tualatin 4 42:57
66 358 Max Frixione 43 Portland 4 42:59
67 482 Mike Schrankel Hood River Velo 49 Hood River 4 43:03
68 512 mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Vancouver 4 43:14
69 488 Fred Smelser 38 Portland 4 43:24
70 302 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 4 43:30
71 486 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 46 Lake Oswego 4 43:49
72 321 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 47 Portland 4 44:00
73 369 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling Portland 4 44:08
74 516 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 4 44:16
75 485 John Shorb 43 Portland 4 44:26
76 422 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 44:46
77 524 Arl Pearce 43 Portland 4 45:30
78 462 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 4 45:53
79 523 Michael Roychuk 46 Seattle 4 46:04
80 335 Andy Platt Columbia Sportswear 46 Portland 4 48:44
81 477 Sean Denney bicycleattorney.com 46 Portland 4 48:51
82 392 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4 53:21
DNF 374 Jon Frommelt bicycleattorney.com 46 Portland 2 53:21
DNF 446 Curtis Brawner Ace Window Tinting 42 Bend 1 53:21
DNF 558 Chipp Ross 1 53:21

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 88 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 51 Hillsboro 5 43:33
2 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Gresham 5 43:44
3 107 Perry Lund Hutch's Slocum Comotion 53 EUGENE 5 43:57
4 45 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 Camas 5 44:07
5 90 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery 58 Bend 5 44:34
6 66 Bob Jacobs bicycleattorney.com 50 Portland 5 45:16
7 97 Christopher Van Tilburg Hood River Velo 50 Hood River 5 45:35
8 54 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 52 Portland 5 46:05
9 51 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 5 46:09
10 1 Michael Metz bicycleattorney.com 54 Renton 5 46:23
11 9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 51 Portland 5 46:35
12 29 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland 5 46:44
13 15 Jeffrey Whitaker 50 Portland 5 46:46
14 16 Daniel Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 5 46:49
15 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 56 Camas 5 46:57
16 27 Timothy Shreve Hutch's Eugene 51 Eugene 5 47:03
17 117 Tom Hill bicycleattorney.com 53 PORTLAND 5 47:42
18 40 Steven Thorne BikeFlights.com 55 Portland 5 47:54
19 74 Ian Kennedy bicycleattorney.com 52 Portland 5 47:57
20 155 Scott Ballard Cyclepath Racing 50 Portland 5 48:15
21 134 christophe berteau-pavy 50 portland 5 48:27
22 4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 5 48:33
23 182 David Karman Hammer + Awl 50 seattle 5 48:37
24 121 Jeff Tedder Hammer Velo 56 Portland 5 48:43
25 63 Tim Rathbun Molalla River BMX 54 mulino 5 49:06
26 55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 52 Brush Prairie 5 49:23
27 79 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 52 Gresham 5 49:44
28 21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 5 49:53
29 10 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5 50:02
30 169 Fred Paxson 59 Trout Lake 5 50:06
31 94 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling 57 Portland 5 50:10
32 109 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 58 Portland 5 50:25
33 146 Eric Pool Team 10 Barrel 50 West Linn 5 50:27
34 52 David Luoma Cyclepath Racing 59 Portland 5 50:31
35 144 Dave Metz 51 Cottage Grove 5 51:00
36 46 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 5 52:46
37 39 Jon Gove Grouptrail Cycling 54 Portland 4 40:33
38 17 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 Portland 4 41:27
39 56 Mike Taylor Deschutes Brewery 52 Bend 4 41:27
40 71 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 51 Portland 4 41:32
41 65 Hugh Givens bicycleattorney.com 59 Portland 4 41:37
42 36 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Wilsonville 4 41:46
43 69 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4 41:47
44 142 BENOIT DUBUISSON Rock Lobster 52 PORTLAND 4 41:52
45 72 Dan Davis WebCyclery.com 58 Bend 4 42:14
46 102 Jason Bietz 50 Sherwood 4 43:12
47 108 David Kaysen 52 Portland 4 43:13
48 34 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Beaverton 4 43:18
49 110 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 52 Portland 4 43:33
50 86 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 59 Vancouver 4 43:53
51 125 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 57 Portland 4 44:04
52 204 Richard Potestio PDX Ti Cross 60 Portland 4 44:12
53 165 Chris Meilinger 50 Portland 4 44:14
54 154 Leland Jossy Bush League Wrenchers 51 Portland 4 44:26
55 205 Jeff Holmes 52 Portland 4 44:42
56 203 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4 45:07
57 126 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Aloha 4 45:18
58 180 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Lake Oswego 4 45:24
59 103 Scot Jarchow Threshold Velo 50 Beaverton 4 45:39
60 6 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 54 Portland 4 45:58
61 179 Dan VanBrabant 51 Portland 4 46:45
62 100 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Portland 4 46:47
63 149 Stephen Volz Oregon Bike Shop Racing Team 55 Portland 4 47:09
64 181 Mike Murphy Lynskey/CCR 50 Portland 4 47:27
65 122 Billy Thomas Deschutes Brewery 55 Bend 4 49:02
66 31 Jeff Spencer Team S+M 52 Clackamas 4 52:40
DNF 23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 50 Tigard 4 52:40
DNF 58 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 50 Beaverton 3 52:40
DNF 49 Mark Damon Hutch's Eugene 54 Portland 2 52:40
DNF 200 Darin Hace 53 Tigard 1 52:40
DNF 118 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage 53 Portland 1 52:40

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 63 Portland 4 39:43
2 5 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 65 Eugene 4 40:33
3 14 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 4 40:51
4 1 Craig Mavis Deschutes Brewery 62 Bend 4 41:52
5 2 Ron Strasser Team S+M 67 Portland 4 42:22
6 33 Rick Gregory Black Dog Velo 63 Eugene 4 42:36
7 7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 60 Tigard 4 43:04
8 8 Amory Cheney Deschutes Brewery 65 Bend 4 43:13
9 29 John Nicholas DNR Cycling 61 portland 4 45:34
10 976 Dave Groner 60 Lake Oswego 4 47:20
11 37 Tim Hanrahan Team Velo Cult 63 Portland 4 49:14
12 25 Edward Lanton 66 Portland 4 49:21
13 20 John Degenhardt 62 Portland 3 39:41
14 34 Bob Kuehn Boneyard Cycling 65 Bend 3 42:57
15 16 David Groskopf 62 Vancouver 3 52:46
DNF 48 Adam Tate Boneyard Cycling 62 Bend 3 52:46
DNF 40 Karl Jackson 62 Bend 2 52:46
DQ 49 Thomas PREHN Boulder Cycle Sport 59 Boulder 4 38:30 6.5.1 - Racing Age

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 6 Russell Speirn Cyclepath Racing 70 Portland 4 45:54
2 4 Tad Hodgert Deschutes Brewery 70 Bend 4 49:16 warning folded number
3 27 Loren Russell 74 Corvallis 3 40:10
4 12 Einar Traa Portland Velo Racing Team 73 Portland 3 43:41

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 5 47:10
2 7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 45 Sherwood 5 47:42
3 35 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 5 48:40
4 46 Jill Hardiman Hood River Velo 46 White Salmon 5 48:50
5 24 Juliette Oldfield Biciclista Test Team 39 Portland 5 49:09
6 62 Patricia Strange Deschutes Brewery 45 Bend 5 49:43
7 53 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Happy Valley 5 49:49
8 49 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 47 Portland 5 50:10
9 38 Michelle Mills Sunnyside Sports 38 BEND 5 50:34
10 50 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 5 50:48
11 65 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 39 PORTLAND 5 50:57
12 55 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 51:01
13 16 Margi Bradway bicycleattorney.com 42 Portland 5 51:03
14 37 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 41 Vancouver 4 41:41
15 20 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 44 Portland 4 41:52
16 13 Anna Saltonstall Hood River Velo 40 The Dalles 4 42:02
17 43 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Beaverton 4 42:13
18 64 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 44 Bend 4 42:58
19 52 Erika Scholz Trusty Switchblade 41 Silverton 4 43:47
20 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 36 Portland 4 43:49
21 33 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 44:20
22 18 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 47 Portland 4 44:29
23 2 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4 46:29
DNF 57 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 3 46:29

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 548 Anna Buckley 42 Portland 4 42:11
2 522 Lisa Gentz Boneyard Cycling 35 Bend 4 42:27
3 528 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4 43:09
4 535 Hannah Yorra Boneyard Cycling 39 Bend 4 43:49
5 547 Amanda Kohlwey Hood river cycles 36 Hood River 4 43:54
6 527 tina Shaner bicycleattorney.com 47 West Linn 4 45:13
7 512 Christy Hawkins Highfive Cycling 39 portland 4 45:19
8 514 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland 4 45:24
9 524 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 45 Salem 4 47:30
10 515 Patti Wolfe Murder of Crows 47 Redmond 4 47:32
11 511 Sarah Eustis bicycleattorney.com 43 Portland 4 49:02
12 502 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4 52:21
13 505 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3 41:50
DNF 532 Julie Carter Hammer Velo 47 Portland 3 41:50

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 605 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5 49:52
2 602 Lora Melkonian Hood River Velo 57 Trout Lake 5 50:54
3 604 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 52 Bend 4 41:18
4 606 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 51 Portland 4 42:15
5 618 Jan Moss Hammer Velo 55 Portland 4 44:09
6 615 Pam Reid Team Rose City 59 Portland 4 44:15
7 610 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4 44:29
8 620 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 53 Portland 4 44:55
9 600 Donna Metz bicycleattorney.com 52 Renton 4 44:56
10 612 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4 45:06
11 614 Christie Scheer Team Rose City 53 Beaverton 4 49:33
12 625 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 57 Eugene 3 53:26

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 39 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 40 Portland 7 0:56:27
2 68 Sean Babcock Team S+M 33 Corvallis 7 0:56:35
3 10 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 33 Portland 7 0:56:41
4 12 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 7 0:57:03
5 36 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental 17 Bend 7 0:57:40
6 90 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 44 Portland 7 0:58:04
7 69 Paul LaCava Giant 38 Portland 7 0:58:44
8 76 James Williams Deschutes Brewery 36 Bend 7 0:59:02
9 72 James Ceccorulli Team S+M 29 Portland 7 0:59:02
10 30 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com 14 Bend 7 0:59:07
11 46 Patrick Means Team S+M 33 CORVALLIS 7 0:59:15
12 13 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 7 1:00:15
13 23 Quinn Keogh Team S+M 32 Portland 7 1:00:16
14 48 Anthony Monteleone The Athletic 30 Portland 7 1:00:17
15 44 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 33 Portland 7 1:00:21
16 22 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 7 1:00:38
17 61 Jeff Johnston Boneyard Cycling 36 Bend 7 1:00:43
18 38 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio 34 Portland 7 1:01:54
19 21 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 43 Portland 7 1:02:01
20 66 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental 29 Bend 7 1:02:10
21 37 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Salem 7 1:02:29
22 7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 7 1:02:47
23 6 Sean Corey Breadwinner Cycles 33 Vancouver 7 1:02:48
24 91 Jordan Barber Hutch's Eugene 32 Eugene 7 1:02:58
25 40 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 7 1:03:44
26 26 Colin Rowan The Athletic Racing Squad 34 Portland 7 1:04:03
27 85 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 7 1:04:19
28 29 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio 31 Portland 7 1:05:59
29 14 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 vancouver, 7 1:06:12
30 92 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7 1:06:13
31 93 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 36 Portland 6 0:56:48
32 41 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 0:57:43
33 32 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 6 0:58:14
34 65 Brian Meyer 34 Portland 6 1:03:06
DNF 62 andrew loaiza Cyclepath Racing 29 Portland 3 1:03:06
DNF 35 Leland Gilmore The Athletic/RCB 33 Portland 3 1:03:06

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Davis Melkonian Hood River Velo 17 Trout Lake 5 45:09
2 62 Brendan Sheerin Hutch's Eugene 16 Eugene 5 45:37
3 125 Robert Cummings 22 Concord 5 45:39
4 214 Alexander Banks-Watson 32 Portland 5 45:50
5 102 Paul Armstrong Audi 33 Bend 5 45:55
6 47 Duncan Ellinwood Team S+M 25 Corvallis 5 45:58
7 113 David Cushman Grouptrail Cycling 35 Portland 5 46:03
8 144 Trevor Lane Boneyard Cycling 27 Bend 5 46:19
9 73 Justin Guidroz Audi 36 Bend 5 46:22
10 58 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 18 Tigard 5 46:46
11 130 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 35 Portland 5 46:58
12 260 Mike Chamblin 33 Portland 5 46:58
13 45 Brian Little BeerMongers Cycle Club 42 Portland 5 46:58
14 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 31 Portland 5 47:13
15 21 Adam Kachman Cascadia CC 27 portland 5 47:13
16 80 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5 47:33
17 76 Randall Fransen Mettle Cycling 36 Portland 5 47:34
18 146 Jonathan Maus River City/Giant/BikePortland 41 Portland 5 47:40
19 39 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5 47:48
20 238 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes 33 Portland 5 47:57
21 20 Matt Jamison Grouptrail Cycling 35 Portland 5 48:13
22 231 Craig Harrison Team Velo Cult 29 Portland 5 48:29
23 170 Matthew Briggs Transient/Picky Bars 29 Bend 5 48:36
24 61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 29 Portland 5 48:40
25 196 Paolo Zanetti Biciclista Test Team 34 Portland 5 48:41
26 100 John Pearson Byzick + Company Cycling 27 portland 5 48:50
27 172 Edward Wright 26 Portland 4 39:34
28 217 Denny Rowe III GET FIT Cycling 33 Corvallis 4 39:39
29 178 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 35 Portland 4 39:43
30 96 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Beaverton 4 39:44
31 109 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 35 Bend 4 39:50
32 216 Devon Alvarez Max Testa Training 52 Bend 4 39:52
33 101 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Gaston 4 39:57
34 147 Charlie Douthwaite 30 Portland 4 39:58
35 126 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 26 Philomath 4 40:02
36 128 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 39 Portland 4 40:07
37 14 Micah Sardell -- 35 Eugene 4 40:12
38 78 Nathan Abel 27 Capron 4 40:22
39 104 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 40:24
40 218 Andrew Hawley Mettle Cycling 40 Portland 4 40:36
41 163 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 4 40:40
42 221 tyler aquino 25 Portland 4 40:41
43 198 David Spurr 46 Lake Oswego 4 40:44
44 188 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team 35 Beaverton 4 40:45
45 8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 34 Portland 4 40:51
46 57 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 30 Portland 4 40:54
47 54 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 4 41:12
48 215 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4 41:12
49 220 Thomas Wood 42 Portland 4 41:12
50 81 Andy Letourneau River City Bicycles 40 Damascus 4 41:20
51 190 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 39 Wilsonville 4 41:21
52 18 Chris Page Metropolis Cycle Repair 48 Brightwood 4 41:22
53 145 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 4 41:26
54 159 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 41:32
55 55 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 37 Portland 4 41:33
56 180 Nic Kytlica Team Planet X USA 34 North Plains 4 41:37
57 261 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 4 41:40
58 253 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Eugene 4 41:41
59 140 Cooper Irwin Hapi-Go! 18 Woodland 4 41:41
60 245 Mattew Crampton 36 Portland 4 42:00
61 135 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 43 Lake Oswego 4 42:02
62 99 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 26 Portland 4 42:31
63 246 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4 42:35
64 171 Dan Porter Cyclepath Racing 44 Portland 4 42:38
65 258 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 45 Portland 4 42:42
66 219 Robert Christensen Team S+M 43 portland 4 42:45
67 108 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 33 Portland 4 42:46
68 116 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4 42:49
69 167 Brian Schiller Untapped 48 Portland 4 42:53
70 259 Maxwell Southam Next-BMB 20 Portland 4 42:56
71 106 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Portland 4 43:07
72 160 Christian Martin River City Bicycles 40 Portland 4 43:35
73 256 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 32 Portland 4 43:43
74 72 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 4 43:46
75 235 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 44:02
76 252 NEIL MCLAIN Portland 4 44:03
77 257 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 33 Fairview 4 45:51
78 3 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4 46:07
79 122 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Newberg 4 46:20
DNF 186 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 23 Portland 3 46:20
DNF 32 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 2 43:09
DNF 50 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing 33 Bend 1 43:09
DNF 95 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 46 Portland 1 43:09
DNF 230 Dustin Henderson Murder of Crows 38 Beaverton 1 43:09
0 52 Michael Bernal 31 portland 2 43:09

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 97 Ryan McLaughlin 27 Bend 5 45:31
2 164 Drew Thomas 28 portland 5 46:01
3 111 Sam Appelbaum Apple Racing 28 POrtland 5 46:09
4 128 Christopher Page 33 Beaverton 5 46:11
5 26 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5 47:37
6 92 Elijah Smith 36 vancouver 5 47:40
7 40 Cory Nann Team Planet X USA 25 Portland 5 47:44
8 163 Russell Walker 29 Portland 5 47:56
9 106 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 39 Portland 5 47:58
10 30 Casey Varnum 30 portland 5 48:02
11 101 Jeffrey Baratta II Team Planet X USA 27 Portland 5 48:16
12 69 Corey McManus 35 5 48:20
13 149 Dylan Wiggins 5 48:28 wearing wrong number
14 54 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 5 48:28
15 84 David Polansky 24 Beaverton 5 48:30
16 71 Andrew Usher Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5 48:34
17 50 Ben Swanson Murder of Crows 32 Portland 5 48:48
18 98 Chris Parco Ace Window Tinting 32 Bend 5 49:22
19 35 Eric Alderman Team Planet X USA 34 Portland 5 49:53
20 60 Jordan Miller Deschutes Brewery 34 Bend 5 50:01
21 153 Halsey McGowan 33 Portland 5 50:04
22 151 Mark Gyulafia River City Bicycles 33 Portland 5 50:19
23 11 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW 29 Portland 5 50:35
24 108 Jason Whittington Team 10 Barrel 32 Portland 5 50:37
25 125 Scott Chamberlain 36 Portland 5 50:45
26 154 Jake Davis Barlow Bikes/Blitz Fire Leather 40 Scappoose 5 50:45
27 109 Kyle Morris Therapeatic Associates 28 Gresham 4 40:50
28 47 Aaron Kravitz 28 portland 4 41:03
29 16 Timothy Valenti Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 4 41:03
30 64 Spencer Roedel 27 PORTLAND 4 41:12
31 95 Eric Hogenboom 25 Portland 4 41:26
32 155 Philippe Gauthier Philippe Gauthier 34 Portland 4 41:29
33 152 Ryan cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Vancouver 4 41:29
34 68 Ryan Butler Team Velo Cult 25 Portland 4 41:30
35 123 Mike Schwoebel 34 Tigard 4 41:37
36 20 Steven Soto Hapi-Go! 43 Sherwood 4 41:44
37 93 Ian Lethbridge Portland Juice Co Racing 34 Portland 4 42:09
38 146 Martin Joyce 34 Portland 4 42:11
39 112 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Link 30 Portland 4 42:23
40 178 Bret Waldron 34 Portland 4 42:28
41 73 Stefan Furst 59 4 42:33
42 113 Jeff Maslow 32 Portland 4 42:37
43 176 Jordan Taylor JJS 24 Portland 4 42:38
44 8 Eric Hagen 36 Portland 4 43:12
45 6 Brad Alderman Team Planet X USA 36 Brush Prairie 4 43:14
46 160 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 4 43:17
47 161 Max Soontararak Team 10 Barrel 32 Beaverton 4 43:47 number difficult to read
48 158 Barry Pieratt 38 Oregon City 4 44:19
49 162 Stephen Zadrozny Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 44:30
50 63 AUSTEM SOFHAUSER 30 portland 4 44:40
51 157 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 oregon city 4 44:48
52 156 Matt Walkky Portland Juice Co Racing 34 4 45:04
53 130 Phil Avery Team Beer 42 oregon city 4 45:46
54 87 Travis Bullard Team 10 Barrel 35 Milwaukie 4 46:24
55 159 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 58 Portland 4 48:12
56 121 Benjamin Sampson Nossa Familia Coffee Cycling 32 Portland 4 52:43

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 119 Bertrand Morin 28 PORTLAND 4 41:21
2 200 Benjamin Beckerich Dirty Thirty powered by Fairweather Roofing Co. 35 Saint Helens 4 41:22
3 198 JD Jaspersen Audi 48 walla walla 4 43:12
4 130 Paul Del Vecchio bicycleattorney.com 39 Portland 4 43:38
5 93 Joshua Kubisch 40 Portland 4 44:03
6 118 Eric Steimer Team 10 Barrel 31 Beaverton 4 44:13
7 85 Joshua Murphey Cycle-Smart, Inc. 33 Gresham 4 44:34
8 203 Zachary Conklin unknown Portland 4 45:00
9 182 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 39 Portland 4 45:15
10 320 august lehnert 22 Beaufort 4 46:00
11 316 Ondrej Podlesak 32 Portland 4 46:08
12 158 chris wisdom 46 lake oswego 4 46:30
13 312 Damon Hayes Pear 19 Portland 4 46:38
14 30 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 34 hood river 4 46:42
15 319 Harry Stringer 23 Portland 4 47:04
16 332 oliver smith Grouptrail Cycling 38 Portland 4 47:28
17 33 Ryan Smith 24 Mollala 4 47:41
18 71 Matthew Boelter 37 Hillsboro 4 47:52
19 181 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 40 Portland 4 47:58
20 335 Erik Barber 47 Portland 4 48:07
21 313 Jeff Veldhuizen 40 Portland 4 48:14
22 171 Gabriel Trainer 25 Portland 4 48:15
23 333 Sky Colley 41 Portland 4 48:18
24 324 Kenneth Stedman 51 Portland 4 48:38
25 2 Judd Dunlap 45 Bend 4 49:00
26 11 Kieran Stover 39 Portland 4 49:09
27 323 Joshua Winicki Grouptrail Cycling 47 Portland 4 49:20
28 25 John Condon 55 Camas 4 49:30
29 255 Jake Johansen Team 10 Barrel 11 West Linn 4 49:38
30 76 Joe Derting 51 Sherwood 4 49:53
31 140 Dave Sanderling 40 PORTLAND 4 49:54
32 239 Dirk Theisen 43 Portland 4 49:55
33 315 brent wick 44 Portland 4 49:57
34 37 Matt Erdman Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 4 49:58
35 311 Joel Schoening Fat Milo's/Cat Six Cycles 44 4 50:16
36 330 luis ramirez Portland 4 50:24
37 134 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 27 Portland 4 50:28
38 161 Dustin Driver Dead Man Racing 39 Portland 4 50:32
39 4 Scott Coleman Team Planet X USA 46 Beaverton 4 50:47
40 230 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team 49 Canby 4 50:57
41 328 Derek Swanson 30 Portland 4 51:07
42 317 Eric Groner 26 Portland 3 38:37
43 163 John bowen 36 3 39:15
44 214 Jesse Long Team Lazy Tarantulas 38 Portland 3 39:33
45 103 Jim White TeBoJi 58 Salem 3 39:50
46 327 sean fletcher 41 Hood River 3 39:54
47 13 Bruce Irwin 53 Woodland 3 39:55
48 51 David Rayls 45 Portland 3 39:55
49 325 Emmett Reeb 15 Bend 3 40:02
50 205 josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 31 Bingen 3 40:07
51 105 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections 43 West Linn 3 40:21
52 165 Daniel Higgins 43 Portland 3 40:27
53 216 Jacob Horn 23 Portland 3 40:29
54 334 Matthew Hutchinson 39 Portland 3 40:51
55 322 Ryan Sitter 40 Portland 3 41:18
56 220 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 38 Canby 3 41:23
57 245 Jeff Christensen 53 Keizer 3 41:27
58 54 Scott Mizee Grouptrail Cycling 42 Portland 3 42:00
59 101 Jorge Lara Capitol Velo 56 Salem 3 42:01
60 321 Aaron Benson 26 Portland 3 42:03
61 329 Sean Gabrielli 28 Portland 3 42:18
62 102 Teresa White Keep Calm Ride On 31 Beaverton 3 42:25
63 106 Michael Ybaben Wall-To-Wall Home Inspections 53 Beaverton 3 42:29
64 80 David Forman Grouptrail Cycling 52 Portland 3 42:43
65 179 Isaac Zak Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Portland 3 43:03
66 82 Frank Wu Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Portland 3 44:39
67 314 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 13 Canby 3 45:22
68 326 Darren Pennington 56 Portland 3 46:20
69 318 Scott Totten 30 Tualatin 3 47:03
70 112 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team 48 Aloha 3 49:38
71 279 Derek Gruetter Crows Feet 31 3 51:45
72 331 Dylan Smith 26 Molalla 3 52:41
73 227 Nick Johns Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 38 portland 3 52:51
74 138 Robert DuBois 32 Portland 3 53:52
75 27 Jennifer Kulle-Jones Team Planet X USA 47 Portland 3 54:53
76 237 2 39:14 please identify
77 274 Joe Clifton 57 Vancouver 2 39:29
DNF 113 Michael Brandwein Team Velo Cult 28 Portland 2 39:29
DNF 115 Russell Brownyer 63 Lake Oswego 1 39:29

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 775 David Boerner Ruckus Test Team 35 Portland 5 39:56
2 617 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles 40 Portland 5 40:15
3 638 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles 39 Portland 5 40:34
4 890 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 40 Portland 5 40:35
5 696 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 29 Portland 5 40:42
6 767 Cliff Eslinger Murder of Crows 38 bend 5 40:57
7 768 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39 Bend 5 41:08
8 625 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 39 Forest Grove 5 41:14
9 629 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 41:28
10 616 Brian Kesselman Audi 40 Portland 5 41:30
11 669 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles 28 Portland 5 41:54
12 788 Matt Fox Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 38 Bend 5 42:19
13 880 Jason Britton Ruckus Test Team 37 Portland 5 42:22
14 786 Kyle Berg Sage Factory Racing 29 Portland 5 42:49
15 787 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 40 Portland 5 42:51
16 808 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 49 Portland 5 42:54
17 894 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 23 Portland 5 42:54
18 660 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 5 43:10
19 650 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5 43:16
20 699 Ryan Barrett Poler/Mad Alchemy 5 43:22
21 691 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5 43:32
22 817 Stephen Laurent Ruckus Test Team 32 Portland 5 44:09
23 904 Trevor Spahr HosmerChiro-RPM Mortgage 31 Portland 5 44:19
24 639 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 40 Portland 5 44:33
25 640 Tim Joslin Cyclepath Racing 40 Portland 5 44:35
26 662 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:39
27 770 Paolo Dabbeni Biciclista Team PDX 48 Portland 5 44:50
28 858 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Vancouver 5 44:51
29 765 Keith Richards 39 Hillsboro 5 44:57
30 884 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40 Portland 5 45:02
31 603 Scott Barker 47 Portland 5 45:08
32 892 Alexander Lehnert Hutch's Eugene 49 Eugene 5 45:34
33 641 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 45:44
34 601 Robert Jackson Giro/River City Bicycles 41 lake oswego 5 45:58
35 848 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 5 46:11
36 852 Corey Fish Portland 5 46:17
37 853 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas Portland 5 46:17
38 651 Steve Black Trusty Switchblade 44 Portland 5 46:19
39 731 Mathew Edwards 26 Portland 5 46:26
40 664 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland 5 46:28
41 717 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5 46:41
42 771 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 38 Portland 5 46:49
43 901 Emily Van Meter River City Bicycles 39 Welches 5 46:56
44 626 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 46 Portland 5 47:26
45 903 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5 47:32
46 637 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 49 Portland 5 47:34
47 695 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 5 47:49
48 754 Scott Wanhala Team Velo Cult 31 Portland 5 47:50
49 822 boone tompkins PolersStuff.com 29 portland 5 47:53
50 716 Kenneth Pace Team S+M 48 Portland 5 48:29
51 902 Lloyd Connelly DNR Cycling 48 Portland 5 48:33
52 893 Daniel Penner Team Woolly Mammoth 30 Portland 5 49:11
53 610 Leopold Jung Team Velo Cult 35 Portland 5 49:11
54 851 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Fairview 5 49:14
55 634 David German Hammer Velo 51 Portland 5 49:14
56 773 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5 49:17
57 648 John Napier Metropolis Cycle Repair 55 Camas 5 49:33
58 805 Jeremy Zane 47 Portland 5 49:50
59 661 Jeff Boehlke The Spokesmen 50 Battleground 4 39:38
60 733 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 39:45
61 905 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42 Portland 4 39:50
62 896 Rob Mayer The Athletic 36 Portland 4 39:52
63 844 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 4 39:55
64 877 Nathanael Hart Hapi-Go! 14 Washougal 4 40:18
65 672 Marayah Deese Ruckus Test Team 31 Portland 4 40:34
66 909 Aaron Tuckerman 33 Portland 4 40:34
67 730 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 West Linn 4 40:48
68 755 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 40:55
69 684 Michael Clark Stumptown Cycling Club 47 Portland 4 40:55
70 683 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 4 41:09
71 703 Charles Barrett 49 Portland 4 41:15
72 718 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard 4 41:17
73 774 Greg Johnson 47 4 41:25
74 779 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 59 Portland 4 41:37
75 769 Mark McMurtry VMR Racing 46 Portland 4 41:48
76 642 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 42 Portland 4 41:50
77 850 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal 4 42:01
78 602 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 54 Vancouver 4 42:06
79 748 Eddie Barksdale 25 Portland 4 42:09
80 747 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 4 42:15
81 685 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 55 Portland 4 42:17
82 752 Tyler Bump Ruckus Test Team 34 Portland 4 42:21
83 900 John Nicholas DNR Cycling 61 portland 4 42:36
84 689 Cindy Lewellen Poler 49 Portland 4 42:44
85 741 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 46 Happy Valley 4 42:51
86 600 Steven Westberg Deschutes Brewery 48 Bend 4 43:13
87 801 Erik Denninghoff DNR Cycling 37 Portland 4 43:54
88 898 Stefano Spedini Biciclista Test Team 45 Portland 4 43:54
89 615 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Hood River 4 44:23
90 816 brent wick 43 portland 4 44:28
91 824 Matthew Case Trusty Switchblade 39 Portland 4 45:16
92 830 Benjamin Davis Team Beer 41 Portland 4 45:24
93 849 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland 4 45:40
94 906 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 53 Portland 4 45:51
95 772 Jeffrey Volk DNR Cycling 53 Portland 4 45:59
96 776 Jared McClintock 39 portland 4 46:29
97 778 Nate McKeown DNR Cycling 40 Portland 4 46:30
98 908 Nick Groesz 36 Portland 4 46:47
99 899 Maxwell Merkle 33 Portland 4 46:51
100 907 Richard Shawen 52 Portland 4 47:12
101 865 Jacob Tong Trusty Switchblade 34 Portland 4 48:30
102 891 Aaron Dance 34 Portland 4 49:15
103 777 Starr Walker Polerstuff.com 31 Portland 3 41:18
104 897 Rob Thompson Olympia Cycling Team 45 Portland 3 43:04
105 910 Todd Foreman-Kinder Showers Pass Racing Team p/b Sage Cycles 30 Portland 3 48:35
106 847 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 1 45:40
DNF 654 Forest Wilson 33 Portland 4 45:40
DNF 887 Russell Walker 29 Portland 2 45:40
DNF 895 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 36 Portland 2 45:40
DNF 611 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 35 Portland 2 45:40
DNF 693 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 1 45:40
DNF 781 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 34 Portland 1 45:40
DNF 843 Steven Carper Quadzillas 42 Camas 1 45:40

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 808 Holland LaRue Team Finger 39 Hood River 4 40:03
2 859 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 40:10
3 824 Susannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 40:45
4 868 Annalisa Fish 32 Portland 4 40:57
5 823 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 4 41:02
6 801 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 41:20
7 809 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 41:30
8 838 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 34 PORTLAND 4 41:33
9 857 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 28 Salem 4 41:37
10 813 Melissa Sher Team S+M 30 portland 4 41:57
11 804 Mielle Blomberg Team S+M 45 Portland 4 42:31
12 807 Mari Little BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4 42:42
13 876 Heidi Franz NOMI Hand Up Crew 21 Seattle 4 42:44
14 871 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 36 Portland 4 42:59
15 855 Tina Brubaker Speedvagen Family Racing 48 Bend 4 43:09
16 875 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 4 43:12
17 817 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4 43:17
18 845 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 44:17
19 843 Hilary Luther 43 Degrees 40 Portland 4 44:38
20 835 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 44:43
21 815 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 30 Portland 4 45:19
22 810 Suzy Renn Team Slow 47 Portland 4 45:23
23 800 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 4 46:05
24 806 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 35 Portland 4 46:36
25 834 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 37 Portland 4 47:29
26 856 Jan Moss Hammer Velo 55 Portland 4 47:46
27 837 Candida Hart Hapi-Go! 52 Washougal 4 50:36
28 878 Danielle Booth Team Beer 36 Portland 4 50:52
29 849 Crystal Eppinger Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4 51:23
30 858 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3 38:50
31 866 Sherry Schwenderlauf 42 Portland 3 39:20
32 877 Kaitlin Greene 26 Bend 3 40:51
33 867 Lisa Luna River City Bicycles 48 Portland 3 40:56
34 811 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Happy Valley 3 41:11
35 851 Norrene Godfrey Team M.E. 51 Vancouver 3 41:26
36 847 Roxanna Hart Hapi-Go! 12 Washougal 3 48:15

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 887 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components 29 Bend 6 0:59:38
2 850 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28 Portland 6 1:00:35
3 884 Emily Van Meter River City Bicycles 39 Welches 6 1:02:10
4 881 Anne Davis Usher Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 6 1:02:47
5 915 Brianna Walle Team TIBCO-Silicon Valley Bank 32 Beaverton 6 1:03:11
6 914 Brenna Wrye-Simpson Olympia Cycling Team 29 Portland 6 1:04:00
7 896 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 1:04:56
8 897 Julie Baird Olympia Cycling Team 33 Portland 6 1:05:09
9 883 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 6 1:05:35
10 904 Heidi Franz NOMI Hand Up Crew 21 Seattle 6 1:05:40
11 874 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 35 Portland 5 0:57:12
12 913 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 0:58:10
13 855 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 5 0:59:41
14 856 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Beaverton 5 1:02:03
DNF 858 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 28 Portland 1 1:02:03

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 130 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 5 50:30
2 135 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 34 Bend 4 40:51
3 125 Taylor Snider 27 Portland 4 41:43
4 134 Summer Baird Boneyard Cycling 35 Bend 4 42:01
5 124 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4 42:09
6 127 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4 42:38
7 102 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 34 Vancouver 4 42:49
8 111 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Tigard 4 43:03
9 138 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4 43:07
10 145 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4 43:17
11 161 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Springfield 4 43:23
12 117 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37 Portland 4 43:25
13 108 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 32 Portland 4 43:50
14 132 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Canby 4 44:05
15 158 Susannah Nelson Olympia Cycling Team 30 Portland 4 44:51
16 142 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 Portland 4 45:56
DNF 152 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 17 Bend 1 45:56

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 405 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 28 Portland 4 43:31
2 401 Julia Gonzales Hood River Velo 39 Hood River 4 44:05
3 307 Rebecca Hillary Portland Triathlon Club 40 Portland 4 45:06
4 303 Brittany Stover 42 Portland 4 45:28
5 357 Gritchelle Fallesgon Team Velo Cult 35 Portland 4 45:45
6 373 Kate Drennan 33 Portland 4 45:49
7 411 Holly Baird 30 portland 4 46:16
8 385 Heather Pola Team Finger 43 Hood River 4 46:23
9 336 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 29 Portland 4 47:00
10 300 Renee Beard 48 Eugene 4 47:00
11 367 Jordan Faulds Highfive Cycling 36 Portland 4 47:06
12 408 Emily Baratta Team Planet X USA 43 Portland 4 47:27
13 362 Gwen Hryciw 25 Portland 4 47:50
14 346 Katie Linton 42 Washougal 4 47:51
15 348 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 4 47:57
16 313 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 4 48:07
17 361 Amy Solana 36 Portland 4 48:13
18 312 Nikki Beckwith 30 Portland 4 48:24
19 365 lyndsay Price Team 10 Barrel 40 Portland 4 48:51
20 314 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 50:20
21 384 Nicole Davenport Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 4 50:46
22 337 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota 38 Portland 4 51:08
23 334 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 42 portland 4 51:09
24 325 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 51:37
25 383 Juliana Smith Hammer Velo 14 Portland 4 52:07
26 329 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30 Portland 4 52:31
27 351 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 30 Portland 4 52:37
28 311 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Hillsboro 4 53:00
29 330 Milli Chennell 34 Portland 3 40:50
30 386 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Portland 3 40:55
31 350 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 48 Lake Oswego 3 44:03
DNF 387 Erin Corcoran Trusty Switchblade 31 carlton 3 44:03

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 803 Katherine Valls 55 Portland 4 48:03
2 784 Erin Smith Team Velo Cult 24 Portland 4 48:38
3 761 Anne Liggett 30 Portland 4 48:47
4 730 Shelly Boelter 38 Portland 4 49:19
5 801 Jannel Waldron 34 Portland 4 50:55
6 752 Molly Quan 4 50:57
7 746 Ashley Toner Glady-ators p/b Gladys Bikes 25 Portland 4 51:25
8 793 Christine Weber 26 Portland 4 51:44
9 762 Ursula Mavila Team Planet X USA 49 Portland 4 52:13
10 726 Sharon Mathis BATTLEKAT 41 Hillsboro 4 52:46
11 792 Tonya Oyala BeerMongers Cycle Club 31 Portland 4 52:48
12 736 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club 46 PORTLAND 3 41:31
13 772 Rebecca Pool 39 Portland 3 41:58
14 775 Dana Buice 27 Portland 3 42:05
15 790 Lisa Luna River City Bicycles 48 Portland 3 42:19
16 744 Erin Mensing 30 Portland 3 42:44
17 791 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 38 Milwaukie 3 42:57
18 718 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 45 Portland 3 45:29
19 763 sara Davidson Grouptrail Cycling 33 3 45:29
20 794 Kris Francios Portland 3 45:29
DNF 781 Susie Schultz 2 45:29