Falls City Firecracker MTB

Falls Creek, OR
May 20, 2007

Updated May 19, 2009 at 11:05 AM

Beginner Junior U14

Num Name Team
1 2319 Ethan Hormann Forza Jet Velo
2 2370 Wylie Bryant

Beginner Men 15-18

Num Name Team
1 2271 Ryan Lekberg Bike Newport
2 2269 Tyler Donaldson Bike Newport
3 2273 Ken White Chain Reaction
4 2175 Eugene Keith Chain Reaction
5 2615 Jeremy Jesinghaus Bike Newport
6 2616 Cody Hayner Bike Newport
7 2617 Aaron Adamson Bike Newport
8 2600 John Nolan Chain Reaction
9 Silas Collentine
10 2619 rogen wienert Bike Newport

Beginner Men 19-39

Num Name Team
1 2622 scott cheers
2 2048 Zak Milligan
3 1706 Ian Osborne Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 2181 Will Cortez
5 Mark Williams
6 2255 Michael Ball
7 2274 Charlie Shonkwiler
8 2120 Brian Woodring Team Z.A.C.
9 2270 Derek Batchelder Trail Head Cycles
10 2602 Brian Hilgert

Beginner Men 40+

Num Name Team
1 David Collentine
2 2270 Eric Bryant
3 2621 Darin Viar Bike Newport
4 2136 Mike Shaw Team Z.A.C.
5 2118 Joel Thompson Bridgetown Velo

Beginner Women

Num Name Team
1 2620 Amanda Smith Bike Newport
2 2603 rachal finley
3 2426 Lauri Bellamy
4 2630 Sue Hanna

Expert 40+ Men

Num Name Team Time
1 322 Jim Juenger Sunnyside Sports 2:11:00
2 715 Martin Baker bicycleattorney.com 2:11:00
3 378 Marc Fortier WebCyclery.com 2:13:00
4 617 David Hill Capitol Subaru Cycling 2:18:00
5 375 Michael Romasco 2:19:00
6 606 Chris Sorenson 2:22:00
7 367 Terry Keele 2:34:00
8 1084 Chris Rycewicz Team Oregon/River City Bicycles
9 331 Mike Ripley Collin's Cycle Shop 2:35:00

Expert Men 19-39

Num Name Team Time
1 625 Dave Varoujean OSU Cycling Club 2:01:00
2 Ethan Stehley 2:03:00
3 657 Ken Renzf titus 2:03:00
4 612 Spencer Sorenson 2:08:00
5 387 John Weathers 2:11:00
6 373 Ryan McKnab Chain Agents 2:15:00
7 771 Pete Zlatnik The Bike Gallery 2:15:00
8 604 Chad Cherefko 2:17:00
9 665 Justin Thayer 2:20:00
10 777 Rich Cowan Veloce Racing 2:21:00
11 1398 Andre Pinter Team S+M 2:26:00
12 826 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 2:32:00

Expert Women

Num Name Team Time
1 622 Jennifer Haunold 2:44:40.0
2 770 Erin Playman Gentle Lovers 2:44:40.1

Pro Women

Num Name Team Time
1 72 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 1:47:00
2 62 Patricia Buerkle WebCyclery.com 1:57:00
3 255 Shannon Holden Velo Bella 2:00:00
4 78 Dani Dance River City Bicycles 2:03:00
5 15 Alison Paulus Capitol Subaru Cycling 2:24:00

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 1:47:00.0
2 Patricia Buerkle WebCyclery.com 1:57:00.0
3 Shannon Holden Velo Bella 2:00:00.0
4 Dani Dance River City Bicycles 2:03:00.0
5 Alison Paulus Capitol Subaru Cycling 2:24:00.0
6 Jennifer Haunold 2:44:40.0
7 Erin Playman Gentle Lovers 2:44:40.1

Pro, Semi-Pro

Num Name Team Time
1 2 Erik Tonkin Team S+M 1:46:00
2 3 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 1:47:00
3 250 Ross Schnell trek/vw 1:48:00
4 81 Sean Babcock Team S+M 1:52:00
5 68 James Williams 1:52:00
6 4 Ben Thompson BendEliteMTB.com 1:52:00
7 90 luke pennington Team S+M 1:53:00
8 71 Matthew Slaven Kona Factory Team 1:54:00
9 20 Patrick Wilder 1:55:00
10 1 Jonathan Myers Team S+M 1:56:00
11 84 Cary Miller Team S+M 1:56:00
12 69 Jeremiah Swanson Team S+M 1:57:00
13 10 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 1:59:00
14 13 Daniel Quirk Veloce Racing 2:01:00
15 96 Sloan Anderson topeak 2:01:00
16 65 Jeff McNamee 2:03:00
17 35 Steven Hunter Veloshop 2:08:00
18 16 Olivier Bock Jamis 2:08:00
19 251 James Selman 2:13:00
20 33 Gordie Cumming Collin's Cycle Shop 2:15:00

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Erik Tonkin Team S+M 1:46:00
2 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 1:47:00
3 Ross Schnell trek/vw 1:48:00
4 Sean Babcock Team S+M 1:52:00
5 James Williams 1:52:00
6 Ben Thompson BendEliteMTB.com 1:52:00
7 luke pennington Team S+M 1:53:00
8 Matthew Slaven Kona Factory Team 1:54:00
9 Patrick Wilder 1:55:00
10 Jonathan Myers Team S+M 1:56:00
11 Cary Miller Team S+M 1:56:00
12 Jeremiah Swanson Team S+M 1:57:00
13 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 1:59:00
14 Daniel Quirk Veloce Racing 2:01:00
15 Sloan Anderson topeak 2:01:00
16 Jeff McNamee 2:03:00
17 Steven Hunter Veloshop 2:08:00
18 Olivier Bock Jamis 2:08:00
19 James Selman 2:13:00
20 Gordie Cumming Collin's Cycle Shop 2:15:00

Singlespeed Men

Num Name Team
1 887 Nelson Snyder Cyclepath Racing
2 864 Kurt Haas Bike Peddler
3 809 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling
4 845 Carl Gurney Collin's Cycle Shop
5 942 Walter Sorenson
6 825 Warren Rice
7 820 Steven Basden Half Fast Velo
8 901 Edward Kiloh

Sport 40+ Women

Num Name Team
1 1058 Connie Vine NoMad Sports Club
2 1053 Barbara Thiele Team Rose City
3 1076 Renee Pype Team S+M
4 1200 Robin Laughlin Sunnyside Sports
5 1108 Evelyn West Team S+M

Sport Junior Men 15-18

Num Name Team
1 1407 Ian Barker-Cortrecht Chain Reaction
2 1153 Nick Rice WebCyclery.com
3 1366 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop
4 1407 Spencer Kendall Chain Reaction

Sport Men 19-39

Num Name Team
1 1339 Neal Bibler Team S+M
2 1110 Dan Porter Cyclepath Racing
3 1301 Gregg Rouse Peak Sports
4 1374 Karl Haunold
5 1722 Ryan Eisele
6 1097 Evan MacKenzie
7 1021 Erik Haunold Veloshop
8 1767 Jan Taborsky Capitol Subaru Cycling
9 1730 bill larson Cyclepath Racing
10 1726 Joshua Hutchens Cyclepath Racing
11 1329 Matt Blakeley-Smith EWEB Windpower
12 1724 Jeremy Warnicke
13 1726 Brent Matteson OSU Cycling Club
14 1325 Shawn Rader
15 1158 David Pettigrew
16 1707 matt lund
17 1729 Olaf Sweetman
18 1235 Brian Johnson

Sport Men 40-49

Num Name Team
1 1284 Phil Anderson
2 1018 Paul Greenwalt
3 1067 Dan Wolnick WebCyclery.com
4 1342 Johnny Vergis Cyclepath Racing
5 1725 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 1179 Brian Engelen NoMad Sports Club
7 1382 James Jonke Bicycle Face
8 1059 Jeff Vine NoMad Sports Club
9 1380 Don Reeser Pistis

Sport Men 50+

Num Name
1 1117 Steve Lacey
2 1049 Ron Strasser
3 1054 James Thiele
4 1019 Rick Gregory

Sport Women

Num Name
1 1229 Tiffany Gregg
2 2371 Erin Hauck-Zimmerl
3 1294 Lana Pressey
4 1259 Rachael Kubik