Western Bike Works TT @ PIR

Portland, OR
April 8, 2012

Part of the Western Bike Works TT @ PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Eddy Men

Name Time
1 Trevor Spahr 26:43.87
2 Kyle Brown 27:58.78
3 Shawn Rader 28:24.37
4 Geoff Grummon 30:00.13
5 Chad Butler 30:22.40
6 Cole Sprague 30:37.68
7 Rick Upton 31:00.15
8 Todd Sprague 31:43.81
9 Jim Stuck 32:08.81
10 Steve Shaw 33:50.03
11 Narith Nhim 34:24.86
12 Jeremy Ewing 35:36.77
13 Christopher Luby 35:43.61

Eddy Women

Name Time
1 Christy Love 30:43.11
2 Emily Charbonneau 31:06.55
3 Karey Miles 33:08.26
4 Andrea Fisk 34:38.12
5 Mielle Blomberg 39:43.58

Junior Men

Name Time
1 Keegan O'Neill 29:17.30
2 Noah Beggs 31:35.13
DNF Kent Ross
DNF Dey Shawn

Junior Women

Name Time
1 Natalie Shaw 45:24.46
2 Megan Shaw 46:25.49

Masters Men 30+

Name Time
1 Jeffrey Pollock 24:24.17
2 Carl Hoefer 25:29.29
3 Scott Kocher 26:46.79
4 Stewart Campbell 30:53.47
5 Dan Grabski 32:01.74

Masters Men 40+

Name Time
1 Tim Butler 24:47.18
2 Ron Babcock 25:18.74
3 Mark Magilner 25:21.80
4 Thomas Morgan 25:58.54
5 Jim Martin 25:59.00
6 Ronald Brigham 27:36.86
7 Paul Formiller 28:03.82
8 David Hart 28:08.46
9 David Cowperthwaite 28:37.00
10 Shawn Twing 28:46.29
11 Dave Aldersebaes 29:38.53
12 Joseph Holcomb 30:13.44
13 Aaron Zarosinski 30:14.79
DNS Keith Levesque
DNS Saul Lopez
DNS Michael Girard

Masters Men 50+

Name Time
1 David Zimbelman 24:04.66
2 William Zale 26:50.58
3 John OBrien 27:00.61
4 Alan Whitney 27:11.80
5 Tim Ellerbruch 27:27.28
6 Allen Neel 27:27.61
7 Gregory Hartman 27:28.63
8 David Miller 28:05.87
9 Ray Anderson 28:13.62
10 Dan Gilden 28:20.16
11 Paul Mautner 28:45.45
12 Mark Campillo 29:26.94
13 Chuck Woosley 30:19.50
14 Russ Patterson 30:22.96
15 John Henry Maurice 30:53.18
16 Tim Dorman 31:14.27
17 Bill Croswell 31:20.68
DNS Gordy bolstad
DNS Reginald Lee

Masters Men 60+

Name Time
1 Jeff Buck 27:23.44
2 Steve Troseth 27:25.74
3 Ken Rodgers 29:11.63
4 Ron Magnus 30:23.11
5 Malcolm Johnson 30:23.15
6 Alan McGuire-Dale 30:45.26
7 Edward Lanton 37:21.72
DNS Philip Litchfield
DNS Jack Bennett

Masters Women 40+

Name Time
1 Sarah Tisdale 28:22.38
2 Brenda Spinney 28:35.95
3 Ann Davidson 29:22.64
4 Christine Jerko 31:20.37
5 Sarah Havlik 31:22.80
6 Lisa George 32:58.79
7 Stephanie Snyder 34:02.20

Masters Women 50+

Name Time
1 mary ross 30:27.76
2 Cindy McCasker 31:20.48
3 Julie Hewitt 34:02.36
4 Melissa Boyd 36:32.30

Masters Women 60+

Name Time
1 Joanne Heilinger 34:13.51
2 Kathleen Richardson 35:57.67

Men 1/2

Name Time
1 Carl Hofer 25:19.39
2 Eric Sheagley 25:30.02
3 Daniel Quirk 26:23.80
4 Matt Mahoney 27:01.39
DNF Stephen Bedford
DNS Russell Cree

Men 3

Name Time
1 Jeffrey Pollock 24:26.34
2 Adam Kennedy 25:49.00
3 David Masuda 26:22.67
4 Tyler Fought 27:01.36
5 Niels Thogersen III 27:14.97
6 Craig Austin 28:04.54
7 Joe Cipale 32:50.06
8 Jim Stuck 33:39.37
DNS Brian Ratliff

Men 4/5

Name Time
1 Ian Rogers 25:22.07
2 Spencer Follen 27:33.45
3 kevin short 27:43.47
4 Jeff Hamlin 27:44.69
5 Michael Cole 29:32.89
6 scott J. westfall 29:33.40
7 brian villarete 29:33.96
8 Justin Tutor 29:34.62
9 James Dunning 29:41.04
10 Dustin Harder 29:44.98
11 Andrew Nemecek 29:45.64
12 Jeff Maurer 30:43.14
13 Ashan Korana 30:51.88
14 Mark LaGioia 32:40.22
15 Michael Richardson 33:09.91
16 David Smith 33:13.09
17 Nicholas Moen 35:20.27
18 Noel Bergren-Dizon 35:32.08
19 Todd Foreman-Kinder 35:39.88
20 Charles Donaldson II 43:00.28
21 Steve Middleton 43:42.51
22 Quasar Bennett 44:56.70
DNF Michael Horwitz
DNS Matt Meskill
DNS Joel Sheley
DNS James Bradley

Women 1/2/3

Name Time
1 Jessica Cutler 26:12.99
2 Leia Tyrrell 26:39.54
3 Sue Butler 26:52.12
4 Lindsay Fox 30:37.64
5 Lori Brault 31:55.69

Women 4/5

Name Time
1 Helen Kennedy 29:49.76
2 Tiffonie Carroll 31:43.05
3 Erika Pollock 33:31.29
4 Valerie Favre-Bonvin 34:11.57
5 Niina Jamsja 34:48.62
6 Leanne Marinace 35:44.27
7 Jennifer White 41:19.51