Cyclocross Crusade: Barton Park

Boring, OR. November 21, 2021

Part of the Cyclocross Crusade

Updated November 21, 2021 at 6:59 PM

Athenas

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Laps Time
1 1413 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 17524 14:22.5 12:12.7 11:44.5 46 Portland 3 38:19.6
2 1489 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 16:12.4 14:05.2 14:42.0 53 Portland 3 44:59.5
3 1522 Deborah Kearney Rolling Thunder p/b The Missing Link 16:22.2 13:43.3 48 Albuquerque 2 30:05.4

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 832 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2964 9:26.1 7:53.2 7:39.9 7:42.9 8:02.9 7:57.7 7:48.9 49 Portland 7 56:31.5
2 142 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5892 9:17.6 7:47.9 7:46.6 8:09.2 7:51.8 7:59.3 8:10.6 50 Portland 7 57:02.9
3 14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 2579 9:24.9 7:53.6 8:03.1 8:05.0 8:05.3 8:03.4 8:11.7 46 Portland 7 57:46.9
4 734 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 1192 9:39.7 8:01.0 7:58.4 7:54.3 8:10.4 8:12.6 8:11.3 51 Portland 7 58:07.6
5 311 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 10643 9:51.8 8:08.8 8:10.3 8:06.0 8:19.1 8:26.0 50 Portland 6 51:01.9
6 314 Brian Kesselman ANTHM Collective 8578 9:53.1 8:14.6 8:13.3 8:13.1 8:23.8 8:26.7 46 Portland 6 51:24.5
7 791 Scott Bradway BicycleAttorney.com 1151 9:51.3 8:11.5 8:13.9 8:40.8 8:27.2 8:26.8 51 Portland 6 51:51.4
8 204 Fred Mills Rock Lobster Cycles/Pedal PT/Abraham Fixes Bikes/Voler 18293 9:36.9 8:08.6 8:17.2 8:13.1 9:30.4 8:09.3 42 Bend 6 51:55.4
9 160 Chad Swanson Team S&M 423 9:52.3 8:43.7 8:41.2 8:21.8 8:07.9 8:12.8 45 The Dalles 6 51:59.6
10 409 Matt Jamison Grouptrail Cycling 10:04.7 8:23.1 8:30.1 8:38.5 8:31.6 8:26.7 41 Portland 6 52:34.6
11 132 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 17558 10:20.2 8:31.5 8:29.8 8:20.2 8:36.2 8:31.1 50 Portland 6 52:49.0
12 589 Jonathan Myers Team S&M 10:54.1 8:16.1 8:22.8 8:25.6 8:23.0 8:41.0 55 Portland 6 53:02.5
13 459 Carl Werner 13591 10:28.6 8:31.8 8:33.9 8:33.3 8:35.8 8:41.4 44 Portland 6 53:24.7
14 355 Devin Bailly BeerMongers 10995 10:24.7 8:33.6 8:51.5 8:55.3 8:59.2 9:13.0 48 Portland 6 54:57.2
15 446 Eric Lanners 5278 10:38.3 8:54.0 9:03.5 8:58.1 8:56.1 9:06.2 49 Portland 6 55:36.1
16 528 Brad Davidson Grouptrail Cycling 15226 10:36.9 9:02.2 9:00.7 9:12.6 9:15.2 9:06.7 40 Portland 6 56:14.2
17 488 Matthew Smith Swift Racing PDX 8655 10:58.6 8:54.7 8:50.2 9:11.7 9:11.7 9:20.0 45 Vancouver 6 56:26.8
18 856 Peter Madsen Deschutes Brewery 18235 10:47.7 9:01.8 9:05.3 9:21.7 9:13.8 9:23.7 39 Portland 6 56:53.9
19 143 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 7979 10:54.7 9:02.5 9:13.9 9:20.2 9:22.9 9:20.4 48 Portland 6 57:14.5
20 209 Josh Hulst Deschutes Brewery 16716 10:18.0 11:49.4 8:43.8 9:10.9 8:36.8 8:50.6 41 Portland 6 57:29.4
21 487 Andrew Smith Swift Racing PDX 10695 11:00.5 9:06.7 9:15.6 9:17.3 9:26.9 9:25.9 40 Portland 6 57:32.8
22 288 James Green Trusty Switchblade 5748 11:44.4 9:12.0 9:05.6 9:25.2 9:37.3 9:47.9 51 Portland 6 58:52.3
23 800 John Hatfield Dialed Cycling Team 3688 11:00.9 8:52.1 8:54.6 10:51.1 9:45.0 9:58.7 54 Portland 6 59:22.3

Category 1/2 Masters 35+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 185 Erica Wescott Deschutes Brewery 2321 10:42.0 8:56.3 9:10.4 9:05.1 52 Bend 4 37:53.7
2 1318 Alicia Prusinski Murder of Crows 20725 10:48.0 9:02.7 9:08.5 8:59.2 43 Bend 4 37:58.3
3 540 Annick Chalier 13829 10:46.4 8:52.9 9:09.9 9:17.3 44 Lyle 4 38:06.4
4 1037 Carrie Day 16233 11:05.1 8:58.0 9:03.2 9:05.5 50 Bend 4 38:11.7
5 114 Kate Drennan Team Nonstop 17767 11:08.0 8:59.7 9:05.5 9:13.6 39 White Salmon 4 38:26.7
6 128 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 4155 11:12.5 9:14.0 9:21.0 9:28.0 44 Portland 4 39:15.4
7 786 Laura Mullen Dialed Cycling Team 16430 11:24.4 9:28.1 9:29.0 9:27.6 55 Portland 4 39:49.0
8 282 Laura Trace BicycleAttorney.com 5404 11:55.1 9:22.6 9:32.0 9:29.1 56 Portland 4 40:18.7
9 374 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 2024 11:46.1 9:34.2 9:35.1 9:33.7 47 Portland 4 40:29.0
10 329 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 6742 11:44.7 9:34.8 9:38.0 9:42.3 54 Portland 4 40:39.7
11 1121 Susan Renee Skjersaa Deschutes Brewery 16108 12:07.5 9:36.3 9:49.8 9:58.6 49 Bend 4 41:32.1
12 364 Michelle Mills Deschutes Brewery 10659 11:54.3 9:50.3 10:07.9 10:02.5 44 Bend 4 41:54.9
13 162 Anna Saltonstall Team Finger 4414 12:05.3 9:49.8 10:05.4 10:08.6 46 The Dalles 4 42:09.0
14 269 Margi Bradway 5288 12:08.0 10:04.9 10:12.0 10:08.9 48 Portland 4 42:33.7
15 490 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 10568 12:20.4 10:15.0 10:26.9 10:24.0 49 Portland 4 43:26.2
16 12 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 11064 12:16.8 10:20.8 10:28.2 10:31.6 43 Portland 4 43:37.3

Category 1/2 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Age City Laps Time
1 1519 Henry Nadell CZ RAcimg 8:52.1 7:29.3 7:27.3 7:26.2 7:29.4 7:23.4 7:56.7 24 Durango 7 54:04.3
2 94 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 11870 8:58.8 7:24.3 7:24.4 7:28.2 7:28.2 7:32.2 8:00.1 21 Eugene 7 54:16.1
3 864 Felipe Nystrom Costa Rica 15997 9:01.3 7:19.6 7:37.9 7:46.9 7:33.9 7:37.6 7:32.6 39 Portland 7 54:29.7
4 322 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 16048 9:00.3 7:25.2 7:27.6 7:39.1 7:35.7 7:55.6 8:18.4 17 Bend 7 55:21.8
5 191 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 11018 8:51.7 7:31.9 7:55.1 7:48.8 7:54.2 7:51.4 7:43.2 39 Bend 7 55:36.2
6 429 Paul Furst Dialed Cycling Team 9512 9:03.9 7:43.2 7:45.1 7:45.0 7:51.6 7:52.7 7:45.8 24 Vancouver 7 55:47.2
7 294 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 18937 9:09.7 7:43.6 7:43.2 7:39.4 7:43.5 7:49.8 8:02.9 18 Bend 7 55:52.0
8 52 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 15506 9:24.9 7:49.4 7:54.6 7:51.3 7:42.9 7:41.9 7:42.3 17 West Linn 7 56:07.2
9 105 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 8323 9:16.1 7:42.7 7:45.9 7:45.9 7:57.3 7:56.8 7:49.1 45 Bend 7 56:13.7
10 174 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 11650 9:05.7 7:42.7 7:44.5 7:45.8 7:59.5 7:54.8 8:02.8 35 Portland 7 56:15.7
11 640 Erik Tonkin Team S&M 438 9:02.8 7:57.6 7:53.8 7:59.5 7:52.1 7:43.1 7:51.6 48 Portland 7 56:20.4
12 35 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside Sports 17461 9:21.2 7:38.7 7:43.4 7:53.4 8:08.4 8:06.8 8:06.3 16 Bend 7 56:58.1
13 951 Brad Petersen Bonk Collective 17913 9:28.0 7:58.7 7:52.3 7:53.8 7:56.9 7:57.2 8:08.5 34 Beaverton 7 57:15.3
14 154 Stephen Hartzel Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 15063 10:18.8 7:43.0 7:44.5 7:51.6 7:53.8 7:53.9 8:03.5 39 Portland 7 57:29.0
15 37 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 7131 9:23.1 7:53.0 7:54.0 7:55.7 8:15.9 8:06.1 8:10.0 39 Vancouver 7 57:37.7
16 351 Damian Schmitt Deschutes Brewery 1283 9:25.3 7:58.1 8:04.9 8:14.1 8:07.9 8:08.1 8:11.8 44 Bend 7 58:10.1
17 342 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 14353 9:44.8 7:51.2 8:06.4 8:12.3 8:15.2 8:11.0 8:09.3 28 Portland 7 58:30.1
18 566 Jade Rohde Land Shark 20987 9:41.6 8:05.8 8:08.8 8:28.2 8:50.0 8:31.5 16 Ashland 6 51:45.8
19 1518 Mateo Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 9:47.8 8:20.2 8:19.5 8:15.5 8:35.8 8:57.3 30 Bend 6 52:16.0
20 1053 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 9:51.6 8:37.7 8:42.4 9:04.6 8:58.8 8:26.2 20 Tigard 6 53:41.2
21 183 Tanner Wescott ANTHM Collective 13555 9:04.4 7:41.7 7:48.9 18 Bend 3 24:34.9
22 281 Cory Nann Planet PDX Cycling 16743 12:50.5 15:45.6 26:12.4 31 Portland 3 54:48.4
DNF 25 Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group 5797 43 Portland
DNF 138 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee 9:20.6 42 Portland
DNF 1449 Erik Hammerquist 4760 9:44.2 24 Portland

Category 1/2 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 45 Jenna Lingwood Point S Auto Nokian Tyres 1308 10:17.0 8:38.7 8:34.4 8:45.6 8:51.5 8:57.6 41 Portland 6 54:04.7
2 1521 Sophie Russenberger Team S&M CX 10:27.2 8:31.3 8:34.8 8:50.3 9:11.2 9:07.4 25 Bend 6 54:42.1
3 1523 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 8244 12:14.0 8:41.2 8:54.3 8:54.1 9:05.4 9:21.2 35 Portland 6 57:10.1
4 744 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 16143 10:50.7 9:20.0 9:25.5 9:25.7 9:11.3 9:07.1 37 Hood River 6 57:20.2
5 1200 Brenna Wrye-Simpson Team S&M 12687 10:35.5 8:54.8 9:12.8 9:35.3 9:15.5 10:43.4 35 Portland 6 58:17.2
6 44 Molly Russell-Holmes 21264 11:56.1 10:30.9 10:37.4 10:35.1 11:01.3 33 Portland 5 54:40.7

Category 1/2/3 Junior Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Category Laps Time
1 1450 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 16185 18:09.7 16:40.3 15:12.2 19 Camas Category 1/2/3 Junior Open 3 50:02.1

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Lap1 Lap2 Lap3 Age City Category Laps Time
1 442 Spring Westerfield 14:14.5 12:03.7 12:19.7 18 Tigard Category 1/2/3 Junior Women 3 38:37.8

Category 2/3 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 1133 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 16938 9:32.6 8:04.7 8:01.5 8:00.6 8:06.8 8:10.2 19 Tualatin 6 49:56.3
2 686 Gregory Kell Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 14054 9:51.5 8:00.6 8:03.6 8:13.9 8:06.4 8:15.4 36 Portland 6 50:31.3
3 521 Adam Kachman Easton Overland 17700 9:36.3 8:11.9 8:08.0 8:12.7 8:08.1 8:19.2 33 Portland 6 50:36.1
4 1079 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 18941 9:45.3 7:54.8 7:59.7 8:29.3 8:20.7 8:13.2 14 Bend 6 50:42.9
5 19 Scott Scholz Biciclista US 17345 9:53.8 8:20.2 8:26.6 8:30.0 8:38.8 8:37.6 39 Portland 6 52:26.9
6 1486 Mateen Richey Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 9:49.0 8:23.1 8:34.3 9:00.2 8:23.9 8:23.6 20 Portland 6 52:34.0
7 989 Clay Allred 21219 10:18.0 8:25.4 8:19.2 8:24.7 8:47.8 8:40.4 24 Kelso 6 52:55.4
8 420 Benicio Thorne BikeFlights.com 16949 10:19.3 8:28.9 8:20.4 8:41.8 8:37.2 8:33.2 17 Portland 6 53:00.7
9 324 Pierce Martin Team Finger 18612 10:20.6 8:25.4 8:25.3 8:38.2 8:43.0 8:31.2 33 Hood River 6 53:03.6
10 400 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 14233 10:35.6 8:29.6 8:39.2 8:43.3 8:44.6 8:35.6 32 Milwaukie 6 53:47.8
11 385 Reid Curry Murder of Crows 18714 10:20.2 8:33.3 8:38.9 8:43.0 8:50.2 8:47.8 35 Bend 6 53:53.3
12 153 Bryce White Cascadia Junior Cycling 20887 10:21.8 8:47.8 8:39.4 8:46.6 9:03.8 8:31.3 17 Bend 6 54:10.6
13 562 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 18792 10:03.2 8:31.6 8:50.2 8:56.3 8:57.5 8:52.1 14 Bend 6 54:10.8
14 1507 0scar Guevara Vancouver Cyclery 20732 10:30.0 8:37.9 8:52.2 9:00.5 9:15.3 8:50.9 33 Vancouver 6 55:06.7
15 179 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 15008 10:26.3 8:23.8 8:12.2 8:31.2 10:02.9 10:07.9 32 Portland 6 55:44.2
16 152 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 18479 10:27.3 8:48.3 8:50.6 9:09.8 9:52.4 9:14.3 28 Portland 6 56:22.6
17 370 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 17188 10:42.1 9:12.0 9:02.2 9:10.2 9:03.9 9:18.6 17 Portland 6 56:28.9
18 235 John Chapman Murder of Crows 17393 9:42.4 7:58.7 8:07.2 14:04.1 8:15.1 8:23.9 31 Bend 6 56:31.3
19 169 Brian Fahey Bonk Collective 20092 10:52.4 9:11.2 9:10.8 9:10.1 9:17.7 9:16.1 38 Beaverton 6 56:58.2
20 194 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 18177 10:25.5 8:53.7 9:17.3 9:29.6 9:32.2 9:41.3 14 Bend 6 57:19.5
21 727 Nolan Restivo ANTHM Collective 15202 11:14.1 9:20.3 9:11.0 9:17.7 9:32.6 44 Portland 5 48:35.6
22 805 Connor Shimamoto 20047 11:08.4 9:15.9 9:19.6 10:10.7 9:08.5 28 Portland 5 49:03.0
23 914 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 18636 11:01.6 9:15.1 9:35.3 9:33.3 11:08.4 31 Portland 5 50:33.6
24 1443 Ray Kennedy 21418 11:19.7 9:48.7 10:02.0 10:21.9 10:28.4 29 Portland 5 52:00.6
25 1193 Zachary A Bloomfield 13840 11:07.5 9:24.7 9:31.4 10:04.7 13:20.3 33 Gresham 5 53:28.5
26 1524 Jeremy Gomez Shred & Send/Boltcutter/Broken & Coastal 10:50.9 9:07.0 9:45.4 10:17.2 13:29.5 27 Portland 5 53:29.9
DNF 696 Ben Taber Team 10 Barrel 15345 10:30.5 8:34.1 32 Bend

Category 2/3 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 541 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 20548 11:14.8 9:09.0 9:16.6 9:11.5 41 Monmouth 4 38:51.8
2 1262 Taylor Kennedy Team Finger 18667 11:34.9 9:09.8 9:16.6 9:32.1 31 Hood River 4 39:33.3
3 396 Courtney Micheletti 21552 11:19.5 9:12.2 9:27.7 9:57.1 29 Portland 4 39:56.4
4 656 Charley Erickson 21146 11:19.3 9:35.7 9:44.1 9:29.5 31 Portland 4 40:08.5
5 31 Kristi Cutter Bend 17484 11:40.9 9:41.4 9:43.5 9:52.0 46 Bend 4 40:57.7
6 226 Erinne Goodell Swift Racing PDX 10196 11:47.7 9:40.8 10:05.6 10:19.7 42 Portland 4 41:53.7
7 523 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16036 12:27.1 9:58.9 10:09.4 9:43.5 38 Tigard 4 42:18.8

Category 3 Masters 35+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 262 Alan Plank Dialed Cycling Team 18809 9:59.2 8:15.4 8:35.8 8:39.6 8:43.6 38 Camas 5 44:13.5
2 81 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 18420 9:50.6 8:34.8 8:47.2 8:54.0 8:59.7 37 Portland 5 45:06.2
3 230 Jason Whittington Team 10 Barrel 15482 10:13.3 8:48.3 8:43.8 9:02.3 8:43.9 38 Portland 5 45:31.5
4 777 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 5394 10:29.2 8:47.1 8:48.6 8:53.0 8:36.3 46 Camas 5 45:34.1
5 1043 Tony Thayer Grouptrail Cycling 20040 10:24.7 8:40.1 8:46.6 9:06.4 8:42.4 39 Portland 5 45:40.1
6 1069 Howard Draper BikePOC 15607 10:33.2 8:46.0 8:42.6 8:57.3 8:44.5 45 Portland 5 45:43.5
7 1008 Brent Morrow 20211 10:37.0 8:47.3 8:44.7 8:54.2 8:41.4 47 Vancouver 5 45:44.5
8 166 Peter Koonce Grouptrail Cycling 12279 9:57.1 8:18.8 8:55.2 8:34.0 10:09.3 48 Portland 5 45:54.3
9 77 James McGrew 18876 10:31.1 8:46.1 8:47.0 8:57.0 9:01.8 49 Husum 5 46:02.9
10 304 Ryan Chase Deschutes Brewery 12493 10:35.7 8:50.1 9:16.4 9:02.0 8:54.5 44 Bend 5 46:38.6
11 850 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 20417 10:30.2 8:42.7 8:58.2 9:09.0 9:23.2 39 Astoria 5 46:43.2
12 478 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 17658 11:08.3 8:53.5 9:00.1 8:53.0 8:56.4 49 Beaverton 5 46:51.2
13 1194 Zac Lytle Team Finger 21280 10:45.7 9:17.0 8:59.9 8:53.8 8:56.4 44 Hood River 5 46:52.7
14 731 Mike Schrankel Team Finger 17870 11:27.5 8:46.8 8:58.3 8:54.2 8:51.9 55 Hood River 5 46:58.6
15 88 Steve Glazer Planet PDX Cycling 20986 11:01.3 8:46.6 9:01.3 9:10.2 9:02.4 51 Lake Oswego 5 47:01.7
16 493 Andy Letourneau 7582 11:30.5 8:56.1 8:55.5 8:57.7 9:17.2 46 Damascus 5 47:36.9
17 1296 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 1178 11:05.3 9:11.2 9:12.1 9:20.3 9:06.5 48 Portland 5 47:55.3
18 87 Ryan Morgan Trusty Switchblade 15864 10:51.9 9:14.4 9:11.6 9:17.0 9:30.2 48 Portland 5 48:05.0
19 1174 Evan Halladay MCC Racing 17268 10:58.4 9:14.1 9:28.8 9:23.3 9:12.3 36 Richland 5 48:16.8
20 733 Randy Scott Deschutes Brewery 16283 11:26.7 9:08.3 9:23.4 9:13.1 9:14.7 59 Bend 5 48:26.1
21 1029 Matt Lichtenfels 3857 11:31.2 9:18.3 9:10.6 9:18.0 9:16.5 46 Portland 5 48:34.5
22 360 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 11062 10:49.9 10:21.8 9:11.2 9:13.5 9:15.4 45 Portland 5 48:51.7
23 1501 David M Miller Team Lazy Tarantulas 12165 11:26.2 9:22.5 9:27.5 9:21.2 9:30.9 44 Portland 5 49:08.2
24 575 Ken Elser Planet PDX Cycling 13475 10:54.0 8:57.9 9:13.7 9:11.4 10:56.7 44 Portland 5 49:13.6
25 1240 Aaron Sander 660 11:45.2 9:14.6 9:26.9 9:47.2 9:17.3 47 Vancouver 5 49:31.1
26 373 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 2023 11:28.1 9:28.2 9:34.9 9:36.8 9:24.8 48 Portland 5 49:32.7
27 141 Dan Froelich Team Fancy 16058 11:58.0 9:21.7 9:25.1 9:34.3 9:15.1 38 Beaverton 5 49:34.1
28 338 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 5605 11:52.9 9:17.5 9:21.7 9:25.9 9:38.2 51 Portland 5 49:36.1
29 205 Billy Holcomb Trusty Switchblade 8698 11:32.4 9:18.6 9:40.7 9:35.8 9:33.2 47 Portland 5 49:40.6
30 1167 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 369 11:15.1 10:21.7 9:32.3 9:24.4 9:24.7 49 Beaverton 5 49:58.1
31 881 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 6360 12:12.2 9:38.3 9:32.3 9:27.2 9:18.8 47 Portland 5 50:08.7
32 1086 Terry Campbell BeerMongers 7657 11:49.7 9:20.1 9:38.2 9:47.6 9:47.9 48 Portland 5 50:23.4
33 1011 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 20192 11:53.2 9:29.7 9:39.5 9:46.2 9:36.4 50 Portland 5 50:24.9
34 1119 David Schmitz Team Finger 18231 11:37.9 9:46.1 9:42.4 9:41.7 9:59.5 54 Hood River 5 50:47.5
35 1493 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 19003 12:00.2 9:34.3 9:43.4 9:48.3 9:50.9 44 Vancouver 5 50:57.0
36 1409 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 457 11:20.8 9:49.0 9:55.8 10:03.1 9:55.4 50 Portland 5 51:04.0
37 582 Gavin McGregor Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 16508 11:41.9 9:40.0 9:54.3 9:57.7 10:05.2 47 Portland 5 51:19.0
38 736 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 1922 11:12.0 12:19.9 9:08.5 9:10.5 56 Gresham 4 41:50.8
39 1237 Matthew Boelter 17690 11:29.6 10:15.1 10:04.8 10:13.7 42 Hillsboro 4 42:03.1
40 1239 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12:00.8 9:45.2 10:04.9 10:14.0 47 Portland 4 42:04.8
41 1333 Jonathan Coy Team Finger 20078 12:09.0 9:43.6 10:00.9 10:11.7 41 Mosier 4 42:05.1
42 674 Joshua Bafford Metropolis Cycle Repair 20733 12:01.7 9:50.3 9:59.8 10:23.1 39 Portland 4 42:14.8
43 918 Matthew Dial Deschutes Brewery 16261 12:21.4 9:47.0 10:31.9 9:47.8 46 Bend 4 42:28.0
44 1235 David Smith 10476 12:06.7 9:59.2 10:17.7 10:16.2 52 Hillsboro 4 42:39.7
45 1183 John Ohotto Swift Racing PDX 18335 11:34.9 10:27.7 9:51.0 10:59.0 53 Portland 4 42:52.5
46 579 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 15135 11:33.9 10:43.9 10:27.8 10:23.3 40 Portland 4 43:08.8
47 823 Dave Dezellem 1113 12:09.5 10:07.1 10:49.2 10:59.9 52 Hillsboro 4 44:05.6
48 948 Thomas Morgan Team Finger 300 13:08.8 10:18.5 10:31.4 10:22.8 54 The Dalles 4 44:21.4
49 959 Ryan Schanno 12424 12:46.6 10:44.7 10:47.5 10:54.1 38 Portland 4 45:12.8
50 474 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 5650 13:19.7 10:24.7 10:31.9 11:08.5 55 Portland 4 45:24.8
51 1365 Joel Gaff Hagerty Cycling 17009 13:10.2 10:47.1 10:47.6 10:48.5 43 Portland 4 45:33.3
52 1395 Jeff Lorenzen 15860 12:35.0 11:12.2 11:27.3 11:36.0 51 Hood River 4 46:50.4
53 726 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 16707 12:47.5 10:38.2 12:06.5 12:03.7 53 Camas 4 47:35.8
54 1503 Dan Oshea 14:31.4 11:55.7 12:25.2 12:25.6 38 Portland 4 51:17.8
DNF 92 Joshua Boelter Bonk Collective 15531 11:45.9 46 Portland
DNF 149 Tony Pitone Trusty Switchblade 12936 12:44.3 54 Portland
DNF 470 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 7164 11:21.9 9:30.1 51 Portland
DNF 816 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 20400 11:07.1 12:30.2 47 Salem

Category 3 Masters 35+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1192 Anna Buckley BeerMongers 18632 11:35.0 9:44.6 9:52.2 9:46.3 48 Portland 4 40:58.0
2 245 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 16623 11:57.1 9:33.2 9:42.1 9:53.2 49 Portland 4 41:05.5
3 1055 Megan Ramey Team Finger 20933 11:54.1 9:45.7 9:52.8 9:49.0 46 Hood River 4 41:21.5
4 872 Nikki Rohan Team Finger 17909 12:17.6 9:46.6 9:56.5 9:46.5 41 Hood River 4 41:47.1
5 117 Hilary Luther 43 Degrees 8901 12:04.3 10:03.9 10:14.4 9:50.0 46 Portland 4 42:12.5
6 123 Amy Solana BicycleAttorney.com 17874 11:55.6 10:06.6 10:19.7 10:26.6 42 Portland 4 42:48.4
7 542 Layla Billowitz Team 10 Barrel 15428 12:33.7 10:14.0 10:14.0 10:22.6 49 Bend 4 43:24.2
8 361 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 15661 12:32.5 10:12.7 10:22.3 10:49.3 38 Portland 4 43:56.7
9 97 Shelly Boelter Bonk Collective 17900 12:25.9 10:22.5 10:28.9 10:39.7 44 Portland 4 43:56.9
10 458 Tess Weir Grouptrail Cycling 5584 13:40.8 10:52.2 10:35.6 10:31.7 53 Beaverton 4 45:40.2
11 1516 Julia Austin Deschutes Brewery 2603 13:20.8 10:58.0 11:18.7 11:20.2 48 Bend 4 46:57.6
12 13 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 20199 13:18.1 11:17.9 11:14.9 11:22.6 37 Milwaukie 4 47:13.4
13 857 Marie Major ANTHM Collective 14:13.1 11:25.5 11:31.2 40 Portland 3 37:09.7

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1457 Luka Weierman 21647 7:36.6 5:22.0 5:33.3 5:13.3 17 Portland 4 23:45.1
2 444 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 7:06.0 5:34.8 5:46.2 5:19.7 15 Tigard 4 23:46.6
3 184 Cameron Wescott 18663 7:09.7 5:47.8 5:37.2 5:12.8 15 Bend 4 23:47.4
4 1453 Zane Moore 20702 7:47.2 5:29.7 5:32.1 5:37.6 16 Portland 4 24:26.5
5 1128 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 18773 8:15.1 5:46.3 5:50.1 5:34.9 13 Portland 4 25:26.3
6 85 Jack Hampson TriTech Select 17620 8:12.0 5:47.2 5:42.4 5:45.0 15 Lake Oswego 4 25:26.5
7 1247 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 20141 8:23.4 5:42.4 5:55.9 5:25.8 13 Portland 4 25:27.4
8 201 Gavin Newman TriTech Bikes 18556 7:49.3 5:56.9 5:54.9 5:58.6 14 Portland 4 25:39.6
9 1509 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 8:19.5 5:49.7 6:11.0 5:52.2 14 Corvallis 4 26:12.3
10 1456 Liam Symms Citizens of Schralp 8:45.8 5:49.6 5:46.5 6:20.1 17 Lake Oswego 4 26:41.9
11 561 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 20798 8:23.5 6:06.4 6:22.1 6:07.4 11 Portland 4 26:59.3
12 1266 Ryan Mares 21637 8:51.1 5:59.8 6:08.2 6:04.5 16 Beaverton 4 27:03.5
13 1361 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 21451 9:09.0 5:57.2 6:04.7 5:57.0 12 Bend 4 27:07.8
14 195 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 20589 8:51.0 6:17.2 6:01.8 5:58.5 12 Bend 4 27:08.4
15 847 Hudson Hollatz Team Finger 21594 9:00.7 5:55.7 6:10.8 6:10.9 15 Hood River 4 27:18.0
16 1394 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18555 8:32.2 6:16.4 6:17.0 6:14.3 14 Portland 4 27:19.8
17 222 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 16029 8:55.5 6:11.5 6:12.8 6:38.0 18 Forest Grove 4 27:57.7
18 824 Nate Dezellem 16784 8:54.6 6:09.7 6:20.1 6:35.5 17 Hillsboro 4 27:59.8
19 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 17611 8:16.8 6:21.1 6:38.8 6:45.4 15 Albany 4 28:02.0
20 796 Johnie Hogue 21558 8:43.3 6:20.9 6:17.6 6:46.2 11 Portland 4 28:07.9
21 1517 Thomas Flanagan 9:25.9 6:20.1 6:03.4 6:24.1 14 Canby 4 28:13.4
22 511 Henry Linn 9:14.6 6:21.0 6:28.4 6:35.0 11 Bend 4 28:38.9
23 1452 Micah Handorff Bonk Collective 18120 8:59.3 6:23.2 6:42.7 6:49.6 17 Portland 4 28:54.7
24 1151 Baker Mills Murder of Crows 21540 9:20.2 6:42.3 6:50.2 12 Bend 3 22:52.6
25 1307 Austin Jackson Dialed Cycling Team 20864 9:23.4 6:47.8 6:46.5 13 Vancouver 3 22:57.6
26 560 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 20342 9:43.6 6:37.3 6:39.0 12 Monmouth 3 22:59.8
27 161 Bjorn Swanson Team S&M 20820 9:24.2 6:50.6 6:51.6 11 The Dalles 3 23:06.3
28 299 Jack Abel Planet PDX Cycling 9:21.7 6:52.2 6:56.4 12 Portland 3 23:10.2
29 1308 Nicolas Betters 20759 9:15.5 6:50.3 7:09.6 16 Portland 3 23:15.3
30 1312 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:54.8 6:35.0 6:49.6 15 Portland 3 23:19.3
31 1315 Layton Knabe 20964 9:56.8 6:43.7 6:50.7 11 Portland 3 23:31.1
32 1454 Charley Myers 16966 9:41.7 6:50.2 7:11.0 18 Boring 3 23:42.8
33 1407 Jack LaBarge 21649 9:55.7 7:11.4 7:34.9 15 Lake oswego 3 24:41.9
34 1515 Henry Tuttle BicycleAttorney.com 10:05.0 7:23.0 7:16.0 15 Portland 3 24:43.9
35 1500 Joe Kabeshita 10:05.3 7:27.8 7:31.0 16 Portland 3 25:04.0
36 910 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 20724 9:53.4 7:45.1 7:42.4 17 Lake Oswego 3 25:20.8
37 147 Carter Hayden Dialed Cycling Team 11:30.5 7:36.9 7:18.5 8 Gresham 3 26:25.8
38 1302 Deegan Russell 21634 10:54.2 8:14.6 7:45.9 11 Hillsboro 3 26:54.6
39 1401 Michael Esperanza TriTech Bikes 10:11.2 7:40.6 9:07.3 15 Portland 3 26:59.0
40 527 Nico Franklin 11:52.9 7:31.3 7:37.7 11 Portland 3 27:01.8
41 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 21474 11:08.8 8:14.2 7:47.5 10 Portland 3 27:10.4
42 973 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17140 10:45.1 8:14.5 8:21.8 17 Milwaukie 3 27:21.3
43 423 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 21472 11:28.5 8:09.5 8:11.3 13 Lake Oswego 3 27:49.2
44 384 Bridger Mills Murder of Crows 20830 11:04.2 8:51.4 8:09.1 11 Bend 3 28:04.6
45 972 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20388 11:12.0 8:47.1 8:13.9 15 Milwaukie 3 28:12.9
46 401 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team NO 11:51.2 8:32.1 8:23.5 10 3 28:46.7
47 1455 Asher Olsen 11:39.7 8:56.4 8:18.7 9 Portland 3 28:54.7
48 1420 Tomoya Sugahara 11:56.8 8:36.1 8:37.7 9 Salem 3 29:10.5
49 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 20865 12:04.8 8:39.4 8:53.0 11 Portland 3 29:37.1
50 568 Garett Hawes 21248 11:49.2 8:53.1 9:01.7 10 Monmouth 3 29:43.9
51 567 Spencer Bradway 12:08.7 8:43.9 8:53.3 11 Portland 3 29:45.8
52 574 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 21554 12:36.3 8:36.5 8:49.9 10 Corvallis 3 30:02.6
53 678 Walter Bartnikowski Bonk Collective 21000 12:03.5 9:11.9 9:14.0 10 Aloha 3 30:29.3
54 1339 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18686 11:59.7 9:14.9 9:15.4 15 Hillsboro 3 30:29.9
55 570 George McGregor 20997 12:32.7 8:57.5 9:15.5 11 Portland 3 30:45.6
56 1402 Andrew Esperanza TriTech Bikes 11:48.4 9:40.7 10:16.3 13 Portland 3 31:45.3
57 677 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 20191 11:35.9 8:30.7 16:29.9 12 Aloha 3 36:36.4
58 1057 Duncan Skiles 13:35.2 9:39.3 9 Portland 2 23:14.4
59 1510 Mateo Berlanga 13:40.8 9:53.3 10 Happy Valley 2 23:34.0
60 1013 Dylan Glazer Planet PDX Cycling TBD 14:20.9 10:00.1 9 Lake oswego 2 24:20.9
61 1498 Corbin Pimley 13:55.5 10:38.3 10 Portland 2 24:33.7
62 337 Blake Mergen Planet PDX Cycling 21606 14:37.0 10:15.8 9 Portland 2 24:52.7
63 1508 Ángel Guevara 21584 14:29.4 11:01.2 9 Vancouver 2 25:30.5
64 571 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 20656 14:46.6 10:58.1 11 Portland 2 25:44.6
65 1392 Spencer Sells 21641 16:08.5 11:27.3 10 Portland 2 27:35.7
66 1205 Marshall Mazzotta 21516 16:17.7 11:26.2 10 Portland 2 27:43.8

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1505 Paige Bedsaul Chris King / Cielo Factory Team 8:59.4 6:12.6 6:08.4 6:16.3 17 Portland 4 27:36.6
2 889 Helena Stedman Grouptrail Cycling 17099 8:18.3 6:28.0 6:45.6 6:29.6 15 Portland 4 28:01.4
3 631 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 18558 8:34.9 6:31.8 6:30.3 6:41.5 14 Portland 4 28:18.4
4 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 20781 8:41.8 6:39.3 6:36.0 6:40.0 11 Gresham 4 28:37.0
5 896 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17801 9:30.2 6:50.8 6:17.7 6:15.0 15 Lake Oswego 4 28:53.6
6 1103 Lauren Hartrich 20587 9:02.3 7:10.1 6:54.3 6:46.3 16 Bend 4 29:52.9
7 443 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 9:22.8 6:54.0 7:12.6 7:03.4 16 Tigard 4 30:32.7
8 1267 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 17130 9:28.5 7:01.6 7:26.4 14 Albany 3 23:56.4
9 846 Hazel Hollatz Team Finger 21593 9:59.6 7:24.4 7:21.0 13 Hood River 3 24:44.9
10 110 Annika Ramey Team Finger 20932 10:17.7 8:17.1 8:18.1 13 Hood River 3 26:52.8
11 1313 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11:02.4 7:35.6 8:28.6 12 Portland 3 27:06.5
12 261 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 20810 11:06.8 8:44.6 8:24.4 12 Portland 3 28:15.7
13 1506 Harper Leritz 10:51.9 8:37.1 8:53.0 14 Portland 3 28:21.9
14 1353 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 18292 11:20.2 8:25.6 9:20.7 14 Corvallis 3 29:06.4
15 1140 Nora Combe Grouptrail Cycling 20915 11:33.1 8:34.9 9:04.1 15 Portland 3 29:12.0
16 1419 Mayumi Sugahara 12:11.0 9:18.4 9:17.0 12 Salem 3 30:46.3
17 630 Isla McGregor 21639 12:23.6 9:16.1 9:16.5 13 Portland 3 30:56.1
18 472 Iris Souders Team S&M 20965 13:22.1 8:49.6 8:53.1 12 Portland 3 31:04.7
19 471 Ada Souders Team S&M 21192 12:44.2 9:18.1 9:23.5 10 Portland 3 31:25.7
20 632 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 21498 13:38.0 9:35.5 10:28.8 11 Portland 3 33:42.2
21 424 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 21473 15:58.4 11:46.0 11 Lake Oswego 2 27:44.3
22 1512 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 17:06.2 13:03.8 11 Portland 2 30:09.9
23 792 Lourdes Thorne 20357 22:20.8 13:10.0 12 Portland 2 35:30.7

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Comment Age City Laps Time
1 981 Steven Hyde BicycleAttorney.com 10:10.0 8:24.9 8:26.4 8:34.3 40 Portland 4 35:35.5
2 236 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13631 10:38.1 8:37.3 8:33.6 8:22.7 43 Gladstone 4 36:11.6
3 344 Jeremy Howard 21403 10:30.6 8:36.1 8:39.7 8:29.0 46 Kelso 4 36:15.3
4 924 Randy Frost Dialed Cycling Team 12846 10:33.3 8:53.1 8:45.9 8:38.0 49 Camas 4 36:50.2
5 1459 Tom Skiles Zenn Racing Team 10:56.3 8:41.0 8:38.6 8:36.9 4 36:52.7
6 556 David Barna Dialed Cycling Team 21359 10:45.0 8:38.8 8:50.5 9:07.5 47 Vancouver 4 37:21.7
7 655 Stuart Fisher-Spurlock 20976 10:14.8 8:32.0 8:34.3 10:07.5 39 Portland 4 37:28.5
8 192 Gerardo Perez 12751 10:52.9 8:54.1 9:05.5 9:01.6 42 Wilsonville 4 37:54.0
9 134 Jason Evans 20512 11:27.6 8:59.0 9:15.2 9:05.6 45 West Linn 4 38:47.3
10 581 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 8985 11:03.6 9:13.8 9:16.5 9:19.8 48 Monmouth 4 38:53.6
11 76 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 9064 11:13.3 9:11.5 9:22.9 9:09.0 53 Portland 4 38:56.6
12 61 Ryan Clay Grouptrail Cycling 20245 11:34.3 9:16.4 9:21.8 9:03.4 38 Portland 4 39:15.8
13 983 Baker Lyon 10868 11:25.8 9:02.4 9:20.0 9:35.2 39 Portland 4 39:23.3
14 950 Laurence Palk 20769 11:07.3 9:23.8 9:30.6 9:32.5 38 Portland 4 39:34.1
15 1347 Jonathan Palmer 18170 11:28.5 9:15.1 9:44.3 9:22.5 46 Portland 4 39:50.3
16 151 Jamie King Grouptrail Cycling 18610 11:19.3 9:35.4 9:37.9 9:51.0 45 Portland 4 40:23.5
17 915 Mike Clark Grouptrail Cycling 12:08.2 9:29.1 9:28.4 9:41.9 48 Hood River 4 40:47.5
18 882 Mike Schwoebel 15336 12:05.4 9:41.5 9:45.4 9:35.8 40 Tigard 4 41:08.0
19 894 Dirk Theisen BeerMongers 17389 11:55.6 9:30.3 9:51.1 9:52.1 49 Milwaukie 4 41:09.0
20 588 Bill Messer 18542 13:33.5 9:16.4 9:18.6 9:10.6 55 Portland 4 41:19.0
21 1482 John Wolf BicycleAttorney.com 11:57.5 9:47.0 9:56.3 9:54.6 Relegated 54 Canby 4 41:35.3
22 1286 Jason Richmond 12:13.4 9:53.6 9:46.2 9:53.9 48 Portland 4 41:47.0
23 980 William Zendner 21335 12:47.6 9:59.9 9:53.0 9:27.8 40 Portland 4 42:08.2
24 213 Tony Ruiz 20056 12:10.0 10:00.3 10:14.7 9:59.9 52 Portland 4 42:24.8
25 240 Cody Herriges Swift Racing PDX 20458 12:40.3 9:48.2 10:00.8 9:58.6 40 Portland 4 42:27.8
26 1221 Reese Lord 12:33.3 9:48.7 10:06.6 10:07.6 49 Portland 4 42:36.1
27 920 Jeff Ehleringer 8980 12:12.8 9:51.6 10:18.4 10:20.6 43 Portland 4 42:43.3
28 1271 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12048 12:16.3 10:18.3 10:04.9 10:09.8 52 Hillsboro 4 42:49.2
29 394 Joel Brinson Planet PDX Cycling 12:12.0 10:18.9 10:12.5 10:16.1 41 Portland 4 42:59.4
30 22 Brad Alderman Vancouver Cyclery 1564 12:58.5 10:06.4 9:59.7 9:57.8 42 Vancouver 4 43:02.3
31 853 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 16962 12:16.7 10:16.6 10:14.0 10:22.7 48 West Linn 4 43:09.9
32 259 Chester Artman Grouptrail Cycling 10138 12:29.2 10:15.6 10:26.6 10:09.1 51 Lake Oswego 4 43:20.4
33 747 Eric Hagen 16124 12:48.0 10:22.0 10:17.2 9:55.9 41 Portland 4 43:23.0
34 27 Christopher Taylor 18776 12:56.4 10:18.7 10:16.1 9:57.4 36 Newberg 4 43:28.5
35 1358 Scott Wazny 18068 12:55.1 10:08.3 10:12.2 10:40.8 50 Portland 4 43:56.3
36 270 Brett Edelen 20973 12:15.1 10:16.8 11:01.5 10:25.6 54 Wilsonville 4 43:58.9
37 39 David Kaysen Dialed Cycling Team 12:22.0 10:39.5 10:46.3 11:09.4 58 Portland 4 44:57.1
38 984 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 12:53.5 10:50.6 10:43.6 43 Portland 3 34:27.6
39 811 John Mark Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2912 12:44.5 11:05.7 10:57.0 42 Tigard 3 34:47.1
40 710 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 16985 13:06.5 10:52.6 10:51.4 45 Vancouver 3 34:50.4
41 601 Charles Barr Grouptrail Cycling 20910 14:42.8 10:39.5 10:44.7 42 Portland 3 36:06.9
42 746 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17522 13:41.9 11:06.3 11:22.8 51 Camas 3 36:10.9
43 944 Mike Mazzotta 16:03.0 12:11.0 12:11.2 42 Portland 3 40:25.1
DNF 912 Morten Bulow 18057 12:43.6 11:35.1 50 Portland

Category 4 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 1224 Jeremy Gomez 20760 10:19.1 8:22.5 8:24.1 8:23.3 27 Bronx 4 35:28.9
2 1100 Graham Frank Marys Bicycle Club p/b Tacovore 10:25.5 8:17.3 8:28.7 8:18.3 29 Corvallis 4 35:29.7
3 326 Dean Proteau 20243 10:20.5 8:24.4 8:39.9 8:47.6 39 Portland 4 36:12.3
4 347 Todd Young 20740 10:34.2 8:54.7 8:56.7 8:53.0 33 Portland 4 37:18.5
5 383 Stuart Garth 21553 10:30.4 9:02.7 9:06.6 8:57.7 38 Portland 4 37:37.3
6 975 Cesar Villegas Team 10 Barrel 17069 10:51.0 8:48.1 9:08.2 8:52.4 9:09.5 31 Portland 4 37:39.6
7 1485 Joe Ergle The Club Roule 18456 10:52.1 9:12.2 9:19.9 9:11.7 9:13.0 34 Portland 4 38:35.8
8 842 Matt Hasenohr ANTHM Collective 21385 11:10.0 9:04.4 9:34.4 9:08.7 9:10.8 31 Portland 4 38:57.4
9 945 Mitchell McGuire 18316 10:24.2 8:38.2 9:31.1 10:51.1 9:38.6 24 Oregon City 4 39:24.5
10 382 Josh Grehan 21471 11:07.4 9:22.3 9:36.6 9:27.9 9:54.2 35 Mulino 4 39:34.1
11 748 Gregory Topete BikePOC 21615 11:03.7 9:19.2 9:22.5 9:54.5 9:45.6 34 Portland 4 39:39.8
12 1483 Eamon Haverty TriTech 11:36.0 9:29.7 10:10.9 9:41.4 19 Portland 4 40:57.9
13 494 Cameron Wynhof Chris Bagg Coaching Group 21581 12:21.0 9:58.3 9:27.7 9:25.4 35 Hillsboro 4 41:12.3
14 852 Peter Lake Oregon State Cycling Club 21411 12:31.2 10:11.4 10:01.5 9:21.1 23 Portland 4 42:05.1
15 938 Max Jones Capitol Velo Cycling 21190 11:59.7 9:56.3 10:12.7 10:11.6 25 Grants Pass 4 42:20.2
16 871 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18635 12:08.4 10:04.9 10:12.8 10:11.6 23 Portland 4 42:37.6
17 492 Ravi Almeter 21303 12:18.9 10:20.0 10:17.4 10:15.3 31 Portland 4 43:11.5
18 848 Marcus Hughes 12:42.5 10:36.1 10:19.0 10:10.0 31 Tualatin 4 43:47.5
19 1362 Charles Lewis Team Bikenetic 21465 12:41.3 11:02.2 10:34.1 11:04.5 35 Portland 4 45:22.0
20 1460 Mike Metz Montana State University 15166 14:22.5 11:01.2 10:13.6 20 Portland 3 35:37.2
21 1376 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 17958 13:24.0 11:19.4 12:35.5 41 Portland 3 37:18.8

Category 4 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 1088 Kira Corbett 20930 12:45.4 10:08.2 9:56.6 9:47.6 22 Bend 4 42:37.7
2 813 Palmer Bassett Lewis & Clark Cycling 20381 12:26.7 10:15.7 10:03.7 10:50.9 22 Portland 4 43:36.9
3 323 Libby McKnight 21502 13:01.6 10:29.5 10:33.8 10:26.1 23 Bend 4 44:30.9
4 689 Stacy Ramakers 20223 13:45.5 10:23.8 10:22.5 10:16.2 44 Lake Oswego 4 44:47.9
5 215 Dani Stiles Dialed Cycling Team 20983 13:05.7 10:44.0 10:31.7 10:29.4 46 Vancouver 4 44:50.7
6 239 Shannon Herriges Swift Racing PDX 20514 13:09.7 11:09.8 11:36.1 35 Portland 3 35:55.5
7 115 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 20256 13:40.2 11:19.2 11:07.6 39 Portland 3 36:06.9
8 306 Sara Halterman Deschutes Brewery 21495 14:15.2 11:10.5 11:01.5 8:12.8 40 Bend 3 36:27.1
9 1354 Tiffany Tabourne Bonk Collective 21536 14:12.8 10:53.8 11:24.2 8:22.6 23 Beaverton 3 36:30.7
10 888 Trina Staloch GEAR WEST 21614 14:04.8 11:33.5 11:15.9 8:39.2 39 Kennewick 3 36:54.1
11 913 Erin Campbell Metropolis Cycle Repair 14:15.9 11:27.8 11:15.0 8:21.2 31 Portland 3 36:58.6
12 18 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 20241 14:19.8 11:24.2 11:32.1 8:46.2 39 Portland 3 37:16.0
13 300 Amanda Abel Planet PDX Cycling 15176 14:21.1 11:30.1 11:40.3 8:40.4 56 Portland 3 37:31.4
14 1066 Shawna Pearson BeerMongers 12018 15:45.6 12:54.1 13:18.5 8:40.9 51 Happy Valley 3 41:58.1
15 1511 Jennifer Trent MCC Racing 21329 16:11.0 13:18.6 12:46.0 8:48.8 47 Kennewick 3 42:15.5
16 1334 Whitney Delk 8:49.9 36 Portland 0 00:00.0

Category 5 Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 285 Jimmy Monge BikePOC 21578 7:50.2 5:34.1 5:47.2 5:31.8 8:38.9 27 Portland 4 24:43.2
2 1497 Andrew Zurn The Club Roule 20592 7:58.2 5:23.7 6:01.3 5:28.4 8:45.9 31 Portland 4 24:51.5
3 1492 Sawyer Lasof 7:44.0 5:37.2 5:51.1 5:39.6 9:11.8 17 Portland 4 24:51.8
4 368 Aaron Baraff 20991 7:46.1 5:41.9 5:47.5 5:38.6 9:01.4 47 Portland 4 24:54.0
5 1399 Trevor Coleman 20898 7:56.3 5:54.6 5:56.0 5:51.5 9:25.4 33 Portland 4 25:38.3
6 499 Martin Hogue 21559 7:52.5 5:49.4 6:06.7 6:01.8 9:21.9 40 Portland 4 25:50.3
7 460 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 21486 8:24.9 5:52.2 6:00.5 5:40.5 9:06.8 32 Portland 4 25:58.0
8 886 Alan Spencer one day 8:19.7 5:48.4 5:55.3 5:57.3 9:20.4 24 Bend 4 26:00.6
9 112 Nathan Kistler 21296 8:52.8 6:04.2 5:43.5 5:51.0 9:30.4 29 Beaverton 4 26:31.4
10 502 Tim Hazen 21583 8:47.4 6:05.6 5:55.8 5:55.4 9:15.6 55 Camas 4 26:44.2
11 1385 Samuel herrera 9:08.4 6:07.2 5:58.7 6:03.2 9:33.6 36 Vancouver 4 27:17.4
12 691 Chris Robison 21469 9:18.5 5:56.6 6:03.5 6:07.1 9:31.2 57 Beaverton 4 27:25.6
13 1017 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 21542 8:53.2 6:25.0 6:18.9 6:23.6 9:22.5 27 Portland 4 28:00.7
14 1462 Keith Olsen 9:50.7 6:18.1 5:59.8 5:53.5 9:39.9 40 Bend 4 28:02.0
15 1463 David Reitan 20094 8:12.8 6:21.7 6:34.0 6:58.3 9:42.3 31 Corvallis 4 28:06.7
16 1464 Hans Reitan 8:11.9 6:25.3 6:33.7 6:55.9 26 Green Bay 4 28:06.7
17 1275 Patrick Van Duser NO 8:34.9 6:34.3 6:34.4 6:35.8 55 Portland 4 28:19.3
18 1384 Aaron Smith 9:22.8 6:24.0 6:23.6 6:20.1 46 Camas 4 28:30.4
19 1171 John Condon Dialed Cycling Team 17498 9:25.2 6:23.8 6:31.5 6:10.7 61 Camas 4 28:31.1
20 255 John Hill 14013 9:15.8 6:27.6 6:24.1 6:25.1 53 Portland 4 28:32.5
21 107 Ryan Price The Club Roule 20457 9:23.4 6:33.9 6:24.7 6:34.2 39 Portland 4 28:56.1
22 1173 Ogden Miller Lewis & Clark Cycling 21588 9:15.3 6:17.1 6:53.3 6:34.2 21 Portland 4 28:59.8
23 1403 Donald Suhr 11811 9:17.0 6:35.8 6:38.0 6:36.9 44 Milwaukie 4 29:07.6
24 1461 Nate Dezellem 16784 9:34.4 6:25.7 6:52.5 6:35.4 17 Hillsboro 4 29:27.9
25 829 Scott Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 18958 9:35.6 6:30.8 6:52.6 6:29.6 69 Portland 4 29:28.5
26 1466 Josh Tillinghast 9:58.4 6:34.8 6:46.9 6:37.6 48 Seattle 4 29:57.6
27 1391 Jeremy Sells 21640 9:18.9 7:06.3 6:59.7 6:46.4 48 Portland 4 30:11.2
28 825 Jeff Dill ANTHM Collective 4377 9:08.3 7:48.7 7:11.5 50 Portland 3 24:08.4
29 1288 Austin Alling 20072 10:14.3 6:53.8 7:24.5 28 Camas 3 24:32.5
30 952 Brennan Pool 11961 9:45.8 7:11.3 7:38.6 23 West Linn 3 24:35.6
31 1273 Carl Hampson 21635 10:51.2 7:23.3 7:39.4 57 Lake Oswego 3 25:53.8
32 57 Jason Braaten The Club Roule 15364 10:56.4 7:58.8 7:57.2 45 Vancouver 3 26:52.3
33 1496 Joseph Nordstrom 12:33.0 7:10.7 7:22.0 45 Portland 3 27:05.6
34 729 Craig Russillo 10727 10:49.7 8:49.1 7:53.2 51 Portland 3 27:31.9
35 1499 Trevor Bavarskas na 13:56.0 7:17.3 7:31.3 24 DAMASCUS 3 28:44.5
36 1490 Jacob Stoumen Rolling Thunder p/b The Missing Link 11:34.2 8:32.1 9:11.6 43 Portland 3 29:17.8
37 1465 Shawn Russell Bonk Collective 11:59.7 12:49.0 42 Hillsboro 2 24:48.6

Category 5 Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Comment Age City Laps Time
1 1001 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 17871 8:42.1 6:06.2 6:19.1 5:59.3 37 Portland 4 27:06.6
2 937 Katie Jenkins 8:41.3 6:05.7 6:21.2 5:59.3 Warning: Inappropriate attire 31 Portland 4 27:07.4
3 172 Kaitlin Littleford 20850 8:48.3 6:11.6 6:16.6 6:14.0 30 Portland 4 27:30.4
4 1113 Lindsay Peters Team 10 Barrel 20919 9:00.0 6:15.0 6:15.5 6:20.9 41 Bend 4 27:51.3
5 695 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 21260 9:01.6 6:19.9 6:20.8 6:20.1 46 Portland 4 28:02.3
6 193 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 21562 8:46.4 6:35.3 6:38.9 6:46.6 43 Vancouver 4 28:47.1
7 1380 Sarah Phillips 21251 9:10.0 6:37.4 6:33.2 45 Portland 3 22:20.5
8 1012 Nicole Goode Team Finger 21547 9:04.8 6:41.7 6:52.3 49 Hood River 3 22:38.7
9 1495 Kara Bittner 21491 10:14.3 6:52.8 6:40.4 45 Portland 3 23:47.4
10 454 Jennifer Bianchini 21617 9:56.5 7:12.7 7:06.7 48 Portland 3 24:15.8
11 98 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 21104 10:41.7 7:21.5 7:07.7 31 Portland 3 25:10.8
12 1158 Melia Tichenor Gladiators 12263 10:13.5 7:40.7 7:25.9 37 Portland 3 25:20.0
13 1468 Joanna Olsen 11:02.8 7:26.1 6:54.0 39 Bend 3 25:22.8
14 91 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 21060 10:46.8 7:15.5 7:20.8 34 Portland 3 25:23.0
15 935 Melissa Hinton 21625 10:44.2 7:21.1 7:18.2 9:07.5 37 Portland 3 25:23.4
16 549 Sarah Foote Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 21599 10:30.9 7:36.0 7:47.0 9:10.4 39 Portland 3 25:53.8
17 1470 Erin Stone Soles Inspired 15919 11:19.4 7:24.6 7:28.9 9:30.9 49 Portland 3 26:12.8
18 252 Sydney Endow 21076 11:20.7 7:25.8 7:52.5 25 Hood River 3 26:38.9
19 1467 Karen Mularski Soles Inspired PDX 10:40.1 8:00.8 8:17.6 51 Portland 3 26:58.4
20 1494 Katherine Hamilton BikePOC 21566 10:54.2 7:41.5 8:40.6 30 Portland 3 27:16.2
21 1469 Jillian Paxton Soles Inspired PDX 12:52.7 8:32.2 8:43.4 38 Portland 3 30:08.2
22 84 Maia Hampson 20372 13:39.6 8:51.0 45 Lake Oswego 2 22:30.5
23 253 Jessica M Prior 21019 17:31.0 10:53.2 34 Portland 2 28:24.1

Clydesdale

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 692 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 14155 10:51.4 9:08.6 9:02.4 9:07.3 43 Albany 5 47:19.1
2 1491 Jason Evans 11:05.7 9:14.0 9:16.0 9:25.0 45 West Linn 5 48:13.6
3 1393 Gerardo Perez 12751 11:09.5 9:16.5 9:14.8 9:23.8 41 Wilsonville 5 48:15.3
4 741 Chris Wierman Dialed Cycling Team 16088 11:14.3 9:22.6 9:30.1 9:19.1 50 Tualatin 5 49:04.6
5 234 Timothy Breault Planet PDX Cycling 17680 11:07.6 9:17.4 9:20.6 10:11.6 41 Oregon City 5 49:51.3
6 707 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 2709 11:21.0 9:33.2 9:46.3 9:45.3 56 Vancouver 5 50:11.3
7 150 Nathan Koch Dialed Cycling Team 15826 11:18.2 9:38.3 10:26.3 10:09.3 47 Bingen 4 41:32.0
8 106 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 16651 11:12.4 9:22.6 11:18.6 10:14.3 37 Bingen 4 42:07.8
9 121 Mark Sather The Hub Cyclery Bend 14133 11:45.9 10:03.9 10:27.2 10:30.5 51 Tigard 4 42:47.4
10 704 Michael Clark Stumptown Cycling Club 5500 11:35.2 9:54.2 11:31.2 10:23.3 53 Portland 4 43:23.8
11 897 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 435 12:12.1 10:23.0 10:38.5 10:22.8 50 Lake Oswego 4 43:36.3
12 1022 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 5436 12:17.9 10:23.9 10:42.5 11:14.2 38 Clackamas 4 44:38.4
13 47 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 6044 12:47.5 10:41.8 11:02.4 10:57.5 53 Portland 4 45:29.1
14 1471 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 15958 13:02.5 10:30.3 11:08.1 11:06.3 52 Wilsonville 4 45:47.1
15 1351 Vince Rodarte River City Bicycles - Bike Law 15641 12:57.4 11:09.1 10:55.3 11:06.9 47 Portland 4 46:08.6
16 679 Rodney Billowitz 16419 12:53.0 11:06.3 11:19.6 11:01.4 57 Bend 4 46:20.2
17 1404 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6960 12:59.9 11:01.6 11:31.8 12:23.7 51 Portland 4 47:56.9
18 11 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Link 20917 12:57.5 11:22.9 11:49.0 11:50.0 55 Tigard 4 47:59.4
19 139 Joel Sherman 13314 11:16.7 17:05.9 9:40.5 10:12.0 44 Portland 4 48:15.0
20 357 Saachi Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16717 13:43.8 10:58.0 12:01.4 11:51.7 39 Portland 4 48:34.8
21 48 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 18285 15:12.3 12:36.8 12:33.3 12:54.0 54 Portland 4 53:16.3
22 985 Stephen Carter Planet PDX Cycling 11346 14:08.1 12:59.5 14:03.4 42 Longview 3 41:10.9
DNF 268 Sean Stroup BeerMongers 9143 12:37.6 48 Portland

Junior Open 13-14

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1128 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 18773 8:15.1 5:46.3 5:50.1 5:34.9 13 Portland 4 25:26.3
2 1247 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 20141 8:23.4 5:42.4 5:55.9 5:25.8 13 Portland 4 25:27.4
3 201 Gavin Newman TriTech Bikes 18556 7:49.3 5:56.9 5:54.9 5:58.6 14 Portland 4 25:39.6
4 1509 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 8:19.5 5:49.7 6:11.0 5:52.2 14 Corvallis 4 26:12.3
5 1394 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18555 8:32.2 6:16.4 6:17.0 6:14.3 14 Portland 4 27:19.8
6 1517 Thomas Flanagan 9:25.9 6:20.1 6:03.4 6:24.1 14 Canby 4 28:13.4
7 1307 Austin Jackson Dialed Cycling Team 20864 9:23.4 6:47.8 6:46.5 13 Vancouver 3 22:57.6
8 423 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 21472 11:28.5 8:09.5 8:11.3 13 Lake Oswego 3 27:49.2
9 1402 Andrew Esperanza TriTech Bikes 11:48.4 9:40.7 10:16.3 13 Portland 3 31:45.3

Junior Open 15-16

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 444 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 7:06.0 5:34.8 5:46.2 5:19.7 15 Tigard 4 23:46.6
2 184 Cameron Wescott 18663 7:09.7 5:47.8 5:37.2 5:12.8 15 Bend 4 23:47.4
3 1453 Zane Moore 20702 7:47.2 5:29.7 5:32.1 5:37.6 16 Portland 4 24:26.5
4 85 Jack Hampson TriTech Select 17620 8:12.0 5:47.2 5:42.4 5:45.0 15 Lake Oswego 4 25:26.5
5 1266 Ryan Mares 21637 8:51.1 5:59.8 6:08.2 6:04.5 16 Beaverton 4 27:03.5
6 847 Hudson Hollatz Team Finger 21594 9:00.7 5:55.7 6:10.8 6:10.9 15 Hood River 4 27:18.0
7 688 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team 17611 8:16.8 6:21.1 6:38.8 6:45.4 15 Albany 4 28:02.0
8 1308 Nicolas Betters 20759 9:15.5 6:50.3 7:09.6 16 Portland 3 23:15.3
9 1312 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9:54.8 6:35.0 6:49.6 15 Portland 3 23:19.3
10 1407 Jack LaBarge 21649 9:55.7 7:11.4 7:34.9 15 Lake oswego 3 24:41.9
11 1515 Henry Tuttle BicycleAttorney.com 10:05.0 7:23.0 7:16.0 15 Portland 3 24:43.9
12 1500 Joe Kabeshita 10:05.3 7:27.8 7:31.0 16 Portland 3 25:04.0
13 1401 Michael Esperanza TriTech Bikes 10:11.2 7:40.6 9:07.3 15 Portland 3 26:59.0
14 972 Conner Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 20388 11:12.0 8:47.1 8:13.9 15 Milwaukie 3 28:12.9
15 1339 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18686 11:59.7 9:14.9 9:15.4 15 Hillsboro 3 30:29.9

Junior Open 17-18

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1457 Luka Weierman 21647 7:36.6 5:22.0 5:33.3 5:13.3 17 Portland 4 23:45.1
2 1456 Liam Symms Citizens of Schralp 8:45.8 5:49.6 5:46.5 6:20.1 17 Lake Oswego 4 26:41.9
3 222 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 16029 8:55.5 6:11.5 6:12.8 6:38.0 18 Forest Grove 4 27:57.7
4 824 Nate Dezellem 16784 8:54.6 6:09.7 6:20.1 6:35.5 17 Hillsboro 4 27:59.8
5 1452 Micah Handorff Bonk Collective 18120 8:59.3 6:23.2 6:42.7 6:49.6 17 Portland 4 28:54.7
6 1454 Charley Myers 16966 9:41.7 6:50.2 7:11.0 18 Boring 3 23:42.8
7 910 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 20724 9:53.4 7:45.1 7:42.4 17 Lake Oswego 3 25:20.8
8 973 Evan Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17140 10:45.1 8:14.5 8:21.8 17 Milwaukie 3 27:21.3

Junior Open 9-12

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 561 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 20798 8:23.5 6:06.4 6:22.1 6:07.4 11 Portland 4 26:59.3
2 1361 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 21451 9:09.0 5:57.2 6:04.7 5:57.0 12 Bend 4 27:07.8
3 195 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 20589 8:51.0 6:17.2 6:01.8 5:58.5 12 Bend 4 27:08.4
4 796 Johnie Hogue 21558 8:43.3 6:20.9 6:17.6 6:46.2 11 Portland 4 28:07.9
5 511 Henry Linn 9:14.6 6:21.0 6:28.4 6:35.0 11 Bend 4 28:38.9
6 1151 Baker Mills Murder of Crows 21540 9:20.2 6:42.3 6:50.2 12 Bend 3 22:52.6
7 560 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 20342 9:43.6 6:37.3 6:39.0 12 Monmouth 3 22:59.8
8 161 Bjorn Swanson Team S&M 20820 9:24.2 6:50.6 6:51.6 11 The Dalles 3 23:06.3
9 299 Jack Abel Planet PDX Cycling 9:21.7 6:52.2 6:56.4 12 Portland 3 23:10.2
10 1315 Layton Knabe 20964 9:56.8 6:43.7 6:50.7 11 Portland 3 23:31.1
11 147 Carter Hayden Dialed Cycling Team 11:30.5 7:36.9 7:18.5 8 Gresham 3 26:25.8
12 1302 Deegan Russell 21634 10:54.2 8:14.6 7:45.9 11 Hillsboro 3 26:54.6
13 527 Nico Franklin 11:52.9 7:31.3 7:37.7 11 Portland 3 27:01.8
14 789 Logan Trost BicycleAttorney.com 21474 11:08.8 8:14.2 7:47.5 10 Portland 3 27:10.4
15 384 Bridger Mills Murder of Crows 20830 11:04.2 8:51.4 8:09.1 11 Bend 3 28:04.6
16 401 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team NO 11:51.2 8:32.1 8:23.5 10 3 28:46.7
17 1455 Asher Olsen 11:39.7 8:56.4 8:18.7 9 Portland 3 28:54.7
18 1420 Tomoya Sugahara 11:56.8 8:36.1 8:37.7 9 Salem 3 29:10.5
19 448 Leo Herriges Swift Racing PDX 20865 12:04.8 8:39.4 8:53.0 11 Portland 3 29:37.1
20 568 Garett Hawes 21248 11:49.2 8:53.1 9:01.7 10 Monmouth 3 29:43.9
21 567 Spencer Bradway 12:08.7 8:43.9 8:53.3 11 Portland 3 29:45.8
22 574 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 21554 12:36.3 8:36.5 8:49.9 10 Corvallis 3 30:02.6
23 678 Walter Bartnikowski Bonk Collective 21000 12:03.5 9:11.9 9:14.0 10 Aloha 3 30:29.3
24 570 George McGregor 20997 12:32.7 8:57.5 9:15.5 11 Portland 3 30:45.6
25 677 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 20191 11:35.9 8:30.7 16:29.9 12 Aloha 3 36:36.4
26 1057 Duncan Skiles 13:35.2 9:39.3 9 Portland 2 23:14.4
27 1510 Mateo Berlanga 13:40.8 9:53.3 10 Happy Valley 2 23:34.0
28 1013 Dylan Glazer Planet PDX Cycling TBD 14:20.9 10:00.1 9 Lake oswego 2 24:20.9
29 1498 Corbin Pimley 13:55.5 10:38.3 10 Portland 2 24:33.7
30 337 Blake Mergen Planet PDX Cycling 21606 14:37.0 10:15.8 9 Portland 2 24:52.7
31 1508 Ángel Guevara 21584 14:29.4 11:01.2 9 Vancouver 2 25:30.5
32 571 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 20656 14:46.6 10:58.1 11 Portland 2 25:44.6
33 1392 Spencer Sells 21641 16:08.5 11:27.3 10 Portland 2 27:35.7
34 1205 Marshall Mazzotta 21516 16:17.7 11:26.2 10 Portland 2 27:43.8

Junior Women 13-14

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 631 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 18558 8:34.9 6:31.8 6:30.3 6:41.5 14 Portland 4 28:18.4
2 1267 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 17130 9:28.5 7:01.6 7:26.4 14 Albany 3 23:56.4
3 846 Hazel Hollatz Team Finger 21593 9:59.6 7:24.4 7:21.0 13 Hood River 3 24:44.9
4 110 Annika Ramey Team Finger 20932 10:17.7 8:17.1 8:18.1 13 Hood River 3 26:52.8
5 1506 Harper Leritz 10:51.9 8:37.1 8:53.0 14 Portland 3 28:21.9
6 1353 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 18292 11:20.2 8:25.6 9:20.7 14 Corvallis 3 29:06.4
7 630 Isla McGregor 21639 12:23.6 9:16.1 9:16.5 13 Portland 3 30:56.1

Junior Women 15-16

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1505 Paige Bedsaul Chris King / Cielo Factory Team 8:59.4 6:12.6 6:08.4 6:16.3 17 Portland 4 27:36.6
2 889 Helena Stedman Grouptrail Cycling 17099 8:18.3 6:28.0 6:45.6 6:29.6 15 Portland 4 28:01.4
3 896 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17801 9:30.2 6:50.8 6:17.7 6:15.0 15 Lake Oswego 4 28:53.6
4 1103 Lauren Hartrich 20587 9:02.3 7:10.1 6:54.3 6:46.3 16 Bend 4 29:52.9
5 443 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 9:22.8 6:54.0 7:12.6 7:03.4 16 Tigard 4 30:32.7
6 1140 Nora Combe Grouptrail Cycling 20915 11:33.1 8:34.9 9:04.1 15 Portland 3 29:12.0

Junior Women 9-12

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 146 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 20781 8:41.8 6:39.3 6:36.0 6:40.0 11 Gresham 4 28:37.0
2 1313 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 11:02.4 7:35.6 8:28.6 12 Portland 3 27:06.5
3 261 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 20810 11:06.8 8:44.6 8:24.4 12 Portland 3 28:15.7
4 1419 Mayumi Sugahara 12:11.0 9:18.4 9:17.0 12 Salem 3 30:46.3
5 472 Iris Souders Team S&M 20965 13:22.1 8:49.6 8:53.1 12 Portland 3 31:04.7
6 471 Ada Souders Team S&M 21192 12:44.2 9:18.1 9:23.5 10 Portland 3 31:25.7
7 632 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 21498 13:38.0 9:35.5 10:28.8 11 Portland 3 33:42.2
8 424 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 21473 15:58.4 11:46.0 11 Lake Oswego 2 27:44.3
9 1512 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 17:06.2 13:03.8 11 Portland 2 30:09.9
10 792 Lourdes Thorne 20357 22:20.8 13:10.0 12 Portland 2 35:30.7

Masters 50+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Laps Time
1 587 Aaron Leritz Evolution Racing 2844 9:58.4 8:05.8 8:15.3 8:13.2 53 Portland 5 42:45.4
2 178 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 7983 9:59.0 8:07.8 8:14.1 8:09.9 54 Portland 5 42:53.3
3 755 Michael Brown WebCyclery Racing 2604 9:58.2 8:21.2 8:26.7 8:25.7 51 Bend 5 43:50.9
4 200 James Tervo Team S&M 1425 10:20.8 8:33.7 8:32.0 8:39.9 52 Portland 5 44:27.5
5 224 John Weathers BicycleAttorney.com 2777 10:20.4 8:20.1 8:26.8 8:34.1 52 Portland 5 44:27.5
6 1166 Carl Brakenhielm Stoeckli Racing Team 10:42.8 8:18.8 8:28.1 8:37.5 50 Lake Oswego 5 44:47.5
7 208 Eric Cress Team 10 Barrel 12122 10:40.4 8:22.8 8:31.2 8:48.5 51 Portland 5 45:03.7
8 315 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 7269 10:16.7 8:39.2 8:39.1 8:47.1 51 Portland 5 45:10.8
9 95 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15942 10:27.9 8:36.8 8:42.1 8:41.3 52 Washougal 5 45:17.9
10 898 Scott Trautman Dialed Cycling Team 10048 10:32.6 8:40.0 8:35.1 8:42.8 7:43.5 7:45.5 56 Camas 5 45:26.2
11 129 James Coats 17995 10:43.2 8:25.5 8:54.0 8:51.2 7:48.9 7:48.1 58 Bend 5 45:32.7
12 68 John Hatfield Dialed Cycling Team 3688 10:40.7 8:49.5 8:44.3 8:37.5 7:48.4 7:49.7 54 Portland 5 45:37.8
13 49 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10611 10:47.7 8:46.7 8:53.2 9:11.8 7:54.0 7:48.0 57 Portland 5 46:51.1
14 743 Brian Wise Dialed Cycling Team 16995 10:44.1 8:45.9 9:19.3 9:07.4 7:44.7 7:54.5 51 Vancouver 5 46:58.0
15 586 Mike Hamness Dialed Cycling Team 17054 10:41.9 8:59.3 9:10.5 9:17.1 7:45.1 8:23.9 50 Vancouver 5 47:34.1
16 180 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 8907 11:00.6 9:06.2 9:10.4 9:23.8 7:56.1 8:42.8 55 Portland 5 48:02.8
17 113 Martin Baker BicycleAttorney.com 1601 11:27.8 9:16.9 9:19.0 9:13.2 8:18.2 8:29.0 55 Portland 5 48:23.6
18 276 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 1853 11:23.1 9:21.9 9:15.4 9:17.9 8:15.5 8:14.1 55 Portland 5 48:38.6
19 438 Scott Mares Threshold Velo 8561 10:51.7 9:17.2 9:28.7 9:33.0 8:20.3 8:44.7 55 Portland 5 48:40.9
20 390 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 165 11:56.3 9:17.3 9:25.5 9:18.0 8:42.1 8:42.1 56 Beaverton 5 49:12.6
21 298 Mike Abel Planet PDX Cycling 11:31.4 9:17.0 9:23.2 9:31.9 8:33.8 8:35.8 53 Portland 5 49:17.0
22 348 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 30 11:53.0 9:26.6 9:23.4 9:35.5 8:30.0 57 Vancouver 5 49:49.6
23 1206 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 16347 12:04.5 9:28.1 9:28.4 9:28.1 8:53.2 50 Portland 5 49:51.5
24 1472 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 10382 11:47.8 9:27.4 9:45.3 9:42.3 8:38.3 52 Corvallis 5 50:22.6
25 1473 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 153 12:11.7 9:10.6 9:26.8 9:55.7 8:39.5 51 Albany 5 50:27.0
26 844 Derek S Hoenisch Independant 20446 12:07.9 9:36.7 9:31.8 9:59.6 8:38.9 57 Lake Oswego 4 41:15.9
27 820 Pete Conklin 2886 12:06.8 9:36.3 9:51.6 9:52.1 8:45.6 59 Portland 4 41:26.7
28 815 Jason Bietz 1529 11:51.1 9:44.6 10:02.7 9:52.8 8:58.8 56 Sherwood 4 41:31.1
29 1488 Kraig Erickson 10Barrel 12:03.6 9:48.6 9:51.6 9:53.7 9:02.7 51 Bend 4 41:37.4
30 902 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 5576 12:23.9 9:59.0 9:50.7 9:45.4 8:54.1 56 Portland 4 41:58.9
31 486 Tom Bird 7389 12:13.7 9:51.9 10:12.4 9:52.1 8:44.0 54 Tigard 4 42:10.0
32 753 Trig Rogers BicycleAttorney.com 367 12:46.3 9:55.1 9:54.2 9:47.8 8:44.8 56 Portland 4 42:23.3
33 1475 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16183 12:05.9 9:43.4 10:53.1 9:51.0 9:14.9 56 Portland 4 42:33.3
34 643 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 1391 12:25.3 9:53.1 10:05.8 10:11.6 8:49.0 58 Brush Prairie 4 42:35.7
35 1375 Darrell Beck yes 12:36.7 10:11.0 10:07.3 10:15.6 9:10.2 53 Oregon City 4 43:10.5
36 956 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 7455 12:27.8 10:10.1 10:26.6 10:13.1 9:21.6 58 Portland 4 43:17.5
37 101 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 6760 12:56.7 10:15.8 10:14.8 10:26.2 9:26.8 57 Portland 4 43:53.4
38 513 Jeff Copus 16195 12:14.9 10:30.1 10:26.6 10:42.7 9:14.6 53 Portland 4 43:54.2
39 1474 Greg Myers 6599 12:35.8 10:20.0 10:29.0 10:52.8 9:33.0 39 Portland 4 44:17.5
40 122 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 2696 12:47.5 10:07.1 10:34.1 10:58.4 9:37.6 53 Portland 4 44:27.0
41 941 James Lais 3977 12:48.8 10:29.4 10:44.8 10:30.3 9:40.7 53 Portland 4 44:33.2
42 867 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 17833 12:32.6 10:28.4 10:43.1 11:13.4 9:33.5 60 Mulino 4 44:57.4
43 305 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 2710 13:08.2 10:27.3 10:41.3 10:50.6 9:25.1 56 Washougal 4 45:07.3
44 212 Tony Ruiz 20056 12:53.8 10:35.2 11:06.5 10:54.7 9:25.2 52 Portland 4 45:30.1
45 1484 BODJIE TRAIN Grouptrail Cycling 13733 13:17.4 10:36.8 11:02.1 11:05.0 10:21.0 50 Portland 4 46:01.2
46 1220 Bjoern Brunner 13:12.8 11:13.6 11:23.7 11:10.8 9:49.3 52 Portland 4 47:00.8
47 1359 Charles Patzner 10969 14:24.4 11:38.1 11:29.1 11:15.5 9:53.3 52 Salem 4 48:47.0
DNF 1355 Michael Thoen USMES 12365 15:07.5 11:59.5 9:28.5 51 Portland

Masters 50+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 207 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 15859 11:30.4 9:28.5 9:44.7 9:44.1 10:17.9 52 Bend 4 40:27.6
2 457 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7545 11:42.5 9:38.0 9:45.7 9:42.7 10:47.4 55 Portland 4 40:48.8
3 225 Stephanie Spiak 18795 12:06.1 9:50.3 9:40.4 10:06.0 10:34.2 50 Portland 4 41:42.7
4 50 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 13460 11:46.0 10:03.7 11:40.9 10:27.3 10:23.2 58 Bend 4 43:57.8
5 83 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 3242 12:39.0 10:32.6 10:31.3 10:29.1 51 Salem 4 44:11.9
6 418 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 12302 12:52.8 10:44.9 10:56.0 10:48.2 52 Portland 4 45:21.8
7 501 Kara Weld Team Finger 20796 13:35.0 10:35.0 10:39.4 10:48.0 53 Hood River 4 45:37.3
8 503 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 8048 13:40.7 11:12.8 11:34.3 56 Portland 3 36:27.7
9 1382 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 12119 14:28.3 11:24.6 11:19.1 55 Bend 3 37:11.9
10 159 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 7765 14:14.0 11:49.9 12:02.6 51 Forest Grove 3 38:06.4
11 995 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 11968 18:07.1 15:29.0 15:33.5 54 Oregon City 3 49:09.5
DNF 794 Donna Metz BicycleAttorney.com 15203 58 Renton

Masters 60+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Laps Time
1 596 Michael Metz BicycleAttorney.com 15198 11:08.5 9:14.4 9:03.8 9:02.0 60 Renton 5 47:36.1
2 456 John Napier Metropolis Cycle Repair 11696 11:29.6 9:06.2 9:09.1 9:03.9 61 Vancouver 5 47:59.1
3 419 Steven Thorne BikeFlights.com 11:11.7 9:07.1 9:16.3 9:17.2 61 Portland 5 48:23.1
4 335 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 4935 11:23.0 9:15.6 9:39.1 9:47.6 8:55.4 67 Corvallis 4 40:05.2
5 406 Terry Mallon Team Finger 13421 11:31.9 9:44.9 9:26.4 9:26.9 9:24.4 67 Mt hood pksl 4 40:10.0
6 765 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9593 11:36.3 9:35.7 9:35.7 9:44.8 9:23.6 61 Portland 4 40:32.4
7 238 Walter Bianchini 15688 11:44.1 9:48.3 9:29.1 9:37.1 10:00.2 63 Portland 4 40:38.5
8 340 David Luoma Cyclepath PDX Racing 2053 11:33.9 9:44.4 9:46.5 9:50.5 9:34.7 65 Portland 4 40:55.2
9 455 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 15873 12:55.1 9:40.0 9:44.5 9:20.2 9:43.8 60 Vancouver 4 41:39.7
10 933 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 4009 11:52.6 9:54.9 9:54.3 10:00.8 9:24.7 66 Vancouver 4 41:42.5
11 1169 Eric Brainich BeerMongers 12:30.8 9:41.2 9:56.0 9:43.0 9:26.7 62 Portland 4 41:50.9
12 1374 Dieter Hoffmann 1011 12:34.6 10:12.4 10:24.9 10:17.4 65 Portland 4 43:29.2
13 10 Rick Gregory Black Dog Velo 166 12:52.1 10:25.4 10:23.7 10:29.7 69 Eugene 4 44:10.8
14 430 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 692 12:34.7 10:33.2 10:51.3 10:20.5 65 Aurora 4 44:19.6
15 899 Steve Van Bergen 5586 12:41.7 10:16.1 10:15.8 11:21.5 60 Portland 4 44:35.0
16 756 Mark Schwyhart Team S&M 15473 12:33.7 11:06.1 10:46.4 10:20.3 69 Portland 4 44:46.4
17 398 Nick Madronio 21103 13:11.1 10:42.6 10:31.6 10:23.7 63 Kelso 4 44:48.9
18 206 Alan Thomason Deschutes Brewery 10023 13:03.4 10:28.9 10:37.7 10:42.1 62 Redmond 4 44:52.0
19 512 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 8988 13:10.0 10:40.5 10:47.7 11:03.8 66 Tigard 4 45:41.9
20 1228 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 3390 13:42.0 11:13.3 11:02.7 11:09.8 60 Portland 4 47:07.7
21 1383 Billy Thomas Deschutes Brewery 11415 13:27.2 11:32.5 11:05.4 11:20.0 61 Bend 4 47:25.0
22 283 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 7231 13:40.6 11:20.4 11:24.0 11:37.3 62 Beaverton 4 48:02.2
23 389 John Nicholas Stumptown Cycling Club 5175 14:05.1 11:20.5 11:35.4 11:42.8 67 Portland 4 48:43.7
24 964 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 2223 14:43.6 12:25.9 11:51.8 11:46.9 63 Portland 4 50:48.1
25 599 Darell Provencher Team Rose City 338 15:26.4 12:08.2 12:02.2 68 West Linn 3 39:36.7
26 42 Brian Catterson 21464 17:03.8 61 Portland 1 17:03.7
DNF 1168 Dan Davis Boneyard Cycling 320 13:31.4 12:43.1 64 Bend

Masters 60+ Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 56 Lora Melkonian Team Finger 10500 11:29.1 9:25.1 9:46.8 9:41.7 63 Trout Lake 4 40:22.6
2 548 Pam Reid Team Rose City 346 13:06.2 10:40.5 10:32.2 10:27.3 65 Portland 4 44:46.1
3 1058 Katherine Christensen BicycleAttorney.com 13:45.4 10:56.5 10:39.4 10:54.8 62 Portland 4 46:16.0
4 1323 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 7212 14:51.5 12:16.4 12:10.1 62 Portland 3 39:17.9
5 1146 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 4511 17:34.7 15:13.5 15:27.0 66 Portland 3 48:15.1
6 377 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 4650 20:09.4 17:43.6 69 Portland 2 37:52.9

Masters 70+ Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 1282 Tom Webb Team Rose City 7239 11:58.7 9:41.0 9:58.2 9:55.3 70 Portland 4 41:33.1
2 28 Ron Strasser Team S&M 417 12:23.4 10:32.6 10:38.1 10:54.8 73 Portland 4 44:28.8
3 414 Steve Rearden Blondie Velo 1246 12:32.3 10:59.8 10:47.6 10:28.5 71 Portland 4 44:48.1
4 854 Gary LeGendre 20406 14:05.3 11:34.6 11:13.9 11:10.2 74 Portland 4 48:03.9
5 51 Tad Hodgert Deschutes Brewery 14:42.9 12:02.2 12:13.6 76 Bend 3 38:58.6
6 873 Dennis Rose 4517 15:46.5 13:19.1 13:30.9 70 Portland 3 42:36.4
7 17 Edward Lanton 16:20.1 14:39.6 14:25.0 72 Portland 3 45:24.6

Singlespeed Open

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 618 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 326 9:10.5 7:35.6 7:32.5 7:38.0 45 Forest Grove 6 47:25.5
2 664 Jeremy Russell 11209 9:08.7 7:36.4 7:36.7 7:45.0 40 Portland 6 47:43.7
3 862 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamico 15102 9:08.2 7:39.7 7:37.0 7:48.7 36 Hillsboro 6 47:51.6
4 615 Paul LaCava Team S&M 6248 9:12.0 7:35.4 7:48.9 7:49.4 44 Portland 6 48:07.6
5 639 Robert Cummings Team S&M 17497 9:38.0 7:42.9 7:39.1 7:49.4 28 Portland 6 48:28.5
6 610 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 4761 9:37.3 7:44.8 7:40.4 7:46.0 38 Portland 6 48:57.4
7 1520 Jade Rohde Land Shark 9:39.2 7:40.7 7:41.5 7:49.1 16 Ashland 6 49:29.3
8 962 Bradford Smith Speedvagen 21299 9:12.3 7:48.3 7:58.0 8:05.1 39 Portland 6 49:50.8
9 670 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 20695 9:42.2 8:02.6 8:06.8 8:08.2 34 Portland 6 50:29.3
10 919 Andy Edick Swift Racing PDX 15229 9:40.3 7:56.3 8:15.5 8:05.1 34 Portland 6 51:02.1
11 978 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 1334 9:35.9 8:07.3 8:10.3 8:23.3 45 Portland 6 51:40.9
12 958 Ira Ryan Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 1749 9:41.0 8:12.9 8:22.0 8:31.4 46 Portland 6 51:56.8
13 79 Micah Melkonian Team Finger 10501 10:04.5 8:16.1 8:24.1 8:31.7 25 White Salmon 5 43:46.3
14 614 Moses Keener Capitol Velo Cycling 20187 9:35.4 8:08.8 8:23.9 8:47.7 30 Salem 5 43:48.9
15 1357 Bill Warburton Cascadia Junior Cycling 461 10:10.3 8:11.2 8:29.4 8:32.1 42 Bend 5 44:01.2
16 911 Michael Brown WebCyclery Racing 2604 10:20.0 8:16.3 8:26.1 8:39.7 51 Bend 5 44:21.5
17 461 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 11975 9:38.0 8:03.4 8:11.3 10:08.6 44 Portland 5 44:40.1
18 1031 Jason Britton 5998 10:20.8 8:48.8 8:27.3 8:34.7 43 Portland 5 44:57.1
19 1477 Brian Kearns 10:03.5 8:35.9 8:43.7 8:47.7 34 Oakland 5 45:09.5
20 505 Julian Roden 3153 10:08.8 8:31.2 8:49.2 8:40.3 26 Portland 5 45:12.1
21 861 Jordan Miller Deschutes Brewery 16622 10:23.6 8:43.9 8:31.8 8:52.3 40 Sisters 5 45:25.6
22 1421 Martin Acosta Rock Creek Cyclery 14033 10:38.2 8:41.8 8:47.3 8:41.6 33 Hillsboro 5 45:32.8
23 333 John Lin Swift Racing PDX 4238 10:32.4 8:39.3 8:40.1 8:57.8 39 Portland 5 45:34.3
24 292 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 1093 10:24.3 8:42.2 8:49.6 9:02.4 53 Corvallis 5 46:13.3
25 1047 Ryan Barrett Poler 9322 10:09.4 9:26.0 9:04.0 9:07.0 42 Portland 5 46:35.3
26 712 Mike Hamness Dialed Cycling Team 17054 10:25.6 8:51.3 9:07.0 9:12.5 50 Vancouver 5 46:46.5
27 1210 Tommy Tuite 10:41.6 8:39.1 8:58.9 9:10.8 42 Portland 5 46:51.9
28 1327 Dan Baier Team Finger 10546 10:42.2 8:45.6 9:10.0 9:10.2 48 White Salmon 5 47:14.7
29 467 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 8406 11:03.8 8:45.0 9:01.3 9:15.0 44 Portland 5 47:19.6
30 1064 Terry Hamness Dialed Cycling Team 15942 10:48.8 8:54.0 9:12.3 9:21.1 52 Washougal 5 47:49.1
31 1480 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 7164 11:01.4 8:49.5 9:07.0 9:30.9 51 Portland 5 48:06.3
32 1042 Matthew Edwards Team S&M 7531 10:51.5 9:03.1 9:23.8 9:32.0 32 Portland 5 48:31.0
33 416 Zachary A Bloomfield 13840 10:54.9 8:47.9 9:28.9 9:57.7 33 Gresham 5 48:42.8
34 287 James Green Trusty Switchblade 5748 13:18.7 8:37.9 8:49.9 8:56.8 51 Portland 5 49:08.3
35 616 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 8907 11:21.5 9:27.3 9:53.2 9:56.6 55 Portland 5 50:03.7
36 790 Jeremy Gomez 20760 10:42.4 9:01.0 9:07.0 10:53.0 27 Portland 5 50:04.3
37 1030 Eric Stolberg ANTHM Collective 4581 11:30.7 9:31.3 9:36.7 9:40.5 55 Portland 5 50:08.4
38 1513 Zachary Holmes 11:26.9 9:31.0 9:26.4 9:54.1 34 Portland 5 50:11.6
39 41 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16183 11:44.3 9:37.0 9:41.7 9:44.8 56 Portland 5 50:16.2
40 732 Randy Scott Deschutes Brewery 12:01.1 9:29.9 9:33.6 9:44.2 59 Bend 5 50:22.2
41 1408 Leo LaBarge 21650 11:48.4 9:31.7 9:36.3 9:56.0 17 Lake oswego 5 51:10.2
42 1303 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 20192 11:37.0 9:41.8 10:07.8 10:27.5 50 Portland 5 52:41.4
43 451 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 16651 12:15.0 10:02.1 10:22.8 10:17.6 37 Bingen 5 53:31.6
44 737 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 9593 12:05.6 9:59.7 10:30.1 10:40.5 61 Portland 5 53:39.0
45 819 Michael Clark Stumptown Cycling Club 5500 12:34.4 10:21.3 10:29.5 10:32.2 53 Portland 4 43:57.3
46 1373 Brandon whalen Trusty Switchblade 17389 11:49.8 10:23.2 10:43.9 11:11.3 35 Portland 4 44:08.2
47 752 Brett Boyles Planet PDX Cycling 515 12:49.9 10:17.3 10:35.9 10:32.7 52 Lake Oswego 4 44:15.7
48 1027 Michael Risner 12:09.2 11:01.3 10:58.6 11:13.0 49 Portland 4 45:22.0
49 1514 Nick Groesz 5992 13:08.9 12:47.9 12:38.9 12:22.0 41 Portland 4 50:57.6
50 218 Albyn Jones 13331 17:59.0 14:27.9 15:05.8 70 Portland 3 47:32.6
51 1290 Matthew Dial Deschutes Brewery 16261 12:48.4 31:09.7 46 Bend 2 43:58.0
DNF 440 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5892 9:36.6 7:52.2 50 Portland
DNF 1417 David K Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 2223 13:33.4 12:43.0 63 Portland
DNF 1487 Kraig Erickson 10Barrel 51 Bend
DNF 1504 Stefano Spedini Biciclista Test Team 12471 51 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Age City Laps Time
1 133 Taylor Snider Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 16992 10:37.5 9:01.2 9:03.4 9:06.0 33 Portland 5 46:43.4
2 310 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 16627 10:56.6 9:05.5 9:15.0 9:21.2 38 Portland 5 48:02.6
3 500 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 5074 11:29.3 9:18.6 9:29.7 9:19.2 56 Gresham 5 49:00.3
4 633 Mielle Blomberg Team S&M 7228 11:14.6 9:26.1 9:32.3 9:22.1 51 Portland 5 49:35.2
5 625 Stephanie Spiak 18795 11:34.7 9:40.8 9:32.9 9:21.5 50 Portland 5 49:44.5
6 624 Heather Pola Team Finger 16226 11:18.7 9:24.6 9:51.9 9:40.4 49 Hood River 5 49:59.3
7 1157 Molly Russell-Holmes 21264 11:27.0 9:36.8 9:47.9 9:50.9 33 Portland 5 50:07.2
8 621 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17809 11:57.7 9:44.4 9:39.9 9:26.3 39 Portland 5 50:14.9
9 464 Megan Horst Rolling Thunder p/b The Missing Link 16583 12:51.8 10:24.7 10:36.5 10:41.4 42 Portland 4 44:34.3
10 1259 Erinne Goodell Swift Racing PDX 10196 12:02.5 10:15.4 10:31.9 12:02.6 42 Portland 4 44:52.3
11 1068 Susan Renn Team Slow 16513 13:17.6 11:12.0 11:30.1 11:11.5 52 Portland 4 47:11.1
12 1028 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 6044 13:54.1 11:18.2 11:29.2 11:38.9 37 Portland 4 48:20.3
13 1129 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 17524 13:56.9 11:33.1 11:54.8 12:14.5 46 Portland 4 49:39.2
14 1481 Katie Jenkins 13:14.6 12:13.7 12:18.7 12:26.0 31 Portland 4 50:12.9
15 1251 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 20808 14:05.9 13:26.9 30 Portland 2 27:32.7