Harvest Cross Series: Vanport CX

OR. September 25, 2021

Part of the Harvest Cross Series

For questions about results email me at cmurray@obra.org

 

Candi Murray

Updated October 1, 2021 at 4:18 PM

Beginner Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 2725 Zac Garrard 725 6 20359 7:51.5 7:35.4 7:41.2 7:32.3 7:36.3 7:27.8 26 Portland 45:44.4
2 168 Todd Young 704 6 20740 7:49.6 7:52.7 7:57.2 7:53.2 7:41.4 7:30.2 32 Portland 46:44.2
3 2737 Eamon Haverty 737 6 17729 8:05.9 7:51.2 7:54.3 7:46.0 7:43.5 7:23.7 18 Portland 46:44.5
4 2723 Josh Grehan 723 5 21471 8:08.3 7:57.4 7:55.6 7:35.8 7:53.4 34 Mulino 39:30.4
5 2722 Stuart Garth 722 5 21553 7:59.2 7:56.0 7:55.1 7:56.6 7:45.4 37 Portland 39:32.2
6 2747 Trevor Coleman 747 5 20898 8:00.5 8:07.7 8:04.4 8:13.4 8:19.5 33 Portland 40:45.4
7 2728 Jimmy Monge 728 5 8:30.6 7:54.8 8:11.3 8:13.6 8:13.2 26 Portland 41:03.4
8 2712 Joel Brinson Planet PDX Cycling 712 5 8:04.0 8:18.0 8:16.3 8:26.5 8:07.4 40 Portland 41:12.1
9 2720 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 720 5 20447 8:29.8 8:09.4 8:04.9 8:30.3 8:07.8 41 Portland 41:22.1
10 2717 Dominic Chung 717 5 20431 8:24.7 8:24.7 8:23.2 8:30.9 8:19.6 48 Hillsboro 42:03.0
11 2703 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 703 5 17368 8:39.4 8:29.5 8:15.9 8:22.3 8:19.8 41 Aloha 42:06.8
12 2716 Aaron Baraff 716 5 20991 8:29.1 8:39.2 8:30.4 8:26.0 8:42.4 46 Portland 42:47.0
13 2739 Brett Edelen 739 5 20973 8:31.7 8:29.0 8:34.7 8:44.8 8:55.9 53 Wilsonville 43:16.0
14 2744 Ben Keaty 744 5 8:59.0 8:25.9 8:43.2 8:47.0 8:43.7 26 Portland 43:38.7
15 2736 Charles Barr Grouptrail Cycling 736 5 20910 8:28.5 8:40.6 9:11.3 8:52.1 8:37.2 41 Portland 43:49.6
16 2729 Truen Pence 729 5 21187 8:39.4 8:38.2 8:46.8 8:59.4 8:46.0 41 Portland 43:49.7
17 2732 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 732 5 21391 8:40.9 8:45.9 8:50.6 9:10.8 8:42.2 35 Vancouver 44:10.3
18 2746 Nathan Kistler 746 5 21296 9:48.2 8:24.0 9:02.6 8:44.4 8:24.7 28 Beaverton 44:23.8
19 2750 Ogden Miller 750 5 8:39.3 8:48.9 9:01.4 9:18.2 8:58.0 20 Portland 44:45.7
20 2751 Copeland Burchenal 751 5 20416 9:19.7 8:52.8 9:03.6 9:17.2 8:57.7 21 Portland 45:30.9
21 2749 Ryan Price The Club Roule 749 5 20457 9:47.8 9:34.6 9:37.9 9:35.5 9:12.3 38 Portland 47:48.0
22 2748 Stephen Wanta 748 5 8:58.8 9:07.6 9:39.9 10:17.0 9:53.8 38 Portland 47:57.0
23 2706 Alessandro Carrara 706 4 20900 10:20.8 10:00.3 10:12.9 10:15.9 47 Portland 40:49.8
24 2743 Corbin Gronvold 743 4 10:11.0 10:24.6 10:43.1 11:36.0 27 Portland 42:54.6
25 2724 Benito Guzman Team Fancy 724 4 20203 10:23.2 11:00.1 10:57.0 11:31.4 36 Hillsboro 43:51.6
26 2745 Ryan McAleer 745 4 11:12.5 10:52.9 11:19.0 11:00.1 29 Portland 44:24.4
27 2730 Roberto M Baturoni 730 4 12:35.2 12:02.3 12:08.7 11:28.6 44 West Linn 48:14.7
28 2740 Zach Dundas 740 3 10:22.7 9:38.7 20:35.2 46 Portland 40:36.5
DNS 2658 John Dempster 658 21556 47 Portland
DNS 2738 Chris Oliver 738 53 Portland
DNS 9782 Jason Braaten The Club Roule 15364 44 Vancouver
DNS 9911 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 13434 49 Portland

Beginner Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 3022 Kelly Hughes 22 5 21504 8:10.7 8:05.9 7:56.1 7:55.8 8:05.1 37 Bend 40:13.5
2 3010 Courtney Micheletti 10 5 21552 8:02.6 8:12.1 8:02.4 8:11.3 8:24.2 28 Portland 40:52.5
3 3013 Tiegen Shaffer 13 5 21545 8:37.9 8:40.9 8:52.0 8:54.7 8:53.3 32 Portland 43:58.7
4 3023 Kayden Mckee Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 23 5 17789 8:45.3 8:50.8 9:06.9 9:15.2 8:56.6 14 Vancouver 44:54.7
5 3020 Kaitlin Littleford 20 5 20850 8:58.4 9:00.8 9:09.3 9:09.8 8:53.4 29 Portland 45:11.6
6 3014 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 14 5 21260 9:49.7 9:00.3 8:49.7 8:52.1 8:55.8 45 Portland 45:27.5
7 2003 Sara Halterman Deschutes Brewery 3 4 21495 9:35.1 9:11.8 9:17.9 9:21.2 39 Bend 37:25.9
8 3002 Mackenzie Moss Planet PDX Cycling 2 4 21497 9:49.2 9:08.8 9:47.7 9:28.5 29 Portland 38:14.1
9 3017 Jennifer Bianchini 17 4 9:59.4 9:41.9 9:15.6 9:18.7 47 Portland 38:15.5
10 3012 Mila Pruiett 12 4 21548 9:47.7 9:36.7 9:26.4 9:27.1 21 Portland 38:17.8
11 3019 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 19 4 21104 10:02.6 9:53.0 10:08.6 10:23.5 30 Portland 40:27.6
12 3016 Lauren Coons 16 4 11:12.8 11:37.7 13:04.6 11:33.6 36 Portland 47:28.6
13 3021 Katherine Hamilton 21 3 12:03.6 12:35.7 12:16.4 29 Portland 36:55.6
14 3018 Charla Wanta 18 3 13:41.6 11:48.7 11:27.2 37 Portland 36:57.4
15 3005 Jessica M Prior 5 3 21019 13:24.2 13:51.9 13:31.8 33 Portland 40:47.8
16 10000 Testing Testing 0 37 00:00.0
DNS 9762 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18944 54 Portland
DNS 9865 Allison Kozik 26 Portland
DNS 9959 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 21060 33 Portland

Category 1/2 Masters 35+ Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Age City Time
1 8208 Zak Winter 208 8 208 6:40.0 6:39.3 6:41.0 6:45.5 6:49.9 6:42.2 6:45.8 6:36.1 42 Po 53:39.7
2 8218 Paul Bourcier 218 8 631 6:45.7 6:36.8 6:38.8 6:46.0 6:49.3 6:48.7 6:42.1 6:33.1 53 Eugene 53:40.4
3 8203 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 203 8 2579 6:39.7 6:41.0 6:39.2 6:46.7 6:48.6 6:49.5 6:42.3 6:52.3 45 Portland 53:59.2
4 8224 Chad Swanson Team S&M 224 8 423 6:54.6 6:49.6 6:50.1 6:51.8 6:46.3 6:45.8 6:51.2 6:49.0 44 The Dalles 54:38.3
5 8206 James Schneider Team S&M 206 8 20353 6:46.6 6:42.0 7:18.0 6:47.3 6:44.1 6:49.6 6:50.9 6:49.1 45 Portland 54:47.5
6 8221 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 221 8 5875 6:57.4 6:50.4 6:50.9 6:54.4 6:54.2 6:59.5 7:10.8 7:09.1 48 Portland 55:46.6
7 8214 Joe Santos 214 8 384 6:40.8 6:42.2 6:43.4 6:46.4 6:52.3 7:14.7 7:21.2 7:28.6 49 Porrtland 55:49.5
8 8225 Nate Youngs 225 8 6:44.7 6:45.5 6:54.7 6:55.8 7:08.6 7:09.5 7:16.0 7:03.1 41 Boring 55:57.8
9 8209 Paul Armstrong 209 8 16692 6:51.3 6:55.5 6:54.9 7:00.0 7:04.7 7:08.6 7:06.6 7:06.1 38 Bend 56:07.6
10 8210 Matt Jamison Grouptrail Cycling 210 8 5270 6:56.6 6:54.0 6:54.7 7:02.8 7:05.2 7:03.5 7:07.8 7:09.1 40 Portland 56:13.6
11 8202 Webster Wilson 202 8 10643 6:42.7 6:45.8 6:52.7 6:56.4 6:56.8 6:47.4 6:50.6 8:22.8 49 Portland 56:15.1
12 8227 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 227 8 18734 6:58.2 6:57.0 7:06.2 7:09.1 7:18.4 7:22.3 7:22.1 7:25.5 39 Portland 57:38.7
13 8041 Carl Werner 41 7 7:11.7 7:09.5 7:11.3 7:14.0 7:19.3 7:19.2 7:16.2 43 Portland 50:41.1
14 8205 James Green 205 7 5748 7:12.3 7:05.6 7:13.1 7:21.8 7:33.1 7:38.8 7:30.9 50 Portland 51:35.5
15 8223 Andrew Smith Swift Racing PDX 223 7 10695 7:09.6 7:06.6 7:14.5 7:27.2 7:36.2 7:40.7 7:41.6 39 Portland 51:56.3
16 8219 Sean A Carline 219 7 11975 7:13.3 7:08.4 7:08.1 7:24.9 7:52.2 8:09.9 7:46.0 43 Portland 52:42.7
17 8215 Seth Gunderson 215 7 21034 7:08.9 7:11.6 9:21.6 7:27.6 7:28.6 7:33.5 7:23.1 41 Eugene 53:34.8
18 8226 Dustin Henderson Deschutes Brewery 226 7 16897 7:22.2 7:18.6 7:17.9 7:32.8 9:46.5 9:05.9 8:24.3 43 Gresham 56:48.1
DNS 9999 Nate Blenkiron 12539 41 Boring

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 8100 Alicia Prusinski Murder of Crows 100 6 20725 7:06.6 7:07.9 7:10.7 7:14.1 7:21.0 7:25.7 42 Bend 43:25.9
2 7106 Mielle Blomberg Team S&M 106 6 7228 7:40.8 7:42.3 7:46.2 7:52.6 8:05.5 7:52.2 50 Portland 46:59.5
3 7111 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 111 6 4155 7:43.9 7:53.3 7:52.6 7:54.2 7:56.4 7:49.5 43 Portland 47:09.8
4 7112 Anna Saltonstall Team Finger 112 6 4414 7:49.8 7:50.5 7:52.6 7:54.8 7:54.4 7:49.1 45 The Dalles 47:11.1
5 7105 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 105 6 13353 8:03.0 8:00.0 7:59.8 8:00.8 8:03.7 8:17.8 42 Portland 48:25.0
6 7101 Kate Drennan 101 5 17767 8:07.9 8:02.8 8:18.5 8:24.3 9:08.0 38 White Salmon 42:01.4

Category 1/2 Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Age City Time
1 8037 Kaler Marshall 37 8 8669 6:28.1 6:21.2 6:23.8 6:26.3 6:32.6 6:31.4 6:26.7 6:36.0 35 Walla Walla 51:46.0
2 8012 Stephen Hartzel Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 12 8 15093 6:18.9 6:30.2 6:24.4 6:27.6 6:32.7 6:30.0 6:32.3 6:44.5 38 Portland 52:00.5
3 8018 Felipe Nystrom 18 8 15997 6:32.6 6:34.1 6:38.1 6:39.3 6:33.6 6:39.7 6:42.0 6:35.5 38 Portland 52:54.8
4 8001 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 1 8 11870 6:31.1 6:37.8 6:39.5 6:43.1 6:45.1 6:43.4 6:43.6 6:51.3 20 Eugene 53:34.8
5 8017 Sean Corey 17 8 7131 6:30.0 6:36.3 6:40.1 6:42.3 6:46.5 6:47.4 6:49.7 6:55.8 38 Vancouver 53:48.0
6 8039 James Ceccorulli Team S&M 39 8 6:51.0 6:42.4 6:49.9 6:54.7 6:57.9 7:02.4 6:47.3 6:59.6 34 Portland 55:05.1
7 8004 Paul Furst Dialed Cycling Team 4 8 9512 6:57.2 6:45.1 6:50.4 6:56.3 7:05.7 7:12.5 7:12.4 7:30.0 23 Vancouver 56:29.5
8 8042 Fred Mills 42 8 6:53.4 6:40.2 6:49.9 6:43.9 6:49.3 6:55.9 6:57.4 9:10.1 41 Bend 57:00.0
9 8038 Josh Hulst Deschutes Brewery 38 8 16716 6:52.1 6:49.8 6:50.4 7:10.4 7:24.3 7:37.2 7:34.0 7:20.4 40 Portland 57:38.5
10 8040 Mike Kath 40 7 6:53.1 7:00.0 7:11.6 7:28.5 7:37.9 7:51.1 8:10.9 43 Portland 52:13.0
11 8036 Benjamin Stover 36 7 21155 6:20.8 6:29.3 6:33.8 6:48.6 7:03.5 7:37.0 13:38.7 32 Hood River 54:31.6
12 8028 Brad Davidson Grouptrail Cycling 28 7 15226 10:16.3 7:19.6 7:20.2 7:33.1 7:43.9 9:07.4 7:34.8 39 Portland 56:55.2
13 8005 Cory Nann Planet PDX Cycling 5 6 16743 13:43.3 7:55.1 8:19.7 8:07.9 8:18.2 8:16.0 30 Portland 54:40.1
14 8021 Aaron Anderson 21 3 18538 6:50.6 6:51.2 7:04.9 32 Corvallis 20:46.6
DNS 8043 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 43 10866 33 Portland
DNS 9862 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 11018 38 Bend

Category 1/2 Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 7014 Sophie Russenberger 14 6 7:01.5 7:07.5 7:05.5 7:02.7 7:08.0 6:56.9 24 Bend 42:22.0
2 7019 Rachel Geiter 19 6 20517 7:03.9 7:05.5 6:55.0 7:11.9 7:09.6 6:57.9 31 Walla Walla 42:23.7
3 7018 Morgan Aguirre 18 6 7:18.0 7:01.6 7:02.8 7:11.5 7:06.2 6:57.3 28 Seattle 42:37.3
4 7004 Allison Halpin 4 6 7:01.1 7:07.6 7:04.9 7:06.2 7:11.8 7:12.3 34 Bend 42:43.8
5 7008 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 8 6 16143 7:03.5 7:09.8 7:14.7 7:47.9 7:27.2 7:21.4 36 Hood River 44:04.4
6 7002 Molly Russell-Holmes 2 6 21264 7:19.3 7:26.9 7:31.6 7:31.6 7:34.0 7:37.1 32 Portland 45:00.4
7 7010 Madeline Stover 10 6 17002 7:11.8 7:27.6 7:26.4 7:43.1 7:40.6 7:44.7 16 Portland 45:14.1
8 7017 Julie Robertson Zivin 17 6 16206 7:37.9 7:26.9 7:36.6 7:29.6 7:37.1 7:30.9 52 Seattle 45:18.9
9 7012 Holland LaRue Team Finger 12 6 15386 8:21.6 7:26.7 7:22.7 7:23.5 7:30.3 7:35.3 44 Hood River 45:40.0
10 7005 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 5 6 17809 7:32.6 7:17.9 7:35.7 7:28.1 8:15.3 7:54.2 38 Portland 46:03.7
11 7020 Angharad Porteous BicycleAttorney.com 20 6 14311 7:37.8 7:33.4 7:37.3 7:48.5 7:54.1 8:04.4 33 Portland 46:35.4
12 7006 Rhys May 6 6 21215 7:14.7 7:26.3 7:44.8 7:52.1 8:15.1 8:20.1 32 Portland 46:53.0
13 7015 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint 15 1 10866 7:47.7 33 Portland 07:47.6
DNS 7013 Jenna Lingwood 13 1308 40 Portland

Category 2/3 Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Age City Time
1 8512 Bradford Smith 512 8 21299 6:34.7 6:39.7 6:35.5 6:46.2 6:51.9 6:52.5 7:06.1 6:50.7 38 Portland 54:17.2
2 8521 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 521 8 15506 6:35.1 6:40.0 6:45.6 6:59.1 7:05.2 6:49.3 6:52.7 6:43.5 16 West Linn 54:30.4
3 8546 Jade Rohde 546 8 20987 6:59.2 6:45.7 6:44.1 6:50.2 6:45.6 6:49.9 6:52.9 6:46.0 15 Ashland 54:33.5
4 8553 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 553 8 14353 6:52.8 6:51.2 6:59.4 7:02.2 6:55.8 6:54.4 6:55.1 6:46.8 28 Portland 55:17.6
5 8504 Aaron McClintock 504 8 14344 6:53.7 6:52.6 6:54.0 7:01.8 6:54.9 6:53.7 6:55.5 6:59.4 35 Newberg 55:25.5
6 8527 Scott Scholz 527 8 17345 6:33.8 6:44.6 6:50.7 7:38.7 6:56.4 6:57.0 6:56.4 7:06.0 38 Portland 55:43.5
7 8551 Peter Madsen 551 8 18235 6:50.1 7:01.2 6:56.9 7:04.9 6:49.0 6:57.6 7:05.7 7:10.0 38 Portland 55:55.3
8 8548 Tyler Aquino 548 8 18193 6:54.2 6:53.6 7:10.9 6:56.0 6:53.1 7:06.1 7:05.0 7:27.5 30 Portland 56:26.3
9 8558 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 558 8 11201 7:04.7 6:55.6 6:59.4 7:02.1 7:04.4 7:04.4 7:08.4 7:18.2 31 Philomath 56:37.1
10 8539 Oscar Guevara 539 8 20732 6:53.4 7:01.7 7:08.2 7:04.9 7:01.3 7:09.8 7:08.7 7:15.4 32 Vancouver 56:43.3
11 8507 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 507 7 15008 6:50.9 6:53.5 7:02.2 7:06.9 7:10.0 7:20.8 7:22.6 31 Portland 49:46.8
12 8555 Adam Moore Grouptrail Cycling 555 7 10823 7:01.8 7:00.1 7:07.2 7:01.8 7:12.4 7:12.3 7:13.9 36 Portland 49:49.4
13 8537 Brian Fahey Bonk Collective 537 7 20092 7:10.9 6:57.4 7:04.4 7:10.0 7:14.0 7:13.3 7:14.2 37 Beaverton 50:04.1
14 8536 Moses Keener Capitol Velo Cycling 536 7 20187 7:00.1 6:59.1 7:09.2 7:11.7 7:14.7 7:22.0 7:17.6 29 Salem 50:14.3
15 8505 Jacob Olsen 505 7 20103 7:03.5 7:07.5 7:03.1 7:08.7 7:14.8 7:16.3 7:26.0 31 Portland 50:19.8
16 8547 Benicio Thorne 547 7 16949 7:03.7 7:02.3 7:24.1 7:13.2 7:16.1 7:21.9 7:16.7 16 Portland 50:37.9
17 8545 Christopher Ramsey 545 7 15260 7:22.6 7:07.5 7:10.6 7:17.4 7:29.2 7:23.2 7:26.4 48 Beaverton 51:16.8
18 8522 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 522 7 21219 7:24.2 7:10.8 7:22.8 7:19.4 7:23.1 7:36.9 7:48.9 23 Kelso 52:06.0
19 8530 John Hatfield Dialed Cycling Team 530 7 3688 7:27.9 7:19.4 7:30.3 7:30.2 7:39.1 7:36.8 7:29.6 53 Portland 52:33.2
20 8540 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 540 7 7:29.2 7:04.9 7:10.9 7:25.4 7:56.2 7:58.6 7:44.9 30 Portland 52:50.0
21 8508 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 508 7 17188 7:08.5 7:22.5 7:41.5 7:39.1 7:42.3 7:44.5 7:47.7 16 Portland 53:06.0
22 8513 Connor Shimamoto 513 7 20047 7:28.9 7:15.5 7:35.7 7:31.7 8:03.4 7:54.5 7:58.8 27 Portland 53:48.4
23 8542 Bradley Ling 542 7 18550 7:26.9 7:33.5 7:52.2 7:48.9 7:50.8 8:02.8 7:48.8 31 Portland 54:23.8
24 8543 James McGrew 543 7 18876 7:36.7 7:31.3 7:43.8 8:06.1 8:42.5 8:12.4 8:11.6 48 Husum 56:04.3
25 8556 Nolan Restivo ANTHM Collective 556 6 15202 7:36.4 7:50.6 8:14.0 8:33.9 8:47.7 8:40.1 43 Portland 49:42.6
26 8544 Travis Power Bonk Collective 544 4 16380 7:18.0 7:04.5 7:00.9 9:35.5 40 Beaverton 30:58.8
DNS 9825 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 14233 31 Milwaukie

Category 2/3 Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 7204 Kristi Cutter 204 6 17484 7:29.4 7:37.7 7:40.6 7:41.3 7:45.5 7:53.3 45 Bend 46:07.7
2 7207 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 207 6 16036 7:37.1 7:48.3 7:50.4 8:08.0 8:08.3 8:08.8 37 Tigard 47:40.8
3 7211 Taylor Kennedy Team Finger 211 6 18667 8:07.6 7:58.6 7:53.7 7:58.6 8:05.6 8:14.0 30 Hood River 48:18.0
4 7212 Sarah Livingston Trusty Switchblade 212 4 9:05.8 10:17.8 12:31.2 9:41.3 31 Portland 41:36.0
DNS 9000 Sarah Livingston Trusty Switchblade 31 Portland

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 3144 Justin Rackley 144 6 143401 7:07.8 6:55.0 7:05.7 7:07.9 7:09.3 7:00.4 37 Portland 42:26.0
2 4158 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 158 6 18420 7:10.0 6:54.9 7:05.6 7:04.6 7:09.9 7:07.5 36 Portland 42:32.4
3 4126 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 126 6 13405 7:09.5 7:06.4 7:03.2 7:13.6 7:16.0 7:19.7 44 The Dalles 43:08.3
4 4114 Jason Whittington Team 10 Barrel 114 6 15482 7:05.3 7:08.5 7:12.7 7:18.4 7:17.1 7:31.5 37 Portland 43:33.4
5 4105 David Visnack 105 6 15678 7:07.5 7:12.7 7:20.0 7:30.2 7:28.0 7:15.5 52 Bend 43:53.8
6 4140 Neil Green 140 6 623 7:24.2 7:12.9 7:13.7 7:20.0 7:25.1 7:27.8 47 Fairview 44:03.6
7 4162 Peter Koonce Grouptrail Cycling 162 6 12279 7:32.6 7:15.0 7:17.6 7:15.6 7:29.0 7:28.1 47 Portland 44:17.8
8 4173 Luke Sosnowski 173 6 5394 8:00.8 7:22.8 7:17.0 7:16.9 7:18.6 7:10.0 45 Camas 44:26.0
9 4149 Howard Draper 149 6 15607 7:14.6 7:22.5 7:22.3 7:31.0 7:32.6 7:30.3 44 Portland 44:33.2
10 4152 David Rosen 152 6 369 7:26.8 7:15.5 7:16.3 7:29.6 7:34.9 7:45.1 48 Beaverton 44:48.1
11 4108 Adam Vanarsdall 108 6 18128 7:27.6 7:30.3 7:26.9 7:31.9 7:32.0 7:32.1 49 Portland 45:00.7
12 4161 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 161 6 1178 7:28.2 7:27.4 7:32.4 7:51.2 7:29.5 7:18.8 47 Portland 45:07.4
13 4168 Alan Plank Dialed Cycling Team 168 6 7:43.2 7:15.3 7:12.7 7:23.2 8:11.7 7:25.3 37 Camas 45:11.3
14 4117 Andy Letourneau 117 6 7582 7:34.2 7:39.4 7:32.6 7:38.3 7:32.5 7:23.8 45 Damascus 45:20.7
15 4163 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 163 6 2858 7:39.0 7:28.9 7:36.5 7:39.5 7:32.5 7:32.2 38 Portland 45:28.5
16 4169 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 169 6 16523 7:46.4 7:30.8 7:31.3 7:38.2 7:43.3 7:22.2 40 Portland 45:32.1
17 4102 Jeff Standish 102 6 1922 7:51.7 7:36.9 7:32.0 7:31.5 7:37.3 7:31.4 55 Gresham 45:40.7
18 4118 Ben Gagosian Swift Racing PDX 118 6 18595 7:32.7 7:34.9 7:38.2 7:40.5 7:41.6 7:33.2 37 Portland 45:41.0
19 4156 Ken Elser Planet PDX Cycling 156 6 13475 7:59.6 7:36.6 7:36.4 7:32.5 7:27.9 7:29.4 43 Portland 45:42.3
20 4165 Daniel Peterson Hammer Velo 165 6 17374 7:54.1 7:37.4 7:34.8 7:35.8 7:36.2 7:25.5 34 Portland 45:43.7
21 4164 Jeff Roerig 164 6 8:43.8 7:18.4 7:18.4 7:28.2 7:28.2 7:27.6 36 West linn 45:44.5
22 4119 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 119 6 9114 7:45.0 7:38.4 7:36.8 7:42.2 7:41.2 7:32.6 53 Bend 45:56.1
23 4154 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 154 6 20400 7:45.0 7:40.1 7:39.7 7:43.8 7:42.4 7:31.5 46 Salem 46:02.4
24 4110 Ryan Morgan Trusty Switchblade 110 6 15864 7:25.5 7:32.0 7:40.4 7:44.4 7:44.2 8:10.0 47 Portland 46:16.4
25 3159 Mike Abel Planet PDX Cycling 159 6 7005 7:58.7 7:30.7 7:33.1 7:42.7 7:44.4 7:49.7 52 Portland 46:19.2
26 4141 Chris Kaiser Marys Bicycle Club p/b Tacovore 141 6 20705 7:53.3 7:33.7 7:44.0 7:49.2 7:47.9 7:35.4 49 Philomath 46:23.4
27 4153 Jeremy Howard 153 6 5733 8:01.0 7:31.6 7:30.5 7:45.1 8:02.2 7:37.0 45 Kelso 46:27.3
28 4107 Mike Hamness Dialed Cycling Team 107 6 17054 7:58.9 7:28.5 7:31.2 7:56.4 7:56.9 7:53.8 49 Vancouver 46:45.6
29 4155 Billy Holcomb Trusty Switchblade 155 6 8968 7:52.7 7:42.2 7:44.9 7:48.8 7:51.1 7:55.9 46 Portland 46:55.5
30 4139 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 139 6 13231 7:42.6 7:34.4 7:40.7 7:50.0 8:01.8 8:10.3 45 Portland 46:59.7
31 4146 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 146 6 9593 8:05.8 7:42.3 7:50.4 7:56.8 8:00.0 8:08.0 60 Portland 47:43.2
32 4104 Dan Froelich Team Fancy 104 6 16058 7:39.0 7:43.8 7:57.7 8:07.0 8:06.7 8:18.7 37 Beaverton 47:52.8
33 4103 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 103 6 16707 7:33.3 7:43.0 7:47.9 8:18.6 8:16.9 8:21.9 52 Camas 48:01.5
34 4100 Jason Miranda Trusty Switchblade 100 6 8:07.3 7:52.6 7:56.9 8:05.4 8:14.8 8:05.8 47 Salem 48:22.7
35 4137 Charles Barrett 137 6 5650 8:12.5 7:58.4 7:59.8 8:07.6 8:04.9 8:10.8 54 Portland 48:33.9
36 4157 Greg Schmitt 157 6 17558 10:29.4 8:32.3 7:26.2 7:27.9 7:25.6 7:27.6 49 Portland 48:48.9
37 4167 Gavin McGregor Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 167 6 16508 8:10.6 7:51.4 8:03.9 8:11.0 8:24.6 8:19.6 46 Portland 49:01.0
38 4172 Tony Thayer Grouptrail Cycling 172 6 20040 7:55.0 7:35.0 11:16.5 7:25.0 7:35.3 7:44.0 38 Portland 49:30.7
39 4160 Wendell Walker BeerMongers 160 5 18100 8:22.1 8:19.5 8:50.5 8:53.7 8:41.2 51 Portland 43:06.9
40 4133 Ryan Chase Deschutes Brewery 133 4 12493 7:07.2 7:35.0 8:01.3 5:46.8 43 Bend 28:30.2
41 4170 Christopher Raymond 170 4 21042 7:39.4 7:29.8 7:19.6 7:22.8 45 Portland 29:51.5
42 4171 Philip Hatton Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 171 3 5956 7:58.1 7:40.2 7:45.0 48 Portland 23:23.2
43 4166 Rolland Hayden 166 2 11903 7:49.7 13:30.8 42 Gresham 21:20.4
44 4174 Joshua Melanson 174 2 7:48.0 15:11.4 42 Puyallup, WA 22:59.4
DNS 4021 David Kaysen Dialed Cycling Team 21 17003 57 Portland
DNS 4111 Joshua Boelter Bonk Collective 111 15531 45 Portland
DNS 4116 Garrett Tyburski 116 17917 43 Portland
DNS 4138 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 138 11062 44 Portland
DNS 9883 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 13578 37 West Linn
DNS 9886 Devin Mast 3302 44 Bend
DNS 9949 Mike Schrankel Team Finger 17870 54 Hood River
DNS 9974 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 7164 50 Portland

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 4514 Hilary Luther 514 5 8901 8:23.0 8:15.8 8:25.3 8:25.6 8:14.2 45 Portland 41:43.8
2 3513 Anna Buckley BeerMongers 513 5 18632 7:55.6 8:18.4 8:32.0 8:38.2 8:41.3 47 Portland 42:05.4
3 3504 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 504 5 16985 8:21.0 8:26.2 8:33.4 8:39.6 8:45.4 44 Vancouver 42:45.5
4 3511 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 511 5 15661 9:06.5 8:50.0 8:31.0 8:30.6 8:16.9 37 Portland 43:14.9
5 3500 Renee Beard 500 5 17118 8:41.9 8:40.1 8:44.7 8:50.6 8:32.8 53 Eugene 43:30.0
6 3515 Christy Hawkins 515 5 14236 8:18.3 9:04.0 9:05.6 9:00.0 9:36.8 44 Portland 45:04.6
7 3516 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 516 5 7796 8:37.9 9:08.2 9:12.0 9:17.8 9:11.6 52 Portland 45:27.4
DNS 3502 Shelly Boelter Bonk Collective 502 17900 43 Portland

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Time
1 463 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 463 3 18558 8:31.1 8:28.1 8:34.6 13 Portland 25:33.7
2 5466 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 466 3 20781 8:29.7 8:31.9 9:10.1 10 Gresham 26:11.6
3 5450 Helena Stedman Grouptrail Cycling 450 3 17099 8:47.0 9:17.3 9:16.5 14 Portland 27:20.8
4 5458 Lily Stover 458 3 20242 10:04.4 10:14.2 10:08.9 11 Portland 30:27.4
5 5468 Harper Leritz 468 2 11:07.0 11:42.1 13 Portland 22:49.0
6 5469 Lourdes Thorne 469 2 20357 11:13.7 11:38.4 11 Porrtland 22:52.0
7 5467 Jessica Baraff 467 2 21477 13:09.3 15:52.3 9 Portland 29:01.5

Category 3/4/5/Junior Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Age City Time
1 5039 Cameron Wescott 39 3 7:47.6 7:57.0 8:05.2 14 Bend 23:49.7
2 5034 Gavin Newman 34 3 18556 7:51.5 8:03.3 7:59.3 13 Portland 23:54.0
3 5005 Axel Weaver 5 3 20798 7:51.9 8:05.7 8:22.1 10 Portland 24:19.6
4 5018 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 18 3 20589 8:12.1 8:30.5 8:32.3 11 Bend 25:14.8
5 5033 Bennett Gassner 33 3 8:38.2 8:52.5 9:03.7 12 Portland 26:34.3
6 5016 Jase Henderson Deschutes Brewery 16 3 20789 8:46.9 9:08.3 8:46.4 10 Gresham 26:41.5
7 5042 Austin Jackson 42 3 20864 9:09.8 8:53.0 8:43.5 12 Vancouver 26:46.2
8 5037 Bjorn Swanson Team S&M 37 3 20820 9:08.3 8:52.6 8:45.6 10 The Dalles 26:46.4
9 5053 Nico Franklin 53 3 9:51.6 9:25.6 9:21.8 10 Portland 28:38.9
10 5046 Maurice Richey 46 3 20609 9:08.3 10:05.1 10:19.1 13 Portland 29:32.4
11 5020 Braden Stiles 20 3 20821 9:27.6 9:50.1 10:32.9 13 Vancouver 29:50.5
12 5012 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 12 3 21472 9:33.5 10:01.3 10:25.3 12 Lake Oswego 30:00.0
13 5006 Leo Herriges Swift Racing PDX 6 3 20865 9:36.6 10:00.2 11:04.6 10 Portland 30:41.3
14 5001 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 1 3 20191 10:26.9 10:23.1 10:45.8 11 Aloha 31:35.7
15 5002 Walter Bartnikowski Bonk Collective 2 3 21000 10:25.7 10:30.2 10:55.8 9 Aloha 31:51.6
16 5035 August Power Bonk Collective 35 3 21561 10:53.2 11:56.1 13:04.4 8 Beaverton 35:53.6
17 5045 Saul Jamison Grouptrail Cycling 45 3 21560 11:07.3 11:49.6 13:28.5 9 Portland 36:25.3
18 5008 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 8 2 21554 10:37.7 12:51.5 9 Corvallis 23:29.1
19 5050 Blake Mergen Planet PDX Cycling 50 2 11:53.5 12:27.8 8 Corbett 24:21.2
20 5048 Henry Dempster 48 2 21519 12:45.8 14:53.3 10 Portland 27:39.0
21 5457 Espen Eld-Mathis 457 2 21489 13:25.3 14:23.1 8 Milwaukie 27:48.3
22 5052 Riley Vest 52 2 14:15.4 15:37.7 10 Portland 29:53.0
23 5051 Colton Vest 51 2 14:41.5 18:04.5 10 Portland 32:45.9

Category 4 Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 1501 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 501 5 18479 7:21.9 7:18.9 7:24.2 7:21.0 7:08.5 27 Portland 36:34.4
2 1537 Dean Proteau 537 5 20243 7:22.3 7:20.8 7:22.6 7:21.6 7:13.3 38 Portland 36:40.5
3 1539 Mitchell McGuire 539 5 18316 7:32.8 7:15.5 7:22.9 7:20.6 7:19.9 23 Oregon City 36:51.6
4 1527 Greg van Amerongen 527 5 13213 7:21.6 7:38.8 7:44.4 7:39.9 7:49.9 33 Portland 38:14.5
5 1535 Jeremy Gomez 535 5 20760 7:32.1 7:43.2 7:52.0 7:41.0 7:40.9 26 Bronx 38:29.1
6 1538 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 538 5 12882 8:01.2 7:45.6 7:43.8 7:51.2 7:46.7 32 Portland 39:08.4
7 1517 Collin Bundy Team Fancy 517 5 15043 8:12.0 7:49.9 7:51.1 7:57.1 7:56.1 32 Vancouver 39:46.1
8 1534 Morten Bulow 534 5 18057 7:37.3 7:52.4 8:19.7 8:11.0 7:52.8 49 Portland 39:53.1
9 1540 Joe Ergle The Club Roule 540 5 18456 8:02.2 7:58.3 8:07.6 8:30.2 8:11.4 33 Portland 40:49.6
10 1536 David Reitan 536 5 20094 7:59.9 8:12.2 8:17.4 8:21.2 8:06.3 30 Corvallis 40:56.9
11 1532 Dustin Nevis 532 5 8:25.8 8:09.5 8:23.4 8:26.5 8:26.2 33 Portland 41:51.3
12 1510 Nic Dale 510 5 10:18.7 8:01.2 8:06.9 8:12.9 7:50.9 32 Goldendale 42:30.5
13 1528 Alden Welsch Team Finger 528 5 20271 8:52.9 8:34.6 9:02.4 8:37.0 8:37.7 30 White Salmon 43:44.5
14 1522 Charles Lewis 522 5 21465 8:24.8 8:54.1 8:45.2 9:16.1 8:58.9 34 Portland 44:19.0
15 1524 Jeffrey Heath 524 4 21542 10:13.4 9:44.4 10:07.5 10:21.0 26 Portland 40:26.2
DNS 1533 Kristian Haikala 533 23 Birmingham
DNS 9912 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 13434 49 Portland

Category 4 Open Masters 35+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 1034 Brandon Johnson 34 5 21365 7:42.8 7:13.7 7:18.2 7:19.4 7:27.7 36 Portland 37:01.7
2 1025 Tommy Cardwell 25 5 9708 7:29.5 7:26.6 7:29.6 7:34.6 7:40.4 40 Portland 37:40.6
3 1040 Nate Scott Dialed Cycling Team 40 5 20491 8:08.3 7:36.5 7:32.2 7:33.2 7:32.2 39 Washougal 38:22.3
4 1017 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 17 5 20788 7:48.5 7:36.1 7:48.6 7:45.1 7:39.4 40 Portland 38:37.6
5 1008 Gerardo Perez 8 5 12751 8:02.2 7:46.1 7:43.9 7:41.6 7:30.5 41 Wilsonville 38:44.2
6 1015 Tobias Eld 15 5 20726 7:45.6 7:41.1 7:45.2 7:44.0 7:54.7 36 Milwaukie 38:50.5
7 1044 Stuart Fisher-Spurlock 44 5 20976 7:49.8 7:42.3 7:52.7 7:54.1 7:44.4 38 Portland 39:03.2
8 1043 Derek S Hoenisch 43 5 20446 7:56.5 7:44.0 7:49.9 7:50.5 7:43.1 56 Lake Oswego 39:03.9
9 1047 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 5 13631 8:22.1 7:56.4 7:37.0 7:39.4 7:38.1 42 Gladstone 39:12.9
10 1054 Randy Frost Dialed Cycling Team 54 5 7:53.0 7:34.8 7:43.2 8:01.0 8:03.0 48 Camas 39:14.9
11 1053 Noah Rich Bonk Collective 53 5 18952 8:25.5 7:49.2 7:44.2 7:56.1 7:40.4 40 Hillsboro 39:35.3
12 1036 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 36 5 21008 8:12.1 7:42.8 7:47.9 8:02.1 7:51.8 51 Salem 39:36.6
13 1027 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 27 5 16637 7:47.9 7:56.4 7:59.7 8:08.0 8:02.2 35 Portland 39:54.1
14 1010 David Barna 10 5 21359 8:30.8 7:46.5 7:55.2 7:55.0 7:53.5 46 Vancouver 40:00.9
15 1048 Jamie King Grouptrail Cycling 48 5 18610 8:19.2 7:53.6 7:57.3 8:08.2 7:57.2 44 Portland 40:15.4
16 1009 Cody Herriges Swift Racing PDX 9 5 20458 8:35.6 8:02.3 7:59.8 7:52.3 7:52.5 39 Portland 40:22.4
17 1004 Shaun Stiles 4 5 19003 8:07.8 8:04.8 8:09.8 8:07.1 7:57.7 43 Vancouver 40:27.1
18 1002 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 2 5 20681 8:33.4 7:55.4 8:03.0 8:09.7 7:54.1 52 Portland 40:35.5
19 1006 Brad Alderman 6 5 1564 8:54.6 8:05.1 8:00.2 7:49.6 7:48.9 41 Vancouver 40:38.3
20 1023 Michael Billings 23 5 9194 8:34.5 8:04.4 8:27.7 7:58.3 8:06.0 54 Tigard 41:10.8
21 1052 Dirk Theisen BeerMongers 52 5 17389 8:39.4 8:01.2 8:21.3 8:18.9 8:21.4 48 Milwaukie 41:42.1
22 1024 Doug Brecht Team 10 Barrel 24 5 52 8:18.5 8:18.7 8:29.5 8:31.4 8:50.6 57 Portland 42:28.6
23 1051 Ben Corbalis 51 5 8:31.8 8:19.8 8:33.7 8:37.3 8:31.1 36 Portland 42:33.6
24 1055 Matthew Jetton 55 5 8560 8:31.7 8:27.7 8:35.2 8:36.4 8:28.4 52 Portland 42:39.3
25 1050 Christopher Taylor 50 5 9:03.4 8:26.8 8:30.3 8:24.1 8:24.2 35 Newberg 42:48.7
26 1042 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 42 5 17100 8:28.8 8:08.9 9:31.7 8:37.1 8:18.2 56 Portland 43:04.6
27 1003 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 3 5 17522 8:52.0 8:37.1 8:52.4 9:03.1 8:52.8 50 Camas 44:17.3
28 1016 Derek Chiles 16 5 4274 8:33.2 8:36.2 8:49.8 9:16.7 9:55.3 42 Portland 45:11.1
29 1014 Jason Jones Planet PDX Cycling 14 4 6349 8:54.3 8:52.2 9:06.7 9:14.7 47 Portland 36:07.8
30 1028 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 28 4 6044 9:17.4 8:55.6 9:09.1 9:18.0 52 Portland 36:40.0
31 1018 Saachi Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18 4 16717 9:22.2 9:06.6 9:13.0 9:27.0 38 Portland 37:08.7
32 1011 Steven Soto Planet PDX Cycling 11 4 10477 9:11.0 9:14.2 9:44.0 10:06.2 48 Sherwood 38:15.3
DNS 1001 Gary Schulte 1 17871 46 Happy Valley
DNS 1049 Mike Clark Grouptrail Cycling 49 47 Hood river
DNS 9796 Brian Cimmiyotti 1271 44 Umatilla
DNS 9817 Randy Frost Dialed Cycling Team 12846 48 Camas
DNS 9971 Christopher Taylor 18776 35 Newberg
DNS 9983 Mike VanOrden 52 Seattle

Category 4 Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 3354 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team 354 5 20225 7:53.5 7:53.1 8:01.0 8:01.2 8:05.7 33 Corvallis 39:54.4
2 3358 Charley Erickson 358 5 21146 7:49.0 7:59.8 8:07.6 8:07.3 8:07.6 31 Portland 40:11.2
3 3368 Maria Garman 368 5 8:12.8 8:08.0 8:04.5 8:03.9 7:57.9 24 Portland 40:27.0
4 3370 Layla Billowitz Team 10 Barrel 370 5 15428 8:41.5 8:23.7 8:19.9 8:18.7 8:21.2 48 Bend 42:04.9
5 3371 Katherine Ellis 371 5 21300 8:23.6 8:23.7 8:40.3 8:33.4 8:13.3 33 Portland 42:14.2
6 3352 Dani Stiles Dialed Cycling Team 352 5 20983 8:31.8 8:25.2 8:31.9 8:38.1 8:26.4 45 Vancouver 42:33.3
7 3355 Shannon Herriges Swift Racing PDX 355 5 20514 8:14.3 8:41.1 8:38.2 8:49.7 8:33.7 34 Portland 42:56.9
8 3362 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint 362 5 18360 8:48.4 8:34.2 8:29.9 8:45.7 8:37.6 30 Portland 43:15.7
9 3351 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 351 5 20256 8:19.6 8:49.3 8:49.9 8:46.1 8:37.4 38 Portland 43:22.2
10 3369 Palmer Bassett 369 5 20381 8:38.9 8:36.9 8:56.8 8:50.1 8:47.6 21 Portland 43:50.2
11 3367 Abbie Nilan 367 5 9:12.8 9:14.4 9:08.2 9:21.9 9:20.9 25 Portland 46:18.1
12 3363 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 363 4 17787 9:29.4 9:31.1 9:22.5 9:32.2 54 Portland 37:55.1
13 3350 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 350 4 20241 9:27.5 10:05.4 9:44.3 11:04.5 38 Portland 40:21.6
DNS 3353 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 353 20808 29 Portland

Clydesdale

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 4808 Josue Jimenez 808 6 16651 7:27.8 7:34.8 7:42.6 7:44.5 7:48.3 7:45.2 36 Bingen 46:03.1
2 4814 Gerardo Perez 814 6 12751 7:33.6 7:36.0 7:38.8 7:44.8 7:52.7 7:41.8 41 Wilsonville 46:07.6
3 4802 Joel Sherman 802 6 13314 7:30.2 7:36.4 7:41.3 7:52.3 7:49.2 7:45.3 43 Portland 46:14.6
4 4807 Timothy Breault Planet PDX Cycling 807 6 17680 7:28.6 7:35.1 7:34.5 7:47.8 8:15.3 7:55.4 40 Oregon City 46:36.6
5 4820 Chris Wierman Dialed Cycling Team 820 6 16088 7:25.7 7:32.4 7:34.7 8:16.3 8:11.5 8:14.0 49 Tualatin 47:14.5
6 4801 Ian Stromquist Team Finger 801 6 15978 8:00.4 8:02.1 8:07.1 8:17.9 8:16.0 8:44.3 44 Hood River 49:27.7
7 4818 Sean Stroup BeerMongers 818 5 9143 7:57.8 8:05.9 8:27.4 8:37.5 8:45.7 47 Portland 41:54.2
8 4815 Rodney Billowitz 815 5 16419 8:37.1 8:50.4 8:48.0 8:44.1 8:58.4 56 Bend 43:57.9
9 4800 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 800 5 18285 8:05.4 8:26.0 9:25.7 9:08.7 9:24.4 53 Portland 44:30.1
10 4819 Ben Everson 819 5 8:59.5 8:48.5 8:51.7 9:04.8 9:21.9 34 Portland 45:06.3
11 4817 Jeremiah Hartley 817 4 6593 8:58.3 9:31.3 11:05.1 12:33.9 38 Portland 42:08.5
12 2822 Jeff Gianotti 822 4 10:09.6 10:09.6 11:42.6 10:49.7 35 Albany 42:51.4
13 4828 Kyle Stephens BeerMongers 828 2 11875 12:28.7 4:51.0 45 Portland 17:30.5

Junior 1/2/3/Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 4509 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 509 6 18792 7:06.8 7:15.0 7:31.6 7:37.8 7:35.0 7:34.8 13 Bend 44:40.9
2 4511 Zachary Smith 511 6 17195 7:07.3 7:15.7 10:01.4 8:05.5 8:30.3 8:22.6 15 Portland 49:22.7
DNS 4043 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 43 20141 12 Portland
DNS 4049 Federico Spedini 49 17 Portland
DNS 9970 Zane Strait 17461 15 Bend

Masters Open 50+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 2801 Rick Metz 801 6 7983 7:01.1 6:56.8 6:54.2 7:06.4 6:55.5 6:49.3 53 Portland 41:43.2
2 2802 John McCaffrey 802 6 277 7:01.4 6:57.0 6:53.4 7:07.1 6:55.5 6:52.2 56 Portland 41:46.5
3 2804 Lance Heppler Dialed Cycling Team 804 6 17141 7:01.8 6:58.2 7:09.4 7:15.3 7:23.6 7:32.4 51 Vancouver 43:20.6
4 2835 Terry Hamness Dialed Cycling Team 835 6 15942 7:11.2 7:09.2 7:13.5 7:22.0 7:22.1 7:20.9 51 Washougal 43:38.8
5 2806 James Tervo Team S&M 806 6 1425 7:10.7 7:10.4 7:13.8 7:21.0 7:31.9 7:14.5 51 Portland 43:42.2
6 2830 Eric Cress Team 10 Barrel 830 6 12122 7:26.0 7:10.9 7:13.4 7:21.1 7:18.1 7:23.8 50 Portland 43:53.2
7 2807 John Hatfield Dialed Cycling Team 807 6 3688 7:14.8 7:14.3 7:22.8 7:20.6 7:24.0 7:29.0 53 Portland 44:05.4
8 2858 Scott Rider 858 6 13271 7:21.4 7:14.0 7:23.5 7:24.4 7:26.7 7:19.8 53 Portland 44:09.7
9 2869 Nicholas Leritz 869 6 7:25.3 7:17.2 7:21.8 7:24.9 7:29.9 7:13.8 50 Portland 44:12.8
10 2825 William Alcorn 825 6 10604 7:17.6 7:17.3 7:22.9 7:25.2 7:27.1 7:33.7 54 Portland 44:23.8
11 2813 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 813 6 1093 7:20.9 7:13.6 7:24.1 7:23.7 7:31.4 7:32.5 52 Corvallis 44:26.1
12 2867 Aaron Leritz Evolution Racing 867 6 2844 7:38.9 7:11.6 7:23.6 7:21.4 7:34.8 7:17.4 52 Portland 44:27.6
13 2859 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 859 6 370 7:52.7 7:24.5 7:20.6 7:19.9 7:21.8 7:08.9 56 Hillsboro 44:28.3
14 2816 Mike Hamness Dialed Cycling Team 816 6 17054 7:10.0 7:24.6 7:25.4 7:26.8 7:37.5 7:29.3 49 Vancouver 44:33.5
15 2826 Martin Baker BicycleAttorney.com 826 6 1601 7:41.1 7:22.1 7:22.2 7:25.3 7:26.9 7:19.5 54 Portland 44:37.0
16 2855 Jeffrey Whitaker 855 6 16919 7:43.2 7:24.1 7:24.7 7:22.7 7:21.1 7:27.6 55 Portland 44:43.3
17 2812 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 812 6 8907 7:27.4 7:27.2 7:28.7 7:30.1 7:27.6 7:23.2 54 Portland 44:44.1
18 2834 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 834 6 1064 7:54.5 7:22.9 7:20.9 7:17.3 7:23.0 7:25.9 53 Portland 44:44.4
19 2846 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 846 6 1853 7:44.7 7:28.8 7:33.3 7:28.4 7:29.5 7:39.0 54 Portland 45:23.6
20 2856 Brian Wise 856 6 7:43.7 7:23.7 7:34.5 7:46.6 7:32.4 7:28.8 50 Vancouver 45:29.6
21 2853 Scott Trautman Dialed Cycling Team 853 6 10048 8:38.3 7:22.6 7:21.2 7:25.1 7:26.5 7:24.3 55 Camas 45:37.9
22 2838 Scott Mares 838 6 8561 7:58.5 7:24.2 7:19.5 7:33.6 7:45.9 7:40.3 54 Portland 45:41.9
23 2850 Jeff Standish 850 6 1922 7:56.4 7:26.2 7:34.5 7:39.6 7:35.7 7:41.4 55 Gresham 45:53.7
24 2870 Christophe Berteau-pavy 870 6 17608 7:47.1 7:29.5 7:43.4 7:38.5 7:45.7 7:41.5 55 Portland 46:05.6
25 2843 Donald Newlands BicycleAttorney.com 843 6 12510 8:05.9 7:29.1 7:37.6 7:44.4 7:51.4 7:40.3 57 Portland 46:28.6
26 2864 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 864 6 165 8:20.3 7:39.3 7:42.8 7:43.5 7:43.4 7:46.6 55 Beaverton 46:55.8
27 2829 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 829 6 10611 7:56.2 7:36.0 7:46.0 8:00.7 7:45.5 7:54.7 56 Portland 46:59.0
28 2854 Erik Voldengen 854 6 457 7:40.5 7:41.3 7:49.0 7:53.4 8:00.2 7:55.2 50 Vancouver 46:59.5
29 2827 Steven Basden 827 6 30 8:22.1 7:38.5 7:52.5 7:45.6 7:45.9 7:35.8 56 Vancouver 47:00.3
30 2865 Derek S Hoenisch 865 6 20446 8:03.8 7:33.4 7:49.0 7:53.3 7:45.9 7:55.5 56 Lake Oswego 47:00.8
31 2815 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 815 6 16183 7:53.8 7:41.4 7:46.0 7:57.7 7:55.5 7:49.7 55 Portland 47:04.0
32 2866 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 866 6 5605 8:28.8 7:38.2 7:41.3 7:43.8 7:48.0 7:44.9 50 Portland 47:04.9
33 2837 Dean Maclean Planet PDX Cycling 837 6 13119 7:53.9 7:37.1 7:46.8 8:03.7 7:58.5 8:06.2 51 Portland 47:26.1
34 2839 Bernie Miller 839 6 7:38.9 7:36.6 7:49.1 7:50.9 9:04.8 8:23.8 55 Chehalis 48:24.0
35 2862 Brett Boyles Planet PDX Cycling 862 6 515 8:20.2 7:53.8 8:01.2 7:56.4 8:10.2 8:08.5 51 Lake oswego 48:30.2
36 2857 Chris Wold Grouptrail Cycling 857 6 10734 8:31.5 7:59.0 8:00.3 8:04.3 8:04.1 7:59.6 58 Portland 48:38.7
37 2803 Bob Croq 803 6 8:03.8 8:01.4 8:14.2 8:14.9 8:12.8 8:08.5 52 Portland 48:55.5
38 2849 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 849 6 6760 8:24.9 8:03.3 8:09.8 8:14.2 8:03.8 8:06.1 56 Portland 49:02.0
39 2836 Robin Wessel 836 5 16101 8:28.6 8:14.7 8:22.9 8:22.3 8:28.6 51 Tigard 41:57.0
40 2845 Tony Pitone Trusty Switchblade 845 5 12936 8:29.5 8:06.5 8:17.0 8:36.0 8:38.0 53 Portland 42:06.9
41 2809 Dave Torrance 809 5 3116 8:27.7 8:28.4 8:31.6 8:27.3 8:32.1 51 Bend 42:27.0
42 2828 Doug Brecht Team 10 Barrel 828 5 52 8:47.7 8:40.6 8:42.1 8:44.1 8:39.0 57 Portland 43:33.5
43 1741 Bodjie Train Grouptrail Cycling 741 5 13733 10:25.3 8:25.0 8:26.1 8:31.8 8:26.8 49 Portland 44:14.9
44 2898 Vernon Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 898 3 16:10.9 12:52.7 13:11.5 51 Lake oswego 42:15.0
45 2861 Mike Abel Planet PDX Cycling 861 1 7:51.0 52 Portland 07:50.9
46 2851 Jason Preuit 851 1 18910 8:29.8 52 Washougal 08:29.7

Masters Open 60+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 2128 Steven Thorne 128 6 10774 7:38.9 7:29.3 7:32.6 7:38.5 7:39.7 7:40.5 60 Portland 45:39.4
2 2139 Kevin Johnson 139 6 20409 7:56.2 7:35.0 7:35.9 7:38.8 7:38.5 7:37.4 67 Silverdale 46:01.7
3 2103 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 103 6 10499 7:35.7 7:44.2 7:46.6 7:45.1 7:45.9 7:40.5 61 Trout Lake 46:17.9
4 2125 Walter Bianchini 125 6 15688 7:45.1 7:42.6 7:47.3 7:46.5 7:47.6 7:55.6 62 Portland 46:44.6
5 2123 Marcel Russenberger 123 6 7:51.3 7:44.0 7:40.6 7:46.1 7:47.6 8:13.9 63 Bend 47:03.4
6 2115 Erik Goodfriend 115 6 15896 7:43.1 7:48.4 7:57.5 8:06.2 8:04.6 7:53.8 61 Portland 47:33.5
7 2138 Terry Mallon Team Finger 138 6 13421 8:13.8 7:45.7 7:50.5 7:49.8 8:04.5 7:50.2 66 Mt Hood 47:34.4
8 2131 David Luoma 131 6 2053 8:04.5 8:01.6 7:53.0 7:55.9 7:54.7 7:45.8 64 Portland 47:35.4
9 2133 Dave Burnard 133 6 64 8:13.0 7:57.3 7:55.5 7:59.0 7:55.5 7:50.7 65 Forest Grove 47:50.9
10 2134 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 134 6 15873 8:30.1 7:47.2 7:44.4 8:04.1 8:07.8 7:48.9 59 Vancouver 48:02.4
11 2107 Mark Schwyhart Team S&M 107 6 15473 8:15.9 7:43.2 7:50.4 7:57.6 8:01.8 8:16.4 68 Portland 48:05.2
12 2135 John Napier Metropolis Cycle Repair 135 6 11696 8:09.4 7:55.5 7:57.9 8:01.7 8:04.2 7:58.6 60 Vancouver 48:07.2
13 2112 Peter Spir Team S&M 112 6 1144 8:18.8 7:55.3 7:54.1 8:06.7 8:06.3 8:01.1 66 Lake Oswego 48:22.2
14 2136 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 136 5 4935 8:21.8 7:58.6 8:13.7 8:01.6 7:58.9 66 Corvallis 40:34.5
15 2132 Tim Ellerbruch 132 5 115 8:17.9 7:54.6 7:59.0 8:09.4 8:14.0 63 Sherwood 40:34.8
16 2104 Mark Hildebrandt 104 5 8988 8:30.4 8:23.6 8:22.3 8:29.8 8:29.0 65 Tigard 42:15.0
17 2124 Eric Anderson Team Dr Will Bar 124 5 1904 8:20.9 8:21.2 8:27.1 9:07.9 8:29.8 59 Gresham 42:46.8
18 2111 Nick Madronio 111 5 21103 8:54.0 8:42.8 8:33.9 8:31.8 8:25.4 62 Kelso 43:07.8
19 2137 Rick Gregory 137 5 166 8:57.7 8:40.6 8:38.6 8:33.7 8:30.3 68 Eugene 43:20.8
20 2140 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 140 5 692 8:51.5 8:43.2 8:45.2 8:42.2 8:35.8 64 Aurora 43:37.8
21 2130 Dave Kalez 130 5 9:07.8 8:52.7 9:13.4 11:41.0 9:13.6 62 Portland 48:08.4
DNS 2101 Brian Catterson 101 21464 60 Portland
DNS 9932 Kevin Raymond 64 Seattle

Masters Open 70+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 2253 Steve Rearden 253 5 1246 8:40.9 8:14.0 8:33.8 8:44.8 8:30.5 70 Portland 42:43.9
2 2251 Ron Strasser Team S&M 251 5 417 8:49.8 8:32.3 8:28.1 8:45.0 8:35.2 72 Portland 43:10.3
3 2254 Tom Heywood 254 5 17217 8:45.0 8:28.1 8:30.6 9:20.5 8:38.3 74 Wenatchee 43:42.4
4 2257 Russell Speirn 257 5 641 10:09.9 8:41.6 8:33.4 8:52.5 9:02.9 75 Portland 45:20.2
5 2255 Tad Hodgert Deschutes Brewery 255 5 12198 9:06.0 9:01.9 8:59.8 9:26.4 9:23.0 75 Bend 45:57.0
6 2252 Edward Lanton 252 4 238 10:18.9 10:03.3 10:28.9 10:39.1 71 Portland 41:30.1
7 2250 Loren Russell 250 4 10:58.5 10:59.7 12:06.9 12:19.3 79 Corvallis 46:24.3
DNS 9977 Einar Traa 441 78 Portland

Masters Women 50+/60+

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 3903 Laura Mullen Dialed Cycling Team 903 5 16430 7:51.6 7:43.6 7:49.6 7:47.0 7:47.5 54 Portland 38:59.2
2 3915 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 915 5 15859 7:47.8 7:47.1 7:58.3 8:02.7 8:09.4 51 Bend 39:45.2
3 3901 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 901 5 18795 7:54.7 8:01.5 8:03.9 8:00.9 7:55.8 49 Portland 39:56.7
4 3916 Kristina Hughes 916 5 7955 8:13.5 7:59.4 8:04.9 8:03.9 7:56.2 50 Sherwood 40:17.8
5 3913 Geraldine Vander Haegen 913 5 8:10.1 8:00.3 8:02.6 8:01.2 8:07.2 54 Olympia 40:21.3
6 3908 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 908 5 7545 8:01.8 8:00.2 8:13.6 8:09.7 8:09.3 54 Vancouver 40:34.5
7 3951 Lora Melkonian Team Finger 951 5 10500 8:04.7 7:59.2 8:06.4 8:19.7 8:11.4 62 Trout Lake 40:41.3
8 3902 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 902 5 13460 8:11.9 7:56.6 8:04.1 8:09.0 8:24.0 57 Bend 40:45.5
9 3912 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 912 5 10411 9:04.5 9:13.0 9:14.4 9:00.6 9:14.8 49 Portland 45:47.2
10 3918 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 918 5 7765 9:13.4 9:02.5 9:15.2 9:33.6 9:20.4 50 Forest Grove 46:25.0
11 3907 Cindy Bianchini 907 4 9:56.2 9:53.7 9:47.9 9:31.6 51 Portland 39:09.3
12 3905 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 905 4 11968 9:27.9 9:52.5 10:12.0 10:00.9 53 Oregon City 39:33.2
13 3906 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 906 4 12302 8:11.8 8:13.3 13:48.5 14:09.7 51 Portland 44:23.2
14 3954 Vikki Bourcier 954 4 655 10:47.3 10:39.5 11:48.8 11:38.1 62 Eugene 44:53.6
15 3917 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 917 3 8048 9:02.7 9:28.5 9:48.2 56 Portland 28:19.3
16 3952 Sheryl Johnson 952 3 20410 10:29.8 10:47.8 11:13.3 66 Silverdale 32:30.8
DNS 9868 Flo Russell Marys Bicycle Club p/b Tacovore 243 70 Corvallis

Singlespeed Open

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Age City Time
1 6602 Gabriel Linn 602 6 8323 6:21.7 6:26.6 6:28.6 6:29.6 6:33.5 6:39.7 44 Bend 38:59.6
2 6609 Bradford Smith 609 6 21299 6:22.1 6:26.8 6:30.1 6:34.7 6:36.3 6:43.0 38 Portland 39:12.9
3 6675 Andrew Loaiza 675 6 11650 6:39.0 6:24.6 6:29.7 6:52.3 6:44.6 6:45.3 34 Portland 39:55.4
4 6634 Ben Guernsey 634 6 4761 6:38.7 6:49.7 6:44.7 6:45.8 6:51.9 6:58.2 37 Portland 40:48.9
5 6651 Michael Saviers 651 6 16281 6:38.9 6:42.5 6:49.7 6:52.0 6:58.5 6:55.5 40 Vancouver 40:57.0
6 6606 Ryan Weaver 606 6 1334 6:46.0 6:45.1 6:48.0 6:57.6 7:01.7 7:07.5 44 Portland 41:25.8
7 6679 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 679 6 5892 6:47.9 6:42.1 6:53.6 6:59.8 7:02.8 7:08.2 49 Portland 41:34.3
8 6615 Dustin Henderson Deschutes Brewery 615 6 16897 6:45.9 6:57.8 7:00.8 7:02.6 7:07.7 7:03.3 43 Gresham 41:58.0
9 6683 Byron Breeden 683 6 6:51.6 6:59.2 6:58.8 7:02.0 7:04.6 7:02.6 45 Corvallis 41:58.7
10 6631 Sean A Carline 631 6 11975 6:56.4 6:53.2 6:57.3 7:03.5 7:05.4 7:03.5 43 Portland 41:59.2
11 6681 Ira Ryan Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 681 6 6:47.9 6:48.8 7:03.2 7:11.6 7:17.8 7:23.7 45 Portland 42:32.9
12 6636 Micah Melkonian Team Finger 636 6 10501 6:55.6 6:58.7 7:02.6 7:20.9 7:17.3 7:04.7 24 White Salmon 42:39.7
13 6678 Andy Edick Swift Racing PDX 678 6 15229 7:38.3 6:58.1 7:00.7 7:00.9 7:03.6 6:58.9 33 Portland 42:40.4
14 6600 John Lin Swift Racing PDX 600 6 4238 7:27.1 7:14.1 7:17.7 7:15.0 7:18.6 7:12.4 38 Portland 43:44.8
15 6637 Jordan Miller Deschutes Brewery 637 6 16622 7:27.7 7:17.1 7:15.3 7:15.1 7:17.8 7:13.4 39 Sisters 43:46.3
16 6614 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 614 6 1093 7:11.6 7:16.5 7:22.2 7:23.9 7:23.6 7:34.0 52 Corvallis 44:11.7
17 6680 Spencer Bonney 680 6 17122 7:38.0 7:07.5 7:46.8 7:13.0 7:12.7 7:17.8 34 Portland 44:15.7
18 6673 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 673 6 10825 7:14.9 7:16.6 7:27.4 7:27.4 7:25.8 7:41.9 34 Portland 44:33.9
19 6667 Terry Hamness Dialed Cycling Team 667 6 15942 7:19.4 7:12.6 7:24.3 7:30.7 7:44.8 7:46.5 51 Washougal 44:58.2
20 6639 Dean Proteau 639 6 20243 7:43.5 7:08.5 7:21.0 7:26.2 7:32.1 7:51.0 38 Portland 45:02.2
21 6669 Matthew White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 669 6 9605 7:29.5 8:01.5 7:22.8 7:30.6 7:27.2 7:36.6 41 Corvallis 45:28.1
22 6661 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 661 6 7:37.9 7:25.0 7:25.2 7:46.1 7:49.5 7:31.6 36 Portland 45:35.2
23 6671 Raymond Kennedy 671 6 8:26.1 7:28.6 7:15.6 7:29.3 7:31.7 7:30.7 28 Portland 45:41.9
24 6652 Brian Wise 652 6 7:31.4 7:26.7 7:34.1 7:49.4 7:47.6 7:41.2 50 Vancouver 45:50.3
25 6672 Julian Rowen 672 6 7:31.9 7:27.2 7:44.7 7:43.0 7:43.5 7:50.1 25 Beaverton 46:00.3
26 6670 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 670 6 8:05.6 7:43.4 7:37.7 7:35.4 7:28.5 7:48.7 54 Portland 46:19.2
27 6648 Jeremy Gomez 648 6 7:58.8 7:25.5 7:32.5 7:37.7 7:49.7 7:59.1 26 Portlamnd 46:23.2
28 6645 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 645 6 7:57.6 7:31.9 7:39.5 7:43.6 7:43.9 7:49.2 55 Portland 46:25.6
29 6668 Erik Voldengen 668 6 457 7:47.2 7:34.4 7:42.8 7:43.2 7:43.3 9:13.9 50 Vancouver 47:44.7
30 6684 Ryan Chase Deschutes Brewery 684 5 12493 8:04.2 7:44.4 7:36.6 7:47.7 7:49.0 43 Bend 39:01.8
31 6662 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 662 5 8:11.8 7:42.8 7:46.3 7:43.5 7:40.5 40 Portland 39:04.8
32 6664 Steven Basden 664 5 30 8:02.5 7:52.1 7:44.3 7:45.5 7:43.6 56 Vancouver 39:07.9
33 6657 Brad Alderman 657 5 1564 8:21.8 7:42.5 7:43.3 7:38.3 7:43.1 41 Vancouver 39:08.9
34 6677 John Renshaw 677 5 21332 8:04.9 7:51.4 7:50.6 7:46.0 7:46.4 32 Milwaukie 39:19.2
35 6619 Zachary A Bloomfield 619 5 8:22.4 7:40.5 7:51.8 7:51.1 7:50.7 32 Gresham 39:36.4
36 6676 Eric Stolberg ANTHM Collective 676 5 4581 8:02.0 7:46.0 7:47.6 7:59.3 8:03.0 54 Portland 39:37.8
37 6663 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 663 5 20681 8:13.3 7:50.0 7:48.7 7:47.7 7:58.2 52 Portland 39:37.8
38 6659 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 659 5 7:54.1 7:53.5 7:58.9 8:05.9 7:50.7 43 Portland 39:43.0
39 6666 David Luoma 666 5 2053 7:56.1 7:43.0 7:54.9 8:05.5 8:06.8 64 Portland 39:46.2
40 6660 Shaun Stiles 660 5 19003 8:14.8 7:50.9 7:50.6 8:00.5 7:54.4 43 Vancouver 39:51.1
41 6601 Todd Young 601 5 20740 8:30.0 7:55.1 7:43.8 7:55.9 7:48.8 32 Portland 39:53.5
42 6665 Paul Furst Dialed Cycling Team 665 5 9512 7:35.2 7:55.2 8:09.1 8:18.7 8:14.8 23 Vancouver 40:12.9
43 6646 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 646 5 9593 8:14.9 7:57.2 7:56.2 8:02.3 8:06.0 60 Portland 40:16.5
44 6674 Steve Black Trusty Switchblade 674 5 150964 8:30.4 7:47.4 7:58.1 8:00.3 8:16.8 49 Portland 40:33.0
45 6603 James Green Trusty Switchblade 603 5 8:05.9 7:52.1 7:57.0 8:24.4 8:37.1 50 Portland 40:56.4
46 6642 David Reitan 642 5 20094 8:09.2 7:58.3 8:12.1 8:34.7 8:56.3 30 Corvallis 41:50.5
47 6612 Josue Jimenez 612 5 8:35.2 8:19.1 8:41.5 9:00.0 8:48.4 36 BINGEN 43:24.1
48 6611 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 611 3 13090 6:41.2 6:49.2 6:47.8 44 Medford 20:18.1
49 6640 Tony Pitone Trusty Switchblade 640 3 12936 8:25.3 8:09.5 8:53.4 53 Portland 25:28.1
50 6608 Ryan Morgan Trusty Switchblade 608 2 15864 7:58.3 8:14.3 47 Portland 16:12.5
51 6618 Fred Mills 618 1 18293 6:24.1 41 Bend 06:24.0
52 6604 Adam Vanarsdall 604 1 18128 8:00.2 49 Portland 08:00.1
DNS 6682 Dan Peterson Grouptrail Cycling 682 34 Portland
DNS 9761 Aaron Anderson 18538 32 Corvallis
DNS 9944 Ira Ryan Breadwinner CX Team p/b Benchmark and Astral 1749 45 Portland

Singlespeed Women

Num Name Team Cx Bib Lap Count Obra# Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Age City Time
1 6462 Holland LaRue Team Finger 462 5 15386 7:39.3 7:30.5 7:35.5 7:32.4 7:38.1 44 Hood River 37:55.7
2 6465 Laura Schmitt 465 5 16627 7:35.4 7:35.0 7:43.1 7:46.3 7:52.8 37 Portland 38:32.5
3 6450 Mielle Blomberg Team S&M 450 5 7228 7:42.4 7:38.7 7:46.4 7:50.9 7:48.4 50 Portland 38:46.7
4 6454 Charley Erickson 454 5 21146 7:43.9 7:47.7 7:57.8 7:56.6 7:55.4 31 Portland 39:21.3
5 6467 Kate Drennan 467 5 17767 7:46.1 7:50.9 7:54.8 7:59.0 7:54.5 38 White Salmon 39:25.2
6 6468 Katlyn Giombolini 468 5 7:56.5 8:12.8 8:06.9 8:17.4 8:17.9 33 Portland 40:51.4
7 6453 Heather Pola Team Finger 453 5 16226 8:20.5 8:28.3 8:32.4 8:38.4 8:35.3 48 Hood River 42:34.8
8 6464 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 464 5 8:48.3 8:28.0 8:34.0 8:32.6 8:36.1 44 Vancouver 42:58.9
9 6457 Laurie Kemmerer 457 4 9:27.4 9:31.2 12:43.2 11:06.1 38 Portland 42:47.8
10 6452 Flo Russell 452 4 11:23.3 12:41.2 11:01.9 11:33.6 70 Corvallis 46:39.9
DNS 6459 Rhys May 459 21215 32 Portland
DNS 9998 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 16143 36 Hood River