Cross Crusade: JCS Barton Park Results

Barton, OR
November 6, 2011

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email John Wilson.

Updated November 8, 2011 at 9:07 AM

Boys 10-12

Num Name Team Points
1 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 30
2 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles 28
3 52 Linus Clark East Side Team 26
4 132 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 24
5 101 Donovan Birky 22
6 176 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy 20
7 37 Owen Szwaya bicycleattorney.com 18
8 175 Joseph Lukens MBSEF Cycling Team 17
9 100 Carson Westberg 16
10 38 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 15
11 40 Van Chrisman Team S+M 14
12 49 Joel Eisiminger 13
13 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12
14 48 Nicholas Paesler 11
15 177 Jeremy Woodcock Mapleton Cycling Club 10
16 950 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 9
17 43 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 8
18 61 Orion York Team Bossen 7
19 60 Asher Woods Team Bossen 6

Boys 13-14

Num Name Team High School Team Points
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene United 30
2 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy 28
3 136 Massimo Larsen Sunnyside Sports High Cascade 26
4 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 24
5 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy High Cascade 22
6 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles 20
7 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling 18
8 173 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 17
9 108 Ian Wilson Bend Endurance Academy 16
10 44 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
11 2 Elkin Parker Super Relax Concept 14
12 94 Ben Van Raalte 13
13 90 Justin Day Mud Warrior 12
14 36 Quin McIntyre Mud Warrior Mud Warriors 11
15 96 Ian Steigerwald Kona Grassroots 10
16 178 Jackson Wellen Corvallis United 9
17 180 Skyler Gober rogue Bicycle Works 8
18 14 Miles Scheuering 7
19 194 Sean Fox Roseburg Racing 6
20 193 Sivan Fox 5
21 92 Raymond Hill Beaverton Bicycle Club 4

Boys 15-16

Num Name Team High School Team Points
1 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy High Cascade 30
2 179 Colin Dunlap Bend Endurance Academy High Cascade 28
3 91 Javier Colton Bend Endurance Academy High Cascade 26
4 63 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 24
5 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 22
6 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports High Cascade 20
7 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme Mud Warriors 18
8 69 Brian Morehead Camas Bike and Sport 17
9 174 Sam Wiley Mountain View Cycles Hood River Valley 16
10 95 Cameron Millar-Griffin Mud Warriors 15
11 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 14
12 28 Connor Dunn Hood River Valley High School Hood River Valley 13
13 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene United 12
14 114 Kyle Miller Roseburg Racing 11
15 113 Justin Wallace Roseburg Racing 10
16 117 Levi Riley Roseburg Racing 9
17 119 Anthony Vandervlden Roseburg Racing 8
18 149 Matthew Breen Eugene United 7
19 115 David Lozano Roseburg Racing 6

Boys 17-18

Num Name Team High School Team Points
1 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing Mud Warriors 30
2 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky Corvallis United 28
3 58 Ian Mastenbrook Hammer Velo Mud Warriors 26
4 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky Corvallis United 24
5 167 Kevin Phomma Trusty Switchblade Mud Warriors 22
6 102 Timothy Jaynes Mrazek 20
7 42 Henry Peterson East Side Team Mud Warriors 18
8 120 Brandon Moore Roseburg Racing 17
9 121 Aaron Brownfield Roseburg Racing 16
10 123 Kiona Siewell Roseburg Racing 15
11 41 Johnny Hergert Existential Velo 14
12 138 Joshua Savage Roseburg Racing 13
13 139 Adam Jacks 12

Girls 10-12

Num Name Team Points
1 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 30
2 349 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 28
3 353 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 26
4 357 Aunika Miranda Trusty Switchblade 24
5 311 Sierra Kelly Jelly's Pirates 22
6 317 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 20
7 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 18
8 321 Annika Sandaine Team Bossen 17

Girls 13-14

Num Name Team High School Team Points
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 30
2 356 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky Corvallis United 28
3 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 26
4 355 Clark Birch Mud Warriors 24
5 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy High Cascade 22
6 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 20
7 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 18

Girls 15-16

Num Name Team High School Team Points
1 322 Sharon Hart Camas Bike and Sport 30
2 354 Anna Peterson East Side Team Mud Warriors 28
3 344 Maddy Cripe Corvallis United 26
4 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis United 24
5 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 22
6 348 Gabrille Grosdidier Roseburg Racing 20

Girls 17-18

Num Name Team High School Team Points
1 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River Valley 30
2 326 Emma Koenig 28
3 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky Corvallis United 26
4 327 kali woodard 24
5 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 22
6 346 Haley Leuband Eugene United 21