Cross Crusade

Barton, OR
November 6, 2011

Part of the Cross Crusade

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 7, 2011 at 9:58 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 562 Andy Edick 4 37:05
2 170 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 4 38:14
3 182 Jarod Seaman Capitol Velo 40 salem 4 38:21
4 188 John Gill 31 Happy Valley 4 38:25
5 160 nathaniel wells 55 Moiser 4 38:30
6 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 4 38:36
7 343 scott stapleton 48 West Linn 4 38:40
8 203 Mark Holden 28 Portland 4 38:43
9 373 Tim Beard 44 Bend 4 38:53
10 529 dan rowe 4 38:54
11 449 Andrew Wilcox 4 38:55
12 484 Brennan Gilbert Portland 4 38:57
13 549 Nikolas Heagy 4 38:59
14 372 Brett Cassidy 30 Portland 4 38:59
15 192 Peter Hettinga SWEAT360 41 Hillsboro 4 39:06
16 265 Jack Callahan 4 39:30
17 189 Robert Marti SWEAT360 39 Hillsboro 4 39:34
18 502 Michael Giepert 29 Portland 4 39:36
19 205 anthony sands 36 portland 4 39:38
20 271 tom brougham 42 portland 4 39:40
21 470 Sean Fields 4 39:58
22 369 Brian Wielenga 37 Portland 4 40:06
23 556 David Arndt 4 40:22
24 350 Tim Bellis 27 Portland 4 40:25
25 280 Jeff Chochon 46 Portland 4 40:36
26 423 Daniel Carter 30 Portland 4 40:39
27 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 4 40:41
28 368 PJ Bush 29 Springfield 4 40:50
29 509 Nick Hodson Portland 4 40:50
30 444 Michael Graham 37 Portland 4 40:57
31 229 Michael Kosmala 39 Tigard 4 41:04
32 172 Jason Ladwig 32 Portland 4 41:05
33 156 Charles Linke 53 Portland 4 41:07
34 389 david izer 4 41:09
35 450 Greg Rutter 4 41:31
36 278 ian gleason 33 beaverton 4 41:35
37 561 Ryan Paddock 37 Milwaukie 4 41:43
38 232 Adam Bergerson Capitol Velo 36 Salem 4 41:43
39 557 Jesse Bouhart 4 41:49
40 380 Justin Fitzgerald Portland 4 42:19
41 199 Andrew Smith 29 Portland 4 42:24
42 551 Jason Goetz 4 42:36
43 273 Andy Casebeer 44 Washougal 4 42:43
44 359 David Fox Capitol Velo 46 Salem 4 43:04
45 231 Steven Soto 39 4 43:10
46 467 cole Wilson 22 Portland 4 43:15
47 555 Patrick Brandimore 36 Portland 4 43:18
48 254 Ted Mann 41 Lake Oswego 4 43:18
49 563 Porter Friedman Beermongers Cycle Club 4 43:22
50 558 John LIVINGSTON 4 43:32
51 472 eric lockovitch 38 portland 4 43:38
52 155 Eugene Ezman 54 Hood River 4 43:55
53 559 Sky Colley 4 44:04
54 222 Travis Talton 42 Roseburg 4 44:08
55 426 Jonathan Kuipers New Seasons Portland 4 44:12
56 171 Reginald Lee Medoyeff Vodka/Team CycleOne 52 Portland 4 44:16
57 190 Andrew Minson 38 West Linn 4 44:20
58 566 Patrick West 4 44:24
59 520 Tom Achor Portland 4 44:40
60 565 Doug Bredall 4 44:43
61 126 Mike Reddig Camas Bike and Sport 39 Camas 4 44:50
62 393 Zack Ramsey 27 Portland 4 44:53
63 274 Jeff Garrett SWEAT360 43 Hillsboro 4 44:55
64 560 Edgar Badua 4 44:58
65 554 dan whitlock 5 hours of energy 38 Sandy 4 45:24
66 452 Adam Tate 4 45:43
67 439 Andrew Griswold 4 45:58
68 564 Bentley Wiles Beermongers Cycle Club 4 46:06
69 198 Bjoern Brunner 42 Portland 4 46:26
70 552 David Novak 4 46:52
71 424 seamus hartman slowmo 34 portland 3 35:56
72 442 Chris Valencia 48 Portland 3 36:00
73 547 Greg Gabler 3 36:02
74 433 Rob Chapman 37 Portland 3 36:33
75 522 Nathan Skidmore 3 36:33
76 300 Craig Russillo 40 Portland 3 38:08
77 503 glen kotowicz Beermongers Cycle Club 37 Portland 3 38:32
78 548 Don Fox 3 40:15
79 394 John Degenhardt 56 3 40:47
80 370 Tammy Talton 36 Roseburg 3 40:50
81 535 Marla Hay 31 Tigard 3 41:00
82 181 Jennifer Kulle-Jones NoMads Bicycle Racing Team 42 Portland 3 43:27
83 553 julie leahy 3 46:48
84 550 Mike Bitton 2 36:11
85 125 Ricky Guadarrama 30 Oregon City 2 39:10
DNF 402 Derek Wolfe SWEAT360 38 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 569 Hannah Tyler 4 42:56
2 666 Heather Baldwin 44 Portland 4 44:06
3 572 Christana Martin 38 Vancouver 4 44:15
4 531 Janelle Bickford Thumbs Up 29 Portland 4 44:23
5 583 Melodie Buell Boneyard Cycling 31 Bend 4 44:42
6 536 Elizabeth Fero Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Beaverton 4 44:55
7 582 Jennifer Haliewicz Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 23 Portland 4 44:55
8 448 Erin Chipps Green Submarine Records 31 Portland 4 45:04
9 620 Rachel Fordyce 4 45:06
10 634 Jennifer Phillips 4 45:07
11 470 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 4 45:12
12 521 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling 31 Springfield 4 45:36
13 533 Allison Bryan Filth and Fury 33 Portland 4 45:45
14 565 abby Bohannan 4 45:48
15 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 4 45:49
16 480 Claudia Sterry Green Submarine Records 31 Portland 4 45:55
17 677 Natalia Mendez 4 45:55
18 658 Julie Westlin-Naigus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 4 45:57
19 607 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 33 Tigard 4 45:57
20 635 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4 45:58
21 678 Jill Kuehler 33 Portland 4 46:08
22 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 4 46:13
23 618 Chelsea Benedict 4 46:23
24 568 Colleen Gibson Off the Couch Baby 39 Portland 4 46:23
25 577 Kim Frank Life Cycle Bike Shop 52 Eugene 4 46:25
26 473 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 46:30
27 554 Christine Golightly 39 Portland 4 46:47
28 609 Alisha Madrone 34 Portland 4 46:53
29 490 Aubree Ng 26 Portland 4 46:56
30 513 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 4 46:57
31 499 Megan Mahoney 37 Lake Oswego 4 47:01
32 550 Phaedra Booth Green Submarine Records 31 Hood River 4 47:03
33 452 Melissa Chureau 41 Portland 4 47:08
34 637 Kumara MacLeod 4 47:13
35 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 4 47:14
36 510 Dara Ono 33 Portland 4 47:49
37 639 Jill Cronk 26 Portland 4 47:55
38 544 Robin Stancliff SWEAT360 39 Aloha 4 47:57
39 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 4 47:58
40 494 Hazel Gross Team Motordome 36 Portland 4 48:07
41 471 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4 48:09
42 642 Christy Wheeler 4 48:35
43 524 Amy Hatfield 35 Portland 4 48:41
44 633 Julie Deal 39 Portland 4 48:47
45 638 Kelly Farrell OSU Cycling Club 27 Corvallis 4 48:48
46 518 Nita Galambos Team Endless Cycle 30 Portland 4 49:40
47 585 Gretchen Lovell 25 4 50:05
48 636 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 34 Milwaukie 4 50:25
49 622 Jenesa Oliver 4 51:12
50 680 Heather Johnson 4 51:13
51 632 Natalie Albright 4
52 623 Valari Beach 4
53 631 Regina Keough 3 40:40
54 679 evelyn kim 42 Portland 3 40:52
55 681 jude kirstein 3 41:04
56 559 Lisa Mance 26 Portland 3 41:17
57 469 Maria Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 3 42:07
58 520 Tammy Talton 36 Roseburg 3 42:54
59 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 39 Portland 3 47:27

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 79 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 28 Portland 8 0:57:04
2 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 37 Keizer 8 0:57:09
3 148 Carl Decker 8 0:57:17
4 147 Shannon Skerritt 8 0:57:35
5 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 8 0:58:03
6 37 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland 8 0:58:29
7 59 Patrick Means Team S+M 28 Corvallis 8 0:58:32
8 102 Josh Kelley Bailey Bikes/Hammer Nutrition 28 Portland 8 0:58:33
9 39 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 8 0:58:35
10 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 8 0:59:34
11 123 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 Bend 8 0:59:35
12 144 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 8 0:59:36
13 49 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Hillsboro 8 0:59:37
14 63 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicycles 33 Portland 8 1:00:07
15 65 Damian Schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend 8 1:00:28
16 5 Cary Miller Gentle Lovers 39 Portland 8 1:00:46
17 99 Ian Brown Tonic Fab 32 Portland 8 1:00:50
18 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 8 1:01:02
19 66 Scott Bradway Team S+M 40 Portland 8 1:01:04
20 62 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Portland 8 1:01:09
21 146 James Williams Sunnyside Sports 31 Bend 8 1:01:09
22 92 Tim Joslin Cyclepath Racing 35 Portland 8 1:01:16
23 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 32 Salem 8 1:01:36
24 80 Paul LaCava Giant 33 Portland 8 1:01:43
25 91 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 Portland 8 1:02:09
26 110 Justin DeMallie Filth and Fury 29 Portland 8 1:02:11
27 50 Matt Mahoney Gentle Lovers 33 Portland 8 1:02:13
28 6 Jeff Ballantine Portland Velo 26 Portland 8 1:02:14
29 32 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18 Bend 8 1:02:15
30 149 brant ness 34 Lake Oswego 8 1:02:19
31 113 Colin Rowan Corner Cycling 29 Portland 8 1:02:25
32 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 Portland 8 1:02:32
33 58 Jonathan Smith Team S+M 37 Portland 8 1:02:42
34 73 Brian Jorgensen CoCC 20 Bend 8 1:02:46
35 21 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland 8 1:02:49
36 122 Ryan King IRA Ryan Cycles 27 Portland 8 1:02:52
37 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 8 1:02:56
38 142 Ryan Brown Chinook Cycling Club 36 Richland 8 1:03:03
39 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 8 1:03:15
40 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 36 portland 8 1:03:26
41 25 Pete Rubijono Embrocation Cycling 35 Portland 8 1:03:30
42 19 dave davis Second Ascent 33 Portland 8 1:03:42
43 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 8 1:03:45
44 46 matt hall IRA Ryan Cycles 33 Portland 8 1:03:47
45 145 Jeremy Dunn 8 1:03:51
46 143 Spencer Moersfelder River City Bicycles 36 Portland 8 1:03:53
47 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland 8 1:04:40
48 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland 8 1:05:08
49 137 Steve O'Neill Cyclepath Racing 26 Portland 7 0:56:58
50 88 Gabriel Linn Trusty Switchblade 34 Bend 7 0:56:59
51 68 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicycles 35 7 0:57:22
52 69 Matt Cline Portobello-A Better Cycle 34 Portland 7 0:58:15
53 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 7 0:59:15
54 126 Pete Zlatnik signal cycles 40 Portland 7 0:59:21
55 167 josh bartlemay Team Beer 7 1:00:17
56 47 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 35 Portland 7 1:00:21
57 86 Lance Nelson 26 Happy Valley 7 1:01:01
DNF 150 Mike Kath 4
DNF 52 Matthew Wills Embrocation Cycling 30 Portland 3
DNF 133 Jeremy Garbellano 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Stephen Glass Jens Voigt's Army 38 Portland 6 47:08
2 86 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 35 Wilsonville 6 47:29
3 67 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6 47:36
4 23 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6 47:57
5 115 Spencer Callahan Bush League Wrenching 23 Portland 6 48:07
6 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 6 48:07
7 116 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 6 48:09
8 70 Crossett Freilinger Team S+M 25 Portland 6 48:10
9 89 Todd Stewart 42 Burns 6
10 218 Craig Fellers 26 Portland 6 48:15
11 58 Jason Borum Jens Voigt's Army 34 Portland 6 48:25
12 144 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 28 Bend 6 48:29
13 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6 48:32
14 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 23 Beaverton 6 48:34
15 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 6 48:34
16 27 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6 48:48
17 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 Bend 6 48:48
18 25 chuck meyer Sunnyside Sports 34 Bend 6 48:49
19 274 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 6 48:55
20 175 Craig Ruby Lucky 13 41 Portland 6 49:02
21 260 aaron ray 29 portland 6 49:04
22 138 Forrest Scott 26 Portland 6 49:06
23 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 6 49:10
24 215 Chris Tavel 6 49:18
25 182 Gary Szalay The Black Spring 31 Corbett 6 49:31
26 69 Andrew Hawley Lost Highway 35 Portland 6 49:34
27 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 26 West Linn 6 49:36
28 159 david kurushima Showers Pass 27 Portland 6 49:41
29 189 Cameron Foucht 30 Portland 6 48:12
30 114 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 32 Bend 6 49:57
31 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 6 50:03
32 43 Sage Brown Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 6 50:05
33 216 sean eslinger 33 bend 6 50:13
34 53 Danny Weikel 39 Portland 6 50:35
35 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 6 50:37
36 11 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland 6 50:39
37 205 Bill Larson 6
38 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 Corvallis 6 50:49
39 207 Rex Larsen 26 Portland 6 50:49
40 183 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 6 50:51
41 180 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 6 50:53
42 62 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Hood River 6 51:03
43 179 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 28 Portland 6 51:04
44 17 Doug Minarik 35 Portland 6 51:16
45 190 David Rasca Buy Local Cycling 34 Salem 6 51:24
46 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 41 Portland 6 52:17
47 74 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 6 52:36
48 217 Ben Chinburg Strictly Commercial 28 Portland 5 45:08
49 219 jacob rohter 5 45:19
50 95 David Dickson 32 Corvallis 5 45:36
51 82 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 5 45:40
52 127 Jacques Lafortune HTFU 25 Tigard 5 46:40
53 249 Tim Coglan 5 46:45
54 151 Matthew Schwartz 36 Battle Mountain 5 47:37
DNF 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 37 Portland 4
DNF 165 Ben Guernsey Trusty Switchblade 27 Bronx 3
DNF 137 Kameron Vaughn 20 Portland 2
DNF 132 Doug moak River City Bicycles 37 Portland 2
DNF 123 Tyler Bump Team Moustache Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 236 John Stegmaier Oregon Bike Shop 29 Portland 5 42:38
2 246 Ryan OConnell Trusty Switchblade 25 Portland 5 42:53
3 58 Robert K Brown 30 Portland 5 43:01
4 53 Eric Fischer Existential Velo 30 Portland 5 43:04
5 102 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 5 43:08
6 316 Daniel Kappes island Park 5 43:21
7 56 soren clark Amnesia 32 Portland 5 43:23
8 250 brison moroe Capitol Velo 16 Salem 5 44:08
9 222 Hayes Kenny 20 Portland 5 44:30
10 228 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 5 44:31
11 139 Adam Lazenby 28 Sandy 5 44:43
12 57 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton 5 44:44
13 319 Tony Weber 5 44:51
14 183 Robert Thayer 27 Portland 5 45:00
15 97 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 23 Gresham 5 45:18
16 89 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 5 45:21
17 112 Michael Selinger 31 Portland 5 45:33
18 321 Scott Kocher 5 45:37
19 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 30 Newport 5 45:38
20 351 Chad Hartley SWEAT360 36 Hillsboro 5 45:41
21 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland 5 45:47
22 363 Bryan Mullaney 25 Portland 5 45:51
23 358 Derek Chiles 5 45:58
24 366 5 46:00
25 154 Brice Stivers RCB 39 Portland 5 46:07
26 177 Cullen Guinn 35 Portland 5 46:08
27 133 Wick Ashley 40 Portland 5 46:13
28 76 Joris Ryerson Amen 33 Portland 5
29 195 Peter Blenkiron Chris Cookie 34 Portland 5 46:21
30 29 Brian Petrucci 34 Portland 5 46:21
31 323 john rogers 31 Portland 5 46:23
32 124 Tony Gomez 28 Portland 5 46:23
33 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 5 46:25
34 55 Brent Butler Cyclepath Racing 33 Portland 5 46:27
35 217 Tommy Cardwell Stumptown Cycling Club 30 Portland 5 46:38
36 127 brett boyles United Finance 41 lake oswego 5 46:39
37 380 Jonathan Long 5 46:50
38 128 Kyle Kruger 27 Portland 5 46:55
39 84 Michael Van Domelen 45 Eugene 5 46:56
40 69 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 47:00
41 142 Michael Kutansky 34 Portland 5 47:02
42 379 Matthew Edwards 5 47:08
43 159 August Frank Life Cycle Bike Shop 18 Eugene 5 47:09
44 372 Andrew Kenny 5 47:10
45 121 Patrick Hultgren 44 Tualatin 5 47:12
46 373 Kyle Stancliff SWEAT360 41 Aloha 5 47:28
47 80 Eric Meier 43 Beavercreek 5 47:29
48 13 Todd Davis 33 Portland 5 47:34
49 161 Michael Fetters 42 Portland 5 47:36
50 245 Ross Bryan 33 Portland 5 47:40
51 258 Jon Tirrell 34 Portland 5 47:48
52 165 Sean Haggerty 31 Portland 5 47:49
53 210 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5 47:49
54 377 Zach Roeder Team S+M 26 Portland 5
55 324 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 28 Portland 5 48:02
56 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5 48:06
57 284 Stephen Lambert 49 Portland 5 48:09
58 200 Craig DeAmbrose Yakima Bike Vigilantes 34 Portland 5 48:09
59 269 Bill Garcia 31 Beaverton 5 48:35
60 190 Tim Breault 30 Milwaukie 5 48:45
61 50 Erik Denninghoff DNR Cycling 32 Portland 5 48:45
62 87 Jerald Winfrey 36 West Linn 5 49:16
63 369 Jeremy Nichols 33 Tigard 5 49:20
64 350 Christopher Muhs 24 Portland 5 49:24
65 134 Kasey Kamna 29 Portland 5 49:25
66 292 Kevin Morikawa 29 Portland 5 49:26
67 171 Benjamin Sampson 27 Portland 5 49:27
68 270 phil avery Fat Cobra Video 37 oregon city 5 49:29
69 349 Adam Moore 26 Portland 5 49:31
70 70 Patrick Reedy Team CP 33 portland 5 49:32
71 264 Peter Bryant 25 Portland 4 40:19
72 212 Brian Meyer 32 Portland 4 40:33
73 204 Brian Hansen Red Lizard 50 Milwaukie 4 40:34
74 140 Willis Dewitt Team Endless Cycle 28 Portland 4 40:43
75 344 Matt Hooge 39 Portland 4 40:54
76 146 Matt Stuemke 28 Lake Oswego 4 40:57
77 145 Chris Gedraitis Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 4 41:01
78 374 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 4 41:18
79 362 Travis White 4 41:21
80 256 Esteban Vasquez River City Bicycles 18 Portland 4 41:25
81 320 Peter Swallen 25 Portland 4 41:42
82 247 Joseph French 37 Portland 4 41:54
83 209 Scott Hillson 24 Lake Oswego 4 42:00
84 375 Eric Albright 29 Portland 4 42:13
85 227 John Berrigan 28 Tualatin 4 42:18
86 143 Jeff Garrett SWEAT360 34 Hillsboro 4 42:27
87 213 Christopher Burge 32 Portland 4 42:48
88 155 Jared McClintock 30 Lyons 4 42:51
89 148 Peter Nielsen Sunset Cycles 49 Portland 4 42:55
90 376 Ryan Chase 4 43:43
91 123 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4 43:45
92 166 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland 4 43:56
93 371 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 51 Beaverton 4 44:00
94 125 Jay Futterman 34 Portland 4 44:13
95 378 Nicholas Mabry 4 47:58
DNF 193 Josiah Zukowski 26 Salem 2
DNF 25 Douglas Gresham 34 Portland 2
DNF 235 Michael Farber The Spokesmen 42 Vancouver 2
DNF 211 Alex Bigazzi 32 Portland 2
DNF 370 Jeff Donaldson 1
DNF 91 Eric Schmidt 26 Portland 1
DNF 370 Jeff Donaldson 1
DNF 91 Eric Schmidt 26 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 953 Boyd Piebenga Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5 43:52
2 842 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard 5 45:50
3 868 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend 5 46:18
4 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 47:09
5 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 35 Portland 5 47:15
6 935 Jeff Merwin 39 Bend 5 47:22
7 815 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland 5 47:47
8 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5 48:00
9 838 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 5 48:16
10 845 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5 48:20
11 803 Mike Hall Half Fast Velo 43 portland 5 48:38
12 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 5 48:41
13 865 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Beaverton 4 40:39
14 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 4 40:48
15 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4 41:20
16 858 Seth Daniels Team Bacon 40 Portland 4 41:24
17 900 Hans Thygeson 46 West Linn 4 42:06
18 951 Rutherford Brakke-Pound 34 Portland 4 42:34
19 828 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 4 42:38
20 913 Nathan Petz The Spokesmen 49 Vancouver 4 43:03
21 888 Jon Coney 41 Portland 4 43:20
22 834 Mark Frost Mountain View Cycles 44 Hood River 4 43:52
23 895 Stephen Zylstra 50 Portland 4 44:03
24 832 Ron Silverman 42 Milwaukie 4 44:11
25 882 Jim McGuire 45 Aloha 4 44:18
26 912 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 36 Hillsboro 4 44:20
27 870 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem 4 44:30
28 876 David Miller Chehalem Valley BMX/TRIBE503.COM 37 tigard 4 44:42
29 878 David Yurk Bianchi/D2 54 Portland 4 44:56
30 937 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 4 45:01
31 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 42 Portland 4 45:03
32 950 Jamaal Folsom Existential Velo 35 Portland 4
33 936 John LIVINGSTON 37 Bend 4 45:19
34 889 Jon Bouffleur 50 Portland 4 45:20
35 843 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4 45:31
36 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 4 46:19
37 875 Brian Echerer Lakeside Bicycles 42 Lake Oswego 4 47:07
38 884 Chip Rosi crank 54 Portland 4 47:08
39 924 Jeffrey Hill 47 SANDY 4 47:42
40 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 30 Portland 4 48:17
41 949 Todd Mitchell 41 Vancouver 4 48:19
42 854 Tyse van Luik 31 Vancouver 4 50:37
43 861 James Thompson 46 Vancouver 4
44 894 Matt Graff Matt Graff 29 Portland 3 41:09
45 910 Jim Hendrickson Team S+M 40 Portland 3 42:22
46 893 Craig Diehl 47 Portland 3 43:39
DNF 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 3
DNF 952 Todd Hubbell Portland Velo 49 Portland 1

Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene United 3 25:07
2 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy High Cascade 3 25:10
3 80 Cameron Beard Bend Endurance Academy 3 25:16
4 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 3 25:27
5 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky Corvallis United 3 25:50
6 179 Colin Dunlap Bend Endurance Academy High Cascade 3 25:59
7 91 Javier Colton Bend Endurance Academy High Cascade 3 26:05
8 63 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 3 26:10
9 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 3 26:11
10 53 Mitchell Stevens Sunnyside Sports High Cascade 3 26:18
11 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme Mud Warriors 3 26:27
12 136 Massimo Larsen Sunnyside Sports Bend 3 26:56
13 58 Ian Mastenbrook Hammer Velo Mud Warriors 3 27:10
14 89 Zach Colton Bend Endurance Academy 3 27:26
15 174 Sam Wiley Mountain View Cycles Hood River Valley 3 27:49
16 95 Cameron Millar-Griffin Mud Warriors 3 27:50
17 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 3 27:53
18 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky Corvallis United 3 27:55
19 167 Kevin Phomma Trusty Switchblade Portland 3 28:18
20 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 3 28:20
21 28 Connor Dunn Hood River Valley High School Hood River Valley 3 28:37
22 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy High Cascade 3 29:05
23 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles 3 29:29
24 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene United 3 29:33
25 56 Aaron Lopez Pacific Pedaling 3 29:38
26 114 Kyle Miller Roseburg Racing 3 29:39
27 102 Timothy Jaynes Mrazek 3 29:51
28 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 3 30:05
29 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles 3 30:08
30 52 Linus Clark East Side Team 3 30:12
31 42 Henry Peterson East Side Team Mud Warriors 3 30:13
32 132 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 3 30:14
33 173 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 3 30:17
34 113 Justin Wallace Roseburg Racing 3 30:21
35 117 Levi Riley Roseburg Racing 3 30:29
36 108 Ian Wilson Bend Endurance Academy 3 30:44
37 120 Brandon Moore Roseburg Racing 3 30:45
38 44 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3 30:45
39 101 Donovan Birky 3 31:09
40 121 Aaron Brownfield Roseburg Racing 3 31:19
41 119 Anthony Vandervlden Roseburg Racing 3 31:27
42 176 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy 3 32:13
43 2 Elkin Parker Super Relax Concept 3 32:14
44 94 Ben Van Raalte 3 32:23
45 123 Kiona Siewell Roseburg Racing 3 32:46
46 90 Justin Day Mud Warrior 3 32:57
47 41 Johnny Hergert Existential Velo 3 33:32
48 36 Quin McIntyre Mud Warrior Mud Warriors 3 33:48
49 37 Owen Szwaya bicycleattorney.com 3
50 149 Matthew Breen Eugene United 3
51 175 Joseph Lukens MBSEF Cycling Team 3
52 115 David Lozano Roseburg Racing 3
53 96 Ian Steigerwald Kona Grassroots 3
54 178 Jackson Wellen Corvallis United 3
55 138 Joshua Savage Roseburg Racing 3
56 100 Carson Westberg 2 25:09
57 180 Skyler Gober rogue Bicycle Works 2 25:12
58 38 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 2 25:59
59 40 Van Chrisman Team S+M 2 26:08
60 14 Miles Scheuering 2 26:22
61 194 Sean Fox Roseburg Racing 2 26:25
62 49 Joel Eisiminger 2 26:55
63 92 Raymond Hill Beaverton Bicycle Club 2 28:06
64 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 2 28:11
65 48 Nicholas Paesler 2 28:59
66 177 Jeremy Woodcock Mapleton Cycling Club Mapleton 2 29:34
67 950 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2 29:34
68 43 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 2 30:05
69 139 Adam Jacks 2 31:12
70 61 Orion York Team Bossen 2 32:35
71 193 Sivan Fox 2 33:35
72 60 Asher Woods Team Bossen 2
DNF 29 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Junior Women

Num Name Team City Laps Time
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 3 31:58
2 322 Sharon Hart Camas Bike and Sport 3 32:09
3 325 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River Valley 3 32:30
4 326 Emma Koenig 3 32:50
5 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky Corvallis United 3 32:54
6 356 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky Corvallis United 3 32:58
7 354 Anna Peterson East Side Team Mud Warriors 3 33:14
8 327 kali woodard 3 33:14
9 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 3
10 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Mud Warriors 3
11 355 Clark Birch Mud Warriors 3
12 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 3
13 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy High Cascade 3
14 344 Maddy Cripe Corvallis United 2 25:32
15 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis United 2 25:36
16 349 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 2 25:40
17 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 2 26:33
18 353 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 2 26:58
19 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 2 27:16
20 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 2 27:18
21 346 Haley Leuband Eugene United 2 30:05
22 348 Gabrille Grosdidier Roseburg Racing 2 30:11
23 357 Aunika Miranda Trusty Switchblade 2 31:04
24 311 Sierra Kelly Jelly's Pirates 2 32:16
25 317 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 2 32:17
26 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 2 32:17
27 321 Annika Sandaine Team Bossen 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 41 Bend 8 1:02:27
2 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 8 1:02:28
3 330 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland 8 1:02:44
4 387 Matt Williams GrandStay Hotels 40 Bend 8 1:02:53
5 398 Rich Cramer bicycleattorney.com 51 Beaverton 8 1:03:21
6 386 John Rollert WebCyclery.com 38 Bend 8 1:03:23
7 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland 8 1:04:04
8 334 John Weathers Sunset Cycles 41 Tigard 8 1:04:06
9 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 8 1:04:10
10 332 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 8 1:04:13
11 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 8 1:04:36
12 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 8 1:04:53
13 371 John Bravard Cyclepath Racing 43 Portland 8 1:04:12 relegation
14 411 Paolo Dabbeni Filth and Fury 43 Portland 7 0:57:00
15 342 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 7 0:57:10
16 381 Mike Henry 46 Damascus 7 0:57:12
17 306 Slate Olson Rapha Focus 38 PORTLAND 7 0:57:19
18 391 Eddie French Guinness Cycling Team 44 Portland 7 0:57:39
19 412 William Alcorn BikeFlights.com 44 State College 7 0:57:42
20 394 Dan Porter Cyclepath Racing 39 Portland 7 0:57:46
21 418 Jesse Luckett 39 portland 7 0:57:47
22 410 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 7 0:57:56
23 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 7 0:58:00
24 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 7 0:58:01
25 362 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood 7 0:58:06
26 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 7 0:58:13
27 377 Alex Accetta Team Beer 41 Portland 7 0:58:17
28 446 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland 7 0:58:18
29 379 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 40 Portland 7 0:58:27
30 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7 0:58:52
31 352 Michael Szwaya bicycleattorney.com 7 0:58:55
32 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 7 0:58:57
33 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 7 0:58:58
34 385 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 7 0:58:59
35 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 49 Portland 7 0:59:17
36 465 Ben Johnson Portland Velo 7 0:59:27
37 372 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend 7 0:59:38
38 370 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 47 Portland 7 1:00:03
39 360 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 7 1:00:11
40 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 44 Bend 7 1:00:22
41 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 48 Portland 7 1:01:47
42 403 Jesse Lea Cyclepath Racing 38 Portland 7 1:01:57
43 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 7 1:03:54
44 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 7 1:03:55
45 408 Bret Berner River City Bicycles 48 Portland 7 1:03:58
46 420 Kevin Sundberg Showers Pass 7 1:04:45
DNF 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 42 Portland 6
DNF 390 Juston Manville Delite Design 39 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 737 John Droege Filth and Fury 45 Portland 5 41:32
2 786 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 44 Portland 5 41:36
3 641 Kevin Drake Stava.com 41 Vancouver 5 41:37
4 727 Greg O'Brien crank 46 Portland 5 41:43
5 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 39 Portland 5 41:59
6 869 Chris Nygaard Showers Pass 39 Portland 5 42:01
7 791 Tony Daversa Filth and Fury 37 Beaverton 5 42:02
8 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 5 42:03
9 779 David Roulo Filth and Fury 36 Portland 5 42:04
10 946 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 5 42:18
11 722 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 42:20
12 800 Erik Luebkert Rogue / Mt. View Cycles 35 Beaverton 5 42:21
13 884 Johnny Burrell Filth and Fury portland 5 42:24
14 663 Michael Girard Portland Velo 43 Portland 5 42:25
15 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 37 Portland 5 42:25
16 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5 42:36
17 807 Eric Vickers Buy Local Cycling 44 Salem 5 42:37
18 689 Eric Teel 39 Ashland 5 42:39
19 669 Hugh Gapay Hammer Velo 54 Portland 5 42:41
20 897 David Sjogren 44 Bend 5 42:42
21 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 42 Portland 5 42:49
22 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 5 42:51
23 844 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 5 42:55
24 643 Jay Wisowaty Artisan Family Racing 38 Portland 5 43:01
25 748 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 5 43:02
26 690 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 41 Springfield 5 43:03
27 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5 43:04
28 735 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Portland 5 43:05
29 692 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle 38 Portland 5 43:09
30 605 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 5 43:09
31 943 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 5 43:31
32 715 Kenneth Pace Team S+M 43 Portland 5 43:33
33 891 Todd Schock Boneyard Cycling 48 Bend 5 43:35
34 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5 43:39
35 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 43 Hood River 5 43:42
36 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5 43:45
37 767 Montgomery Hill 42 5 43:46
38 718 Marcelo silva Half Fast Velo Portland 5 43:48
39 892 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 35 Vancouver 5 43:49
40 902 Jonathan Maus BikePortland.org 36 Portland 5 43:51
41 706 Jason Zadow Filth and Fury 36 Portland 5 43:52
42 784 Tom Lenth 41 Portland 5 43:52
43 672 Tony Curtis The Spokesmen 44 Vancouver 5 43:55
44 773 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 40 Portland 5 44:08
45 949 Mike Abel 42 Bend 5 44:11
46 866 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5 44:13
47 705 Brian Lynch 36 Portland 5 44:14
48 829 Ashley Williams HUP United 43 Portland 5 44:15
49 843 Ed Worcester 35 Salem 5 44:16
50 732 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 5 44:17
51 678 Jake Linford Velo Loco 38 Tualatin 5 44:20
52 822 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 38 Veneta 5 44:33
53 778 Matt Montagne Nike Cycling 40 Portland 5 44:40
54 864 Ted Byram bicycleattorney.com 36 Portland 5 44:50
55 749 Jay Rishel 36 Portland 5 44:56
56 734 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland 5 45:01
57 723 Erik Spillman Portland Velo 46 Portland 5 45:13
58 951 Charles David 43 Lake Oswego 5 45:15
59 768 Satoru Igarashi 49 Portland 5 45:22
60 794 Jason Butler-Brown Existential Velo 42 Portland 5 45:27
61 765 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 39 tigard 5 45:35
62 668 David Pryor Field Jerger Cycling 42 Portland 5 45:38
63 827 Peter Parker River City Bicycles 43 Portland 5 45:46
64 637 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 5 46:09
65 799 Andrew Arnsberg Team Gleemer 36 Portland 5 46:19
66 671 mark Emry Oregon Bike Shop 47 Gresham 5 46:22
67 776 Randy Goode 49 5 46:42
68 724 Pete Conklin Bike City Racing 48 Portland 5 46:45
69 797 Ian Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5 46:49
70 823 Richard Slingsby River City Bicycles 49 Portland 5 46:59
71 636 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 5 47:02
72 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 5 47:11
73 731 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 42 Portland 5 47:13
74 720 Eric Aldinger Fat Tire Farm 40 Portland 5 47:22
75 729 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 5 47:33
76 603 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 5 48:00
77 764 Mike Nettleton 38 Portland 5 48:21
78 633 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 Oregon City 5 48:23
79 804 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 5 48:58
80 947 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 5 49:06
81 627 Alan Reaume 47 Portland 5
82 825 Brian Johnson Crossniacs 41 Lake Oswego 4 41:39
83 950 Chris Murphy Adidas/FTS 4 42:59
84 658 Luke Sosnowski 35 Camas 4 45:32
DNF 948 Seth Graham 2
DNF 857 Leland Jossy 46 Portland 2
DNF 676 Ted Gresh 46 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 565 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 41 Happy Valley 5 43:42
2 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 Portland 5 43:45
3 678 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 43:46
4 473 Greg Shaffer 39 Portland 5 43:47
5 428 Cesar Villanueva 38 Portland 5 43:50
6 735 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 41 Eugene 5 43:52
7 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tualatin 5 44:03
8 482 Matt Savage TTS 35 Portland 5 44:09
9 504 Phillip Ohnstad Deschutes Brewery 42 Portland 5 44:17
10 513 Judd Eustice Team S+M 50 Portland 5 44:30
11 444 Greg Kempthorn Sunset Cycles 46 Lake Oswego 5 44:43
12 480 Jesse Saks Amnesia 39 Portland 5 44:57
13 683 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 43 Bend 5 45:06
14 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 5 45:10
15 739 Tony Wolf 45 Portland 5 45:19
16 775 John Hatfield 43 Portland 5 45:37
17 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 5 45:45
18 451 Tim Shannon 42 Portland 5 45:49
19 719 Chris Roberts 5 45:51
20 519 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 5 45:55
21 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 45:59
22 847 Marcus Marjama 35 Vancouver 5 46:07
23 486 Rick Boston 46 Juneau, 5 46:16
24 540 Troy Clear 40 Boring 5 46:20
25 446 Jeff Steiner Showers Pass 45 St Helens 5 46:21
26 560 Paul Souders 40 Portland 5 46:23
27 623 Mike Hilts North Lake PT 44 Lake Oswego 5 46:25
28 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 36 Portland 5 46:26
29 633 Keith Krejci 36 Silverton 5 46:27
30 499 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 46:42
31 533 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47 Portland 5 46:46
32 687 James Malcarne Green Submarine Records 37 Portland 5 46:54
33 873 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 5 46:58
34 823 Luke Robbins 5 47:01
35 680 Augusto Carneiro Existential Velo 35 Portland 5 47:06
36 636 David Anderson Boneyard Cycling 45 Bend 5 47:07
37 545 James Bender Beaverton Bicycle Club 40 West Linn 5 47:13
38 840 Brent Sherry 5 47:15
39 531 Jason Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 5 47:16
40 518 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 5 47:18
41 658 Eric Pool 45 West Linn 5 47:21
42 412 David Szymanski 43 Warrenton 5 47:22
43 655 Toby McElravey 43 Portland 5 47:24
44 742 Scott Kleiner 5 47:26
45 502 Matt Richmond Showers Pass 47 Portland 5 47:26
46 794 John Huntsman Team S+M 48 West Linn 5 47:30
47 616 Jamie Whalen Super Relax Concept 41 Portland 5 47:33
48 556 Peter Rueegger Team Mudman 43 Portland 5 47:36
49 471 Paul Schipper 41 Portland 5 47:36
50 652 Matthew Jetton 42 portland 5 47:41
51 472 Raymond Crepeau 39 Portland 5 47:43
52 731 Andrew Stewart 36 Portland 5 48:06
53 717 Troy Nelson 42 Beaverton 5 48:09
54 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 47 Brush Prairie 5 48:09
55 889 James Williams 5 48:13
56 465 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 41 Portland 5 48:15
57 529 Matt Meskill 49 Portland 5 48:19
58 677 Kahlin Kurilik Staccato Gelato 44 Portland 5 48:23
59 592 Justin Watkins 37 Hillsboro 5 48:25
60 535 Ryan Schimpf Team Bacon 34 Oregon City 5 48:26
61 876 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 5 48:35
62 477 John Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 48:36
63 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 5 48:37
64 468 Tom Palke Team Mudman 45 Portland 5 48:42
65 743 Jason Olcott 5 48:52
66 569 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 37 Portland 5 48:54
67 602 Eric Evans 42 Portland 5 48:56
68 822 Doug Peterson 5 48:58
69 537 michael paradis Rebound/Tireless Velo 41 portland 5 49:03
70 675 Michael Krasovech 44 Portland 5 49:04
71 475 David Andres 48 Newberg 5 49:13
72 526 Simon Robins 38 Portland 5 49:16
73 606 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Hillsboro 5 49:19
74 649 Jay DeVoe 45 Portland 5 49:19
75 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 5 49:20
76 576 Marc Lutz Ketamine 41 Lake Oswego 5 49:21
77 516 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle 40 Portland 5 49:22
78 874 Tim Fettkether Stumptown Cycling Club 5 49:22
79 586 Mike Owens Stumptown Cycling Club 41 portland 5 49:23
80 549 Banjo Weymuth 35 Portland 5 49:25
81 546 Varner Seaman Existential Velo 36 Portland 5 49:26
82 643 Benjamin Davis Team Beer 36 Portland 5
83 411 Charles Barrett 44 Portland 5 49:30
84 503 Ed Chrisman 46 Portland 5 49:31
85 747 Jacob Balderas Existential Velo 39 Portland 5 49:34
86 585 Ryan Temple Beermongers Cycle Club 43 Portland 5 49:34
87 690 Carlton Steele Stumptown Cycling Club 49 Camas 5 49:36
88 431 Sam Shiffman Portland Velo 43 Portland 5 49:37
89 887 Jeremiah Williams 34 salem 5 49:44
90 474 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5 50:29
91 806 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4 40:33
92 553 danny klube Fat Cobra Video 35 Portland 4 40:36
93 571 David Bussey 47 Canby 4 40:38
94 771 Sean Graham 35 Portland 4 40:40
95 509 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 4 40:41
96 786 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland 4 40:44
97 650 Mark Chasse 44 Portland 4 40:49
98 621 Joel Thompson Bridgetown Velo 48 Wilsonville 4 40:54
99 638 Jesse Burkett 40 Portland 4 40:59
100 651 Steven Westberg WebCyclery.com 43 Bend 4 41:03
101 584 Preston Roth Team Bacon 41 4 41:09
102 517 Robert Stefanowicz 44 Portland 4 41:15
103 597 John Vincent 38 West Linn 4 41:16
104 548 blaine zumwalt 42 Eugene 4 41:18
105 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4 41:26
106 601 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 4 41:29
107 827 Oliver Fritsch 4 41:32
108 538 phil avery Fat Cobra Video 38 Oregon City 4 41:35
109 443 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 37 Portland 4 41:38
110 877 Darien Curl Nike Cycling 4 41:39
111 664 ben green Team Mudman 44 portland 4 41:43
112 494 Tom Nilan 49 Portland 4 41:47
113 886 Peter Gutmann 44 Portland 4 41:49
114 605 Chris Meilinger 45 Portland 4 41:55
115 814 David Strader Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 42:03
116 726 Tom Bird Team Food Baby 43 Lake Oswego 4 42:04
117 729 Paul Bascom Portland Velo 52 Lake Oswego 4 42:05
118 811 Russell Gober rogue Bicycle Works 45 Forest Grove 4 42:06
119 880 Ryan McIntyre 4 42:06
120 611 John Abel 41 Portland 4 42:07
121 646 Jeffrey Johnson Team Beer 43 Portland 4 42:09
122 882 Bill Bryant 4 42:10
123 492 Darren Pennington 51 Portland 4 42:10
124 826 Aaron Edmark 4 42:11
125 432 Eric Scheuering 41 Portland 4 42:15
126 761 Matt Eisiminger Veloce Racing 44 Wilsonville 4 42:40
127 462 Patrick Meigs Team Mudman 44 Portland 4 43:00
128 637 benjamin gonzales 46 portland 4 43:03
129 849 Craig Mavis Deschutes Brewery 57 Bend 4 43:16
130 555 Pascal Chureau 45 Portland 4 43:19
131 668 David Lowe-Rogstad Super Relax Concept 44 Portland 4 43:20
132 878 Jeff Donaldson 4 43:26
133 837 Matt Capozzi Portland 4 43:37
134 768 jon friese 44 Portland 4 43:55
135 594 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 37 Portland 4 44:05
136 788 charles patzner 41 Salem 4 44:21
137 543 Jeff Birdsall 36 Portland 4 44:24
138 753 Thomas J Meier 56 Corvallis 4 44:28
139 627 Chris Leach Team S+M 43 Portland 4 44:34
140 498 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Portland 4 44:57
141 832 Neil Gibson 4 45:08
142 691 Hugh Davis 43 West Linn 4 45:20
143 496 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4 46:14
144 595 David English Filth and Fury 49 Portland 4 46:19
145 685 Mike Battista 39 Portland 4 46:37
146 879 David Piatt 35 Portland 4 46:51
147 736 Jeff Morrell 37 Portland 4 47:15
148 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 4 47:56
149 888 Steven Pike 4 48:17
DNF 809 Shawn Gilmour 48 Tualatin 4
DNF 620 Mike Taylor Now Direct 47 Bend 3
DNF 881 Derek Oliver 3
DNF 604 Curtis Milander Filth and Fury 42 Portland 2
DNF 776 Chris Kayser 40 Portland 1
DNF 872 Shane Nelson 1
DNF 875 Moon Mullins 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 318 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky 50 Corvallis 5 42:30
2 280 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 5 42:51
3 308 William Zale West End Bikes/Specialized 56 Portland 5 42:54
4 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 5 43:29
5 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5 43:29
6 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5 43:50
7 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5 43:57
8 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 55 Eugene 5 44:16
9 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 5 44:41
10 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 5 45:40
11 270 Cal Stone 52 Camas 5 45:42
12 389 Steven Thorne 50 Portland 5 45:43
13 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 5 46:09
14 289 Tim Ellerbruch CoMotion 53 Portland 5 46:16
15 409 Jim Miller bicycleattorney.com Portland 5 46:28
16 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 5 46:31
17 391 Don Leet Sunnyside Sports 61 Bend 5 46:33
18 334 Hugh Givens bicycleattorney.com 54 Portland 5 46:34
19 309 Dave Burnard 55 Forest Grove 5 46:36
20 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene 5 46:37
21 323 David Miller Team Rose City 50 Camas 5 46:40
22 306 Andrew Meigs MudMend 50 Corvallis 5 46:41
23 259 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 5 46:43
24 298 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha 5 46:57
25 350 Michael Mann Team Bob's Red Mill 51 Portland 5 46:58
26 340 Doug Smith Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 52 Sherwood 5 47:02
27 326 Rich Wolf Sunnyside Sports 52 Bend 5 47:17
28 332 Gary Klingler WebCyclery.com 57 Bend 5 47:18
29 373 David Gast Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 47:18
30 336 Daniel Rohlf 50 Portland 5 47:24
31 366 Andrew Peterson Existential Velo 52 Portland 5 47:30
32 344 Vern Krist Showers Pass 55 Portland 5 47:36
33 296 Mark Bradley 50 Roseburg 5 47:43
34 327 Rick Gregory 58 Eugene 5 48:02
35 402 Ralph Tolli Boneyard Cycling 59 Bend 5 48:19
36 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 5 48:25
37 250 Tracy Marks 56 Portland 5 48:26
38 384 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis 5 48:42
39 312 Michael Smith 51 Newberg 5 48:43
40 361 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland 5 48:50
41 390 Richard Potestio Rapha Racing NW 55 Portland 5 49:03
42 386 Tom James 5 49:20
43 291 Dan Davis WebCyclery.com 53 Bend 5 49:25
44 300 Jeff Melson 51 Tualatin 4 40:51
45 362 John Ramey 58 Anchorage 4 41:05
46 365 Don Wiley Zoka Viking Sport 50 Mt. Hood 4 41:06
47 408 stephen gomez Super Relax Concept 56 portland 4 41:15
48 345 tom McKerlich 50 Portland 4 41:23
49 364 erik goodfriend 51 portland 4 41:32
50 282 Gary Smith Kells Graphic Design 52 Aloha 4 42:04
51 314 Steve Volz Oregon Bike Shop 50 Portland 4 42:08
52 263 David Gratke Showers Pass 53 Portland 4 42:28
53 311 Paul Montgomery Team S+M 59 Portland 4 42:42
54 392 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 4 42:47
55 393 Brian Hansen 4 42:52
56 337 Vincent Plaza Team S+M 50 Lake Oswego 4 43:29
57 352 Tom Van Raalte 50 Portland 4 44:32
58 325 Gil Ormerod Team S+M 58 Portland 4 45:21
59 394 Jill Josselyn 4
DNF OR P 307 Jim Hinkley STV 51 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 5 47:36
2 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 5 48:13
3 507 Amory Cheney Boneyard Cycling 60 Bend 4 41:22
4 501 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 4 41:36
5 524 Bob Daugherty 4 42:48
6 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 63 Hillsboro 4 47:28

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 11 Laura Trace 45 Portland 5 43:51
2 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 5 44:09
3 36 Carolyn Gutsick Filth and Fury 5 44:33
4 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 44:44
5 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland 5 45:21
6 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 41 Hood River 5 45:24
7 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 5 45:25
8 26 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5 45:27
9 35 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend 5 45:28
10 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 5 45:28
11 42 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 36 Eugene 5 46:02
12 21 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 5 46:08
13 45 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 44 Bend 5 46:09
14 10 Ann Kennedy bicycleattorney.com 43 Portland 5 46:38
15 37 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 5 46:44
16 48 cindy lewellen 44 Portland 5 46:49
17 920a Kristi Carver Upper Echelon Fitness 35 Portland 5
18 25 Virginie Calme Cyclepath Racing 41 Portland 5 47:05
19 27 Anna Vaughn Hammer Velo 35 Portland 5 47:25
20 15 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 5 47:42
21 28 Susan Parsons Super Relax Concept 38 Hood River 5 47:50
22 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland 5 49:17
23 67 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 4 41:18
24 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 Portland 4 43:01

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 154 Erica McKenzie Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Corvallis 5 49:21
2 196 Jennifer Johnson La Center 4 40:23
3 143 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 4 40:35
4 177 Annie Leaf Showers Pass 39 Portland 4 40:37
5 151 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 41:11
6 135 Amanda Darlak Staccato Gelato Scappoose 4 41:19
7 183 Shannon Holt 4 42:01
8 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4 42:03
9 112 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 4 42:04
10 141 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4 42:16
11 172 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 39 Bend 4 42:40
12 133 Karen Henry 38 Damascus 4 42:45
13 131 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 Gresham 4 43:11
14 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 40 Salem 4 43:21
15 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4 43:26
16 134 Tess Weir Kestrel/Imperial River Racing 42 Milwaukie 4 43:37
17 176 Julie Kramer Team S+M 40 Portland 4 44:04
18 178 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 4 44:27
19 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4 44:59
20 163 jennifer Hagen crank 41 Portland 4 46:15
21 179 Karie Mawer SWEAT360 35 Beaverton 4 47:53
22 117 Danielle Reynolds Team Beer 38 Portland 4 49:05
23 144 Erika Miranda Trusty Switchblade 36 Portland 4 51:04
24 124 Bernadette Estrada Veloce Racing 40 Portland 4 51:35

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 5 48:11
2 218 Lora Melkonian Mountain View Cycles 52 Trout Lake, WA 5 48:14
3 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 4 40:32
4 224 Angela Horton Gapay Hammer Velo 45 Cornelius 4 40:39
5 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 4 40:45
6 213 Maggie Rising Portland Velo 48 Lake Oswego 4 41:14
7 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4 41:20
8 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4 41:46
9 227 Susan Moote speedshot Racing 48 Portland 4 43:18
10 226 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Lake Oswego 4 44:06
11 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 47 Portland 4 44:49
12 267 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 4 44:51
13 248 Kirti Walpole 4 44:57
14 244 Jill Ballantyne Sunnyside Sports 47 Bend 4 45:32
15 231 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 45:51
16 252 Lisa Campbell 52 Aloha 4 47:03
17 217 Mary Daly 53 Portland 4 47:04
18 245 Susan West 54 Lake Oswego 4
19 225 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 Portland 3 42:32
20 228 beth hamon Team Slow 48 portland 3 47:37

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 622 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 Portland 6 48:30
2 511 luke demoe SLOCUM Race Team 6 48:49
3 580 Joshua Johnston 30 Portland 6 48:50
4 558 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicycles 34 Hillsboro 6 48:55
5 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 6 49:28
6 527 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 6 49:39
7 770 Nat Johnson Green Submarine Records 6 49:57
8 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6 49:57
9 574 Jake Rosenfeld 1 Error 43 forest grove 6 50:05
10 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6 50:10
11 768 brad winn Team S+M 28 Portland 6 50:48
12 565 Ian Eglitis Trinity Bikes 28 Powell Butte 6 50:51
13 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6 50:52
14 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6 51:00
15 664 adam schwind 28 Portland 6 51:10
16 584 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 26 Portland 6 51:17
17 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 6
18 546 Greg Adams Cyclepath Racing 32 Portland 6 51:20
19 649 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 West Linn 6 51:22
20 788 Boone Tompkins 6 51:25
21 810 Benjamin Farver Jens Voigt's Army 29 Portland 6 52:14
22 563 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland 6 52:20
23 772 Jeremy Garbellano OSU Cycling Club 6 52:23
24 604 Andy Meschke signal cycles 34 Oregon City 6 52:24
25 559 Graeme Wagoner-Lynch Super Relax Concept 31 Hood River 6 52:26
26 572 Nick Makanna Team S+M 23 Portland 6 52:27
27 588 Brian Larson 27 Portland 6 52:28
28 706 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 33 Portland 6 52:50
29 749 Pete Rubijono Embrocation Cycling 35 Portland 6 52:56
30 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 6 53:02
31 510 John Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6 53:04
32 519 Jesse Luckett 39 portland 6 53:14
33 809 Tim Reinhart 29 Portland 5 45:14
34 560 Cody Gervasi Jens Voigt's Army 29 Portland 5 45:16
35 583 Will Blanton SWEAT360 37 Hillsboro 5 45:19
36 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 5 45:21
37 618 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5 45:22
38 767 Scott Churchill 5 45:22
39 595 Jacob Furniss Eddy Merkin 31 Portland 5 45:30
40 644 christopher brown 31 Portland 5 45:34
41 805 Shane Parker 34 Battle Ground 5 45:34
42 641 Adrian Richardson Ruckus Test Team 23 Portland 5 45:39
43 685 Nathan Gibson Trail Head Coffee Roasters 25 Portland 5 45:42
44 520 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 5 45:45
45 629 tony pereira Team Beer 42 Portland 5 45:57
46 656 Greg Johnson 42 Portland 5 46:03
47 665 David Miller Team Rose City 50 Camas 5 46:24
48 771 Scott Jerger Field Jerger Cycling 42 Portland 5 46:26
49 734 Daniel Evans 26 Portland 5 46:30
50 625 mark campbell Pine Mountain Sports 44 Bend 5 46:36
51 648 Mac Prior 19 Portland 5 46:38
52 608 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing 39 Beaverton 5 46:47
53 550 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5 46:47
54 669 Scott Gerwig 43 Portland 5 46:59
55 617 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 31 Portland 5 47:02
56 773 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling 27 Springfield 5 47:03
57 769 Randall Dietel 5 47:15
58 539 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club 32 Portland 5 47:22
59 602 Jason Uland Team Cthulhu 41 Portland 5 47:28
60 542 Brandon Rothauge Crossfix 33 Gresham 5 47:52
61 636 Justin Tutor crank 27 Portland 5 47:55
62 562 Darrin Joos 35 Portland 5 47:59
63 696 Peter Lines Staccato Gelato 37 Portland 5 48:05
64 728 Nick Williams Team Awesome 33 Portland 5 48:06
65 793 Brody Boeger Ironclad Performance Wear 5 48:20
66 653 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 5 48:20
67 661 Jason Reynolds 40 Portland 5 48:28
68 688 James Crowe Revolver-Cascadia 24 hood river 5 48:31
69 628 Patrick Jackson Buy Local Cycling 32 Salem 5 49:13
70 652 Arlo Varri 40 Portland 5 49:19
71 766 Lloyd Connelly DNR Cycling 43 Portland 5 49:24
72 634 Andrew Murray crank 27 Portland 5 49:47
73 576 Kevin Ziemke Team Beer 68 Redmond 5 49:55
74 666 Tom Rousculp Bicycle Transportation Alliance 36 Portland 5 49:59
75 607 Eddie Wang River City Bicycles 34 Portland 5 50:07
76 637 Christoper Harbert-Erceg crank 30 Portland 5 50:28
77 798 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 5 50:43
78 642 Owen Daly Artisan Family Racing 27 Portland 5 50:45
79 673 Casey Storey 5 50:55
80 623 Jeremiah West Beermongers Cycle Club 33 Portland 5 51:04
81 605 David Bisers Tensegrity PT Cycling 30 Portland 5 51:10
82 692 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 5 51:52
83 806 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 5 52:19
84 531 Damon Dimick 35 Tigard 5 52:30
85 808 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 5 53:11
86 807 James Wilson 5 54:19
87 654 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 25 Portland 4
88 779 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 3 48:18
DNF 631 Landon Masterfield 28 portland 2
DNF 599 Joel Holly Ruckus Test Team 33 Portland 2
DNF 582 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 2
DNF 775 Roger Wimberly Pistis 38 Central Point 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U13 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 1
2 U2 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 1
3 U18 Susannah Hart Camas Bike and Sport 1
4 4 Ben Schoenberg Serious Juggling and Unicycle 41 Portland 1
5 5 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Camas 1
6 6 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 961 Julie Krasniak 7 0:59:52
2 948 Alice Pennington Team S+M 30 Portland 7 1:00:19
3 937 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 32 bend 7 1:01:19
4 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 Bend 7 1:01:46
5 911 Beth Ann Orton Team S+M 30 Portland 7 1:01:56
6 922 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 Portland 7 1:02:25
7 908 Erin Playman Team S+M 37 Portland 7 1:02:43
8 928 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 43 Salem 7 1:03:19
9 934 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 32 Portland 7 1:03:28
10 932 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND 7 1:03:56
11 939 Jill Hardiman Team S+M 41 White Salmon 7 1:04:16
12 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 26 Portland 7 1:04:20
13 960 sarah barkley Chinook Cycling Club 32 Richland 7 1:04:38
14 921 Christy Love Team S+M 36 Portland 7 1:04:44
15 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 30 Portland 7 1:04:51
16 967 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 7 1:04:58
17 931 Susan Grandjean Showers Pass 38 Portland 7 1:05:05
18 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland 7 1:05:14
19 940 Karen Oppenheimer YARDSALE CYCLOCROSS 43 Bend 7 1:05:40
20 929 Kristen Minarik bicycleattorney.com 30 Portland 6 0:56:57
21 962 Laura Winberry 27 Bend 6 0:57:01
22 919 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles 33 Portland 6 0:57:23
23 954 Jade Koide Team Beer 28 Portland 6 0:57:28
24 945 Meagan Masten Upper Echelon Fitness 29 Salem 6 0:59:02
25 950 Marila Alvares signal cycles 40 Portland 6 0:59:26
26 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes Portland 6 1:00:43
27 959 Joy Armagost 6 1:05:23
DNF 917 Taylor Shekell Team Beer 26 Portland 4

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 939 rebeccah bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Medford 5 46:31
2 908 Caroline Dezendorf 22 Eugene 5 46:36
3 858 Allison Halpin Sunnyside Sports 24 Bend 5 47:13
4 834 India King IRA Ryan Cycles 27 Portland 5 47:15
5 926 Remy Maguire Team S+M 32 Portland 5 47:29
6 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 5 47:43
7 845 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 5 47:54
8 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 30 Portland 5 48:01
9 847 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 37 Vancouver 5 48:15
10 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 5 48:16
11 927 Paris Edwards 5 48:21
12 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 5 48:22
13 912 Lelah O'Shaughnesy 24 Portland 5 48:42
14 859 Kate Massey Filth and Fury 28 Portland 5 48:43
15 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 29 Portland 5 48:45
16 880 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 5 49:10
17 920 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness 32 Portland 5 47:04
18 917 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5 49:12
19 863 Leah de Forest Artisan Family Racing 32 Portland 5 49:23
20 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 28 West Linn 5 49:31
21 925 Laura Colbert 5 49:37
22 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35 Portland 4 40:29
23 899 Lori Brault Portland Velo 40 Portland 4 40:36
24 876 Aimee Furber 27 Bend 4 40:48
25 905 Kate Newton-Cromwell 28 Portland 4 41:47
26 879 Megan Edlin 29 Portland 4 41:54
27 904 Josie Norris 33 Portland 4 41:58
28 878 Anna Kuhlow RBC/Team Java 30 Portland 4 41:59
29 919 Clara Terrell Hutch's-Eugene 26 Eugene 4 42:07
30 918 Erin Hooten 28 Eugene 4 42:09
31 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 4 42:23
32 849 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4 42:46
33 326 Emma Koenig 17 Portland 4 43:46
34 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 4 44:22
35 327 kali woodard 17 Portland 4 44:25
36 861 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Tigard 4 44:59
37 885 Lauren Magalska 30 Corvallis 4 45:03
38 871 Mckayla Garrett Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 Hillsboro 4 45:20
39 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Camas 4 45:43
40 941 Bethany Candelaria 30 Vancouver 4 45:49
41 886 Bridget Brown 33 Corvallis 4 45:58
DNF 889 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 32 Portland 3
DNF 867 Robin Gumpert 35 Portland 2