St. Honore Criterium

Portland, OR
July 7, 2012

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated July 11, 2012 at 9:32 AM

Category 1/2

Num Name Team Age City
1 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 27 Portland
2 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
3 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 38 Portland
4 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
5 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
6 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
7 192 Adam Branfman HPC/RPM Mortgage 28 Portland
8 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
9 134 Eddie French Guinness Cycling Team 45 Portland
10 913 Rocky Serna West End Bikes/Specialized 33 Tulsin
11 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
12 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 portland
13 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
14 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 PORTLAND
15 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
16 25 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage 33 Portland
17 753 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland
18 10 Matt Lee Window Gang 35 Portland
19 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
20 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
21 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
22 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 32 Portland
23 935 Mark Gyulafia River City Bicycles 29 Portland
24 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
25 141 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie
26 395 David Klipper Guinness Cycling Team 46 Portland

Category 3

Num Name Team Age City
1 642 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 26 Portland
2 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland
3 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27 Portland
4 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland
5 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
6 4120 Alex Yale Ten Guys Named Alex 31 Portland
7 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland
8 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland
9 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 24 Portland
10 3496 Brent Casady 41 Portland
11 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
12 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
13 3449 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 32 Portland
14 4600 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River
15 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
16 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
17 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
18 3076 Zachary Utz Ruckus Test Team 28 Portland
19 4595 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 26 Vancouver
20 4226 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling 26 Portland
21 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
22 20 Ted Chauvin Audi Cycling Team 39 Spokane
23 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland
24 3463 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland
25 394 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Marylhurst

Category 4/5

Num Name Team Age City
1 21 Mark Porcella 34 Portland
2 5908 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
3 5504 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland
4 5272 Craig Armstrong Craptastic 34 Portland
5 5277 Robert K Brown 31 Portland
6 18 Daniel Evans 27 Portland
7 4240 Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing 25 Portland
8 4143 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 22 Portland
9 5533 Neil Friedrich 29 Portland
10 17
11 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
12 5243 Stephen Salter 33 portland
13 5813 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 25 Newport
14 5050 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley
15 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 26 portland
16 4345 Stephan Roberts Cyclepath Racing 18 Portland
17 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 27 Portland
18 5309 Davis Hand 1 Error 26 Portland
19 4309 Simon Robins 39 Portland
20 4290 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland
21 16 Brian Larson 28 Portland
22 5182 Andy Poorman CAPA-Soraz Racing 39 Portland
23 551 Will Hawkins 1 Error 23 Portland
24 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 25 Newberg
25 5052 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland
26 19 Peter Kagey OSU Cycling Club 20 Portland
27 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
28 5381 John Osborne Pacific Power Blue Sky 29 Corvallis

Junior 15-18

Num Name Age
1 5846 Noah Beggs 15
2 5864 Dey Shaun Lee 17
3 4157 Keegan O'Neill 15
4 5880 Kent Ross 16

Masters 35+ Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5688 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 38 Portland
2 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
3 4610 Craigan Usher Showers Pass 38 Portland
4 5021 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio
5 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
6 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
7 5046 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
8 5030 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland
9 4287 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland
10 5238 Matthew Schwartz Tensegrity PT Cycling 37 Portland
11 4151 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland
12 4052 Kevin Billingsley Team Western Bike Works 49 Portland
13 4607 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 damascus
14 5910 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland
15 5143 Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Portland
16 9
17 4104 Chuck Woosley United Finance 50 Tualatin

Masters 40+ Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
2 727 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland
3 15 Steve Wright Veloce Racing powered by Smith & Nephew 45 Beaverton
4 992 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus
5 970 Brad Gebhard BMC/Cynergy/Big Orange 48 Portland
6 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
8 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 41 Portland
9 761 Mitch Denham FASTER Performance Center 41 Hillsboro
10 989 tom ghilarducci bicycleattorney.com 44 Portland
11 7 Matt Carlson 40 Portland
12 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
13 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
14 632 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem
15 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 41 Lake Oswego
16 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland
17 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
18 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego
19 747 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
20 12 Tom Nill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland
21 14 Tom Cole Excel Sports 47 Kennewick, WA
22 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
23 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
24 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 41 Portland
25 7349 James Randall bicycleattorney.com 46 Portland

Masters 50+ Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 148 Steven R Holland United Finance 53 Vancouver
2 773 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland
3 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
4 957 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood
5 4244 John Kenney Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River
6 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove
7 310 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River
8 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis

Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 24 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies 34 Talent, OR
2 843 Hilary Billington Pactimo Cycling Team 41 Portland
3 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland
4 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
5 848 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland
6 202 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
7 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland
8 350 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 44 Portland
9 261 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland
10 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
11 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland
12 297 Erin Goddall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland
13 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
14 205 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland
15 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 47 Vancouver

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7198 Lelah O'Shaughnessy Trailhead Coffee Roasters 25 Portland
2 7091 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 31 Portland
3 7234 Athena Salvador 32 Portland
4 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 37 Portland
5 7371 Kim Matheson Team S+M 33 Portland
6 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
7 7059 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland
8 7098 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland
9 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
10 7289 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland
11 7164 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland
12 7021 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland
13 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland
14 13 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 23 Portland
15 7288 Catherine Cooper 40 Portland
16 7196 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 26 Portland
17 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27 Portland
18 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis
19 7026 Erin Popovich Matrix Cycling Club 20 Portland
20 7366 Evelyn Fin 42 Portland
21 5974 Chandra Gallipeau 38 Portland