OBRA Criterium

Bend, OR
August 11, 2012

If you have questions or corrections, please email Matt Plummer.

Updated August 14, 2012 at 10:36 PM

Jr Men 10-12

Num Name Team Age City
1 T626 Jonathan Wimberly MBSEF Cycling Team 12 Bend
2 T625 Lukas Strauss-Wise
3 T624 Joseph Bardy 10 Eugene
4 548 Kyler Ervin Capitol Velo 12 Gaston

Jr Men 13-14

Num Name Team Age City
1 5331 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend
2 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 13 Milwaukie
3 T628 Alex Martin WebCyclery.com 14 Bend
4 8023 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard
5 528 Levi Kramer FASTER Performance Center 14 Bend
6 5514 Harrison Helt 13 Bend
7 5199 Aaron King Capitol Velo 13 Salem

Jr Men 15-16

Num Name Team Age
1 8012 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 16
2 4260 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
3 8009 Will Reinking 16

Jr Women 10-12

Num Name Team Age City
1 8021 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard
2 T630 Emma Kissel
3 T627 Haley Mullane

Jr Women 13-14

Num Name Team Age City
1 7290 taye nakamura-koyama MBSEF Cycling Team 14 Bend
2 7357 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 14 Bend
3 T629 Emma Huntsman
4 8019 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard

Jr Women 15-16

Num Name Team Age City
1 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard

Master Men 50-59

Num Name Team Age City
1 745 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland
2 304 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Tualatin
3 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
4 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
5 4414 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
6 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend
7 631 John Slawta Land Shark
8 3420 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend
9 732 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56 Salem
10 317 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 50 Portland
11 561 Paul Mautner Team Rose City 54 Portland
12 4486 Tom McCullough 53 Bend

Master Men 60+

Num Name Team Age City
1 5129 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene
2 4146 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 62 Corvallis
3 4034 Dale Harless Cycle University 69 Bellevue
4 4396 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 63 Bend
5 579 Dale Allen 60 Bend
6 4564 Donald Coker 69 Bend
7 4644 Frank Fleetham Boneyard Cycling 69 Bend

Master Women 30-39

Num Name Team Age City
1 619 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Bend
2 7045 Stacy Westbrook 37 Portland
3 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
4 286 Lindsay Felker Peterson Racing 31 Seattle

Master Women 40-49

Num Name Team Age City
1 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
2 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
3 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
4 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro
5 256 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend

Masters Women 50+

Num Name Team Age City
1 623 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
2 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Portland
3 272 Meg Mautner Bike Central 52 Portland
4 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis

Men Cat 3

Num Name Team Age City
1 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 28 Corvallis
2 8012 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 16 Bend
3 3001 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend
4 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
5 3452 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 Bend
6 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
7 276 Stephen Szufnarowski Center Cycling Team 40 Bend
8 4298 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
9 757 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend
10 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
11 3424 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 43 Bend
12 613 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 44 Bend
13 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 22 Corvallis
14 3097 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
15 795 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
16 4168 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 38 Philomath

Men Cat 4

Num Name Team Age City
1 4444 Seth Taylor Zeitgeist Racing &'amp'amp' Kovarus Wells Fargo 37 Bend
2 4025 Brandon Gallagher 37 Bend
3 5837 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 42 Eugene
4 4491 Brad Kent Stadium Cycling 48 Bend
5 4260 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend
6 4038 Shane Johnson Trinity Bikes 29 Redmond
7 4070 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental/Lowes 38 Bend
8 4390 Kevin Chandler 1 Error 42 Indian Wells
9 5002 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
10 T632 Brent Wood Las Vegas Cyclery
11 4414 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
12 4375 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team 32 Bend
13 5381 John Osborne Pacific Power Blue Sky 29 Corvallis
14 5740 John Paden 20 Happy Valley
15 4124 David McCasker Portland Velo 54 Portland
16 4142 Nils Tillstrom Cyclesport.com 32 Portland
DNF 5045 August Frank Life Cycle Racing Team 19 Eugene
DNF 4138 Guy Polson 47 Springfield
DNF 5160 Jeff Wygant Team Highlander 47 longview

Men Cat 5

Num Name Team Age City
1 5618 Jason Oman The Bucklers 31 Bend
2 4455 Paul Hynes 29 Bend
3 5052 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland
DNF 5577 levi bishop 23 Prineville

Mst Men 30-39

Num Name Team Age
1 986 luke demoe Hutch's-Co-Motion 33
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 33
3 659 Billy Truelove SLOCUM Race Team 38

Mst Men 40-49

Num Name Team Age City
1 737 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 46 BEND
2 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
3 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
4 151 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 45 Bend
5 956 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
6 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair
7 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
8 T633 James Kramer FASTER Performance Center 44 Bend
9 761 Mitch Denham FASTER Performance Center 41 Hillsboro
10 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 46 Lake Oswego
11 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
12 3447 Greg Freyberg Greg Freyberg 46 Bend
13 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 46 Medford
14 T624 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
15 985 Karsten Hagen Evolution Racing Team 43 Bend
16 720 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend
17 899 Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland
18 795 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
19 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
20 3097 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
21 T36 Anthony William
22 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
23 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
24 5507 Stephen Helt 42 Bend
25 4138 Guy Polson 47 Springfield
26 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego

Senior Men

Num Name Team Age City
1 5772 Connor McCutcheon Powered By Bowen 21 Bend
2 737 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 46 BEND
3 157 Sam Schartz Hutch's-Co-Motion 36 Eugene
4 3021 Adam Artner Land Shark 18 Central Point
5 876 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Eugene
6 932 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
7 913 Rocky Serna Guinness Cycling Team 33 Portland
8 151 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 45 Bend
9 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
10 197 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion 44 Newport
11 331 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 23 Bend
12 189 christian tresser Evolution Racing Team 45 portland
13 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
14 153 Josh LaGrange 37 Bend
15 986 luke demoe Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
16 659 Billy Truelove SLOCUM Race Team 38 Eugene
17 114 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion 33 Eugene
18 956 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
19 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
20 979 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
21 988 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Bend
22 900 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Hillsboro
23 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair
24 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland
25 134 Eddie French Guinness Cycling Team 45 Portland
26 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
DNF 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
DNF 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
DNF 766 Andrew Utz Gentle Lovers 30 Portland
DNF 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 27 Portland
DNF 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend
DNF 899 Daryl Hemenway Cyclesport.com 42 Portland

WOMEN CAT 1/2

Num Name Team Age City
1 209 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
2 350 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 44 Keizer
3 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland
4 292 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion 41 Sherwood
5 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 45 Bend
6 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
7 299 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
8 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland
9 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend

Women Cat 3

Num Name Team Age City
1 619 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Bend
2 461 Amy Shepard Cyclesport.com 27 Portland
3 623 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
4 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Portland
5 274 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland
6 7045 Stacy Westbrook 37 Portland
7 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
8 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro

Women Cat 4/5

Num Name Team Age City
1 468 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
2 7138 Lara Kessler Cyclesport.com 32 Portland
3 7195 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45 Bend
4 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27 Portland
5 T13 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team 40 Bend
6 T634 Patricia Strange
7 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis
8 629 Emma Huntsman MBSEF Cycling Team Bend
9 7290 taye nakamura-koyama MBSEF Cycling Team 14 Bend