Test of Endurance 50/100

Blodgett, OR
June 16, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 17, 2012 at 8:27 AM

CAT 1 19-34 MEN

Num Name Team Age City Time
1 215 Ryan McGlone Boneyard Cycling 34 Bend 4:20:30
2 412 Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling 31 Philomath 4:29:23
3 413 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 33 Springfield 4:40:31
4 213 Shane Johnson Trinity Bikes 29 Redmond 4:40:44
5 216 Justin Romesburg Endurance Sports NW 31 Mukilteo 4:51:43
6 408 Robert Clark 31 Portland 5:02:54
7 406 Jeremy Warnicke Reall Racing 33 Grande Ronde 5:43:14
8 420 zach starker 32 Corvallis 5:51:34
DNF 217 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 19 Bend

CAT 1 35-44 MEN

Num Name Team Age City Time
1 219 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 42 Ashland 4:15:51
2 426 Matt Betts Team Dirt/Mudslinger Events 42 Corvallis 4:19:03
3 223 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 PDX 4:40:10
4 227 James Tervo 42 Portland 4:40:16
5 222 Kevin Hasley 38 Bellevue 4:42:26
6 221 Jeff Dengal Life Cycle Racing Team 35 Bend 5:00:00
7 226 Derek Stallings Bend Endurance Academy 41 Bend 6:02:09
8 224 Chad Sage Sunnyside Sports 43 Bend 6:21:40
DNF 218 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend

CAT 1 45+ MEN

Num Name Team Age City Time
1 235 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes 45 Bend 4:03:33
2 234 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 4:12:31
3 238 Wayne Tonning Multnomah Athletic Club 49 Lake Oswego 4:23:25
4 232 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events 45 Corvallis 4:25:46
5 229 scott carroll Team Dirt/Mudslinger Events 46 Corvallis 4:47:36
6 237 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 5:19:07
7 228 David Caplan WebCyclery.com 51 bend 5:31:46
8 432 david baker Para-Team Sunnyside 45 bend 5:45:27
9 231 Jerry Fox Echo Bike 45 Irrigon 5:48:24
10 230 Peter Courogen 46 Portland 5:55:15

Cat 1 15-18 Men

Num Name Team Age City Time
1 211 Tyler Fox Loius Garneau/Echo Bike/Scotts Cycle 18 Irrigon 5:00:07
2 210 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 5:28:24

Cat 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 255 Melissa Norland Kona Factory Team 38 Corvallis 5:03:24
2 250 Alice Drobna WebCyclery.com 38 Bend 5:11:23
3 405 Claire Duncan Yeti Cycles 36 Bend 5:11:29
4 253 Angela Mart WebCyclery.com 42 Bend 5:50:33
5 252 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 Bend 5:56:56
6 251 Kristin Duyn 33 Tualatin 6:03:23
7 257 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 6:03:25
8 248 Rachel Beckmann Team Dirt/Mudslinger Events 28 Corvallis 6:03:50
9 249 Mielle Blomberg Team S+M 41 PORTLAND 6:13:40
10 419 Laurie Hotovy Team S+M 34 Portland 6:24:43
11 256 Karen Oppenheimer Yard Sale Cyclocross 44 Bend 6:41:39

Cat 2 19-34 Men

Num Name Team Age City Time
1 266 Travis Wilson Team Dirt/Mudslinger Events 19 Corvallis 5:08:33
2 267 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events 33 Portland 5:36:47
3 265 Benjamin Wallace 35 Corvallis 5:51:18
4 264 Aaron Ufferman 31 Portland 6:05:47
5 259 Caleb Dickson 25 Corvallis 6:40:58
6 261 DERRICK KLEINER 34 Grants Pass 6:45:59
DNF 260 Spencer Fransway 31 Portland

Cat 2 19-34 Women

Num Name Team Age City Time
1 410 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 6:04:12
2 315 Emily Pfeifer Tensegrity PT Cycling 34 Eugene 6:04:43
3 428 Remy Maguire Team S+M 33 Portland 6:05:41
4 316 Amy Smith Boneyard Cycling 33 Bend 6:31:29
5 263 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 6:58:15
6 329 Sharon Hart Hapi-Go! 16 Washougal 7:41:51

Cat 2 35+ W

Num Name Team Age City Time
1 319 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42 eugene 5:49:58
2 417 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 5:54:23
3 324 Teri Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes 51 Bend 5:59:58
4 323 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 6:27:53
5 325 Mary Skrzynski Sunnyside Sports 50 Bend 6:34:07
6 321 Ina McLean Sunnyside Sports 54 Bend 6:46:56
7 326 Ronda Sundermeier 45 Tigard 7:08:17
8 320 Anne Linton Sunnyside Sports 50 Bend 7:09:44
9 322 Jen Morgan Team Dirt/Mudslinger Events 36 0.0 7:38:55
10 327 Carrie Ward Rolf Prima Wheel Systems 42 0.0 7:43:28
DNF 328 Jana Woodruff Broken Spoke Cycling 36 Meridian

Cat 2 35-44 Men

Num Name Team Age City Time
1 275 Doug Howe Blackjack Mob 43 Eugene 4:54:07
2 284 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 42 Corvallis 5:04:26
3 271 Ray Fiori 37 Albany 5:10:54
4 278 Mark Miskowiec Sunnyside Sports 42 Bend 5:34:13
5 431 Scott Brennan Sunnyside Sports 44 Bend 5:34:20
6 407 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 5:39:11
7 282 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend 5:39:13
8 274 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 5:41:26
9 280 Russell Parker 42 Bozeman 5:43:00
10 283 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5:48:32
11 276 Eric T Martin Old Men Bike Club 36 Corvallis 5:49:49
12 269 Loyal Bassett Team Dirt/Mudslinger Events 41 Corvallis 5:55:19
13 277 John Miller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 42 Ashland 6:03:33
14 279 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events 44 Corvallis 6:15:33
15 286 Chad Thorson Kristy Thorson 37 Grants Pass 6:16:17
16 273 David Greenberg 40 Eugene 6:25:13
17 272 Alan Greenbaum 43 Portland 6:31:57
18 270 Sam Costello 36 Olympia 6:32:29
19 285 David Szymanski 44 Warrenton 6:33:50
20 281 Brian Roddy Rolf Prima Wheel Systems 38 Eugene 6:35:48
21 288 benjamin weaver Ironclad Performance Wear 35 hood river 6:42:32
22 287 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 7:04:05
23 425 Andrew Maddox Cycle Analysis 40 Central Point 7:16:35
24 422 Joel Wright Team Dirg 40 Albany 7:42:54
DNF 268 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes 43 Bend
DNF 403 Bill Haase 44 Duvall
DNF 404 Marc Lutz 42 Lake Oswego
DNF 424 Jeff Clausen Deschutes Brewery 43 Bend

Cat 2 45-54 Men

Num Name Team Age City Time
1 292 Paul Greenwalt Sunset Cycles 46 Beaverton 5:34:00
2 291 Mark Bradley 52 Roseburg 5:36:57
3 289 Eugene Anderson Cycle Analysis 51 Ashland 5:38:04
4 402 Steve Kutina 53 Mission Viejo 5:41:50
5 295 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events 45 Corvallis 5:58:51
6 297 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 49 Florence 6:07:10
7 299 Rich Wolf Sunnyside Sports 53 Bend 6:21:47
8 290 Charles Barrett 45 Portland 7:13:17
9 293 John Kott 49 Damascus 7:26:44
10 294 GREG REDFERN Team Nutz n Gutz 47 Rogue River 7:38:50
11 416 Ian Kennedy bicycleattorney.com 48 Portland 7:42:00
DNF 296 Bill Thomas Team Chicken Butt 50 Bend

Cat 2 55+ Men

Num Name Team Age City Time
1 301 Don Leet Sunnyside Sports 61 Bend 5:45:51
2 303 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events 57 Corvallis 5:47:41
3 305 David Morrison 13 Redmond 5:50:50
4 300 Steven J. Cash 60 Eugene 8:21:17

Cat 3 10-14 Men

Num Name Team Age City Time
1 435 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 7:41:41

Cat 3 19-34 Men

Num Name Team Age City Time
1 418 Jason Stowers Team Dirt/Mudslinger Events 33 CORVALLIS 6:26:21
2 334 Jacob McCain 22 virginia city nv 6:34:33
3 421 Sean McGillivray Pistis 28 Grants Pass 6:55:48
4 333 Ian Lethbridge Sunset Cycles (Rookies) 30 Portland 7:07:40
5 336 Stephen Snider 28 Kent 7:24:41
6 331 JAMES GARDNER Old Men Bike Club 28 CORVALLIS 7:36:13
132 347 James Lais cheep team 43 Portland
DNF 330 Nicholas Buccafurni 23 Wilsonville
CAT 3 35

Cat 3 19-34 Women

Num Name Team Age City Time
1 434 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 8:01:57

Cat 3 35-44 Men

Num Name Team Age City Time Notes
1 411 Bradlee Herauf 36 Portland 5:48:42
2 343 Jason Bushnell Old Men Bike Club 41 Philomath 6:49:50
3 347 James Lais cheep team 43 Portland 6:51:43
4 351 Josh Pounds Pistis 37 Grants Pass 7:05:30
5 350 Wade Nacinovich 45 Portland 7:05:40
6 345 dave Gifford 44 Corvallis 7:49:31
7 349 Ryan McIntyre 36 Portland 8:12:07
8 352 Richard Sherwood SportTurtle.com 42 Salem 8:15:47
9 340 Tyler Bertram 37 Portland 3:47:46 25 miles
10 338 John Bennion Sunset Cycles (Rookies) 37 Beaverton 4:01:22 25 miles
11 339 Robert Bennion Sunset Cycles 35 Portland 4:01:23 25 miles
12 344 Wayne Clark Old Man Club 42 Corvallis 3:59:47 25 miles
13 429 Flint Churchill Camas Bike and Sport 38 Beaverton 4:05:00 25 miles
DNF 341 Kevin Blagg 39 SALEM
DNF 348 Scott Markham 37 Portland

Cat 3 35-44 Women

Num Name Team Age City Time
1 353 Julie Deal 40 Portland 8:46:33
DNF 356 Carrie Morgridge Mud Honey 44 Hailey

Cat 3 45+ Men

Num Name Team Age City Time Notes
1 367 Jay Swavely 47 Vancouver 5:56:41
2 361 James Humphreys Old Men Bike Club 48 Corvallis 7:04:19
3 366 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 54 Bend 7:18:12
4 360 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 7:47:15
5 364 Drew Patterson 46 Sammamish 8:08:09
6 363 david MORGRIDGE 51 Hailey 8:08:10
7 365 Jonathan Pierce 53 Sheridan 8:21:18
8 358 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 3:09:04 25 miles
9 359 Craig Cole Old Men Bike Club 53 Corvallis 3:59:46 25 miles

Cat 3 45+ Women

Num Name Team Age City Time
1 368 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 3:42:52

Clydesdale

Num Name Team Age City Time
1 310 Thom Kneeland Service Course Velo 40 Medford 6:24:31
2 308 Rob Johnson 24 hoover 6:34:34
3 314 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 6:40:56
4 307 MacDonald Jackson Team Dirt/Mudslinger Events 40 Corvallis 6:41:32
5 313 Mark Sturges Tri-Cities Chinook Cycling Club 49 West Richland 7:07:37
6 312 Benjamin Norris 37 Portland 8:30:38
DNF 306 Sam Caruso Harder Cycling 44 wilsonville
DNF 311 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Porltand

Open Men 100

Num Name Team Age City Time
1 3 Evan Plews Ibis Cycles/Reall Racing 36 Salem 7:52:07
2 2 Ben Parsons Sportsman Ski Haus 30 Kalispell 8:21:35
3 10 Clint Muhlfeld Sportsman ski Haus/Hammer Nutrition 42 Whitefish 8:49:07
4 1 Jake Pantone ENVY Composites 32 Ogden 8:57:34
5 5 Joel Wilson SLOCUM Race Team 39 Eugene 9:53:53

Open Women 100

Num Name Team Age City Time
1 14 Angela Sucich Sturdy Bitch 38 Seattle 12:39:26

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 206 John Merrill Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 30 Ashland 3:58:23
2 208 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 4:02:09
3 200 Sloane Anderson ProAir/HFA 41 Bend 4:02:21
4 207 William Sullivan Scorpius Cycles/Will Sullivan Cycling/Hammer Nutrition 46 Lake Oswego 4:06:05
5 203 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 24 Portland 4:09:09
6 204 Phil Grove Sportsman Ski Haus 29 Whitefish 4:11:21
7 209 Matt WOODRUFF Kuhl Rocky Mountain 44 Meridian 4:20:11
8 415 Jonathan Myers Team S+M 45 Portland 4:20:14
9 409 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 4:27:33
10 202 Chris Brandt Honey Stinger/Bontrager 38 Carbondale 4:33:52
11 205 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 20 bend 4:52:33

Pro Women

Num Name Team Age City Time
1 423 Kelli Emmett Giant 35 Colorado Springs 4:24:35
2 427 Karen Dewolfe Team Dirt/Mudslinger Events 34 Corvallis 4:43:12

Singlespeed

Num Name Team Age City Time
1 242 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 37 Ashland 4:17:15
2 414 Ryan Eisele Reall Racing 34 Dallas 4:30:07
3 244 Jake Rosenfeld 44 Forest Grove 4:32:43
4 245 Doug Striley Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 42 medford 4:51:27
5 243 Warren Rice BLAZIN SADDLES 53 sisters 6:11:47
6 401 Carl Gurney Team Dirt/Mudslinger Events 31 Corvallis 6:26:03
7 241 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 PORTLAND 6:40:57
8 430 Joseph Davis Cycle Analysis 32 Medford 7:17:34
9 246 michael thoen AAA Heating & Cooing Inc. 41 Portland 7:26:49
DNF 240 Frank hamilton Old Man Bike Club 43 Albany

Singlespeed 100

Num Name Team Age City Time
1 11 Martin Criminale FareStart 48 Seattle 10:08:12

Vet Men 40-49 100

Num Name Team Age City Time
1 6 Roger Bown Hand of Doom Racing 40 quincy 9:29:54
2 8 Darin Cole 46 Corvallis 11:54:42
3 16 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events 40 Philomath 12:30:07
DNF 7 Michael Castagnola 48 Crescent City 0:00:00