Vancouver Criterium

Vancouver, OR
July 29, 2012

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated July 30, 2012 at 7:58 AM

Category 3

Num Name Team Age City Notes
1 677 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
2 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
3 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer
4 4605 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland WARNING - OBRA Rule 11.2 Misconduct - Dangerous riding
5 4575 Chris Thomas Veloce Racing powered by Smith & Nephew 27 Portland
6 4535 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20 Vancouver
7 7322 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 21 Salem
8 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland
9 3048 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 36 Portland WARNING-OBRA Rule 11.2 Misconduct - Foul language
10 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
11 19 Regninald Trimingham Davis Bike Club Race Team 19 Sacramento
12 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
13 4595 Eric Nelson CAPA-Soraz Racing 26 BAttleground
14 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer
15 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
16 4051 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 32 Vancouver
17 3089 Christopher Bright United Finance 45 Lake Oswego
18 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
19 7325 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Beaverton
20 7319 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & Nephew 30 Longview
21 18 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Bend
22 630 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver
23 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 27 Portland
24 3058 Nathan R Frechen Cyclesport.com 29 Portland
25 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized 17 Vancouver
26 4182 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland
27 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 47 Vancouver
28 3016 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland
DNF 677 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland

Category 4

Num Name Team Age City
1 5272 Craig Armstrong Craptastic 34 Portland
2 4606 Mike Selinger 32 Portland
3 4240 Brian Stalnaker CAPA-Soraz Racing 25 Portland
4 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing 25 Newberg
5 4299 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
6 5533 Neil Friedrich 29 Portland
7 5277 Robert K Brown 31 Portland
8 4058 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 45 Portland
9 5813 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 25 Newport
10 5160 Jeff Wygant Team Highlander 47 longview
11 7243 Erik Borghoff NuVision Cyclery 27 Portland
12 4126 David Thielen II Pacific Power Blue Sky 52 Vancouver
13 4101 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield
14 5309 Davis Hand 1 Error 26 Portland
15 16 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland
16 4358 Craig Broughton Guinness Cycling Team 37 Beaverton
17 15 Chris Soeling Cucina Fresca 0 Kirkland
18 5235 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground
19 4613 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground

Category 5

Num Name Team Age City
1 5333 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland
2 5910 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland
3 5849 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 12 Portland
4 5742 Brian Hays 37 Portland
5 5696 Bill Garcia 32 Beaverton
6 5131 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
7 17 Erick Kinnunen TIGC 0 Vancouver
8 5713 Peter Bryant 26 Portland

Junior 12-14

Num Name Age City
1 8023 Justin Ziehnert 14 Tigard
2 5849 Ben Clark 12 Portland
3 8021 Lauren Ziehnert 11 Tigard
4 8019 Amy Ziehnert 13 Tigard

Masters 40+

Num Name Team Age City
1 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
2 7349 James Randall bicycleattorney.com 46 Portland
3 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
4 819 Mark Krause Land Shark 41 Talent
5 3019 William Henterly RGF/Felt 46 Portland
6 178 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland
7 3003 Erik Bakker Ironclad Performance Wear 43 Portland
8 686 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 45 Vancouver
9 22 Todd Mion 44 Greenwille
10 3035 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland
11 635 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland
12 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland
13 3491 Karl Choltus Harder Cycling 47 Portland
DNF 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland

Masters 50+

Num Name Team Age City
1 148 Steven R Holland United Finance 53 Vancouver
2 957 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood
3 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 53 Portland
4 1313 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland
5 304 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Tualatin
6 509 Cal Stone 1 Error 53 Camas
7 3061 Casey Patton 55 Portland
8 745 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland
DNF 123 Mike Murray Bike Central 58 Gresham

Senior Men

Num Name Team Age City
1 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland
2 20 david richter Herriott Sports Performance 42 Seattle
3 794 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 29 portland
4 192 Adam Branfman HPC/RPM Mortgage 28 Portland
5 101 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage 39 Portland
6 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 42 Portland
7 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
8 977 Clint Culpepper 32 Portland
9 913 Rocky Serna West End Bikes/Specialized 33 Portland
10 170 Marcel J Delisser Hagens-Berman LLP Cycling 22 Portland
11 706 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 24 Portland
12 769 Lonny Knabe Team Type 1 - Sanofi Elite 36 Portland
13 900 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Hillsboro
14 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
15 187 Joseph King Guinness Cycling Team 31 Portland
16 134 Eddie French Guinness Cycling Team 45 Portland
17 731 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland
18 337 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing 25 Vancouver
19 968 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
20 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
21 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
22 820 jimmy lingwood Gentle Lovers 31 portland
23 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 PORTLAND
24 841 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 29 Seattle
25 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 32 Portland
26 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
27 366 Jason Riffle HPC/RPM Mortgage 35 Portland
28 766 Andrew Utz Gentle Lovers 30 Portland
29 7307 John Hartnett CAPA-Soraz Racing 29 portland
30 21 Aaron Shaw Herriott Sports Performance 39 Seattle
31 917 Tony Kic Gentle Lovers 34 portland
32 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
33 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
34 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
35 3496 Brent Casady 41 Portland
36 171 Shannon Skerritt Corsa Concepts 41 Portland
37 946 Robert Pilz Gentle Lovers 33 Portland
38 193 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage 37 Tigard
39 789 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 19 portland
40 4535 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20 Vancouver
41 23 Will Teal Herriott Sports Performance 26 Seattle
DNF 4115 Eddie DeLisle CAPA-Soraz Racing 30 Portland
DNF 8000 Colby Wait-Molyneux Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18 Vancouver
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 677 Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 28 Portland
DNF 996 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 26 Portland
DNF 7322 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 21 Salem

Senior Women

Num Name Team Age City
1 764 Amy Campbell Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland
2 848 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland
3 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland
4 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland
5 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
6 297 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland
7 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
8 534 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview
9 7146 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 31 Portland
10 7012 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland
11 407 Daphne Moore Hammer Velo 46 Portland
12 7045 Stacy Westbrook 37 Portland
13 470 Kim Rueter Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 Portland
14 847 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 47 Vancouver

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 7132 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland
2 7138 Lara Kessler 32 Portland
3 7169 Heather Daniel 30 Portland
4 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
5 7059 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland
6 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard
7 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 27 Portland
8 7110 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland
9 7396 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland
10 7019 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis