Monday PIR

Portland, OR
April 22, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 22, 2013 at 10:01 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Age Points Notes
1 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 37 15
2 109 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 13
3 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 33 12
4 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 32 10
5 838 Craig Hamilton 45 8
6 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 6
7 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 37 5
8 615 Jamie Mikami Rubicon 43 5
9 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 5
10 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 2
11 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 52 2
12 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 1
13 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles 33 1
14 112 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling 41
15 734 Tom James bicycleattorney.com 56 Incorrect number placement
16 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 48
17 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 36
18 703 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 42
19 851 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 639 Michael Medina Hapi-Go! 45
21 3056 Michael Manning Bull Run Distilling/Team CycleOne 58
22 379 Peter Seelig Lake Oswego 39 Not on registration
23 3014 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33
24 395 Glenn Johnson Dr Will Bar 46
25 550 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47
26 197 Brian Engelhard Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Not on registration
27 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43
28 153 Brian Abers Bike Central 48
29 588 David Ripp West End Bikes/Specialized 47
30 735 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 35 Warning sitting up
31 551 Michael Squire Unattached 40
32 610 Will Harden Dr Will Bar 52
33 544 Matt Radich Dr Will Bar 44
34 638 Robert Bigwood Bike Central 47
35 3058 Nathan R Frechen 30
36 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
37 767 Robert Vigeant BriHOP Cycling 49
38 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 42
39 320 Keith Seed Rolf Prima 49
40 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49
41 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48
42 666 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima 42
43 773 William Zale West End Bikes/Specialized 55
44 693 Casey Davidson bicycleattorney.com 43 Incorrect number placement
45 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 31
46 3055 David Godfrey 37
47 3100 Bret Berner 49
48 335 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40

Masters 4/5

Num Name Team Age Points
1 4116 Eddie Wang River City Bicycles 36 15
2 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 13
3 5379 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 12
4 4144 Rick Boston Bellovaci United 47 12
5 4241 Robert K Brown 32 8
6 5561 John Droege Filth and Fury 47 6
7 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 6
8 4128 Joel McCarthy Word-RCB by Cyclisme 31 5
9 5303 4
10 4038 Drew Coleman Hammer Velo 42 4
11 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 3
12 22 Andrew Morgan Hammer Velo 2
13 4193 Jim Hinkkley 53
14 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53
15 5570 David McDonald Camas Bike and Sport 31
16 4169 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40
17 5 Joe Lanzetti
18 5180 Kenny Prowse Capitol Velo 47
19 4126 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 32
20 4048 Michael Cole Unattached 48
21 5217 Adam Tate Guinness Cycling Team 59
22 4075 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45
23 5117 Mark Jensen 47
24 5563 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 42
25 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52
26 4197 Chip Graeper Nefarious Deeds
27 5169 Thomas Orth BriHOP Cycling 45
28 3 Daniel Boatright
29 5329 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling 46
30 5575 Tom Rousculp Team Cthulhu
31 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36
32 5158 Rod Mitchell 45
33 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48
34 4034 Mitch Gold Dr Will Bar 52
35 4050 Jonathan Polonsky 48
36 5176 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52
37 5576 david davies Nefarious Deeds
38 5577 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
39 5494 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51
40 5553 mike meier 49
41 449 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42

Novice

Num Name Team Age Points
1 5723 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 15
2 8012 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 17 12
3 5574 Justin Philips 10
4 5316 Bill Holmes Planet X p/b On One 51
5 5350 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 27 7
6 5373 Lorne Cross Team Poseur 46 6
7 5546 scott stuart 54 5
8 4365 Geoff Rinella Planet X p/b On One 35 4
9 5514 Marcus Kohler 34 3
10 5268 Tom Kelly Planet X p/b On One 61 2
11 5166 Chris Nichols Camas Bike and Sport 45
12 5056 Rob Burton Planet X p/b On One 47
13 5523 Dante Ortiz 30
14 5703 Joseph Cooney 49
15 5313 Zachary Goude Planet X p/b On One 31
16 4090 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41
17 12 John Morehand
18 20 Leaha Ziegler

Women 1/2/3

Num Name Team Age Points
1 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 21
2 205 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 34 16
3 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 12
4 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 11
5 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 9
6 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 7
7 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 44 5
8 272 Meg Mautner Bike Central 53 4

Women 4/5

Num Name Team Age Points
1 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 15
2 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 12
3 7212 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 36 10
4 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 27 8
5 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43 7
6 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48 6
7 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 5
8 7055 Beth Ann Orton Team S+M 32 4
9 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 26 3
10 7050 Allison Medellin Hammer Velo 34 2
11 7218 Susannah Nelson
12 8029 Katie Nelson 23
13 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46
14 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima 35
15 7074 Ashley Koger 28
16 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 28
17 7073 Vicky Hanson 33
18 7105 Meghan Fischer 36
19 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33