Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue

Eugene, OR
August 23, 2013

Part of the Eugene Celebration Stage Race

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 4, 2013 at 3:49 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 00:00:00 Eugene 11:46
2 559 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 00:00:17 Ashland 12:02
3 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:26 Newport 12:11
4 T9 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:00:40 Bend 12:25
5 3030 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:00:44 portland 12:30
6 4455 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 00:00:51 grants pass 12:37
7 668 Mark Williams Team Cycle Sport 00:01:09 Medford 12:55
8 354 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 00:01:28 Bend 13:14
9 3067 Bryant Howard O2 Endurance 00:01:44 Clackamas 13:29
10 5256 Lloyd Connelly DNR Cycling 00:02:03 Portland 13:49
11 7253 Greg Carroll 00:02:23 Portland 14:08
12 T2 Jason Dykstra Kaladi/Subway 00:02:53 Alaska 14:38
13 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:03:50 Lake Oswego 15:35

Masters Men 50+

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 591 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 00:00:00 Bend 12:05
1 4324 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 00:00:00 Bend 14:16
2 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 00:00:46 Bend 12:52
2 5731 Garth McKay 00:00:37 Eugene 14:53
3 667 John Slawta Land Shark 00:01:20 Talent 13:25
4 425 Robert MacCracken Land Shark 00:01:34 Talent 13:39
5 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 00:01:58 Bend 14:03
6 734 Tom James bicycleattorney.com 00:02:04 Sherwood 14:09

Men 1/2

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 00:00:00 Vancouver 10:25.58
2 100 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:10 Bend 10:35.89
3 T5 Kai Applequist Elite Protocol 00:00:18 Boise, ID 10:43.28
4 875 Rob English English Cycles 00:00:20 Eugene 10:45.33
5 T10 Kaler Marshall 00:00:26 Walla Walla, WA 10:51.86
6 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 00:00:39 Astoria 11:04.34
7 157 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:43 Bend 11:08.24
8 169 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:00:51 Corvallis 11:16.84
9 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team 00:00:53 Portland 11:18.86
10 132 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 00:00:57 Bend 11:22.96
11 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:58 Portland 11:23.15
12 876 Paul Bourcier Dark Horse 00:00:59 Eugene 11:25.01
13 4463 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 00:01:09 Bend 11:34.38
14 738 sam schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:01:10 Eugene 11:35.98
15 719 Lee Ordonez English Cycles 00:01:11 Eugene 11:37.02
16 946 roger worthington Worthy Brewing 00:01:15 Bend 11:40.43
17 888 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:01:16 Portland 11:42.06
18 791 Mark Hibbard Michelob Ultra 00:01:17 Eugene 11:42.52
19 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 00:01:20 Bend 11:45.12
20 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 00:01:40 Bend 12:05.36
21 166 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 00:01:42 Portland 12:07.67
22 835 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 00:01:45 Bend 12:10.55
23 173 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 00:01:46 Portland 12:11.60
24 766 Andrew Utz Gentle Lovers 00:01:48 Portland 12:13.36
25 108 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 00:02:07 Portland 12:32.75
26 T4 Robb Flotti Elite Protocol 00:02:25 Kuna, ID 12:50.31
27 T7 Daniel Kuryo 00:02:57 Rogue River 13:22.23
28 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 00:03:08 Keizer 13:33.95

Men 3

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 00:00:00 bend 11:15.33
2 3126 Larry Jackson Rolf Prima 00:00:17 Eugene 11:32.35
3 548 Calon Russell Bridgetown Velo 00:00:43 Portland 11:58.00
4 3035 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 00:00:45 Portland 12:00.33
5 3020 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 00:01:05 Corvallis 12:20.56
6 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 00:01:07 Hillsboro 12:22.73
7 900 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 00:01:09 Bend 12:23.90
8 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 00:01:10 Corvallis 12:24.92
9 608 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 00:01:12 Portland 12:27.44
10 4156 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:01:15 Happy Valley 12:30.82
11 3144 Dan Packman WebCyclery.com 00:01:16 Bend 12:31.05
12 T3 Josef Carlson 00:01:20 California 12:35.65
13 864 David DiMarco SLOCUM Race Team 00:01:23 Eugene 12:38.12
14 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 00:01:23 Bend 12:38.65
15 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 00:01:27 Eugene 12:42.12
16 T11 Tim Richter 00:01:29 Boise, ID 12:44.04
17 3032 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:01:41 Bend 12:56.05
18 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 00:01:50 Eugene 13:05.37
19 641 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 00:01:52 albany 13:07.82
20 547 Edward Rosenberg Garage Racing 00:02:02 Seattle 13:17.73
21 T1 Spencer Newell Vertebrata Chiropractic Cycling 00:02:36 Corvallis 13:51.17
22 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 00:02:41 Bend 13:56.28
23 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 00:02:56 Corvallis 14:10.88
24 556 Zachary Utz Ruckus Test Team 00:03:44 Portland 14:59.77
25 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 00:06:42 Hillsboro 17:57.75

Men 4/5

Num Name Team Time Down In Stage City Time
1 8005 John Crandall Pacific Power Blue Sky 00:00:00 Corvallis 11:32.53
2 8014 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:08 Eugene 11:40.43
3 9020 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 00:00:37 Happy Valley 12:09.32
4 4428 Matt Mallet 00:00:38 Corvallis 12:10.45
5 9021 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:00:47 eugene 12:19.23
6 5763 Paul Hynes 00:01:01 Bend 12:33.87
7 T8 Jeramy Martin 00:01:02 Klamath Falls 12:35.00
8 T6 Corley Samuel Mark 00:01:08 Eugene, OR 12:40.57
9 T15 Daniel Hough 00:01:10 Corvallis 12:42.91
10 T12 Mark Sorensen Adventure's Edge 00:01:40 Ashland, OR 13:12.22
11 4095 Benjamin Brainard 00:01:43 Ashland 13:15.51
12 4031 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 00:01:45 Corvallis 13:17.58
13 5664 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 00:01:51 Beaverton 13:23.28
14 5914 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 00:01:55 Salem 13:27.32
15 4406 jon burrill Sappo Hill Soapworks 00:01:59 Central Point 13:31.48
16 T13 Stephen Harris 00:02:07 Eugene, OR 13:39.21
17 T16 Galen Blair Reed College 00:02:10 Durango 13:42.52
18 4104 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:02:14 portland 13:46.63
19 4425 August Frank Life Cycle Racing Team 00:02:19 Eugene 13:51.46
20 4113 Sean Kellogg Ruckus Test Team 00:02:38 PORTLAND 14:10.76
21 428 John Osborne Pacific Power Blue Sky 00:02:40 Corvallis 14:12.24
22 5921 Adrian Bosch 00:02:49 Medford 14:21.08
23 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:02:57 Eugene 14:29.32
24 4452 Joshua Hanselman 343 Racing 00:02:58 Newberg 14:30.70
25 5009 Michael Grindstaff Trinity Bikes 00:03:09 Redmond 14:41.04
26 5585 Anthony DiSano Trailhead Coffee Roasters 00:03:27 Clackamas 15:00.01
27 4069 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:04:22 Eugene 15:54.54
28 5680 Ben Tankus 00:04:45 albany 16:17.30
29 5052 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 00:05:11 Portland 16:43.91

Women 1/2/3

Num Name Team Time Down In Stage City
1 464 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 00:13:03 Portland
2 7055 Beth Ann Orton Team S+M 00:13:09 Portland
3 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima 00:13:17 Portland
4 8093 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:13:31 Bend
5 8110 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling 00:13:36 Portland
6 292 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:13:36 Sherwood
7 264 MacKenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:13:44 Eugene
8 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 00:13:55 Portland
9 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 00:13:58 Portland
10 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:14:07 Portland
11 207 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:14:12 Bend
12 8095 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling 00:14:37 Ashland
13 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:14:46 Beaverton
14 7053 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:14:59 Eugene
15 288 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:15:10 Bend
16 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima 00:15:17 Portland
17 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:15:26 Bend
18 242 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:15:27 Portland
19 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 00:15:28 Portland
20 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 00:15:48 Hillsboro

Women 4/5

Num Name Team Time Down In Stage City
1 8021 Clara Honsinger 00:13:37 Ashland
2 T17 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 00:14:19 Eugene
3 8071 Danielle Curran Poplollies 00:15:13 Eugene
4 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:15:20 Portland
5 7201 Neisha Strait Poplollies 00:15:20 Eugene
6 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 00:15:25 Portland
7 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 00:15:25 Bend
8 7050 Allison Medellin Hammer Velo 00:15:41 Portland
9 8103 Nicole Pressprich Nicole Pressprich 00:15:45 Bend
10 7063 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima 00:15:57 Portland
11 7105 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:16:25 Portland
12 7184 Kim Frank Life Cycle Racing Team 00:16:32 Eugene
13 7215 Chloe Majlinda Conrad West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 00:16:43 Eugune
14 7044 Deven Dmith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:17:36 Eugene
15 8114 Kristin Denmark Poplollies 00:18:35 Eugene
16 7043 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 00:19:29 Corvallis
17 7125 Kelly Sandow Poplollies 00:19:31 Eugene
18 7026 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 00:19:37 Eugene
19 8039 Vikki Bourcier Poplollies 00:21:34 Eugene