As the Raven Flies TT: Combined

Amity, OR
March 23, 2013

Part of the As the Raven Flies TT

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Tim Smith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Senior Men 0:25:31.32
2 William O'Donnell Apex Racing Team Senior Men 0:25:32.70
3 Carl Hoefer Vertebrata Chiropractic Cycling Senior Men 0:26:00.55
4 Alex Telitsine Senior Men 0:26:15.66
5 John/Margareta Cacabelos/Germeaux Tandems 0:27:02.89
6 Rob Annen Masters 40+ Men 0:27:56.40
7 Ron Babcock Masters 40+ Men 0:28:27.37
8 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles Cat 3 Men 0:28:29.55
9 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters 40+ Men 0:28:49.42
10 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Masters 40+ Men 0:29:25.21
11 Mark Magilner Hapi-Go! Masters 40+ Men 0:29:41.99
12 Joseph Holcomb Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters 40+ Men 0:29:59.15
13 Stephen McDade crank Masters 40+ Men 0:30:13.40
14 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters 50+ Men 0:30:17.99
15 Robert Huff Masters 50+ Men 0:30:18.31
16 Doug Palmer West End Bikes/Specialized Masters 40+ Men 0:30:38.06
17 Nick Gilbert Cat 4/5 Men 0:30:46.27
18 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Cat 3 Men 0:30:49.55
19 Tim Ellerbruch Team Ruby Cat Masters 50+ Men 0:30:50.77
20 Jeff Tedder Hammer Velo Masters 50+ Men 0:30:54.60
21 Stewart Myers Eddy Senior Men 0:30:57.83
22 Evan Cumpston Team Rose City Masters 50+ Men 0:30:58.73
23 Jim Patton Pacific Power Blue Sky Cat 4/5 Men 0:31:00.76
24 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Masters 40+ Women 0:31:01.11
25 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles Cat 3 Men 0:31:08.44
26 Clint Ebert bicycleattorney.com Masters 50+ Men 0:31:09.78
27 Nick Blacklock crank Masters 40+ Men 0:31:13.82
28 Dean Anderson crank Masters 50+ Men 0:31:20.53
29 Joe Tysoe Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters 40+ Men 0:31:22.31
30 Steve Troseth RAO/Imperial River Racing Masters 60+ Men 0:31:24.55
31 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling Cat 3 Men 0:31:25.52
32 John Kenney Masters 50+ Men 0:31:29.34
33 Jeff Buck Team Rose City Masters 60+ Men 0:31:30.03
34 Steven R Holland Team Rose City Masters 50+ Men 0:31:31.04
35 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Senior Women 3 0:31:45.74
36 Mark Biedrzycki DNR Cycling Masters 40+ Men 0:31:46.49
37 Dan Gilden Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Masters 50+ Men 0:31:56.32
38 Ray Anderson Pacific Power Blue Sky Masters 60+ Men 0:32:05.20
39 kevin short Masters 40+ Men 0:32:09.34
40 Jennifer Burtner Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Senior Women 0:32:10.44
41 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Cat 4/5 Men 0:32:13.35
42 Steve Truesdale Portland Velo Racing Team Masters 60+ Men 0:32:15.48
43 David Prats Vertebrata Chiropractic Cycling Eddy Senior Men 0:32:15.50
44 Ken Rodgers Portland Velo Racing Team Masters 60+ Men 0:32:15.52
45 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Masters 60+ Men 0:32:25.46
46 Don Bailey Cat 4/5 Men 0:32:37.72
47 Martha Walsh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery MASTERS 50+ WOMEN 0:32:43.37
48 Stefanie Bergh Senior Women 0:32:50.28
49 John Crandall Unattached Eddy Senior Men 0:32:59.83
50 Sean A Carline Masters 30+ Men 0:33:01.00
51 Rod Underhill Bridgetown Velo Masters 50+ Men 0:33:02.85
52 eric kytola Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 0:33:04.73
53 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling Eddy Senior Men 0:33:07.72
54 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Masters 50+ Men 0:33:09.14
55 John Osborne Eddy Senior Men 0:33:16.74
56 Michael Cole Cat 4/5 Men 0:33:19.65
57 nathaniel wells Unattached Cat 4/5 Men 0:33:29.42
58 Mark Campillo Team Ruby Cat Masters 50+ Men 0:33:30.13
59 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters 40+ Men 0:33:32.82
60 Leif Kytola Cat 4/5 Men 0:33:47.02
61 Andrew Osborn RAO/Imperial River Racing Masters 50+ Men 0:33:50.53
62 Tom Dean Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters 60+ Men 0:33:54.37
63 Sarah Brown Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Senior Women 0:34:02.86
64 Alice Chang Masters 40+ Women 0:34:10.07
65 Joe Rothery bicycleattorney.com Masters 50+ Men 0:34:19.39
66 Helen Kennedy Gentle Lovers Cat 4 Women 0:34:22.49
67 Justin Ziehnert Flo Riders Junior Men 15-16 0:34:26.14
68 Mark Newsome Capitol Velo Masters 50+ Men 0:34:29.99
69 Dave Faust Team Rose City Masters 50+ Men 0:34:44.47
70 Ryan McCracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Eddy Senior Men 0:34:48.96
71 Lloyd Connelly Beaverton Bicycle Club Masters 40+ Men 0:34:53.78
72 Darell Provencher Team Rose City Masters 50+ Men 0:34:54.55
73 Jorge Kaufmann Showers Pass Cat 4/5 Men 0:34:57.35
74 Jeff Maurer Soraz Racing p/b CAPA Cat 4/5 Men 0:34:57.39
75 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club Senior Women 3 0:35:13.23
76 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Cat 4/5 Men 0:35:17.69
77 Steve Middleton Unattached Cat 4/5 Men 0:35:18.41
78 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters 40+ Women 0:35:21.51
79 Bukie Mabayoje Pacific Power Blue Sky Cat 4/5 Men 0:35:22.72
80 Dennis Sibilia-Young Bridgetown Velo Masters 50+ Men 0:35:32.83
81 Gordy bolstad Masters 60+ Men 0:35:35.32
82 James Bell Team Rose City Masters 50+ Men 0:35:41.94
83 Tim White Scout Troopers of Vader's Fist Cat 4/5 Men 0:35:46.16
84 Rod Wanker Masters 60+ Men 0:36:01.26
85 Darcy Ruble Team Rose City Masters 40+ Women 0:36:10.58
86 Lisa George Trailhead Coffee Roasters MASTERS 50+ WOMEN 0:36:12.92
87 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Cat 4/5 Men 0:36:13.23
88 John Henry Maurice Pacific Power Blue Sky Masters 50+ Men 0:36:15.60
89 Matt Haughy Scout Troopers of Vader's Fist Cat 4/5 Men 0:36:25.96
90 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers Senior Women 3 0:36:34.85
91 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team Masters 60+ Men 0:36:35.11
92 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters 60+ Women 0:36:37.36
93 Grayson Bailey Flo Riders Junior Men 13-14 0:36:43.87
94 Carey MacNaughton Capitol Velo MASTERS 50+ WOMEN 0:36:48.90
95 Hannah McDade Scout Troopers of Vader's Fist Junior Women 15-18 0:36:50.25
96 Bryant Karner Beaverton Bicycle Club Junior Men 15-16 0:37:27.84
97 Laura Wanker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation MASTERS 50+ WOMEN 0:37:29.79
98 Karin Wohlert Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Cat 4 Women 0:37:54.47
99 Tess Weir RAO/Imperial River Racing Masters 40+ Women 0:38:13.68
100 Tom Kelly Planet X p/b On One Masters 60+ Men 0:38:21.73
101 Jorge Lara crank Masters 50+ Men 0:38:26.89
102 Daphne Moore Hammer Velo Eddy Senior Women 0:38:46.91
103 Jeremy Ewing Pacific Power Blue Sky Eddy Senior Men 0:38:47.95
104 Andey Mosbrucker Zing3 Masters 30+ Men 0:38:48.75
105 Jeremy Karner Junior Men 17-18 0:39:05.90
106 Einar Traa Portland Velo Racing Team Masters 60+ Men 0:39:14.75
107 Virginia Xing Unattached Cat 4 Women 0:39:15.69
108 Robert Luoma Masters 60+ Men 0:39:38.96
109 Michael Richardson Hutch's-Slocum-Co-Motion Cat 4/5 Men 0:39:40.98
110 Joanne Heilinger Masters 60+ Women 0:40:28.10
111 Jeff Jarvi Team Rose City Masters 50+ Men 0:40:55.82
112 Edward Lanton Masters 60+ Men 0:41:18.37
113 Julie Hewitt Trailhead Coffee Roasters MASTERS 50+ WOMEN 0:41:34.07
114 Melissa Boyd Team Rose City MASTERS 50+ WOMEN 0:41:34.09
115 Lauren Ziehnert Capitol Velo Junior Women 10-14 0:42:33.55
116 Beth Dayton Pacific Power Blue Sky MASTERS 50+ WOMEN 0:43:13.60
117 Andrew Kaylor loco moco Masters 40+ Men 0:43:21.17
118 lori loesche MASTERS 50+ WOMEN 0:43:34.64
119 Kristina Owen Exergy Twenty16 Jnr Development Junior Women 15-18 0:44:32.25
120 Alex White Beaverton Bicycle Club Junior Men 13-14 0:44:36.20
121 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Junior Women 10-14 0:44:37.98
122 Clark Henry Unattached Masters 60+ Men 0:46:19.35
123 Barrett Reiner Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Cat 4/5 Men 0:47:49.97
124 Joe Cipale Team Rose City Cat 3 Men 0:49:00.55
125 Adam Kennedy Cat 3 Men 1:15:00.00