Revenge of the Disc: Race 1

Brownsville, OR
July 26, 2014

Part of the Revenge of the Disc

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated October 25, 2014 at 3:23 AM

Eddy Men

Num Name Team Age City Time
1 798 Billy Truelove 40 Eugene 0:44:07.27
2 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland 0:44:34.39
3 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 37 Portland 0:46:18.48
4 498 Jason Penry 38 Corvallis 0:47:02.18
5 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland 0:47:39.85
6 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 41 Portland 0:47:54.97
7 4000 Guy Polson 49 Springfield 0:52:28.33
8 5619 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 62 Lebanon 1:00:49.73

Eddy Women

Num Name Team Age City Time
1 7124 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 36 Albany 1:09:54.93

Masters Men 30+

Num Name Team Age City Time
1 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard 39:59.04
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 35 Eugene 43:13.14
3 599 Gregg Magnus Hutch's-Slocum-Co-Motion 36 Springfield 44:00.11

Masters Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene 39:34.50
2 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Hillsboro 41:15.49
3 01 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend 42:58.17

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 854 Dan Vrijmoet 55 Eugene 42:59.30
2 3063 Dean Anderson crank 51 Vancouver 43:22.27
3 5065 Dan Gilden 55 Portland 44:31.88
4 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield 44:42.58
5 5149 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 54 Corvallis 45:10.53
6 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Sherwood 45:26.72
7 561 Paul Mautner Veloforma 56 Portland 47:02.54
8 5331 Jeff Maurer Showers Pass MTB/CX Team 58 West Linn 47:29.41
9 3111 Dan Davis WebCyclery.com 56 Bend 49:55.19
10 5178 Michael Richardson 58 West Linn 54:10.74

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 367 Gregory Hartman Team Rose City 61 Hillsboro 0:44:29.22
2 4028 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 64 Corvallis 0:45:20.76
3 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 0:47:58.34
4 4068 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 0:49:33.01
5 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland 0:50:13.64
6 5036 Tom Dean 65 Salem 0:50:24.31
7 5064 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 64 Albany 0:50:41.98
8 5186 Loren Russell 72 Corvallis 0:51:53.45
9 5122 Edward Lanton 64 Portland 1:01:07.57

Masters Women 30+

Num Name Team Age City Time
1 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland 58:31.02

Masters Women 40+

Num Name Team Time
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 47:43.1
2 7205 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 55:42.2

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 7066 Laura Wanker 55 Silverton 50:44.01
2 7099 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 51 Portland 56:30.61
3 7004 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club 55 Aloha 59:22.85

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Time
1 7020 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 66 Keizer 56:06.20
2 7029 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis 59:51.19

Men 1/2

Num Name Team Age City Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver 37:51.46
2 725 Lee Ordonez English Cycles 32 Eugene 40:06.86
3 382 Adam Kennedy English Cycles 40 Corvallis 42:03.13

Men 3

Num Name Team Age City Time
1 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 45 Albany 42:04.98
2 00 scott carroll 49 Corvallis 42:47.26
3 633 Bryant Howard 43 Portland 44:18.95
4 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro 50:26.93
5 345 Joe Cipale Team Rose City 56 Vancouver 53:49.32

Men 4/5

Num Name Team Age City Time
1 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 44:03.14
2 4053 Joe Tysoe 43 Portland 44:50.99
3 5024 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland 45:48.09
4 5286 David Smith 45 Hillsboro 46:23.67
5 5268 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 45 Springfield 46:41.79
6 5387 Tyler Thessin 49 Portland 47:12.52
7 4051 Steven Basden Team 10 Barrel 49 Portland 49:24.59

Men Junior

Num Name Team Time
1 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 0:54:17.48
2 8070 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 1:02:32.17

Women 1/2

Num Name Team Age City Time
1 216 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Corvallis 45:11.57
2 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland 46:14.69

Women 3

Num Name Team Age Time
1 02 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 47:11.57
2 7092 Janet Howard 53 47:52.51
3 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 48:47.87

Women 4/5

Num Name Team City Time
1 7105 Diane Smith Hillsboro 47:43.43
2 7123 julie Leffler Milwaukie 55:07.12

Women Junior

Num Name Team Age Time
1 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 1:20:45.23
2 8031 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 1:21:22.09