OBRA TTT

Brownsville, OR
May 17, 2014

If you have questions or corrections, please email Ron Frerichs.

Updated May 17, 2014 at 3:45 PM

Eddy Senior Men

Num Name Team Time
1 198 Tim Bergmann 1:02:28
1 198 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 1:02:28
1 198 Logan Trammell 1:02:28

Eddy Senior Women

Num Name Team Time
1 190 Gillian Bergmann 1:23:14
1 190 Cindy Campbell Word-RCB by Cyclisme 1:23:14
1 190 Robin Jacobson Word-RCB by Cyclisme 1:23:14
1 190 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme 1:23:14

Junior Men

Num Name Team Time
1 197 Cameron Beard 51:38
1 197 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 51:38
1 197 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 51:38
1 197 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 51:38

Men 160-199

Num Name Team Time
1 206 CJ Johnson Team Cycle Sport 49:32
1 206 Ron Laverty Team Cycle Sport 49:32
1 206 Dave Reitz Team Cycle Sport 49:32
1 206 Mark Williams Team Cycle Sport 49:32
2 203 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 50:15
2 203 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 50:15
2 203 Eric Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 50:15
2 203 David DiMarco Hutch's-Slocum-Co-Motion 50:15
3 205 Larry Jackson Rolf Prima 51:37
3 205 Brian Roddy Rolf Prima 51:37
3 205 Joel Wilson Rolf Prima 51:37
3 205 Adam Ward Rolf Prima 51:37
4 204 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 52:44
4 204 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 52:44
4 204 Joe Martin Ironclad Cycling Team 52:44
4 204 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 52:44
5 202 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55:46
5 202 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55:46
5 202 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55:46
5 202 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55:46

Men 200-239

Num Name Team Time
1 209 Brian List Bike Central 0:55:25
1 209 Paul Mautner Veloforma 0:55:25
1 209 Jamie Mikami Veloforma 0:55:25
1 209 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 0:55:25
2 207 Craig Beavers Capitol Velo 0:58:16
2 207 Tom Dean 0:58:16
2 207 John Henry Maurice Capitol Velo 0:58:16
2 207 Rick Kercheski Capitol Velo 0:58:16
3 208 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 1:04:05
3 208 Joe Cipale Team Rose City 1:04:05
3 208 Thomas Kelly 1:04:05
3 208 Jim Stuck Monkey Wrench Bicycle Club 1:04:05

Men 240+

Num Name Team Time
1 211 Jeff Buck Team Rose City 54:16
1 211 Dave Faust 54:16
1 211 Gregory Hartman Team Rose City 54:16
1 211 Tom Webb Team Rose City 54:16
2 212 Mark Edlen Tempo/KWC 58:34
2 212 rod malone Tempo/KWC 58:34
2 212 John Tess Tempo/KWC 58:34
2 212 Mark Ontiveros 58:34
3 210 James Funch Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59:59
3 210 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59:59
3 210 Eric Selker Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59:59
3 210 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59:59

Men 3

Num Name Team Time
1 214 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:32
1 214 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:32
1 214 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:32
1 214 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50:32
2 215 scott carroll Pacific Power Blue Sky 51:32
2 215 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 51:32
2 215 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 51:32
2 215 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 51:32
3 213 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 51:39
3 213 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 51:39
3 213 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 51:39
3 213 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 51:39

Men 4/5

Num Name Team Time
1 201 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 52:52
1 201 Nick Gilbert 52:52
1 201 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 52:52
1 201 Robert Wolcott Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52:52
2 200 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55:06
2 200 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55:06
2 200 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55:06
2 200 Martin Lisk Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 55:06
3 199 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57:28
3 199 Jorge Kaufmann 57:28
3 199 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57:28
3 199 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57:28

Senior Men

Num Name Team Time
1 217 Rob English English Cycles 46:27
1 217 Lee Ordonez English Cycles 46:27
1 217 Billy Truelove 46:27
1 217 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 46:27
2 216 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 47:07
2 216 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 47:07
2 216 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 47:07
2 216 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 47:07

Senior Women

Num Name Team Time
1 196 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:02:53
1 196 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:02:53
1 196 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:02:53

Women 200-239

Num Name Team Time
1 194 Angela Cudone Sheridan SCCA/Starbucks 1:02:48
1 194 Beth Pfost SCCA/Starbucks 1:02:48
1 194 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks 1:02:48
1 194 Tina Ziegler SCCA/Starbucks 1:02:48
2 192 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 1:08:39
2 192 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 1:08:39
2 192 Lisa Winchester NoMads Bicycle Racing Team 1:08:39
2 192 Laura Wanker 1:08:39
3 191 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:11:57
3 191 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 1:11:57
3 191 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 1:11:57
3 191 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:11:57

Women 4

Num Name Team Time
1 193 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:59:37
1 193 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:59:37
1 193 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:59:37
1 193 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 0:59:37
2 195 Bekah Cohen Ironclad Cycling Team 1:08:05
2 195 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 1:08:05
2 195 kiran sarkar Ironclad Cycling Team 1:08:05
2 195 Kovaks Madline Ironclad Cycling Team 1:08:05