Corvallis Cross Classic

Albany, OR
November 4, 2017

For questions about these results contact Misty Mitchell 

Updated November 5, 2017 at 9:41 PM

5.0

Num Name Team Age City Laps
1 586 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 6

Athenas

Num Name Team Age City Laps
1 693 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 8
2 117 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes 39 Eugene 5

Category 1/2 Men

Num Name Team Age City Laps
1 672 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 9
2 651 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 9
3 100 Sean Babcock 34 Corvallis 9
4 660 Paul LaCava Team S+M 39 Portland 9
5 679 Alex Wick 27 Corvallis 9
6 630 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 47 Corvallis 8
DNF 680 Patrick Means 34 Corvallis 2

Category 1/2 Women

Num Name Team Age City Laps
1 695 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 8
2 634 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 7

Category 2/3 Men

Num Name Team Age City Laps
1 621 Bill Warburton Murder of Crows 37 Bend 6
2 614 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 6
3 601 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 6
4 628 Shane Johnson 34 Bend 6
5 641 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Keizer 6
6 637 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 6
7 513 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 6
8 599 Micah Sardell 36 Eugene 6
9 664 Ryan McLaughlin 28 Bend 6
10 667 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 6
11 639 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 6
12 677 Ryan Gilles Byzick + Company Cycling 27 Portland 6
13 610 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 25 Portland 6
14 673 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 27 Philomath 6
15 643 andersen Jeremy 37 Corvallis 5
16 632 Zachary Skalet 22 Corvallis 5
17 676 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
18 606 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 4

Category 4 Men

Num Name Team Age City Laps
1 548 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 The Dalles 7
2 573 Ben Tankus 23 Corvalis 7
3 543 Brett Larabee 30 tacoma 7
4 545 Thomas Hope 20 Corvalis 7
5 567 Rich Lammers 32 Beaverton 7
6 596 Michael Antonishen 30 Corvallis 7
7 566 John Boucher 22 Vancouver 7
8 522 Mark Lipchick 59 Eugene 7
9 574 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 30 Portland 6
10 581 Reynaldo Cordova 41 Philomath 6
11 577 q Hobbs 32 Philomath 6
12 582 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 6
13 559 Austin Ellerbruch 22 Corvalis 6
DNF 591 Bradley Ling 27 Portland 5

Category 5 Men

Num Name Team Age City Laps
1 527 Bill Messer 50 Portland 7
2 538 Jared Kosanovic 23 Corvallis 7
3 514 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing 38 Corvallis 7
4 533 Joseph Unfres 27 Corvalis 7
5 511 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 7
6 530 Fabio Bellini Capitol Velo 36 Keizer 7
7 544 Chris Holm 37 Corvallis 7
8 521 Jonathan Kalodimos 33 Corvalis 6
9 531 Jim Patton 55 corvallis 6
10 516 nicholas beaird 34 Corvallis 6
11 534 Austin Strickler 33 Albany 6
12 557 Armstrong Glenn Tigard 6
13 503 Isaac Zak 39 Portland 6
14 519 Trevor Sehrer 37 Vancouver 6
15 540 Ben Banks 34 Albany 6

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 526 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 7
2 525 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 7
3 539 Bill Salbador 52 Eugene 7
4 529 Doug Bowman 49 Corvallis 7
5 520 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 6

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 609 Lucian Spampinato 16 Bend 5

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 542 Natasha Visnack 13 Bend 8

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 553 Ian Brown 12 Bend 5
2 607 Tanner Wescott 13 Bend 5
3 622 Jacob Olander 14 Bend 5
4 518 Ian Shreve 14 eugene 5
5 620 Tucker Orman 15 Bend 5
6 619 Evan Lilly 15 Bend 5
7 578 Samuel Cordova 13 Philomath 5
8 618 Nyall Trout 15 Bend 5
9 604 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
10 555 Zane Strait 11 Bend 5
11 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
12 515 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 5
13 655 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 5
14 616 Robert Porter 15 Bend 5
15 668 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 5
16 589 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
17 644 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
18 605 Aaron Bailey 13 Corvallis 4
19 611 Parke Chapin 13 Bend 4
20 649 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
21 650 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
22 670 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
23 625 Calvin Nary 11 Bend 4
24 564 Charley Myers 13 West Linn 4
25 608 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 4
26 612 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 4
27 645 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4
28 653 Alec justice 13 Corvallis 4
29 646 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 10 Tigard 3
30 593 Israel Jr. Melson 10 Albany 3
DNF 585 Marek Leavenworth 16 Salem

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 553 Ian Brown 12 Bend 5
2 555 Zane Strait 11 Bend 5
3 515 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 5
4 589 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
5 644 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
6 650 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
7 670 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
8 625 Calvin Nary 11 Bend 4
9 608 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 4
10 645 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4
11 646 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 10 Tigard 3
12 593 Israel Jr. Melson 10 Albany 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 607 Tanner Wescott 13 Bend 5
2 622 Jacob Olander 14 Bend 5
3 518 Ian Shreve 14 eugene 5
4 578 Samuel Cordova 13 Philomath 5
5 604 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
6 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
7 605 Aaron Bailey 13 Corvallis 4
8 611 Parke Chapin 13 Bend 4
9 564 Charley Myers 13 West Linn 4
10 653 Alec justice 13 Corvallis 4

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 620 Tucker Orman 15 Bend 5
2 619 Evan Lilly 15 Bend 5
3 618 Nyall Trout 15 Bend 5
4 616 Robert Porter 15 Bend 5
5 649 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4
DNF 585 Marek Leavenworth 16 Salem 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 655 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 5

Junior Men 9

Num Name Team Laps
1 668 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 4
2 612 Gavin Newman Sage Titanium 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 642 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
2 579 Robin Cordova 16 Philomath 4
3 602 Una McFadim PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
4 669 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
5 648 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3
6 594 Karlee Melson 9 Albany 3
7 528 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 9 Corvallis 3
8 656 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 9 Blachly 3
9 647 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3
10 659 Jillian Siener 13 Philomath 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 642 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
2 602 Una McFadim PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
3 669 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4
4 647 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps
1 648 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard 3
2 659 Jillian Siener Philomath 3

Junior Women 15-16

Num Name Age City Laps
1 579 Robin Cordova 16 Philomath 4

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 594 Karlee Melson Albany 3
2 528 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing Corvallis 3
3 656 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS Blachly 3

Masters 1/2 35+ Men

Num Name Team Age City Laps
1 627 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 9
2 554 Micharl Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 9
3 671 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 9
4 674 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 9
5 685 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 9
6 698 Justin Philips 36 Portland 9
7 654 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath 9
8 603 Roger Meier Cyclepath Racing 49 Beaverton 8
9 691 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 8
10 657 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 7
DNF 696 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 3

Masters 3 35+ Men

Num Name Team Age City Laps
1 595 Randy Scott Deschutes Brewery 54 6
2 592 Chris Sarrett 38 Albany 6
3 629 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 6
4 623 Sky Wilson Team Coastal 41 Portland 6
5 617 Dylan Wiggins 36 Portland 6
6 550 James Owen Capitol Velo 48 Salem 6
7 626 Jeff Sakacsi 47 Springfield 6
8 633 Matt Mallet 42 Corvalis 6
9 636 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 6
10 635 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 6
11 583 Christopher Moore 43 Salem 5
12 665 Andy Platt 47 Portland 5
13 552 Steven Wastberg Deschutes Brewery 49 Bend 5

Masters 4 35+

Num Name Team Age City Laps
1 512 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 7
2 541 David Visnack 48 Bend 7
3 568 Demian Bailey 47 Corvallis 7
4 560 Justin Yates 35 Springfield 6
5 563 Greg Myers 45 West Linn 6
6 507 Luke Bergerson Capitol Velo 44 Aumsville 6
7 551 Matt Taini 50 Lake Oswego 6
8 536 Jeff Clay 48 Powell Butte 6
9 580 Daniel Upper 49 Corvallis 6
10 558 Keith Leavitt 40 Corvalis 6
11 537 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 56 eugene 6
12 569 Jason Stowers 38 Corvalis 6
13 584 Ben Hein 45 Bend 6
14 547 Sean Kellogg Ruckus Test Team 40 Portland 6
15 598 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Clackamas 5

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 535 John Wilson Team S+M 59 Corvallis 7
2 509 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 7
3 588 Steven Thorne 56 Portland 7
4 517 Timothy Shreve 52 Eugene 7
5 575 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 7
6 576 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 51 Camas 7
7 510 Dave Metz 52 Cottage Grove 7
8 562 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 7
9 504 Tim Broderick 52 Eugene 7
10 600 Peter Eschbach Bicycleway.com/OPS 54 Corvalis 6
11 556 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 5
DNF 549 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 3
DNF 532 David Lenhart Boneyard Cycling 56 Bend 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 590 Michael Longmire 63 Corvallis 7
2 506 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 7
3 570 Mark Miller 61 Corvalis 7
4 505 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 7
5 524 Rick Gregory 64 Eugene 7
6 523 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 7
7 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 6
8 597 Thomas J Meier 62 Corvallis 6
9 572 Edward Lanton 67 Portland 6
10 561 Loren Russell 75 Corvallis 5

Masters Women 1/2 35+

Num Name Team Age City Laps
1 663 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 8
2 111 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 8

Masters Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 101 Cynthia Engel Deschutes Brewery 46 Bend 8
2 110 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 45 Bend 8
3 638 Christy Hawkins Team AF 40 Portland 8
4 115 Traci Smolen 50 Portland 8
5 692 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 8
6 571 Patti Wolfe Murder of Crows 48 Redmond 7
7 640 Jordan Faulds Team AF 37 Portland 7
8 666 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 7
9 681 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 6
DNF 687 8

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 699 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 50 Sisters 8
2 688 Mary Dallas 55 Bend 8
3 106 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 8
4 105 Christine Scheer Team Rose City 54 Beaverton 7
5 108 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 7
6 586 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 6

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 104 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 7
2 126 Andy Edick 29 Portland 7
3 103 Aaron Anderson 28 CORVALLIS 7
4 125 Scott Barker 48 Portland 7
5 118 Sal Collura 48 Corvallis 7
6 664 Ryan McLaughlin 28 Bend 7
7 678 Quincy Gill Corvallis Cyclery Racing 22 Eugene 7
8 124 Colin Northcraft 34 Corvallis 7
9 686 Leopold Jung Team Coastal 35 Payton 6
10 613 Forest Wilson 34 Portland 6
11 582 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5
DNF 127 Cassidy Bigsby 27 Eugene 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 684 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 6
2 634 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 6
3 108 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 5
4 681 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 4

Women Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 658 Alexandra Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 8
2 107 Holly Baird 31 Portland 8
3 109 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 7
4 121 Leia Tyrrell 28 Corvallis 7

Women Category 4

Num Name Team Age City Laps
1 122 Kat Power 27 Corvallis 8
2 119 Emma Armstrong 21 Corvallis 7
3 631 Milli Chennell 35 Portland 7
4 694 Erica Spiritos 28 Portland 6
5 683 Maureen Eldridge 42 Harrisburg 6
6 689 Gilia Patterson 23 Corvallis 6
7 112 Kristina Owen Capitol Velo 19 Salem 6
DNF 123 Hayley McCune Bend 1

Women Category 5

Num Name Team Age City Laps
1 114 Sarah Fishler Rice Half Penny Cycling Team 37 salem 7
2 120 Anna Wheeler 20 Corvallis 7
3 116 Amelia Simpson 26 Corvallis 7
4 546 Natalie Shaw 19 Tigard 7
5 662 Kaitlin Greene 27 Bend 7
6 697 Sarah Weeks 32 Tacoma 7
7 587 Kellie Ward 44 Salem 6
8 652 Rebecca Jackson 29 Corvallis 6
9 690 Debora Mitchell 42 Beaverton 6
10 675 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 6
11 102 Maura Paxton 27 Corvallis 6
12 624 Tina Summers Team Coastal 42 Portland 6
13 113 Bridgette Schram 32 Corvallis 5
14 661 Michelle Waddell 48 Philomath 4
DNF 682 Rachel Serslev 25 Eugene 2